132951 (Результати дослідження сімейних відносин), страница 4

2016-07-30СтудИзба

Описание файла

Документ из архива "Результати дослідження сімейних відносин", который расположен в категории "". Всё это находится в предмете "психология" из , которые можно найти в файловом архиве . Не смотря на прямую связь этого архива с , его также можно найти и в других разделах. Архив можно найти в разделе "курсовые/домашние работы", в предмете "психология" в общих файлах.

Онлайн просмотр документа "132951"

Текст 4 страницы из документа "132951"

Опис методик

Для дослідження сприйняття сім'ї дітьми з повних і неповних сімей використовувалися наступні методики:

  1. метод опиту;

  2. формалізована анкета;

  3. кінетичний малюнок сім'ї;

  4. методика Рене Жиля.

  1. Метод опиту. Дитині пропонувалося відповісти на питання, виразив тим самим свої відчуття, відносини до людей, що оточували його: родичам і друзям.

  2. Формалізована анкета заповнювалася на кожну дитину при активній участі класного керівника. У анкеті представлена інформація про сім'ю дитини, особливості поведінки його в школі, успішності, взаєминах з однокласниками.

  3. Кінетичний малюнок сім'ї.

Історична довідка. Вважають, що ідея використання малюнка сім'ї для діагностики внутрісімейних відносин виникла у ряду дослідників, серед яких згадують роботу В. Хьюїса, А.І. Захарова, Н. Кормана, Р. Бернса, С. Кауфмана.

Бернс і Кауфман визначили свою методику «Кінетичний малюнок сім'ї» як «новий інструмент для розуміння дітей, особливо важких дітей».

Дається наступна інструкція:

«Намалюй на картинці всіх членів твоєї сім'ї, включаючи тебе, що робить що-небудь. Постарайся малювати цілих людей, не мультяшек і не людей, що складаються з паличок. Пам'ятай: зображай кожного таким, що робить що-небудь, яка-небудь дія».

Цей акцент на «роботі» показує зміни у відмінності від «Рісуночного тесту сім'ї» Халса.

«Кінетичний малюнок сім'ї» - відносно молода методика, що датується лише 1970 роком.

Мета застосування тесту: виявлення особливостей внутрісімейних відносин.

Завдання: на основі виконання зображення оцінити особливості сприйняття і переживань дитиною відносин в сім'ї.

Матеріал: для роботи необхідно використовувати лист білого паперу 15х20 см або 21х29 см, ручка, олівець, гумка.

В ході тестування наголошуються послідовність малювання деталей, паузи більше 15 секунд, стирання деталей, мимовільних коментарів дитини, емоційних реакцій і їх зв'язку із зображенням.

Ця методика доступна і зручна в застосуванні в умовах психологічного консультування, володіє значущістю з погляду вибору тактики діяльності психолога-консультанта по психологічній корекції порушень міжособових відносин, оскільки дає уявлення про суб'єктивну оцінку дитиною своєї сім'ї, свого місця в ній, про його відносини з іншими членами сім'ї. У малюнках діти можуть виразити те, що їм важко буває висловити словами, тобто мова малюнка відкритіший і щиро передає сенс зображеного, чим вербальна мова.

Унаслідок привабливості і природності завдання ця методика сприяє встановленню хорошого емоційного контакту психолога з дитиною, знімає напругу, що виникає в ситуації обстеження. Особливо продуктивне застосування малюнка сім'ї в старшому дошкільному і молодшому шкільному віці, оскільки отримані за допомогою цього результати мало залежать від здатності дитини вербализовать свої переживання, від його здібності до інтроспективної, здатності «ужитися» в уявну ситуацію, тобто від тих особливостей психічної діяльності, які істотні при виконанні завдань, заснованих на вербальній техніці.

4) Методика Рене Жиля.

Для дослідження сфери міжособових відносин дитини і його сприйняття внутрісімейних відносин призначена дитяча проектна методика Рене Жиля. Мета методики полягає у вивченні соціальної пристосованості дитини, а також його взаємин з тими, що оточують.

Методика є візуально-вербальною, складається з 42 картинок із зображенням дітей або дітей і дорослих, а також текстових завдань. Її спрямованість — виявлення особливостей поведінки в різноманітних життєвих ситуаціях, що важливих для дитини і зачіпають його відносини з іншими людьми.

Перед початком роботи з методикою дитині повідомляється, що від нього чекають відповідей на питання по картинках. Дитина розглядає малюнки, слухає або читає питання і відповідає.

