58390 (610769), страница 3

Файл №610769 58390 (Олександр І: людина і державний діяч) 3 страница58390 (610769) страница 32016-07-30СтудИзба
Просмтор этого файла доступен только зарегистрированным пользователям. Но у нас супер быстрая регистрация: достаточно только электронной почты!

Текст из файла (страница 3)

Всі ці поради не переконали Олександра I, і князю Чарторійському залишилося тільки покинути пост міністра закордонних справ. В наступному 1807 році залишив пост міністра внутрішніх справ і Кочубей, а Новосильцев був вимушений виїхати від гніву государя до Відня. І Олександр I, і армія його, і суспільство російське були упевнені, що Аустерліцкий бій - прикре непорозуміння, що вимагає помсти.

Невдачі привели Росію до Тільзітському світу: Олександр I став союзником Наполеона, прийняв від нього Белостокську область з колишніх володінь Пруссії, зобов'язався приєднатися до континентальної системи; два нові союзника зобов'язалися діяти спільно; Наполеон вказав Олександр I на необхідність для Росії досягти природних меж - річки Торнео на півночі, Німану або навіть Вісли на заході і Дунаю або Балкан на півдні. Особливо важке враження справлене приєднанням Белостокської області, що відняла у государя, якому так недавно Олександр I дав клятву вірності. Таким чином, Олександр I ставав в ряди звичайних государів старого режиму, що прикривалися іноді ідеями, але на ділі захоплюючими здобич усюди, де тільки було можна.

Невеликий об'єм цього придбання підкреслював символічне значення його: Олександр I був привернутий до розкрадання Пруссії. Утворення герцогства Варшавського, з якого повинна була вирости Річ посполита, робило Тільзітській світ безумовно невигідним для російського уряду; Наполеон, і по свідомості самих французьких істориків, вносив цим руйнування у власну справу. Покійний історик Шильдер, привівши немало свідоцтв украй скептичного відношення Олександр I до Наполеона навіть в дні Тільзіта, схилявся, проте, до висновку, що Олександр I щиро зважився слідувати новій системі.

Тільзітській мир тому кульмінаційний пункт в житті Олександр I, незвичайний підйом його духовного розвитку, інше вже слідства, що витікали звідси при слабшаючому вже настрої. Особливо рельєфним стає його образ по порівнянню, з одного боку, з Наполеоном, з іншою - зі всім російським суспільством. Він постійно ставить Наполеону питання, коли ж і як обидва імператори діятимуть в Туреччині? У міру того, як Наполеон все більше заплутувався в Іспанії, Олександр I почав поводитися до нього з боязкими спочатку натяками про польські справи і на користь нещасного прусського короля. Російське суспільство не співчувало союзу з Наполеоном; государя жаліли, над ним сміялися, навіть базікали, ким би замінити його.

Вище суспільство не хотіло "знати" Саварі і Коленкура і навіть з цієї, чисто зовнішньої, сторони створювало багато клопотів государю. Оголошення війни Англії, дотримання континентальної системи згубно відображалося на Росії в економічних відносинах: скорочення вивозу хліба і лісу особливо чутливе було землевласникам, припиненням морської торгівлі обтяжувалося купецтво, подорожчання звичних вже товарів (кава, вино), що привозяться з Англії, упадок курсу і загальна дорожнеча пригноблювали стан, що служить. Государ і народ не розуміли один одного.

Не відмовляючись від своїх принципів, Олександр I визнав потрібним ввести строге і міцне управління. Військовим міністром замість Вязьмітінова був призначений граф Аракчєєв, вплив якого відразу став помітний на всьому управлінні; поза сумнівом, Олександр I поставив поряд з собою це "страховище престрашне" зважаючи на внутрішнє бродіння. Закордонні справи, більше номінально, були увірені Н.П. Румянцеву, одному з небагатьох прихильників союзу з Францією; кн. Олександр I Б. Куракін зайняв місце Кочубея. Хвилювання суспільства з приводу союзу з Наполеоном досягло апогею перед поїздкою государя в Ерфурт. Князь Чарторійський знову рахував себе має право давати Олександр I поради; більш сильне враження повинне було провести на Олександр I лист імператриці Марії Федорівни, що заклинала сина не їздити в Ерфурт, не "преклоняти добровільно чола свого, прикрашеного прекрасним з вінців, перед кумиром, проклятим теперішнім часом і грядущим поколіннями".

У Ерфурте (1808) Росія особливою конвенцією зобов'язалася сприяти видам Франції в Австрії, за що Наполеон визнавав приєднання Молдавії і Валахії до Росії; але вже тоді було помітно, що союз майже руйнується. До числа наслідків Тільзітського миру належало оголошення Росією війни Швеції (1808) і війна з Австрією (1809). Війна з Швецією кінчилася приєднанням до Росії по Фрідріхсгамському світу шведської Фінляндії. За Фрідріхсгамському договором король шведський відмовився назавжди від своїх прав у Фінляндії і визнав, що вона "полягатиме у власності і державному володінні Імперії Російської"; спроба шведських уповноважених внести в договір визначення прав і привілеїв фіннів відхилювала.

Таким чином Фрідріхсгамській договір забезпечив Росію від можливості зовнішнього втручання в російсько-фінляндські відносини. Ще раніше, ніж був укладений цей договір, Олександр I обіцяв населенню Фінляндії збереження старовинних його прав, управління, релігії; він особисто відкрив і закрив скликаний їм сейм в Борго, на якому підтвердив обіцянку збереження фінляндської конституції. Не підлягає сумніву, що населення Фінляндії після цього визначало свої відносини до Росії на підставі акту в Борго, і Олександр I у все своє життя жодного разу не показав, що вважає себе вільним від зобов'язань, даних в Борго.

Війни з Швецією Олександр I не хотів, вона була почата по вельми настирних вказівках Наполеона. Олександр I умовляв Густава IV Адольфа, одруженого на сестрі Єлизавети Олексіївни, вчорашнього союзника Росії, примиритися з Наполеоном, щоб уникнути неприємної і украй непопулярної війни; коли це не вдалося, Олександр I зробив все від нього що залежало, щоб не наслідувати Наполеону і не здаватися таким же хижаком, хоч би і мимоволі. Тому він прагнув додати приєднанню Фінляндії характер добровільного підкорення йому фіннів. В очах Олександр I це було удвічі вигідно: добровільне приєднання дозволяло Росії не побоюватися повстання знов завойованого краю, такого близького до столиці, а саме приєднання було важливе вже тому, що тодішня Росія не налічувала і 40 мільйонів жителів, а тим часом Олександр I готувався до війни з Наполеоном.

Знов вступивши в 1809 році в листування з Чарторийськім про відновлення Польщі і з'єднання її з Росією, Олександр I міг посилатися тепер на наочний приклад того, що країни, що ввійшли до складу Росії, можуть спокійно і щасливо розвиватися. Олександр I хотів, щоб у Фінляндії діяла конституція; він не бажав підпорядковувати Фінляндію російському управлінню і особисто викреслив ту статтю проекту положення, якою передбачалося зобов'язати генерал-губернатора зноситися з міністрами у справах Великого Князівства.

Ні в установі державної ради 1810 року, ні в установі міністерств немає і натяку, щоб туди повинні були або могли поступати фінляндські справи; Олександр I наказав докладати їх особисто йому, для чого згодом і була встановлена посада статс-секретаря по фінляндських справах і особлива комісія.

Вина Олександра I не в тому, що він дав Фінляндії, а в тому, що він не дав того ж Росії; цим він істотно порушив рівновагу між окремими частинами держави; поряд вільний народ, що діяв через своїх законних представників, і народ не вільний, ім'ям якого говорили і діяв дуже багато хто без всякого на те права.

У з'єднанні із знов придбаною Фінляндією Старої Фінляндії, тобто завоювань Петра Великого і Єлизавети Петрівни, Олександр I і його оточуючі бачили не відторгнення земель від Росії, а швидше простий перелік з одного генерал-губернаторського в інше.

