168867 (Захист навколишнього середовища, підвищення конкурентноздатності продукції), страница 7

2016-07-30СтудИзба

Описание файла

Документ из архива "Захист навколишнього середовища, підвищення конкурентноздатності продукції", который расположен в категории "". Всё это находится в предмете "экология" из , которые можно найти в файловом архиве . Не смотря на прямую связь этого архива с , его также можно найти и в других разделах. Архив можно найти в разделе "остальное", в предмете "экология" в общих файлах.

Онлайн просмотр документа "168867"

Текст 7 страницы из документа "168867"

За результатами багаторазових спостережень визначити найбільш достовірне значення рН і його довірчі границі.

З результатів спостережень виключити систематичні погрішності не вдається, тому ми їх відносимо до невиключених систематичних погрішностей або до невиключених залишків систематичних погрішностей.

Перевіримо відповідність експериментального закону розподілу результатів спостережень нормальному.

Для цього використаємо 2 критерії згоди.

  1. для перевірки гіпотези про нормальність розподілу вихідної серії результатів спостережень за критерієм 1 обчислимо параметр (показник) d, обумовлений співвідношенням

, (5.1)

де – середнє арифметичне результатів спостережень X,

, (5.2)

,

– зміщена оцінка СКВ результатів спостережень Xi

, (5.3)

,

.

Результати спостережень , вважаються розподіленими за нормальним законом, якщо виконується умова:

. (5.4)

Значення -процентних точок розподілу показника (статистики) d

, (5.5)

.

Одержав квантілі розподілу параметра = 0,025 знайдемо показник  (див. таб. 5.3).

Таблиця 5.3 ‑ Значення показника

x1

x

x2

0.01

0.025

0.05

d

0.9001

d

0.8768

, (5.6)

.

Одержав квантілі розподілу параметра знайдемо показник  (див. таб. 5.4).

Таблиця 5.4 ‑ Значення показника

X1

X

X2

d

0.95

0.975

0.99

0.7304

d

0.6950

Тому що розрахункове значення d не виходить за межі теоретичних значень, можна вважати, що за першим критерієм розподіл отриманих результатів підкоряється нормальному закону;

б) визначимо приналежність результатів спостережень до нормального розподілу по 2 критерію. Відповідно до критерію 2.

Визначаємо число m різностей , які перевершують деяке теоретичне значення ,

де – незміщена оцінка СКО результатів спостережень

, (5.7)

,

– верхня квантiль розподілу інтегральної функції нормованого нормального розподілу, що відповідає довірчої ймовірності P2. Значення m=1 і P2=0.975 знаходимо по числу спостережень n=20 і рівню значимості для критерію 2. Потім обчислюємо і по табл. П.3 [34] додатка інтегральної функції нормованого нормального розподілу знаходимо , відповідне вичисленому значенню функції

.

.

Аналізуючи значення модулів відхилення результату спостережень, ми бачимо, що не один з їх не перевищує значення , при m=1, що підтверджує теоретичне допущення.

Проведемо перевірку грубих погрішностей результатів спостережень.

Для цього: а) складемо впорядкований ряд результатів спостережень, розташувавши вихідні елементи в порядку зростання й виконавши їхню перенумерацію (див. таблицю 5.2);

б) для крайніх членів (результатів спостережень) упорядкованого ряду, які найбільш вилучені від центра розподілу (обумовленого як середнє арифметичне цього ряду) і тому з найбільшою ймовірністю можуть містити грубі похибки, знаходимо модулі різностей , і для більшого з них обчислюємо параметр:

, (5.8)

де – найбільше значення при

,

,

;

в) по таблиці tT (табл. П.7 додатка [34]), входом якої є число елементів вибірки і задана довірча ймовірність (або рівень значимості ), знаходимо теоретичне або граничне значення параметра і порівнюємо його з обчисленим фактичним значенням параметра.

Критерієм анормальності результату спостережень є умова .

Одержуємо, що умова не виконалася , значить результати вимірів грубих похибок не містять.

Обчислюємо незміщену оцінку СКВ результату виміру відповідно до вираження:

, (5.9)

,

де значення незміщеної оцінки СКВ результатів спостережень Xi, обчислено для обсягу вибірки , не утримуючої аномальних (грубих) результатів спостережень. Визначаємо довірчі границі випадкової складової погрішності вимірів з багаторазовими спостереженнями залежно від числа спостережень n у вибірці, що не містить анормальних результатів, границі довірчого інтервалу обчислюємо по формулі при n<30:

, (5.10)

де ts=2,09 – коефіцієнт Стьюдента, обумовлений на підставі розподілу Стьюдента по заданій довірчій імовірності Р=0.95 або рівню значимості а й числу ступенів волі Кs= n – 1=19 .

Визначаємо довірчі границі сумарної невиключеної систематичної складової погрішності результату вимірів з багаторазовими спостереженнями.

