132582 (Особливості образу "я" курсантів в процесі навчання у вищих військових навчальних закладах), страница 5

2016-07-30СтудИзба

Описание файла

Документ из архива "Особливості образу "я" курсантів в процесі навчання у вищих військових навчальних закладах", который расположен в категории "". Всё это находится в предмете "психология" из , которые можно найти в файловом архиве . Не смотря на прямую связь этого архива с , его также можно найти и в других разделах. Архив можно найти в разделе "курсовые/домашние работы", в предмете "психология" в общих файлах.

Онлайн просмотр документа "132582"

Текст 5 страницы из документа "132582"

Проаналізувавши результати дослідження за методикою діагностики міжособистісних відносин Т. Лірі отримали наступні показники:

Таблиця 2.2 Результати дослідження за методикою діагностики міжособистісних відносин Т. Лірі серед юнаків

Показник

Авторитарний

Егоїстичний

Агресивний

Підозрілий

Підпорядковуваний

Залежний

Дружелюбний

Альтруїстичний

0-4 бали – низька

11

5

8

4

4

5

7

4

5-8 балів – помірна

3

5

2

2

6

6

5

6

9-12 балів – висока

1

4

2

6

4

2

3

6

13-16 балів – екстремальна

1

2

4

4

2

3

1

0

Таблиця 2.3 Результати дослідження за методикою діагностики міжособистісних відносин Т. Лірі серед дівчат

Показник

Авторитарний

Егоїстичний

Агресивний

Підозрілий

Підпорядковуваний

Залежний

Дружелюбний

Альтруїстичний

0-4 бали – низька

4

5

4

5

8

9

9

4

5-8 балів – помірна

6

6

8

6

5

5

2

6

9-12 балів – висока

4

2

2

4

1

1

2

4

13-16 балів – екстремальна

1

2

1

0

1

0

2

1

Таким чином, за результатами дослідження міжособистісних відносин Т. Лірі можна сказати, що як серед юнаків, так і серед дівчат у досліджуваній групі зустрічається яскраво виражені всі типи проявів відношень. Вони не переходять за відмітку «8», що говорить про гармонійність та хорошу адаптивність.

Загалом по групі слід відмітити, що переважають середні показники.

Трактування значень наведено у методиці.

ПРОФІЛЬ ЮНАКІВ

1) Авторитарна спрямованість має низькі та помірні показники. Юнаки впевнені в собі, не обов’язково лідери, наполегливі та настирні.

2) Егоїстичність у відношеннях має помірні показники. Для відносин характерна схильність до суперництва, оріентація на себе.

3) Агресивність має помірні показники більшості, але деякі опитувані мають екстремальний показник агресивності. Юнаки уперті, наполегливі, настирні, енергійні, прямолінійні.

4) Підозрілість межує з високою. Це люди, що критичні по відношенню до всіх соціальних явищ і навколишніх, мають реалістичні судження.

5) Підпорядкованість має помірні показники. Поступливі, емоційно стримані, здатні підкорятися, слухняно і чесно виконувати свої обов’язки.

6) Залежність має помірні показники. М’які, конформні, довірливі, відкриті до порад і допомоги, ввічливі, мають потребу у визнанні іншими.

7) Дружелюбність має помірні показники. Схильні до співробітництва, гнучкі, компромісні, при вирішенні проблем та в конфліктних ситуаціях, прагнуть бути у згоді з думкою оточуючих, свідомо конформні, товариські.

8) Альтруістичність має помірні показники. Відповідальні, делікатні, добрі до людей.

Середньостатистичний образ «Я» що до юнаків:

впевнений в собі, наполеглевий, настирний, схильний до суперництва, оріентований на себе, енергійний, реалістичний в судженнях по відношенню до всіх соціальних явищ та навколишніх, здатний слухняно і чесно виконувати свої обов’язки, емоційно стриманий, схильний до співробітництва, гнучкий при вирішенні проблем, свідомо конформний, товаристкий, відповідальний, делікатний.

ПРОФІЛЬ ДІВЧАТ:

1) Авторитарна спрямованість має та помірні показники. Дівчата впевнені в собі, не обов’язково лідери, наполегливі та настирні, мають організаторські здібності.

2) Егоїстичність у відношеннях має помірні показники. Для відносин характерна схильність до суперництва, оріентація на себе.

3) Агресивність має помірні показники більшості, але де-які опитувані мають екстремальний показник агресивності. Дівчата уперті, наполегливі, настирні, енергійні, прямолінійні, спрямовані на досягнення цілі.

4) Підозрілість має помірні показники. Мають реалістичні судження.

5) Підпорядкованість має низькі та помірні показники. Поступливі, емоційно стримані, здатні підкорятися, слухняно і чесно виконувати свої обов’язки.

6) Залежність має низькі та помірні показники. М’які, конформні, довірливі, відкриті до порад і допомоги, ввічливі, мають потребу у визнанні іншими.

7) Дружелюбність має помірні показники. Схильні до співробітництва, гнучкі, компромісні, при вирішенні проблем та в конфліктних ситуаціях, прагнуть бути у згоді з думкою оточуючих, свідомо конформні, товариські.

8) Альтруістичність має помірні показники. Відповідальні, делікатні, добрі до людей.

Середньостатистичний образ «Я» що до дівчат:

впевнина в собі, наполеглива, схильна до суперництва, незалежна, оріентована на себе, енергійнна, відверта, наполеглива в досягненні мети, образлива, здатна до критики оточення, потребує визнання іншими, довіри до себе зі сторони оточення, здатний чесно виконувати свої обов’язки, відповідальна, схильна до співробітництва, свідомо конформна, готова допомогти іншим, не дуже товаристкіська, делікатна.

Порівняння показниківдівчат та хлопців:

В цілому показники за всіми октантами є помірними. Як хлопці, так і дівчата(в середньому) в оцінці свого «Я» не виходять за показники якостей гармонійної особистості. Акцентуацій різних напрямків в середньостатистичному образі не виявлено. Не має труднощів соціальної адаптації, відповіді в цілому відверті. Але все ж існують де-які відмінності:

- впевненість та наполегливість більше характерна для дівчат;

- недовірливість та скептичність, критичність по відношенню до інших має більший показник у хлопців;

- підпорядкованість, поступливість, емоційна стриманість більш характерна для хлопців;

- ввічливість, та м’якість, залежність більш характерна хлопцям.

Для ефективної навчальної діяльності образ «Я» (на мою думку) повинен мати такі характеристики «Я» - впевнений всобі; наполеглевий; енергійний; здатний до суперництва, але з адекватною самооцінкою; відвертий; цілеспрямований; реалістичний; ввічливий; свідомокомформний, здатний до компромісів в поведінці, готовий прийти на допомогу іншим.

Результати дослідження показали, що середньостатистичний образ «Я» курсантів 1 курсу ВІКНУ відповідає вимогам образу «Я» для ефективної навчальної діяльності.

Таким чином на підставі отриманих результатів теоретичного та емпіричного дослідження можливо визначити наступні практичні рекомендації для психологів та командирів:

Враховуючи те, що в період юності іде відкриття свого «Я», формується Я-концепція, росте самоусвідомлення - як наслідок відбуваються кризові стани особистості, що пов’язані з поняттям Я-концепції та образу «Я». Для того, щоб попередити конфлікти між складовими образу «Я», сприяти розкриттю потенціала курсантів, формуванню гармонійності у відношеннях з самим собою та соціумом, а також для покращення образу «Я» добре використовувати тренінги впевненості серед тих курсантів, які є сором’язливими, замкнутими, нездатними підтримувати відношення з однолітками, родичами, викладачами.

Необхідно вчасно виявляти труднощі соціальної адаптації, труднощі в учбовій діяльності, що як правило завжди бувають пов’язані з самосприйняттям, самооцінкою та самовідношенням .

Завдяки рольовим іграм, та відпрацювання певних форм поведінки, курсанти(як хлопці, так і дівчата) мають можливість позбутися комплексів, вчаться вести розмову, отримують навички комунікабельності та впевненості в собі(що дає внутрішню свободу та можливість узгодження всіх складових образу «Я»). Вони вчаться ставити запитання, вміти відмовляти в деяких проханнях, виражати свої почуття. Все це іде природньо, не вступаючи в конфлікт з оточенням. У такий спосіб тренування дає можливість подолати свою репутацію нерішучої людини й змінити думку інших про себе.

Після проведення системи тренінгів, спрямованих на покращення уявлень про себе, з’являється позитивне ставлення до процесу спілкування з однолітками, відбувається зростання впевненості та покращується ефективність навчального процесу.

Висновки

Узагальнюючи сказане вище, можна сказати, що образ «Я» у курсантів ВВНЗ на початку навчання є ще не повністю стійким, хоча ідуть певні напрямки його розвитку, формуються деякі постійні якості. В процесі навчання та дорослішання характерні риси стають більш стійкими. Однак під дією впливових сил Я-концепція може змінюватися.

Подолати негативну ідентичність у курсанта можна, якщо допомогти йому знайти більш зрілий і позитивний образ Я. Це досить непросте завдання. Але все ж таки можна його вирішити. Не викликає сумнівів, що в юному віці змінити образ «Я» легше, чим у дорослому.

Спостереження за курсантами привели до таких висновків:

- і хлопці і дівчата проводять якісну оцінку самих себе, порівнюючи свої можливості, навички, інтелектуальні здібності та соціальні уміння з аналогічними якостями своїх однолітків та ідеалів. Ця критична самооцінка часто супроводжується великою вразливостю на зовнішні чинники. Тому певна категорія курсантів має проблему в тому, щоб примирити сприймане власне «Я» з ідеальним «Я».

Для того, щоб усвідомити для себе що таке власне «Я» та ідеальне «Я», яким взагалі буває «Я» потрібно було звернутися до теми курсової роботи, над якою я працював. Теоретичні положення, були початковими сходинками, що відкривають цікавий та глибокий світ особистості. Емпіричні дослідження підтвердили те, що образ «Я» є головним в розвитку та становленні особистості, в бажанні іти дорогою життя, пізнаючи світ, себе і тих хто поряд з тобою. Позитивний та цілісний образ «Я» допомагає здійснювати життєву мету, ефективно засвоювати знання та навички, користуватися їми вміло та професійно, реалізовувати себе та протистояти труднощам. Якщо існує відповідність Я зовнішнього Я внутрішньму, то існує сила, яка може визначати успіх відносно реалізації намірів свого життя. Потрібно тільки знати чого бажаєш, бачити це в майбутньому. Тоді теперішнє буде конкретною сходинкою, кроком до нього. Невизначене майбутнє не дає можливості рухатись до нього. Тому стійкість особистого Я відповідає існуванню у відповідності до своєї суті.

Список використаних джерел

1. Абрамова Г.С. Возрастная психология. М. 2003

Свежие статьи
Популярно сейчас
Зачем заказывать выполнение своего задания, если оно уже было выполнено много много раз? Его можно просто купить или даже скачать бесплатно на СтудИзбе. Найдите нужный учебный материал у нас!
Ответы на популярные вопросы
Да! Наши авторы собирают и выкладывают те работы, которые сдаются в Вашем учебном заведении ежегодно и уже проверены преподавателями.
Да! У нас любой человек может выложить любую учебную работу и зарабатывать на её продажах! Но каждый учебный материал публикуется только после тщательной проверки администрацией.
Вернём деньги! А если быть более точными, то автору даётся немного времени на исправление, а если не исправит или выйдет время, то вернём деньги в полном объёме!
Да! На равне с готовыми студенческими работами у нас продаются услуги. Цены на услуги видны сразу, то есть Вам нужно только указать параметры и сразу можно оплачивать.
Отзывы студентов
Ставлю 10/10
Все нравится, очень удобный сайт, помогает в учебе. Кроме этого, можно заработать самому, выставляя готовые учебные материалы на продажу здесь. Рейтинги и отзывы на преподавателей очень помогают сориентироваться в начале нового семестра. Спасибо за такую функцию. Ставлю максимальную оценку.
Лучшая платформа для успешной сдачи сессии
Познакомился со СтудИзбой благодаря своему другу, очень нравится интерфейс, количество доступных файлов, цена, в общем, все прекрасно. Даже сам продаю какие-то свои работы.
Студизба ван лав ❤
Очень офигенный сайт для студентов. Много полезных учебных материалов. Пользуюсь студизбой с октября 2021 года. Серьёзных нареканий нет. Хотелось бы, что бы ввели подписочную модель и сделали материалы дешевле 300 рублей в рамках подписки бесплатными.
Отличный сайт
Лично меня всё устраивает - и покупка, и продажа; и цены, и возможность предпросмотра куска файла, и обилие бесплатных файлов (в подборках по авторам, читай, ВУЗам и факультетам). Есть определённые баги, но всё решаемо, да и администраторы реагируют в течение суток.
Маленький отзыв о большом помощнике!
Студизба спасает в те моменты, когда сроки горят, а работ накопилось достаточно. Довольно удобный сайт с простой навигацией и огромным количеством материалов.
Студ. Изба как крупнейший сборник работ для студентов
Тут дофига бывает всего полезного. Печально, что бывают предметы по которым даже одного бесплатного решения нет, но это скорее вопрос к студентам. В остальном всё здорово.
Спасательный островок
Если уже не успеваешь разобраться или застрял на каком-то задание поможет тебе быстро и недорого решить твою проблему.
Всё и так отлично
Всё очень удобно. Особенно круто, что есть система бонусов и можно выводить остатки денег. Очень много качественных бесплатных файлов.
Отзыв о системе "Студизба"
Отличная платформа для распространения работ, востребованных студентами. Хорошо налаженная и качественная работа сайта, огромная база заданий и аудитория.
Отличный помощник
Отличный сайт с кучей полезных файлов, позволяющий найти много методичек / учебников / отзывов о вузах и преподователях.
Отлично помогает студентам в любой момент для решения трудных и незамедлительных задач
Хотелось бы больше конкретной информации о преподавателях. А так в принципе хороший сайт, всегда им пользуюсь и ни разу не было желания прекратить. Хороший сайт для помощи студентам, удобный и приятный интерфейс. Из недостатков можно выделить только отсутствия небольшого количества файлов.
Спасибо за шикарный сайт
Великолепный сайт на котором студент за не большие деньги может найти помощь с дз, проектами курсовыми, лабораторными, а также узнать отзывы на преподавателей и бесплатно скачать пособия.
Популярные преподаватели
Добавляйте материалы
и зарабатывайте!
Продажи идут автоматически
5160
Авторов
на СтудИзбе
439
Средний доход
с одного платного файла
Обучение Подробнее