113330 (591280), страница 7
Текст из файла (страница 7)
Визначте, яка з цих кристалічних ґраток є металічною.
Опрацюйте фрагмент „Фізичні властивості” у підручнику [1] (с. 143) й у підручнику [2] (с. 140), а також „Фізіологічну дію” у підручнику [2] (с. 139).
Які спільні фізичні властивості характерні для металів?
Опишіть Ферум за планом:
а)положення в Періодичній таблиці;
б)будова атома;
в)окисно-відновна здатність (схематично);
г)ступені окислення (передбачте);
д)сполуки (запропонуйте).
Перевірте один одного, виставте оцінки.
Варіант ІІ.
Тема: Ферум – представник елементів побічної підгрупи. Фізичні та хімічні властивості Феруму.
Мета уроку: повторити матеріал про особливості електронної будови атомів елементів побічних підгруп, на прикладі Феруму розширити знання про фізичні та хімічні властивості металів.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: Періодична система Д.І.Менделєєва, ряд напруг.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Оголошення теми і мети уроку, постановка задач уроку.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
-
Питання 8.
-
Задача 3.
-
Самостійна робота (виконується через копіювальний папір). Запишіть рівняння реакцій, за допомогою яких можна здійснити перетворення. Там, де необхідно, запишіть скорочені йонні рівняння реакцій. В реакції № 1 підберіть коефіцієнти методом електронного балансу (один з аркушів здається на перевірку).
Після закінчення роботи (7 хвилин) учні здають аркуші; звіряють результати самостійної і домашньої роботи з виконаним на дошці.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
-
В чому полягає особливість будови атома Феруму?
-
Які ступені окислення можливі для Феруму, виходячи з того, що це – метал?
Складаємо опорну схему-конспект.
Фізичні властивості:
сріблясто-білий метал, важкий, має магнітні власти-
вості.
Хімічні властивості:
В природі:
- магнетит;
- гематит;
- лимоніт, бурий залізняк;
- пірит.
Одержання
Чистого заліза:
відновлення оксидів воднем, алюмінієм, електроліз водних розчинів солей.
Чавуну, сталі:
відновлення оксидів коксом або чадним газом.
IV. Домашнє завдання
В.Ф.Фельдман, Г.С.Рудзитис „Химия, 9”, п.51, 52 стор.143, пит.4 письмово.
2.3 Ферум в природі. Одержання заліза в лабораторії та промисловості.
Мета: засвоїти знання про знаходження заліза у природі, способи його одержання: закріпити вміння складати окисно-відновні реакції?
1. Опрацюйте фрагмент підручника [1] (п.52, с.142, 143) та підручником [2] (с.139). Користуючись мініпідручником, запишіть основні природні сполуки Феруму в зошиті.
Запам’ятайте їх!
1. Які сполуки Феруму найбільш поширені у природі?
2. Опрацюйте фрагмент мініпідручника та підручника [1] (с.143, п. ”Одержання”).
Запишіть рівняння реакцій:
а) відновлення оксидів воднем, визначте окисник та відновник:
б) відновлення Феруму з його оксидів метало термічним способом:
в) рівняння розкладу ферум пентакарбонілу;
г) відновлення Феруму за допомогою карбон (ІІ) оксиду:
д) електроліз водного розчину ферум (ІІІ) сульфату та ферум (ІІ) хлориду.
Розв’яжіть задачі:
Варіант 1. В якій масі магнітного залізняку, що містить 0,22 масової частки домішок, міститься 5 т Феруму?
Варіант 2. Зразок сидериту містить 42% Феруму. Обчисліть масову частку ферум (ІІ) карбонату у зразку.
Перевірте всі самостійно виконані вправи. Взаємо оцініть один одного.
2.4. Хімічні властивості заліза.
Мета: на основі знань про загальні властивості металів вивчити властивості заліза: його взаємодію з простими і складними речовинами, закріпити вміння складати окисно-відновні реакції та реакції йонного обміну.
1. Опрацюйте фрагмент підручника [1] (п.52, с.143) “Хімічні властивості” та фрагмент підручника [2] (с.140-141).
Необхідну вам інформацію запишіть у зошити.
Напишіть рівняння реакцій, що відбуваються на поверхні залізного виробу у вологому повітрі.
Розкрийте суть корозії заліза. У разі потреби зверніться до п.26 (підручник [2], с.106-108).
Залізо – метал якої активності? П.37, с.14, абзац 6. Необхідну інформацію запишіть.
Домашнє завдання: підручник [2], п.28, задача 186; п.29, задача 193, п.22,30-32
Мета: відтворити одержані знання про хімічні властивості заліза.
2. Запишіть відношення заліза до:
а) простих речовин;
металів
неметалів
б) складних речовин:
в
оди
кислот
солей
Для кожної реакції покажіть перехід електронів і зазначте окисник і відновник.