Вихідними даними на цьому етапі обробки є границі невиключених залишків систематичних погрішностей, отримані в процесі попереднього аналізу умов проведення експерименту.

, (5.11)

де = 3,42 – числовий коефіцієнт, що залежить від довірчої ймовірності Р.

.

Визначаємо довірчі границі сумарної (повної) погрішності вимірів з багаторазовими спостереженнями.

Обчислення засновано на співвідношенні між СКВ випадковою складовою й довірчими границями невиключеної систематичної складової погрішності вимірів з багаторазовими спостереженнями. При цьому можливі три випадки з яких ми вибираємо случай при якому .

Для знаходження повної похибки необхідно побудувати композицію розподілу випадкових і невилучених систематичних похибок вимірювань. Проте побудова композиції утруднена, тому використовують емпіричну формулу розрахунку довірчої повної похибки результату вимірювань

, (5.12)

.

Записуємо результат вимірів з багаторазовими спостереженнями. Його представляємо у вигляді:

.

6 ТЕХНІКО-ЕКОНОМІЧНЕ ОБҐРУНТУВАННЯ ПРОВЕДЕННЯ НДР

6.1 Мета й призначення розробки

Метою даної роботи є підвищення екологічної безпеки виробництва продукції – питних напоїв.

У результаті проведення НДР була розглянута модель сертифікації системи управління навколишнім середовищем і методи впровадження її на підприємстві.

Результати НДР можуть бути використані для підвищення екологічної безпеки виробництва продукції на підприємствах у будь-якій галузі виробництва.

6.2 Розрахунок кошторисної вартості й ціни НДР

Виробнича собівартість промислової продукції (робіт, послуг)- це виражені в грошовій формі поточні витрати підприємства на її виробництво. Це один з основних економічних показників підприємства, і це спричиняється необхідність однозначного визначення методики його розрахунку не залежно від того, де буде використатися показник виробничої собівартості. Як така методика є «Методичні вказівки по формуванню собівартості продукції (робіт, послуг) у промисловості», затвердженої наказом №7 Держкомітету промислової політики України від 2.02.2002р.

Ціль планування собівартості є економічно обґрунтоване визначення величини витрат необхідних у планованому періоді для виробництва кожного виду й всієї промислової продукції підприємства, що відповідає вимогам по її якості.

Метою обліку собівартості продукції є своєчасне, повне й достовірне визначення фактичних витрат, пов'язаних з виробництвом продукції, вирахування фактичної собівартості окремих видів і всієї продукції, а так само контроль за використанням матеріальних, трудових і грошових ресурсів.

Витрати, що включають у собівартість продукції (робіт, послуг) групуються по наступних економічних елементах

  • матеріальні витрати

  • витрати на оплату праці

  • відрахування на соціальні заходи

  • амортизація

  • інші операційні витрати

Статті калькуляції показують, як формуються ці витрати для визначення собівартості продукції - одні витрати показуються по їхніх видах (елементам), інші - по комплексних статтях (включаючи кілька елементів). При цьому один елемент витрат може бути присутнім у декількох статтях калькуляції.

Матеріальні витрати.

До складу елемента «Матеріальні витрати» включаються витрати:

На сировину й матеріали у виробничій діяльності підприємства. При виготовленні продукції (робіт, послуг) або для господарських потреб, технічних цілей і сприяння у виробничому процесі.

Розрахунок ведеться по формулі:

, (6.1)

де – норма витрати -го матеріалу на одиницю продукції;

– ціна одиниці -го матеріалу;

- кількість видів матеріалу.

Розрахунки вартості сировини й матеріалів наведені в таблиці 6.1.

Таблиця 6.1 - Розрахунок вартості сировини й матеріалів

Перелік матеріалів і покупних виробів

Кількість

Ціна одиниці, грн.

Вартість грн.

1. Дискети

3шт.

2.00

6.00

2. Картридж для принтера

1шт.

41.50

41.50

3. Папір А-4

500 аркушів

16.00

4. CD-RW-диск

1шт.

8.50

8.50

Разом:

72.50

Транспортно-заготівельні витрати включають витрати на заготівлю матеріалів, оплату за вантажно-розвантажувальні роботи, транспортування матеріальних цінностей, а так само враховують витрати, по страхуванню ризиків транспортировки.

У даній роботі транспортно-заготівельні витрати приймають 12 % вартості сировини, матеріалів і покупних комплектуючих виробів.

, (6.2)

.

Витрати на оплату праці.

До складу елемента включається: заробітна плата по окладах і тарифам, надбавки та доплати до тарифних ставок і посадових окладів у розмірах, передбаченим чинним законодавством; премії й заохочення матеріальна допомога, компенсаційні виплати, оплату відпусток та іншого невідпрацьованого часу, інші витрати на оплату праці персоналу, зайнятого безпосередньо на виконанні конкретної теми (науковці, науково-технічний, науково-допоміжний персонал і виробничі робітники). Розрахунок витрат на основну заробітну плату по темі наведеної в таблиці 6.2.