У політиці Олександр I помітна відсутність правильного уявлення про "народність", властива майже всім вихованим на філософії XVIII століття. За верхнім шаром: у Фінляндії - шведами, в Прибалтійському краю - німцями, в Західній Русі - поляками, Олександр I не розрізняв власне народу: у Фінляндії - фіннів, в Прибалтиці - естів і латишів, в західних губерніях російського населення, і тому розуміння ним блага цих околиць було дуже поверхнево. Війну з Австрією (в 1809 році) Олександр I вів не серйозно, і Наполеон ясно бачив, як мало він може покладатися на Олександра I.

Втім, по Шенбруннському світу Росія одержала від Австрії Тарнопольську область, але до герцогства Варшавському від Австрії ж відійшла територія, в два рази велика. Маючи намір дати Росії ліберальні встановлення, Олександр I, в глушині свого кабінету, в довірчих бесідах із Сперанським, обдумував план загальної реформи, яка повинна була відновити Росію від палацу до останньої хатини. Сперанський "знайшов в розумі і серці государя віру в гідність людської природи, у високе її призначення, в закон загальної любові, яко єдине джерело буття, порядку, щастя, всього витонченого, високого". Сперанським і був вироблений "План загального утворення Росії".

У даний час представляється можливим встановити повну спадкоємність плану Сперанського по відношенню до задумів неофіційного комітету; це дозволяє вважати Олександр I в набагато більшому ступені автором плану, чим це представлялося раніше. Сперанський тільки розвивав, а іноді і просто повторював думки Олександра I.

Мета "Плану" та ж, що і раніше: ввести законність в російське життя; засоби ті ж - реорганізація суспільства і управління, дарування громадянам гарантій і закінчені політичні реформи. Тому і в плані взаємні відносини державної влади і нових політичних встановлень визначені ясно.

Недолік "Плану" той же, що і в проектах неофіційного комітету: незвичайні розміри задуманого перетворення, що припускає нову організацію станів, досконалу видозміну кріпосного стану, нове адміністративне розділення Росії, повне перевлаштування цивільних і судових встановлень Імперії і, на закінчення, політичну реформу. Представляючи свій план в жовтні 1809 року, Сперанський розраховував, що вже восени 1811 року Росія вступить в нове політичне буття.

З цього плану здійснено було дуже небагато що, та і те, що було здійснене, опинилося в старій обстановці зовсім не таким, яким було б в новій. Державна порада, перетворена з неодмінної поради, повинна була обговорювати закони до внесення їх в державну думу; на ділі державна порада утворила установу, в якій в останній інстанції розглядалися проекти законів і статутів.

Міністерства, в точному значенні цього слова, створені в Росії не реформою 1802 року, а Сперанським. Розподіл справ по окремих міністерствах і, головне, внутрішня організація міністерств проведені дуже точно і ясно, так що ці установи могли з літа 1811 року відразу правильно функціонувати на нових початках. Проводячи в життя одноосібне управління в адміністративних органах, укладач плану мав зважаючи на встановлення дійсної відповідальності міністрів перед державною думою; але оскільки остання не була здійснена, то в результаті вийшло лише, з одного боку, поліпшення урядового механізму, з іншою - ще більший проти 1802 року розвиток міністерського самовладдя. Складання зведення законів посувалося вперед поволі і неправильно.

Фінанси державні, засмучені тривалими війнами, передбачалося швидко поправити величезним випуском асигнацій; натомість в 1812 році наступила криза, і курс асигнацій впав з 50 копійок сріблом до 25, а місцями навіть до 20 - 19 копійок сріблом. Окремі заходи государя (укази 3 квітня і 6 серпня 1809 року) порушували в суспільстві сильне роздратування.

На початку 1812 року створилася надзвичайно напружена атмосфера. Все чогось чекали, чогось побоювалися; інстинктивний страх охопив як суспільство, так і народ. З 1811 року Олександр I став говорити своїй дружині після звичних відвідин 11 березня гробниці батька в Петропавловської фортеці: "десь цього дня ми будемо наступного року".