3. Зверніть особливу увагу на взаємодію заліза з розбавленими і концентрованими сульфатною та нітратною кислотами, при нагріванні і без нагрівання.
4. Розв’яжіть задачу:
Варіант І. Підручник [2], с.142, № 230.
Варіант ІІ. Підручник [2], с.142, № 231.
Взаємо перевірте розв’язані задачі.
Мета: розв’язати задачі, в яких залізо-відновник частково відновлює інші метали.
5. Розв’яжіть задачу: залізну пластину масою 71,2 г опустили в розчин купруму (ІІ) сульфату. Якою буде маса Феруму, що не перейшов у розчин, коли маса пластинки стала дорівнювати 66 г?
6. Самостійна робота.
Варіант І. Залізо з вуглецем утворює карбід, в якому масова частка Феруму становить 93,3%. Визначте найпростішу формулу карбіду.
Варіант ІІ. Чавун містить Карбон у вигляді сполуки з Ферумом Fe3C (карбід). Масова частка Карбону в чавуні становить 3,6%. Обчисліть масову частку карбіду в чавуні.
Взаємо перевірте задачу, виставте оцінки.
Домашнє завдання: [1], п.53, вправа 5; підручник [2], п.37, задача 232, вправа 229.
2.5 Сполуки Феруму: оксиди, гідроксиди, солі. Якісні реакції на Fe2+ та Fe3+
Варіант І.
Мета: вивчити властивості заліза, сполуки Форуму, оксиди, гідроксиди, солі, їх характер та якісні реакції на Fe2+ та Fe3+.
1. Опрацюйте фрагменти підручників [1], (с.144, п.п. 1-4) та [2], (с. 142-143). Запишіть всі рівняння реакцій, які характеризують властивості сполук Феруму та способи їх одержання.
2. Звірте свої записи з інформацією міні-підручника „Будова та властивості ферум (ІІ) оксиду та ферум (ІІІ) оксиду”. Необхідну інформацію занотуйте в зошиті.
Мета: вивчити властивості ферум (ІІ) гідроксиду та ферум (ІІІ) гідроксиду.
3. Для досягнення поставленої мети виконайте лабораторну роботу, інструкція до якої подана на с.143 підручника [2].
Зверніть увагу на амфотерний характер ферум (ІІ) оксиду та ферум (ІІІ) гідроксиду.
Мета: вивчити якісні реакції на Fe2+ та Fe3+.
4. Опрацюйте пункти 5 і 6 підручника [1] (с. 145).
5. Додаткова інформація!
Якісною реакцією на Fe2+ є калій фероціанід (ІІІ).
турнбулева синь
берлінська блакить
Напишіть повні молекулярні рівняння реакцій.
Проведіть експериментально якісні реакції.
Мета: вивчити хімічні властивості гідроксидів і солей Феруму, заповнити таблицю.
6. Опрацювавши тести підручників, виконавши лабораторні досліди, зробіть підсумок вивченого за планом:
1) Властивості ферум (ІІ) і ферум (ІІІ) гідроксидів:
а) колір;
б) взаємодія з кислотою і лугом;
| № з/п | Властивості | Речовини | ||||
| Fe(OH)2 | Fe(OH)3 | FeCl2 | FeCl3 | |||
| 1 | Розчинність у воді | |||||
| 2 | Взаємодія з кислотами | |||||
| 3 | Взаємодія з лугами | |||||
| 4 | Здатність до окислення | |||||
| 5 | Гідроліз солей | |||||
в) здатність до окислення (взаємодія з О2 та іншими окисниками).
2) Властивості солей Феруму (ІІ) і (ІІІ):
а) гідроліз (для солей на індикатори);
б) взаємодія з лугами;
в) взаємодія Fe2+ з K3 [Fe (CN)6];
г) взаємодія Fe3+ з K4 [Fe (CN)6] та KCNS.
7. Виконайте самостійну роботу (підручник [2], с.144).
Варіант 1. № 223-а, 235.
Варіант 2. № 233-б, 236.
8. Взаємо перевірте один в одного всі види виконаної самостійної роботи.
Виставте оцінки.
Домашнє завдання: підручник [1], вправи 6, 10; підручник [2], п.38, вправи 237, 238.
Варіант ІІ.
Дидактична мета: вивчити властивості ферум гідроксидів, навчитися визначати у розчинах йони Fe2+ та Fe3+ за допомогою якісних реакцій.
Логічна мета: повторити властивості основних оксидів та основ з позиції теорії електролітичної дисоціації, продовжити складати повні та скорочені йонні рівняння.
Виховна мета: ознайомити учнів з професією хіміка-аналітика.
Тип уроку: одержання нових знань.
Метод: розповідь, бесіда, рішення задач, лабораторний досвід.
Обладнання:















