132628 (Сиблінгові позиції як поняття про порядок народження), страница 2

2016-07-30СтудИзба

Описание файла

Документ из архива "Сиблінгові позиції як поняття про порядок народження", который расположен в категории "". Всё это находится в предмете "психология" из , которые можно найти в файловом архиве . Не смотря на прямую связь этого архива с , его также можно найти и в других разделах. Архив можно найти в разделе "курсовые/домашние работы", в предмете "психология" в общих файлах.

Онлайн просмотр документа "132628"

Текст 2 страницы из документа "132628"

Другий тип, що часто зустрічається, – популярний, соціабельній сиблінг. Часто це друга дитина в сім'ї або той, хто слідує за відповідальним. Частіше це хлопчик. Він не бореться із старшим за владу через контроль над сиблінгами, а набуває популярності завдяки своїй чарівливості, чим доповнює роль першого. Він товариський, легко вступає в контакт з людьми. Його люблять ті, що оточують – батьки і інші люди. Він уважний і чуйний.

Третій тип – амбітний. Його інтереси носять соціальний характер і лежать поза сім'єю. Займається багатьма речами. Більшість цих дітей – дівчатка, часто треті і далі по порядку народження. Така дитина не претендує на перші дві ролеві позиції в сім'ї, а направляє свою активність зовні, в нове русло, де може проявити себе і стати успішною.

Четвертий тип – студент. Він багато читає, добре вчиться в школі, має високий інтелект, розумний. Він зазвичай спокійний, працелюбний, методичний. Такі діти можуть бути першими в сім'ї, хто закінчив коледж чи ВНЗ. Дівчатка і хлопчики цього типу в рівній пропорції. Як і третій тип, він вибирає для себе інший шлях проявити себе.

П'ятий тип – егоцентричний. Це ізольований член сім'ї. Його опис варіює від замкнутості до асоціальних установок відносно інших сиблінгів. Інколи організовує свою життєву активність поза сім'єю. Може бути яскравим, але знаходиться у стані війни зі усім світом. Упертий, незалежний, не любить школу, не дуже відповідальний, але сприймає життя дуже серйозно. Це частіше дитина чоловічої статі. Цей тип уникає змагання з іншими сиблінгами.

Шостий тип – найбезвідповідальніший член сім'ї. Він теж уникає змаганнь за досягнення. Він усунений від родинного життя, але не у фізичних відносинах. Він просто знімає з себе відповідальність за інших членів сім'ї.

Сьомий тип – це неблагополучна дитина. Хтось з цього типу має фізичні недоліки, хтось – хронічні або тривалі хвороби, хтось просто іпохондрик. В будь-якому випадку, цей тип використовує свої недоліки, аби виправдати свої поразки. Це можуть бути і дівчатка, і хлопчики.

Восьмий тип – улюбленець. Це розпещена дитина. Рідко велика сім'я обходиться без цього типу сиблінга. Частіше це пізня дитина, наймолодша. Таку дитину особливо балує мати. Останні сиблінги визнають його улюбленцем, вважають, що йому більше дозволяється, ніж ним.

Цих вісім типів не обов'язково присутньо в кожній сім'ї, хоч би тому, що не у всіх сім'ях є стільки дітей. Є і інші типи сиблінгів – "козел відпущення", "дівчинка-шибеник", "перфекціоніст", "слабак", "тихоня", "біла ворона", "умілець" і ін. Але вони не так поширені, як перші вісім типів.

Мозак розглянув питання суперництва між сиблінгами і прийшов до висновку, що зі збільшенням різниці у віці суперництво між дітьми зменшується. Так, при різниці між двома дітьми в 7 і більше років, вони обоє розвиваються практично як єдині діти.

Екстейн, аналізуючи дослідження 1949–1965 рр., виділяє насткпні відмінності між дітьми з різним порядком народження по різних характеристиках.

Першонароджені:

  • успішніше інших сиблінгів

  • мають вищі інтелектуальні показники

  • краще вчаться

  • володіють вищою мотивацією

  • більше схильні до стресу

  • більш схильні до приєднання

  • демонструють зрілішу поведінку

  • більш схильні піддаватися авторитетам

  • схильні до лідерства

  • нестійкі до стресу

Середні діти:

  • мають менше проблем в діяльності

Молодші діти:

  • мають вищу вірогідність схильності до алкоголізму

  • діє як єдина дитина при різниці у віці більше 7 років

  • відрізняються по когнітивних характеристиках

Єдині діти:

  • переживають потребу в досягненнях

  • мають високий рівень досягнень

  • мають більше проблем в поведінці

  • відчувають потребу в приєднанні під впливом стресу

Франкл Салловей провів повторний аналіз робіт, даних С.Ернст і Ж.Агнст, із застосуванням мета-анализу і виявив, що порядок народження краще передбачає соціальні аттитюди, ніж стать, соціальний клас або раса. Крім того, порядок народження впливає на особу в 5–10 разів сильніше, ніж IQ або академічні досягнення. Порядок народження визначає інтелектуальну гнучкість, відношення до інновацій і нових ідей, а також те, як людина може змінювати свої погляди. Знахідки Салловея викликали нову хвилю експериментальних досліджень ефекту порядку народження.

