122270 (716619), страница 8
Текст из файла (страница 8)
Постійні витрати становлять 16361,79 + 405,82 = 16767,61 г.о.
-
Уточнюємо зміцнні витрати на одиницю виробу = 102929,05 / 2753 = 37,39 г.о.
-
Визначаємо оптову та відпускну ціну виробу:
Ціна оптова = виручка в оптових цінах / кількість виробів = 47,83 г.о.
Ціна відпускна = ціна оптова х 1,2 = 57,4 г.о.
-
Визначаємо точку беззбитковості двома методами (аналітичним та графічним)
Аналітичний метод
ТБЗ = фіксовані витрати/(ціна оптова–змінні витрати на одиницю продукції)
ТБЗ = 16767,61/(47,83–37,39) = 1606 шт.
Кожна додатково реалізована (після досягнення точки беззбитковості) одиниця продукції буде вже забезпечувати прибуток.
Графічний метод
Тис.г.о.
90
s
80 76814,98
VC
70
60
50
40
30
20 FC
10
0 300 600 900 1200 1606 Шт.
-
Розрахуємо межу безпечності (запас фінансової міці) підприємства в натуральному та грошовому вимірі, а також у відсотках до обсягу реалізації продукції.
Межа безпечності = виручка в оптових цінах – виручка в точці беззбитковості
Межа безпечності в г.о. = 54581,69
Межа безпечності в шт. = 1147
Межа безпечності в % = 41,66
-
Розрахуємо операційний важіль
Ступінь операційного важілю = (виручка в оптових цінах – змінні витрати)/суму прибутку до сплати % за кредит.
Ступінь операційного важілю = (131666,67 – 102929,05)/11969,7 = 2,4
-
Проведимо частковий аналіз чутливості підприємства, тобто розрахуємо як зміниться прибуток у відсотках при зміні обсягу продаж на певний відсоток (згідно з варіантом) з подальшою перевіркою з використанням операційного важілю.
ΔПрибутку = Δвиручки у % х ступінь операційного важілю = 10% х 2,4 = 24%
-
Визначаємо період окупності.
-
Визначаємо постійні витрати за 5 майбутніх років, враховуючи їх зміни через зміни суми амортизаційних відрахувань, витрат на підтримку обладнання в робочому стані, сплати % за кредит.
| Рік | Аморт. відрах. | Витрати на облад. | Енер-гія | Рек-лама | Зв’я-зок | оренда | персонал | %за кредит | сума |
| 1 | 4066,39 | 1230,77 | 47,03 | 500 | 117,6 | 3840 | 3840 | 1280 | 14921,79 |
| 2 | 3417,93 | 1559,25 | 47,03 | 500 | 117,6 | 3840 | 3840 | 853,33 | 14175,14 |
| 3 | 2872,91 | 1776,23 | 47,03 | 500 | 117,6 | 3840 | 3840 | 426,67 | 13420,44 |
| 4 | 2414,71 | 2113,22 | 47,03 | 500 | 117,6 | 3840 | 3840 | 0 | 12872,56 |
| 5 | 2029,69 | 2514,14 | 47,03 | 500 | 117,6 | 3840 | 3840 | 0 | 12888,46 |
-
Визначимо прибуток за ряд майбутніх років.
Прибуток = виручка в оптових цінах – (постійні витрати + змінні витрати + позабюджетні платежі).
| рік | Прибуток | Пибуток після сплати податку на прибуток | Прибуток на підприємтсві |
| 1 | 15490,01 | 10843,01 | 5509,71 |
| 2 | 16236,66 | 11365,66 | 6032,36 |
| 3 | 16991,36 | 11893,95 | 6560,65 |
| 4 | 17559,24 | 12277,47 | 12277,47 |
| 5 | 17523,34 | 12266,34 | 12266,34 |
-
Розрахуємо майбутні грошові потоки, визначимо реальну вартість грошових потоків.
| рік | амортизація | Прибуток на підприємстві | ГПмв | Коеф. Дисконтування | ГПтв. |
| 1 | 4066,39 | 5509,71 | 9576,1 | 0.9091 | 8705,63 |
| 2 | 3417,93 | 6032,36 | 9450,29 | 0.8264 | 7809,72 |
| 3 | 2872,91 | 6560,65 | 9433,56 | 0.7513 | 7087,43 |
| 4 | 2414,71 | 12277,47 | 14692,18 | 0.6830 | 10034,76 |
| 5 | 2029,69 | 12266,34 | 14296,03 | 0.6209 | 8876,4 |
За перші 2 роки сума надходжень у вигляді грошових потоків (за теперішнью вартістю), дорівнює 16515.35 г. о.