Таблиця 6.2 – Розрахунок витрат на основну заробітну плату.

Посада

Оклад, грн. /міс.

Кількість місяців

Участі на паях, %

Сума, грн.

Керівник теми

650,00

4

15

390,00

Інженер

332,00

4

85

1128,80

Разом 1518,80

Додаткова заробітна плата. Вона включає доплати й надбавки до тарифних ставок і посадових окладів у розмірах передбачених чинним законодавством; премії й заохочення робітником, керівникам, фахівцям й іншому службовцям за виробничі результати; і інші витрати на оплату праці. Додаткову заробітну плату приймаємо в розмірі 10% від .

, (6.3)

.

Відрахування на соціальні заходи.

До складу елемента “Відрахування на соціальні заходи” включаються:

– відрахування на обов'язкове державне пенсійне страхування – 32% від ;

, (6.4)

;

– відрахування на обов'язкове соціальне страхування – 2,5% від ;

, (6.5)

грн;

– відрахування на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на фонд зайнятості – 2,5% від ;

, (6.6)

грн;

– відрахування на індивідуальне страхування персоналу підприємства – 1% від .

, (6.7)

грн.

Витрати на оренду остаткування

Витрати на оренду встаткування наведені в таблиці 6.3

Таблиця 6.3 - Витрати на оренду встаткування

Вид обладнання

Кількість

Вартість

оренди, грн.

Тривалість оренди, міс.

Сума, грн.

Примітка

ПЕВМ

1

60

3,5

210

Для обробки результатів вимірювань

Принтер

1

40

1

40

Для документування

Пишучий CD-ROM

1

30

1

30

Для перезапису великих об’ємів інформації та статистичних даних на CD-диски.

Разом:

290

Витрати на машинний час розраховуються по формулі:

, (6.8)

де – кількість днів у місяці;

– години роботи на ПК;

– вартість машино-години, грн.

грн.

Накладні витрати. Допоміжні витрати по керуванню підприємством, амортизаційні відрахування по діючих нормах, витрати на охорону праці, опалення, освітлення, послуги сторонніх організацій. Накладні витрати розраховуються як 25% .

, (6.9)

грн.

За результатами зроблених розрахунків становимо калькуляцію собівартості, що наведена в таблиці 6.4

Таблиця 6.4 – Калькуляція на проведення НДР

Найменування статей калькуляції

Сума

1. Сировина й матеріали

72,00

2. Транспортно - заготівельні витрати

8,64

3. Основна заробітна плата

1518,80

4. Додаткова заробітна плата

151,88

5. Відрахування на соціальні заходи:

– відрахування на обов'язкове державне пенсійне страхування;

– відрахування на обов'язкове соціальне страхування;

– відрахування на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на фонд зайнятості;

– відрахування на індивідуальне страхування персоналу підприємства

534,62

41,77

41,77

16,71

6. Витрати на аренду

290,00

7. Витрати на машинний час

176,00

8. Накладні витрати

379,70

9. Собівартість

3231,89

10. Прибуток 25%

807,97

11. Ціна продажу

4039,86

6.3 Економічна ефективність НДР

Специфічною особливістю проведення розрахунків економічної ефективності НДР є їхній прогнозний характер, а також наявність невизначеності в галузі застосування й об'ємах використання результатів НДР, у рівні витрат на виробництво, в оцінці впливу приладів на характеристики більше складних систем.

Економічну ефективність даної НДР розрахувати неможливо через наявність великої кількості невизначеностей. Тому приведемо якісний опис соціально-економічної ефективності НДР.

Визначимо коефіцієнт науково-технічного ефекту НДР по формулі:

, (6.10)

де ri – вагарні коефіцієнт i-го ознаки науково-технічного ефекту;

ki – кількісна оцінка i-го ознаки науково-технічного ефекту.

Кількістні характеристики вагомості та класифікатор ознак наукової новизни ознак наведені в таблиці 6.5 та 6.6 відповідно.

Таблиця 6.5 - Коефіцієнти вагомості ознак

Ознака науково-технічного ефекту НДР

Значення вагового коефіцієнта

Рівень новизни

0,6

Теоретичний рівень

0,4

Можливість реалізації

0,2

Таблиця 6.6 – Класифікатор ознак наукової новизни

Рівень новизни Розробки

Характеристика новизни

Бали

Відносно нова

Результати досліджень систематизують і узагальнюють наявні відомості, визначають шляхи подальших досліджень, уперше знайдений зв'язок (або знайдений новий зв’язок) між відомими фактами, відомими об'єктами, в результаті чого знайдено ефективне рішення; розроблені більше прості способи для досягнення колишніх результатів; проведена часткова раціональна модифікація

4

По таблиці 6.7 визначаємо ознаку теоретичного рівня розробки.