Страх перед Наполеоном, незадоволеність перетвореннями, чутка про грядущі реформи, робили суспільство і навіть державних людей дуже нервовими. Нещира зовнішня політика - а відкритої вона не могла бути - государя, офіційний язик того часу, далекий від об'єктивності, завжди все перебільшуючий, - все це створювало взаємне недовір'я і нерозуміння. До чого доходила загальна підозрілість, видно з того, що близькі до Олександр I люди указували йому на двір великої княгині Єкатерини Павлівни як на кубло інтриги; інші глибокодумно міркували, отчого Петро Георгійович, що народився в 1811 році, син принца Георгія Ольденбургського і великої княгині Катерини Павлівни, хрещений по лютеранському обряду, а не по православному, як би було слід згідно із законом, незадовго перед тим виданому.

Після закінчення війни з Австрією незгоди між супротивниками швидко росли; війна здавалася неминучою всім, скільки-небудь присвяченим в таємниці тодішніх відносин. Все зводилося, по суті, до одного капітального питання: кому з двох - Олександр I або Наполеону - повинна належати гегемонія в Європі. До Парижа, по думці Сперанського, відправився К.В. Нессельроде, тоді молода людина. Місія його була дуже лоскітлива: государ не цілком довіряв здібностям канцлера свого Румянцева і посла в Парижі, князя А.Б. Куракіна; для безпосередніх переговорів з Наполеоном був посланий Нессельроде.

У цілому ряду листів (з березня 1810 року по вересень 1811 року) Нессельроде незмінно указує на неминучість війни саме в 1812 році і настирливо радить якнайскоріше помиритися з Туреччиною, щоб мати вільні руки. Бажання Наполеона одружитися з сестрою Олександр I Анною Павлівною, майстерно відхилювало. Він одружувався на Марії-Луїзі, дочці імператора австрійського. В серпні 1811 року Наполеон вже зробив російському послу в Парижі сцену, яка з його сторони звичайно служила ознакою близького розриву.

Обидві сторони почали стягувати свої війська до межі. Олександр I надавав велике значення польської армії, припускаючи, що вона-то і дасть перевагу тій стороні, до якої приєднається; але спроба його привернути на свій бік поляків розбилася об холодні відповіді князя Олександр I Чарторійського. Щасливіше був Олександр I в стосунках з Швецією і Англією. Австрія і Пруссія приєдналися до Наполеона; Олександр I, втім, розраховував, що війська обох німецьких держав лише фіктивно діятимуть проти Росії. Найбільшим полегшенням для Олександр I було укладення миру з Портой (16 травня 1812), по якому Бессарабія по р. Лозину відходжувала до Росії.


4. Війна 1812 року

12 червня французи перейшли р. Німан. Олександр I дав знамениту обітницю: "не покладу зброї, доки ні єдиного ворожого війська не залишиться в царстві моєму". З самого початку військових дій виявилася і повна непридатність виробленого (генералом Пфулем) плану, і та дезорганізація, яку присутність государя з його квартирою вносили в армію. По пораді Аракчєєва Балашова і Шишкова, Олександр I покинув армію і поїхав через Смоленськ до Москви. Настрій суспільства і народу повинен був сторицею винагородити Олександр I за випробувані їм невдачі: він побачив багато доказів патріотизму, велику готовність жертвувати собою і своїм майном.

Смоленське дворянство запропонувало государю 20 тисяч рекрутів, московське - 80 тисяч чоловік і 3 мільйони рублів; купецтво московське до 10 мільйонів рублів, хоча адміністрація всемірно прагнула оволодіти народним рухом і утримати його в дозволених нею межах (Растопчін, Балашов).

Були, нарешті, міркуючі вголос на тему, що Олександру не справитися з таким геніальним вождем, як Наполеон; були і такі, які мали намір задати государю ряд питань про чисельність і розташування наших військ. Більшість, проте, вітала государя сподіваючись на швидку і рішучу перемогу: після походу Карла XII росіяни не допускали думки, що ворог наважиться наблизитися до Москви. Тому там спокійно тлумачили про війну, збирали пожертвування, щипали корпію, говорили дотепно, проектували полиці амазонок. Безперервний відступ армії швидко змінив настрій: войовничість змінилася страхом, веселість і сміх - молитовним настроєм, збудження - смутком. Поміщики боялися кріпосних, яким Наполеон обіцяв свободу.

Характеристики

Тип файла
Документ
Размер
365,85 Kb
Тип материала
Предмет
Учебное заведение
Неизвестно

Список файлов курсовой работы

Свежие статьи
Популярно сейчас
А знаете ли Вы, что из года в год задания практически не меняются? Математика, преподаваемая в учебных заведениях, никак не менялась минимум 30 лет. Найдите нужный учебный материал на СтудИзбе!
Ответы на популярные вопросы
Да! Наши авторы собирают и выкладывают те работы, которые сдаются в Вашем учебном заведении ежегодно и уже проверены преподавателями.
Да! У нас любой человек может выложить любую учебную работу и зарабатывать на её продажах! Но каждый учебный материал публикуется только после тщательной проверки администрацией.
Вернём деньги! А если быть более точными, то автору даётся немного времени на исправление, а если не исправит или выйдет время, то вернём деньги в полном объёме!
Да! На равне с готовыми студенческими работами у нас продаются услуги. Цены на услуги видны сразу, то есть Вам нужно только указать параметры и сразу можно оплачивать.
Отзывы студентов
Ставлю 10/10
Все нравится, очень удобный сайт, помогает в учебе. Кроме этого, можно заработать самому, выставляя готовые учебные материалы на продажу здесь. Рейтинги и отзывы на преподавателей очень помогают сориентироваться в начале нового семестра. Спасибо за такую функцию. Ставлю максимальную оценку.
Лучшая платформа для успешной сдачи сессии
Познакомился со СтудИзбой благодаря своему другу, очень нравится интерфейс, количество доступных файлов, цена, в общем, все прекрасно. Даже сам продаю какие-то свои работы.
Студизба ван лав ❤
Очень офигенный сайт для студентов. Много полезных учебных материалов. Пользуюсь студизбой с октября 2021 года. Серьёзных нареканий нет. Хотелось бы, что бы ввели подписочную модель и сделали материалы дешевле 300 рублей в рамках подписки бесплатными.
Отличный сайт
Лично меня всё устраивает - и покупка, и продажа; и цены, и возможность предпросмотра куска файла, и обилие бесплатных файлов (в подборках по авторам, читай, ВУЗам и факультетам). Есть определённые баги, но всё решаемо, да и администраторы реагируют в течение суток.
Маленький отзыв о большом помощнике!
Студизба спасает в те моменты, когда сроки горят, а работ накопилось достаточно. Довольно удобный сайт с простой навигацией и огромным количеством материалов.
Студ. Изба как крупнейший сборник работ для студентов
Тут дофига бывает всего полезного. Печально, что бывают предметы по которым даже одного бесплатного решения нет, но это скорее вопрос к студентам. В остальном всё здорово.
Спасательный островок
Если уже не успеваешь разобраться или застрял на каком-то задание поможет тебе быстро и недорого решить твою проблему.
Всё и так отлично
Всё очень удобно. Особенно круто, что есть система бонусов и можно выводить остатки денег. Очень много качественных бесплатных файлов.
Отзыв о системе "Студизба"
Отличная платформа для распространения работ, востребованных студентами. Хорошо налаженная и качественная работа сайта, огромная база заданий и аудитория.
Отличный помощник
Отличный сайт с кучей полезных файлов, позволяющий найти много методичек / учебников / отзывов о вузах и преподователях.
Отлично помогает студентам в любой момент для решения трудных и незамедлительных задач
Хотелось бы больше конкретной информации о преподавателях. А так в принципе хороший сайт, всегда им пользуюсь и ни разу не было желания прекратить. Хороший сайт для помощи студентам, удобный и приятный интерфейс. Из недостатков можно выделить только отсутствия небольшого количества файлов.
Спасибо за шикарный сайт
Великолепный сайт на котором студент за не большие деньги может найти помощь с дз, проектами курсовыми, лабораторными, а также узнать отзывы на преподавателей и бесплатно скачать пособия.
Популярные преподаватели
Добавляйте материалы
и зарабатывайте!
Продажи идут автоматически
6513
Авторов
на СтудИзбе
302
Средний доход
с одного платного файла
Обучение Подробнее