Дитина повинна вибрати собі місце серед зображених людей, або ідентифікувати себе з персонажем, що займає те або інше місце в групі. Він може вибрати його ближче або далі від певної особи. У текстових завданнях дитині пропонується вибрати типову форму поведінки, причому деякі завдання будуються за типом социометрических. Таким чином, методика дозволяє отримати інформацію про відношення дитини до різних людей (до сімейного оточення), що оточують його, і явищ.

Простота і схемна, що відрізняють методику Р. Жиля від інших проектних тестів, не тільки роблять її легшою для испытуемого-ребенка, але і дають можливість щодо більшої її формалізації і квантифікації. Крім якісної оцінки результатів, дитяча проектна методика міжособових відносин дозволяє представити результати психологічного обстеження по ряду змінних і кількісно.

Психологічний матеріал, що характеризує систему особових відносин дитини, можна умовно розділити на дві великі групи змінних.

1) Змінний, такий, що характеризує конкретно-особові відносини дитини: відношення до сімейного оточення (мати, батько, бабуся, осетра і ін.), відношення до друга або подруги, до авторитарного дорослого і ін.

2) Змінні, що характеризують саму дитину і що виявляються в різних відносинах: товариськість, відгороджена, прагнення до домінування, соціальна адекватність поведінки. Всього автори виділяють 12 ознак:

відношення до матери

відношення до батька

відношення до матери і батька як сімейної чети

відношення до братів і сестер

відношення до бабусі і дідуся

відношення до друга

відношення до вчителя

допитливість, прагнення до домінування

товариськість, відгороджена, адекватність.

Відношення до певної особи виражається кількістю виборів даної особи, виходячи з максимального числа завдань, направлених на виявлення відповідного відношення.

Методику Р. Жіля не можна віднести до чистих проектних, вона є формою, перехідною між анкетою і проектними тестами. У цьому її велика перевага. Вона може бути використана як інструмент глибинного вивчення особи, а також в дослідженнях, що вимагають вимірювань і статистичної обробки.

В процесі обробки даних цієї методики нами були внесені зміни в «ключі»:

1) у шкалі «відношення до матери» включити до складу завдань завдання №5, оскільки дитина може відзначати «во розділу столу» свою матір;

2) у шкалі «закритість, відгороджену» включити до складу завдань завдання №18, оскільки він також відображає відношення дитини до світу, людей.

Проведені дослідження свідчать про значну діагностичну цінність даних, що отримуються за допомогою тесту Рене Шахраюючи.

2.2 Результати дослідження і їх аналіз

Вивчення загальних даних, що стосуються дітей з повних і неповних сімей, дозволило встановити ряд відмінностей між групами випробовуваних (див. таблиця 1). Так, з'ясувалося, що діти з повних сімей відрізняються вищою шкільною успішністю (вчаться на «відмінно» в 10% і «добре» в 50% випадків, тоді як діти з неповних сімей -соответственно в 5% і 40% випадків).

Майже однакова кількість повних сімей з 1 дитиною (45%) і 2 дітьми (40%), число багатодітних сімей, де 3 дітей, складає 15%. Зовсім інша ситуація спостерігається в неповних сім'ях, де переважають сім'ї з 2 дітьми (50%). Сімей з 1 дитиною – 25%, багатодітних також 25%, причому 2 матери з 4 дітьми. У неповних сім'ях у батьків – 45% вища освіта і 45% середнє спеціальне, а в повних сім'ях переважає вища освіта (60%).

У обох групах сімей переважає вік батьків - від 30 до 40 років.

Таблиця 1. Загальні дані про групи випробовуваних з повних і неповних сімей

Показники

Повна сім'я

Неповна сім'я

1. Рівень успішності

«відмінно»

10%

5%

«добре»

50%

40%

«задовільно»

35%

45%

«незадовільно»

5%

10%

2. Кількість дітей в сім’ї

1

45%

25%

2

40%

50%

3

15%

15%

4

10%

3. Освіта батьків

вища

60%

45%

Середня спеціальна

40%

45%

середня

10%

4. Вік батьків

від 30 років

25%

10%

30-40 років

60%

65%

старші 40 років

15%

25%

2.1.1 Аналіз опитуваня

У обох групах сімей домінує потреба і тепле відношення до матери («з моєю мамою», «покличу на допомогу маму»).