Таблиця 6.7 – Класифікатор ознак теоретичного рівня

Теоретичний рівень отриманих результатів

Бали

Элементарный анализ связей между фактами с наличием гипотезы, симплексного прогноза, классификация, объясняющей версии, или практических рекомендаций частного характера.

2

У таблиці 6.8 наведено термін реалізації розробки.

Таблиця 6.8 – Класифікатор ознак часових реалізацій

Час реалізації

Бали

Протягом перших п’яти років

10

Коефіцієнт науково-технічного ефекту НДР дорівнює:

бали.

Максимальне значення узагальнюючого показника науково-технічного ефекту - 12 балів.

Розрахуємо економічний ефект НДР по формулі:

Э %, (6.11)

Э .

Э = 60%. Таким чином, коефіцієнт показує, що проведення НДР по даній тематиці доцільно.

7 ОХОРОНА ПРАЦІ ТА НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА

7.1 Загальні питання

Охорона праці – система правових актів, соціально-економічних, організаційно - технічних, санітарно - гігієнічних і лікувально - профілактичних мір і засобів, що забезпечують безпеку, збереження здоров'я, життя і працездатності людини в процесі праці.

Завдання охорони праці – звести до мінімуму імовірність поразки або захворювання працюючих з одночасним забезпеченням комфорту при максимальній продуктивності праці.

Реальні виробничі умови характеризуються наявністю технічних або інших шкідливих, небезпечних виробничих факторів .

Основа охорони праці – нормативна дисципліна, вона вивчає виробничі небезпеки і професійні шкідливості і розробляє методи їхнього запобігання або ослаблення з метою усунення нещасних випадків, професійних захворювань, аварій, пожеж.

Тема даної бакалаврської роботи – «Сертифікація систем управління навколишнім середовищем на підприємстві з виробництва питних напоїв». У даному розділі розглянемо охорону праці стосовно дослідницької роботи, яка була виконана на персональному комп'ютері в навчальній лабораторії.

7.2 Характеристика виробничого середовища в приміщенні

Приміщення, у яких проводиться розробка, повинні відповідати нормам, які розглядаються нижче. У даному розділі розглядаються питання охорони праці для співробітників, що працюють у навчальній лабораторії площею 15 м2, розташованої на другому поверсі триповерхового будинку електротехнічного корпусу НТУ «ХПІ»

Санітарні норми до навчальної лабораторії на одну людину становлять: площа – 6 м2 і обсяг повітря – 20 м3. У нашій навчальній лабораторії всі ці норми виконуються.

У дослідницькій роботі була розроблена сертифікація системи управління навколишнім середовищем. Дана розробка проводилась в навчальному кабінеті – лабораторії НТУ «ХПІ» за допомогою роботи за комп'ютером і включав етапи як власне самого аналізу: огляд літератури (електронний варіант), пошук нової інформації (ресурси Інтернету) так і оформлення, приведення до відповідного виду (створення таблиць, малюнків і т.д.).

Лабораторія – це приміщення без виділення шкідливих парів, газу і пилу.

По пожежовибуховій і пожежній небезпеці приміщення лабораторії характеризується наступними показниками:

  1. категорія В – пожежонебезпечна, тому що характеризується наявністю твердих спалених речовин и матеріалів [35];

  2. клас П-ІІ, П-ІІа, тому що приміщення містить тверді або волокнисті речовини ;

  3. дослідження проводилися в приміщенні, виконаному переважно із залізобетону, які належать до неспалених матеріалів, по ступеню вогнестійкості відносяться до ІІІ ступеня у відповідності із ДБН В.1.1-7-02 [36]

По ступеню ураження електричним струмом приміщення лабораторії згідно ПУЕ – 87 [37] відноситься до приміщень з підвищеною небезпекою, тому що існує можливість одночасного дотику людини до існуючих з’єднань із землею металоконструкцій будинків і тому подібного, з одного боку, і до металевих корпусів – з іншого боку.

По характеру навколишнього середовища, приміщення лабораторії відноситься до класу нормальних, тому що в ньому відсутні ознаки властиві приміщенням спекотним, пильним й з хімічно активним середовищем.

Вимірювальні прилади відносяться до електроустановок до 1000 В, закрите виконання.

Персональні електронно-обчислювальні машини (ПЕОМ), за способом захисту людини від поразки електричним струмом мають робочу ізоляцію, елемент заземлення і дріт без заземлюючої жили для приєднання до джерела згідно ПУЕ-87 [37].

Джерелом живлення ПЕОМ є трифазна чотирьохпровідна мережа з глухо - заземленою нейтралью, напругою 220 В, частотою 50 Гц, потужністю 2 кВт. Електроживлення здійснюється від електроустановки (трансформатора) з регульованою напругою під навантаженням. Напруга від мережі подається в розподільні шафи.