На протязі певного відрізку часу майбутнього, третього року, потрібно компенсувати різницю між інвестиціями і сумою грошових потоків: 21000-16515.35=4484.65 г. о.
Тобто на третій рік надходження вже перевищать інвестиції.
360*4484,65/7087,43 = 228 днів
Інвестиції покриються за 2 роки і 228 днів.
-
Визначимо внутрішню ставку доходності.
-
Розрахуємо майбутні (за 4 роки) грошові потоки.
-
| Показники | Ставка дисконту, % | ||||
| 0 | 5 | 10 | 15 | 28 | |
| Коеф. Дисконтування | |||||
| 1 рік | 1 | 0.9524 | 0.9091 | 0.8696 | 0.7813 |
| 2 рік | 1 | 0.9070 | 0.8264 | 0.7561 | 0.6104 |
| 3 рік | 1 | 0.8638 | 0.7513 | 0.6575 | 0.4768 |
| 4 рік | 1 | 0.8277 | 0.683 | 0.5718 | 0.3725 |
| 5 рік | 1 | 0.7835 | 0.6209 | 0.4972 | 0.2910 |
| Теперішня вартість ГП. | |||||
| 1 рік | 8705.63 | 8291.24 | 7914.29 | 7570.42 | 6801.71 |
| 2 рік | 7805.72 | 7079.79 | 6450.65 | 5901.9 | 4764.61 |
| 3 рік | 7087.43 | 6122.12 | 5324.79 | 4659.99 | 3379.29 |
| 4 рік | 10034.76 | 8255.58 | 6853.74 | 5737.88 | 3737.95 |
| 5 рік | 8876.4 | 6954.66 | 5511.37 | 4413.37 | 2583.03 |
| Сума ГП за ТВ | 42509.94 | 36703.39 | 32054.84 | 28283.57 | 20266.59 |
| ЧТВ | 21509.94 | 15703.39 | 11005.84 | 5283.57 | (733.41) |
ЧТВ = сума ГПтв – вкладений капітал.
Тис.г.о.
20 21509.94
15 15703.39
1
0
11005.84
5 5283.57
(733.41)
0 5 10 15 20 25 28 30 %
Таким чином внутрішня ставка доходу дорівнює 27%
Після перевірки була доведена вартість визначення ВСД
8705.63 / (1+0,27) + 7805.72/(1+0,27)^2 + 7087.43 / (1+0,27)^3 + 10034.76/(1+0,27)^4 + 8876.4 /(1+0,27)^5 = 11056,15 + 12589,85 + 14517,77 + 26104,89 + 29326,18 = 93594,84 г. о.
-
Висновки відносно ефективності діяльності підприємства.
-
У підприємства, що розглядалося існує середній можливий розмір дивідендів, тобто 14.5%. Якщо зважити на те, що банківська ставка за кредит складає 10%, то можна сказати, що даний проект є привабливим для тих інвесторів, які мають надію отримати завдяки вкладеному капіталу середні прибутки.
-
Зміна прибутку даного підприємства прямо пропорційно залежить від зміни його обсягу продаж. В даному випадку зміна обсягу продаж на 10% тягне за собою зміну прибутку на 24%, що говорить про невисоку чутливість підприємства і відносну стабільність його доходів.
-
До того, як підприємство почне нести збитки, обсяг реалізації його товарів може знизитися на 54581,69 г. о. Або на 1147 одиниць продукції, що складає 41,66%. Дані показники говорять про досить високу межу безпечності підприємства. За таких обставин підприємство має змогу вільно маневрувати в умовах ринку, демонструючи достатньо високу стійкість.
-
Період окупності даного проекту складає 2 роки 228 днів. За цей проміжок часу грошові потоки за теперішньою вартістю досягнуть початкових інвестицій. Якщо даний період окупності задовольняє інвесторів, то вказаний проект приймається.
-
Внутрішня ставка доходності складає 27% . Вона є значно вищою за ставку по межі, яка складає 10%. Зважаючи на те, що визначена внутрішня ставка доходу вище, за ставку по межі, проект приймається.
Додаток 1
УСТАНОВЧИЙ ДОГОВІР
1. ПРЕДМЕТ ДОГОВОРУ















