61201 (573239), страница 4
Текст из файла (страница 4)
Розгром Іспанії військами буржуазної Франції прискорив початок серії революцій в Латинській Америці, де виникли два десятки нових держав. Ці молоді держави зробилися об'єктом загарбницьких жадань буржуазії і плантаторів США, а рівно і правлячих кругів Англії і Франції.
Після перетворення Центральної і Південної Америки в сукупність незалежних держав співвідношення сил в світовій системі держав знов змінилося. Ці зміни, пов'язані з процесом капіталістичного розвитку Америки, і були основною причиною появи "доктрини Монро".
Указ Олександра I у вересні 1821 р. про режим мореплавання в Берінговому морі або позбавлені якого-небудь реального змісту розмови про втручання держав Священного союзу в революції в іспанських колоніях в Америці з'явилися для уряду США лише безпосередніми приводами або, швидше, приводами для формулювання "доктрини Монро", але самі по собі не пояснюють її виникнення. "Америка для американців" - так стисло передають зміст "доктрини Монро". Це гасло фактично означало претензію США на верховенство в системі тих, що капіталістично розвивалися двох з гаком десятків американських держав.
Проголошенням "доктрини Монро" Сполучені Штати заявили претензію на розпорядження долями народів обох американських континентів йод приводом "захисту" їх від перетворення в колонії європейських держав.
У 1825 р., коли Адамі вступив на посаду президента, виникла ідея скликання конгресу всіх американських самостійних держав. У зв'язку з цим англійський уряд вустами Каннінга заявив, що спроба утворення ліги держав Центральної і Південної Америки сама по собі не зустріне заперечень з боку Англії.
Проте Каннінг відзначив в той же час, що якщо США захочуть встати во главі такої ліги, то це буде несхвально зустрінуто британським урядом. Каннінг безумовно розраховував, що з часом іспанська Америка може стати сферою панування Англії; тому він негативно віднісся до домагань Сполучених Штатів на панамериканський месіанізм.
7. Подальша експансія США
Найближчим часом після публікації "доктрини Монро" Англія, користуючись своєю промисловою перевагою над США, зав'язала з колишніми іспанськими колоніями обширніші торгові зв'язки і уклала торгові угоди з великою кількістю держав Латинської Америки, чим США. Таким чином, у США виникло нове загострення відносин з Англією, так пізно і з такою працею налагоджених.
У перші десятиліття XIX в. експансія США прямувала інтересами плантаторів-рабовласників, що стояли у влади і підтримуваних впливовими кругами буржуазії. Ця експансія зверталася в ту пору по перевазі на південну частину північноамериканського континенту (захоплення у Іспанії Західної Флориди в 1810-1813 рр. і Східної в 1818 р.) і на о. Куба. Проте у зв'язку з протидією Англії захоплення Куби припало на довгий термін зняти з порядку денного.
В той же час збільшена торгівля США з країнами Сходу супроводжувалася активністю американського військово-морського флоту далеко за межами їх територіальних вод. І в 1799 р., під час війни проти Франції, і в 1816 р. - через рік після закінчення невдалої війни проти Англії - конгрес США асигнував засоби на споруду бойових кораблів. Після війни 1812 р. були сформовані постійні закордонні ескадри (наприклад, в 1815 р. - середземноморська). У 1822 р. військовий корабель США висадив десант на Кубі, і тоді ж була установлена постійна вест-індська ескадра як поліцейська сила в Карибському морі і Мексиканській затоці. У 1824 р. військові сили США напали на іспанську колонію Пуерто-Ріко. На початку 30-х років озброєні сили США захопили було Фолклендські острови, що були володінням Аргентини, і вторглися в Перу. У 1817 р. був посланий стаціонар США в Тихий океан, в 1822 р. - сформована тихоокеанська ескадра, первинним призначенням якої було "опікати" все західне побережжя обох американських континентів.
Поступово США вже починали підготовку і до захоплень на Далекому Сході.
Размещено на Allbest.ru