Відповідно до ГОСТ 12.0.003-74* [38] при проведенні аналізу, що виконується на комп'ютері, на людину впливають шкідливі і небезпечні фактори. Перелік небезпечних і шкідливих виробничих факторів наведені у таблиці 7.1

Таблиця 7.1 – Перелік небезпечних і шкідливих факторів

Найменування небезпечного і шкідливого виробничого фактора

Джерело утворення фактора

Характер впливу на людину

Нормоване значення фактора

Нормативний документ

1

2

3

4

5

Фізичні:

Підвищений рівень іонізуючих випромінювань у робочій зоні

Екрани й інші поверхні ЕОМ

Мутагенні процеси, що виникають усередині організму

Кількість у 1 см3 повітря: позитивних іонів Ф=1500-3000, негативних іонів Ф=3000-5000

ДНАОП

0.00-3.06-80

[39]

Пряма і відбита блесткість

Неправильне розташування ПК

Перевтома зорового аналізатора

Показник засліпленості Р=20

ДНАОП

0.00-1.31-91

[40]

Підвищений рівень шуму на робочому місці

Друкована техніка, системний блок ЕОМ

Загальне стомлення організму

Рівень шуму

дБА

ДНАОП

0.00-1.31-91

[40]

Вібрація (технологічна 3 “в” (комфорт))

Друкована техніка, системний блок ЕОМ

Загальне стомлення організму

Віброшвидкість, м/с;

віброприскорення, м/с2;

або їх рівні.

дБА

ДНАОП

0.00-1.31-91

[40]

Підвищене значення напруги в електричному ланцюзі

Електрична мережа, електроапаратура

Термічна, електролітична, механічна дія

I=0,6 мА

(U=220 В)

ГОСТ

12.1.002-84

[41]

Рівень електромагнітних випромінювань

Монітор ЕОМ і неекранований корпус

Головний біль, запаморочення, сонливість, стомлюваність

Напруженість електричного поля

Е 5 кВ/м, напруженість маггнітного поля Н 8 кА/м

ГОСТ

12.1.002-84*

[41]

Виробничий пил

Статична електрика, накопичена на поверхні комп’ютера

Роздратування слизової оболонки

ПДК=4 мг/м3

ГОСТ

12.1.002-84

[41]

Психологічні:

Статичні 1С

Постійна поза сидіння

М’язова утома

Зниження статичної витривалості на 40%

ДНАОП

0.00-1.31-91

[40]

Розумова напруга

Складність завдання

Загальна утома

ДНАОП

0.00-1.31-91

[40]

Емоційні перевантаження

Процес роботи

Перенапруга центральної нервової системи

ДНАОП

0.00-1.31-91

[40]

Перенапруга очних аналізаторів

Монітор ЕОМ

Головний біль

ДНАОП

0.00-1.31-91

[40]

7.3 Промислова санітарія

Продуктивність праці багато в чому залежить від умов праці на виробництві. До них відносяться: освітлення, склад повітря, шуми, шкідливі випромінювання. Ці параметри окремо й у комплексі впливають на організм людини, впливаючи його самопочуття.

Внутрішнє середовище приміщення визначається діючої на організм людини сполученням температури, відносній вологості і швидкості руху повітря.

Дослідницька робота відноситься до категорії легкої 1а, фізичні витрати – 90-120 ккал/год, метеорологічні умови повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.1.005-88 [42], приведеним у таблиці 7.2.

Таблиця 7.2 – Оптимальні параметри мікроклімату

Категорія робіт

Період року

Температура t,

Відносна вологість, %

Швидкість руху повітря не більш, м/с

Легка - Iа

холодний

22-24

40-60

0,1

Легка - Iа

теплий

23-25

40-60

0,1

Для підтримки параметрів на необхідному рівні застосовуються кондиціонування, вентиляція і центральне опалення в холодну пору року згідно СНиП 2.04.05-92 [43].

У лабораторії, де проводиться розробка системи передбачена природна і штучна (загально-обмінна приливно-витяжна) вентиляція.

Характер опалення – центральне, водяне й відповідає вимогам санітарних норм.

7.4 Виробниче освітлення

Характеристика зорової роботи з урахуванням найменшого об`єкта розрізнення в цьому випадку є високої точності, тому що об’єктом розрізнення є розмір цифр та букв на моніторі.

Раціональне освітлення є одним з найважливіших факторів у боротьбі з виробничим травматизмом. Правильна організація освітлення створює сприятливі умови праці, підвищує працездатність.

Освітлення повинне забезпечувати необхідний спектральний склад світла для правильної світло передачі. Правильну світло передачу створює природне освітлення й штучні джерела світла зі спектральною характеристикою, близької до природного освітлення.

Для забезпечення нормального освітлення в залежності від точності виконуваних робіт комп'ютерний клас повинний оснащуватися природним і штучним освітленням, а також комбінованим, з огляду на напруженість очного аналізатора, згідно СНиП II-4-79 [44].

Навчальна лабораторія має природне освітлення, а планування навчального кабінету і розміщення в ньому устаткування забезпечують також бічне освітлення робочого місця природним світлом ліворуч. Віконні плетіння в приміщенні – зі стулками, що відкриваються, кватирками у верхній зоні вікна.

Природне висвітлення нормується коефіцієнтом природної освітленості (КПО) по СНиП II-4-79 [44]. Нормовані значення КПО ( , %) для будинків, розташованих у IV поясі світлового клімату визначається по формулі:

, (7.1)

де - значення КЕО для III світлового клімату, складає 2 % ( для ІІІ розряду зорових робіт);

m – коефіцієнт світлового клімату (для міста Харкова m=0,9);

с – коефіцієнт сонячності клімату, дорівнює 1,0.

Таким чином значення КПО для природного освітлення (IV пояс):

%

У лабораторії застосовується загальне та комбіноване освітлення, як штучне джерело світла рекомендується використати люмінесцентні лампи типу ЛБ40-4 тип світильника ЛСП 012 40.

7.5 Шум і вібрація

Шум – це безладне неритмічне змішання звуків різної сили й частоти. Рівень звуку в приміщенні лабораторії не перевищує 50 дБА, що є нормою для даного виду трудової діяльності.

Робота будь-яких приладів, у тому числі й електровимірювальна апаратура, супроводжується виникненням електромагнітного поля. Рівень електромагнітних полів не перевищує 1,4 кА/м – магнітне поле , 5 кВ/м – електричне поле, що відповідає ГОСТ 12.1.002 – 84.

7.6 Пожежна безпека

Поняття пожежна безпека означає стан об’єкта, при якому виключається можливість пожежі, а у випадках його виникнення запобігає вплив на людей небезпечних факторів пожежі й забезпечується захист матеріальних цінностей.

Причини, які можуть викликати пожену в розглянутому приміщенні, є: несправність електропроводки й приладів; коротке замикання електричних ланцюгів; перегрів апаратури й електропроводки; розряд статичної електрики; блискавка.

Відповідно ГОСТ 12.1.004-91* [45] пожежна безпека в лабораторії забезпечується системами протипожежного захисту запобігання пожежі й організаційно-технічних заходів.

Заходи системи протипожежного захисту є:

  1. наявність засобів повідомлення про пожежу (електрична пожежна сигналізація, телефонний зв’язок і т. п.);

  2. застосування засобів пожежегасіння (зовнішній водопровід, внутрішній водопровід);

  3. первинні засоби пожежегасіння:

- вуглекислотні вогнегасники ВВК – 2А, 2 шт. (на площі 20 м2);

- повітрянно-пінні вогнегасники ППВ – 10, 1 шт.;

- ящик з піском;

- войлок.

7.7 Охорона навколишнього середовища

Питання охорони здоров’я населення від впливу електромагнітних випромінювань має важливе медичне и соціально-економічне значення.

Джерелами електромагнітного випромінювання є передавальні радіотелевізійні й радіолокаційні станції, радіотелефонний стаціонарний і мобільний зв’язок, комп’ютери, а також високовольтні лінії електропередачі. Результати наукових досліджень показали, що електромагнітне випромінювання, створюване цими джерелами, впливає на стан здоров’я окремих людей.

ВИСНОВКИ

У роботі наведено огляд нормативної бази екологічного менеджменту. Розглянута модель системи управління навколишнім середовищем. Особлива увага приділяється опису розробки й впровадженню системи управління навколишнім середовищем на підприємстві з виробництва питних напоїв.

Дана оцінка точності й вірогідності сертифікаційних випробувань і контролю. Проведен сравнительный анализ нормативных документов по оценке качества воды. Розглянуті засоби використання методів статистичного аналізу в керуванні якістю сертифікації й проведена обробка багаторазових вимірів при оцінці якості води.

Отримані результати можуть бути використані при виробництві та сертифікації продукції в будь-яких галузях промисловості.


ПЕРЕЛІК ДЖЕРЕЛ ІНФОРМАЦІЇ

  1. ISO 14001:2004. Системы менеджмента окружающей среды. Требования и руководство по применению. Введен с 01.09.04.

  2. ISO 14001:1996. Системы менеджмента окружающей среды. Требования и руководство по применению. Введен с 15.04.96.

  3. ISO 9001:2000. Системы управления качеством. Основные положения. Введен с 01.10.00.

  4. ISO 19011:2002. Указания относительно осуществления аудитов системы управления качеством и экологического управления. Введен с 01.04.02.

  5. ISO 14015 Екологічна оцінка цехів і підрозділів. У розробці

  6. ISO 14031:1996. Оцінювання екологічної ефективності. Загальні вимоги. Чинний від 15.06.96.

  7. ISO 14040:1997. Оцінка життєвого циклу. Принципи й структура. Чинний від 01.10.97.

  8. ISO 14041:1998. Оцінка життєвого циклу. Мети, сфера й аналіз. Чинний від 01.01.98.

  9. ISO 14042:2000. Оцінка життєвого циклу. Оцінка впливу. Чинний від 01.11.00.

  10. ISO 14043:2000. Оцінка життєвого циклу. Інтерпретація. Чинний від 01.11.00.

  11. ISO 14050:1998. Терміни й визначення. Чинний від 01.01.98.

  12. ISO Guide 64. Посібник із включення екологічних аспектів у стандарти продукції. Чинний від 01.01.98.

  13. ДСТУ ISO 14001-97. Системи управління навколишнім середовищем. Склад і опис елементів, провідних вказівок по їхньому застосуванню. Чинний від 01.01.98.

  14. ДСТУ ISO 14004-97. Системи управління навколишнім середовищем. Загальні провідні вказівки по принципах управління, системам і коштам забезпечення. Чинний від 01.01.98.

  15. ДСТУ ISO 14020:2003. Екологічні маркування й декларації. Загальні принципи. Чинний з 01.11.04.

  16. ДСТУ ISO 14021:2002. Екологічні маркування й декларації. Екологічні само декларації. (Екологічне маркування типу II). Чинний з 01.11.04.

  17. ДСТУ ISO 14024:2002. Екологічні маркування й декларації. Екологічне маркування типу I. Принципи й методи. Чинний з 01.10.04.

  18. ДСТУ ISO/TR 14025:2002. Екологічні маркування й декларації. Екологічні декларації типу III. Чинний з 01.10.04.

  19. ДСТУ 2195-99. Охорона природи. Обіг з відходами. Технічний паспорт відходу. Склад, зміст, виклад і правила внесення змін. Чинний з 01.11.99.

  20. ДСТУ 3910-99. Охорона природи. Обіг з відходами. Класифікація відходів. Порядок застосування відходів по генетичному принципі й віднесення їх до класифікаційних категорій. Чинний з 01.11.99.

  21. ДСТУ 3911-99. Охорона природи. Обіг з відходами. Виявлення відходів і надання інформаційних даних про відходи. Загальні вимоги. Чинний з 01.11.99.

  22. ДСТУ ISO 19011:2003. Настанови щодо здійснення аудитів системи управління якістю та екологічного управління. Чинний з 01.01.04.

  23. Бабина Ю.В. Экологический менеджмент/ Ю.В. Бабина, Э.А Варфоломеева. М.: ИД «Социальные отношения»: Изд-во «Перспектива», 2002

  24. Егоровна Л.Г. Проблемы и перспективы интеграции систем менеджмента// Сертификация. 2004. №2

  25. Крілова Г.Д. Основы стандартизации, сертификации, метрологии. Учебное пособие для вузов /Г.Д.Крылова. ‑ 3-е изд. перераб. и доп. ‑ М.:ЮНИТИ-ДАНА, 2003. ‑ 671с

  26. Бичківський Р.В. та ін. "Метрологія, стандартизація, управління якістю і сертифікація: Підручник /Р.В.Бичківський, П.Г.Столярчук, П.Р.Гамула. ‑ Львів: Видавн. нац. університету "Львівська політехніка", 2004.-506с.

  27. ДСТУ 3419-96.Система сертифікації УкрСЕПРО. Сертифікація систем якості. Порядок проведення. Чинний від 01.04.97

  28. Водний кодекс України від 06 червня 1995 року.

  29. Закон «Про питну воду та питне водопостачання» від 10 січня 2002 року, № 2918-ІІІ

  30. Сан ПиН 2.1.4.599-96. Питьевая вода. Гигиенические требования к качеству воды централизованных систем питьевого водоснабжения. Контроль качества. Введен с 01.07.97.

  31. ДСан ПіН. Вода питна. Гігієнічні вимоги до якості води централізованого водопостачання. 1996.

  32. ГОСТ 2874-82. Вода питьевая. Гигиенические требования и контроль за качеством. Введен с 01.01.85.

  33. Кантере В.М и др. Потенциометрические и титрометрические приборы. – М., Машиностроение, 1970

  34. Чинков В.М. Основи метрології та вимірювальної техніки: Навч.посібн.–2-ге вид., перероб. і доп.–Харків: НТУ «ХПІ», 2005.

  35. НАПБ Б. 07.005‑86 Определение категорий помещений и зданий по взрывопожарной и пожарной опасности. ‑ Действует с 01.10.87.

  36. ДБН В.1.1-7-02. Пожежна безпека об’єктів будівництва. – Чинний з 01.01.03.

  37. ПУЭ-87. Правила устройства электроустановок. – Москва: Энергоатомиздат, 1987.

  38. ГОСТ 12.0.003-74*. ССБТ. Опасные и вредные производственные факторы. Классификация. Введен с 01.01.76.

  39. ДНАОП 0.03-3.06-80. Санітарно-гігієнічні нормі допустимих рівнів іонізації повітря виробничих та громадських приміщень.

  40. ДНАОП 0.00‑1.31‑99. Правила охорони праці під час експлуатації ЕОМ. Чинний з 01.01.00.

  41. ГОСТ 12.1.002-84. Электрические поля промышленной частоты. Введен 01.01.85.

  42. ГОСТ 12.1.005–88. ССБТ. Общие санитарно-гигиенические требования к воздуху рабочей зоны. Введен 01.01.89.

  43. СНиП 2.04.05–92. Отопление, вентиляция и кондиционирование воздуха. – М.: Стройиздат, 1992.

  44. СНиП II–4–79. Естественное и искусственное освещение. Нормы проектирования. – Изменения и дополнения № 205 от 04.12.85. – М.: Стройиздат, 1985.

  45. ГОСТ 12.1.004-91. ССБТ. Пожарная безопасность. Общие требования. Введен 01.07.95.

Свежие статьи
Популярно сейчас
Зачем заказывать выполнение своего задания, если оно уже было выполнено много много раз? Его можно просто купить или даже скачать бесплатно на СтудИзбе. Найдите нужный учебный материал у нас!
Ответы на популярные вопросы
Да! Наши авторы собирают и выкладывают те работы, которые сдаются в Вашем учебном заведении ежегодно и уже проверены преподавателями.
Да! У нас любой человек может выложить любую учебную работу и зарабатывать на её продажах! Но каждый учебный материал публикуется только после тщательной проверки администрацией.
Вернём деньги! А если быть более точными, то автору даётся немного времени на исправление, а если не исправит или выйдет время, то вернём деньги в полном объёме!
Да! На равне с готовыми студенческими работами у нас продаются услуги. Цены на услуги видны сразу, то есть Вам нужно только указать параметры и сразу можно оплачивать.
Отзывы студентов
Ставлю 10/10
Все нравится, очень удобный сайт, помогает в учебе. Кроме этого, можно заработать самому, выставляя готовые учебные материалы на продажу здесь. Рейтинги и отзывы на преподавателей очень помогают сориентироваться в начале нового семестра. Спасибо за такую функцию. Ставлю максимальную оценку.
Лучшая платформа для успешной сдачи сессии
Познакомился со СтудИзбой благодаря своему другу, очень нравится интерфейс, количество доступных файлов, цена, в общем, все прекрасно. Даже сам продаю какие-то свои работы.
Студизба ван лав ❤
Очень офигенный сайт для студентов. Много полезных учебных материалов. Пользуюсь студизбой с октября 2021 года. Серьёзных нареканий нет. Хотелось бы, что бы ввели подписочную модель и сделали материалы дешевле 300 рублей в рамках подписки бесплатными.
Отличный сайт
Лично меня всё устраивает - и покупка, и продажа; и цены, и возможность предпросмотра куска файла, и обилие бесплатных файлов (в подборках по авторам, читай, ВУЗам и факультетам). Есть определённые баги, но всё решаемо, да и администраторы реагируют в течение суток.
Маленький отзыв о большом помощнике!
Студизба спасает в те моменты, когда сроки горят, а работ накопилось достаточно. Довольно удобный сайт с простой навигацией и огромным количеством материалов.
Студ. Изба как крупнейший сборник работ для студентов
Тут дофига бывает всего полезного. Печально, что бывают предметы по которым даже одного бесплатного решения нет, но это скорее вопрос к студентам. В остальном всё здорово.
Спасательный островок
Если уже не успеваешь разобраться или застрял на каком-то задание поможет тебе быстро и недорого решить твою проблему.
Всё и так отлично
Всё очень удобно. Особенно круто, что есть система бонусов и можно выводить остатки денег. Очень много качественных бесплатных файлов.
Отзыв о системе "Студизба"
Отличная платформа для распространения работ, востребованных студентами. Хорошо налаженная и качественная работа сайта, огромная база заданий и аудитория.
Отличный помощник
Отличный сайт с кучей полезных файлов, позволяющий найти много методичек / учебников / отзывов о вузах и преподователях.
Отлично помогает студентам в любой момент для решения трудных и незамедлительных задач
Хотелось бы больше конкретной информации о преподавателях. А так в принципе хороший сайт, всегда им пользуюсь и ни разу не было желания прекратить. Хороший сайт для помощи студентам, удобный и приятный интерфейс. Из недостатков можно выделить только отсутствия небольшого количества файлов.
Спасибо за шикарный сайт
Великолепный сайт на котором студент за не большие деньги может найти помощь с дз, проектами курсовыми, лабораторными, а также узнать отзывы на преподавателей и бесплатно скачать пособия.
Популярные преподаватели
Добавляйте материалы
и зарабатывайте!
Продажи идут автоматически
5209
Авторов
на СтудИзбе
430
Средний доход
с одного платного файла
Обучение Подробнее