У повних сім'ях відношення до батька формальне («з мамою або татом», «з мамою, татом, бабусею.»), в неповних сім'ях – відчужене. У групі повних сімей присутнє позитивне відношення до батьківської чети («з татом і мамою», «з батьками»), в неповних сім'ях – у меншій мірі виражено, більш невизначено («з сім'єю»).

Відношення до сиблингам в обох групах різне («піду з братом», «не гратиме сестра»).

Відношення до бабусі в неповних сім'ях різне («з бабусею», «удома залишиться бабуся»), в повних – відчужене.

У неповних сім'ях дідусь іноді згадується («з бабусею і дідусем»), в повних сім'ях – взагалі відсутній.

У групі неповних сімей також домінує потреба в дружбі, друзях («з другом», «з Микитою», «з кращими подругами»), в повних сім'ях ця потреба менш виражена («з батьками і іншому»).

У обох групах сімей найменш виражений крайній ступінь потреби в самоті – «на острові з тваринами: собакою, жирафами, мавпами», «на острові з їжею».

2.1.2 Результати дослідження сімейних відносин по кінетичному малюнку сім'ї (КМС)

Порівнюючи малюнки дітей з повних і неповних сімей, можна зробити наступні виводи:

  1. у неповних сім'ях діти переживають почуття знедоленої людини себе в сім'ї на 25% вище, ніж їх однолітки в повних сім'ях;

  2. у 22% малюнків відсутня мати, тим самим дитина з неповної сім'ї виражає своє амбивалентное відношення до неї, тоді як в повних сім'ях мати присутня у всіх малюнках;

  3. різне відношення до братів і сестер, і мала значущість бабусь і дідусів, особливо в повних сім'ях;

  4. діти з неповних сімей в 20% виражають свою потребу в батьківській любові, увазі;

  5. у повних сім'ях у дітей більше ентузіазму (30%), чим у їх однолітків з неповних сімей (10%);

  6. потреба в спілкуванні виражена у 15% дітей з повних сімей, в неповних – вона взагалі відсутня;

  7. порушення внутрісімейних контактів спостерігається у 25% дітей з неповних сімей, декілька нижче цей показник в повних сім'ях – 10%;

  8. у неповних сім'ях більше виражена замкнутість, імпульсна, агресія, чим в повних сім'ях в середньому на 10-15%;

  9. у 20% малюнків діти з повних сімей ідентифікують себе з мамою залежно від підлоги, в неповних сім'ях цей показник нижчий – 10%;

  10. у групі дітей з повних сімей переважає висока самооцінка (25%), а у дітей з неповних сімей – низька самооцінка (35%).

Дані по відмінностях в двох групах представлені в таблиці №2

Таблиця 2. Процентні співвідношення найбільш поширених елементів кінетичного малюнка сім'ї в групах випробовуваних

Елемент в малюнку

Діти з повних сімей

Діти з неповних сімей

Інтерпретація

1. Відсутність дитини

10%

35%

Відчуття знедоленої людини в сім'ї

2. Відсутність родичів:

2. Відсутність родичів:

Амбівалентне, конфліктне відношення до цієї людини або його мала значущість для дитини

матері

Ї

22%

батька

15%

80%

сестри

29%

67%

брата

67%

50%

бабусі

100%

80%

дідуся

100%

80%

3. Присутність батька

85%

20%

Для неповних сімей: недолік батьківської уваги, сприйняття своєї сім'ї недостатньою, збитковою

4. Присутність тварин

10%

5%

Недолік спілкування, потреба в емоційному теплі

5. Гудзики, сережки, пряжки

15%

10%

Залежність

6. Лінія основи (земля)

15%

10%

Незахищеність

7. Дерева (гілки вгору)

30%

10%

Життєва енергія, ентузіазм

8. Назва малюнка

15%

Ї

Екстраверсія, потреба в спілкуванні

9. Члени сім'ї знаходяться в різних кімнатах або відокремлені лініями

10%

25%

Серйозні порушення внутрісімейних контактів

10. Відсутність ніг

10%

20%

Боязкість, замкнутість

11. Очі без зіниць

5%

20%

Імпульсна

12. Відсутність особи

10%

10%

Порушення у сфері спілкування (висока імпульсна)

13. Гострі нігті, роги

10%

30%

Агресія

14. Всі члени сім'ї або дитина і родич намальовані однаково

20%

10%

Дитина ідентифікує себе з батьками, згуртованість, приналежність до сім'ї

15. Штрихування

15%

30%

Тревожність

16. Розташування малюнка:

- вгорі

- внизу

25%

20%

10%

35%

Висока самооцінка

Низька самооцінка

17. Малюнок зменшений

10%

15%

Низька самооцінка, депресія

18. Витирання

5%

10%

Емоційна напруженість

19. Схематичне зображення

10%

5%

Відсутність емоційної прихильності в сім'ї

2.1.3 Результати дослідження по методиці Рене Жиля

Свежие статьи
Популярно сейчас
Как Вы думаете, сколько людей до Вас делали точно такое же задание? 99% студентов выполняют точно такие же задания, как и их предшественники год назад. Найдите нужный учебный материал на СтудИзбе!
Ответы на популярные вопросы
Да! Наши авторы собирают и выкладывают те работы, которые сдаются в Вашем учебном заведении ежегодно и уже проверены преподавателями.
Да! У нас любой человек может выложить любую учебную работу и зарабатывать на её продажах! Но каждый учебный материал публикуется только после тщательной проверки администрацией.
Вернём деньги! А если быть более точными, то автору даётся немного времени на исправление, а если не исправит или выйдет время, то вернём деньги в полном объёме!
Да! На равне с готовыми студенческими работами у нас продаются услуги. Цены на услуги видны сразу, то есть Вам нужно только указать параметры и сразу можно оплачивать.
Отзывы студентов
Ставлю 10/10
Все нравится, очень удобный сайт, помогает в учебе. Кроме этого, можно заработать самому, выставляя готовые учебные материалы на продажу здесь. Рейтинги и отзывы на преподавателей очень помогают сориентироваться в начале нового семестра. Спасибо за такую функцию. Ставлю максимальную оценку.
Лучшая платформа для успешной сдачи сессии
Познакомился со СтудИзбой благодаря своему другу, очень нравится интерфейс, количество доступных файлов, цена, в общем, все прекрасно. Даже сам продаю какие-то свои работы.
Студизба ван лав ❤
Очень офигенный сайт для студентов. Много полезных учебных материалов. Пользуюсь студизбой с октября 2021 года. Серьёзных нареканий нет. Хотелось бы, что бы ввели подписочную модель и сделали материалы дешевле 300 рублей в рамках подписки бесплатными.
Отличный сайт
Лично меня всё устраивает - и покупка, и продажа; и цены, и возможность предпросмотра куска файла, и обилие бесплатных файлов (в подборках по авторам, читай, ВУЗам и факультетам). Есть определённые баги, но всё решаемо, да и администраторы реагируют в течение суток.
Маленький отзыв о большом помощнике!
Студизба спасает в те моменты, когда сроки горят, а работ накопилось достаточно. Довольно удобный сайт с простой навигацией и огромным количеством материалов.
Студ. Изба как крупнейший сборник работ для студентов
Тут дофига бывает всего полезного. Печально, что бывают предметы по которым даже одного бесплатного решения нет, но это скорее вопрос к студентам. В остальном всё здорово.
Спасательный островок
Если уже не успеваешь разобраться или застрял на каком-то задание поможет тебе быстро и недорого решить твою проблему.
Всё и так отлично
Всё очень удобно. Особенно круто, что есть система бонусов и можно выводить остатки денег. Очень много качественных бесплатных файлов.
Отзыв о системе "Студизба"
Отличная платформа для распространения работ, востребованных студентами. Хорошо налаженная и качественная работа сайта, огромная база заданий и аудитория.
Отличный помощник
Отличный сайт с кучей полезных файлов, позволяющий найти много методичек / учебников / отзывов о вузах и преподователях.
Отлично помогает студентам в любой момент для решения трудных и незамедлительных задач
Хотелось бы больше конкретной информации о преподавателях. А так в принципе хороший сайт, всегда им пользуюсь и ни разу не было желания прекратить. Хороший сайт для помощи студентам, удобный и приятный интерфейс. Из недостатков можно выделить только отсутствия небольшого количества файлов.
Спасибо за шикарный сайт
Великолепный сайт на котором студент за не большие деньги может найти помощь с дз, проектами курсовыми, лабораторными, а также узнать отзывы на преподавателей и бесплатно скачать пособия.
Популярные преподаватели
Добавляйте материалы
и зарабатывайте!
Продажи идут автоматически
5167
Авторов
на СтудИзбе
438
Средний доход
с одного платного файла
Обучение Подробнее