4. Вивчення порядку народження в руслі психоаналізу

Одним з послідовників Адлера був Вальтер Томан. Він проаналізував вплив родинних позицій сиблінгів на їх особистісні особливості і майбутнє подружнє життя. Виділяв 11 конфігурацій з врахуванням порядку народження і статі дітей:

– старший брат брата

– молодший брат брата

– старший брат сестри

– молодший брат сестри

– старша сестра сестри

– молодша сестра сестри

– старша сестра брата

– молодша сестра брата

– середня дитина

– єдина дитина

– близнята.

Він визначив найбільш сприятливі і найбільш несприятливі поєднання подружжя з точки зору того, в яких сиблінгових стосунках вони знаходилися.

Найбільш сприятливі ситуації:

1. Шлюб між старшим братом сестри і молодшою сестрою брата. В цьому випадку вірогідність конфлікту старшинства або конфлікту прийняття іншої статі низька. Чоловік звик спілкуватися з молодшою дівчинкою, дружина – із старшим хлопчиком.

2.Шлюб між молодшим братом сестри і старшою сестрою брата. Для нього звична дівчинка старше за нього, для неї – хлопчик молодший за неї. Конфлікт старшинства і прийняття протилежної статі маловірогідний. Але в такій парі можливі зміни в стосунках влади.

Тип взаємин з партнерами протилежної статі в кожному з цих випадків аналогічний тому, який існував в їх сім'ях.

Найбільш несприятливі ситуації:

1. Шлюб старшого з братів і старшою з сестер. Вони обоє були старшими серед сиблінгів в своїх сім'ях, до того ж не мали досвіду спілкування з представниками протилежної статі. Кожен прагнутиме бути старшим. З появою у них дітей ситуація може змінитися – вони обоє можуть відчути себе старшими по відношенню до дітей, але і в цьому випадку чоловік може прагнути до об'єднання з синами проти дівчаток, а дружина – з дочками проти хлопчиків.

2. Шлюб молодшого брата і молодшої сестри. Обоє не уміють взаємодіяти з протилежною статтю, до того ж обоє прагнутимуть зробити другого старшим в парі, аби залежати від нього.

Томан передбачив, що якщо в подружній парі відтворюються сиблінгові позиції, то стосунки в цій парі будуть гармонійними і комфортними.

Ситуація єдиної дитини також багата проблемами. Для дитини найважливішими є його батьки, але вони не завжди в змозі задовольнити всі його потреби. Якщо у нього є брати і сестри, він може звертатися за допомогою до них. У єдиної дитини такої можливості немає. Цілком імовірно, що єдина дитина підшукуватиме партнера, який замінив би йому батька або матір, а не став би рівноцінним партнером

Томан писав, що, безумовно, на характер людини, його життя і вибір партнера для шлюбу окрім родинної конфігурації впливають і інші чинники: спадкові, географічні, соціально-економічні, етнічні, фізичні (зовнішній вигляд, наприклад) ін.

Тест "Який твій порядок народження?"

А. Перфекціоніст, відповідальний, свідомий, любить списки, організований, ним важко управляти, природний лідер, критик, серйозний, легко навчається, логічний, не любить сюрпризів.

Б. Посередник, йде на компроміси, дипломатичний, уникає конфліктів, незалежний, добре ставиться до однолітків, у нього багато друзів, індивідуаліст, скритний, його важко розстроїти.

В. Любит маніпулювати людьми, привабливий, винить у всьому інших, любить увагу, наполегливий, товариський, природжений бізнесмен, розвинений не по роках, привабливий, вразливий, любить сюрпризи.

Г. У 7 років вже поводиться як дорослий; любить все обдумувати, досягати своєї мети; його не потрібно мотивувати; боязливий; обережний; ненаситний читач; для нього є лише чорне або біле; часто використовує слова "дуже", "занадто", "точно"; не може дозволити собі помилку; дуже вимогливий до себе; комфортніше відчуває себе з тими, хто старший або молодший за нього.

Результати:

Якщо вибрали список А, є велика імовірність того, що ви — старша дитина в сім'ї. Якщо список Б, можливо, ви середня дитина (друга по рахунку в сім'ї з трьох дітей або третя в сім'ї з чотирьох дітей).

Якщо список В, скоріше за все, ви — наймолодша дитина в сім'ї.

Якщо список Г, то імовірно ви – єдина дитина в сім'ї, і у вас багато спільного зі старшою дитиною.

5. Типи сиблінгових позицій

5.1 Первісток (старша дитина)

Дитина отримує 200% батьківської уваги і є центром сім'ї. Перші діти часто засвоюють "дорослу" мову і віддають перевагу компаніям дорослих. Згідно Адлеру, положення первістка можна вважати завидним, поки він – єдина дитина в сім'ї. Батьки зазвичай сильно переживають з приводу появи першої дитини і тому цілком віддають себе їй. Первісток отримує безмежну любов і турботу від батьків. Він, як правило, насолоджується своїм безпечним і безтурботним існуванням. Але це продовжується до тих пір, поки наступна дитина не позбавить його своєю появою привілейованого положення. Це подія драматичним чином міняє положення дитини і його погляд на світ.

Адлер часто описував положення первістка при народженні другої дитини , як положення "монарха, позбавленого трону", і відзначав, що цей досвід може бути дуже травматичним. Коли старша дитина спостерігає, як його молодший брат або сестра перемагає в змаганні за батьківську увагу і ніжність, вона, природно, буде схильна відвойовувати своє верховенство в сім'ї. Проте це битва за повернення колишньої центральної позиції в родинній системі із самого початку приречена на невдачу – колишнього не повернути, як би первісток не старався. З часом дитина усвідомлює, що батьки дуже зайняті або дуже байдужі, аби терпіти його інфантильні вимоги. Крім того, у батьків значно більше влади, ніж є у дитини, і вони відповідають на його важку поведінку (вимога до себе уваги) покаранням. В результаті подібної родинної боротьби первісток "привчає себе до ізоляції" і освоює стратегію виживання поодинці, не потребуючи чиєї-небудь прихильності, схвалення або підтримки. Адлер також вважав, що саме старша дитина в сім'ї швидше за все консервативна, прагне до влади і схильна до лідерства. Тому старші діти часто стають охоронцем родинних цінностей і моральних стандартів.

Виділяють два типи первістків: покірливі годувальники і заступники (агресивні).

1.Покірливі годувальники.

Головний принцип та девіз таких осіб – "Чим я можу вам допомогти?". На початку життя такі діти відчували потребу у підтримці мами і тата, в дорослому віці вони будуть шукати одобрення у вчителів та інших авторитетів. Такі люди відчувають потребу догоджають, піклуватися про інших. Вони террплячі, тихо подавляють свої образи, однак потім вони можуть виплеснути все наболіле назовні.

2.Годувальники (агресивні)

Це особи наполегливі, вольові, люблять досягати своїх цілей. У них присутні якості "сторожового собаки", іншими словами вони уміють "царапатися, чіплятися і кусатися".

Первістки в основному вчаться у дорослих, тому недивно, що вони готові на все, щоби робити все правильно, організовано і вчасно.

Сильні та слабкі сторони первістків

1.Схильність до лідерства

Сильна сторона - бере на себе відповідальність, знає, що робити

Слабка сторона – може недооцінювати ініціативи тих, хто залежить від нього; може виявитися занадто владним та агресивним

2. Агресивність

Сильна сторона – користується пошаної групи; люди слідують їх лідерству

Слабка сторона – може іти по головах інших, бути нечутливим, егоїстичним, надмірно сфокусованим на меті і недостатньо уважним до почуттів інших.

3.Покорення

Сильна сторона – готовий співробітничати, з ним легко працювати, хороший командний гравець

Слабка сторона – Його можуть використовувати, знущатися над ним.

4.Перфекціонізм

Сильна сторона – завжди все робить правильно, не залишає роботу на потім

Слабка сторона – надто часто критикує себе та інших, ніколи не буває задоволеним, може відкладати роботу на потім через страх "не достатньо хорошого" її виконання.

5.Організованість

Сильна сторона – усе під контролем, у курсі усіх подій, прагне не спізнюватися і дотримується графіку

Слабка сторона – занадто переживає через порядок, процес чи правил; не проявляє гнучкості, коли це необхідно; нетерплячий до інших, не таких як він; не любить сюрпризи

6.Наполегливість

Сильна сторона – амбіційний, ініціативний, енергійний, готовий жертвувати заради успіху

Слабка сторона – піддає себе і оточуючих небезпеці, стресам та тиску.

7.Любитель списків

Сильна сторона – ставить цілі та добивається їх; більше встигає зробити за день; планує свій день

Слабка сторона – може бути занадто зайнятим своїми справами, і не бачить того, що потрібно виконати негайно; замкнутися в собі;

8.Логічність

Сильна сторона – у нього гострий розум; важко назвати нав’язливим

Слабка сторона - вважає, що завжди правий і може не приділяти уваги думці інших

5.2 Єдина дитина

Адлер вважав, що позиція єдиної дитини унікальна, тому що у неї немає інших братів або сестер, з якими йому доводилося б конкурувати. Це обставина, разом з особливою чутливістю до материнської турботи, часто наводить єдину дитину до сильного суперництва з батьком. Дитина дуже довго і багато знаходиться під контролем матері і чекає такого ж захисту і турботи від інших. Головною особливістю цього стилю життя стає залежність і егоцентризм.

Така дитина впродовж всього дитинства продовжує бути осереддям життя сім'ї, її балують, вона не пристосована до труднощів, до самостійного вирішення проблем. У дорослому житті особа постійно шукає підтримки від інших людей, оскільки звикла отримувати її від батьків і без неї відчуває себе невпевнено.

Одинокі єдині діти найчастіше є критичними, і достатньо егоїстичними. У них присутня імовірність вираження перфекціонізму.

Якщо батьки єдиної дитини ставилися до свого чадо як до маленького дорослого, постійно тиснули на нього і заставляли бути зрілим, відповідальним і надійним, то дитина може виглядати дуже впевненою, спокійною та врівноваженою ззовні, однак всередині дитина може бунтувати і супротивлятися тому, щоби бути "маленьким дорослим".

Свежие статьи
Популярно сейчас
Зачем заказывать выполнение своего задания, если оно уже было выполнено много много раз? Его можно просто купить или даже скачать бесплатно на СтудИзбе. Найдите нужный учебный материал у нас!
Ответы на популярные вопросы
Да! Наши авторы собирают и выкладывают те работы, которые сдаются в Вашем учебном заведении ежегодно и уже проверены преподавателями.
Да! У нас любой человек может выложить любую учебную работу и зарабатывать на её продажах! Но каждый учебный материал публикуется только после тщательной проверки администрацией.
Вернём деньги! А если быть более точными, то автору даётся немного времени на исправление, а если не исправит или выйдет время, то вернём деньги в полном объёме!
Да! На равне с готовыми студенческими работами у нас продаются услуги. Цены на услуги видны сразу, то есть Вам нужно только указать параметры и сразу можно оплачивать.
Отзывы студентов
Ставлю 10/10
Все нравится, очень удобный сайт, помогает в учебе. Кроме этого, можно заработать самому, выставляя готовые учебные материалы на продажу здесь. Рейтинги и отзывы на преподавателей очень помогают сориентироваться в начале нового семестра. Спасибо за такую функцию. Ставлю максимальную оценку.
Лучшая платформа для успешной сдачи сессии
Познакомился со СтудИзбой благодаря своему другу, очень нравится интерфейс, количество доступных файлов, цена, в общем, все прекрасно. Даже сам продаю какие-то свои работы.
Студизба ван лав ❤
Очень офигенный сайт для студентов. Много полезных учебных материалов. Пользуюсь студизбой с октября 2021 года. Серьёзных нареканий нет. Хотелось бы, что бы ввели подписочную модель и сделали материалы дешевле 300 рублей в рамках подписки бесплатными.
Отличный сайт
Лично меня всё устраивает - и покупка, и продажа; и цены, и возможность предпросмотра куска файла, и обилие бесплатных файлов (в подборках по авторам, читай, ВУЗам и факультетам). Есть определённые баги, но всё решаемо, да и администраторы реагируют в течение суток.
Маленький отзыв о большом помощнике!
Студизба спасает в те моменты, когда сроки горят, а работ накопилось достаточно. Довольно удобный сайт с простой навигацией и огромным количеством материалов.
Студ. Изба как крупнейший сборник работ для студентов
Тут дофига бывает всего полезного. Печально, что бывают предметы по которым даже одного бесплатного решения нет, но это скорее вопрос к студентам. В остальном всё здорово.
Спасательный островок
Если уже не успеваешь разобраться или застрял на каком-то задание поможет тебе быстро и недорого решить твою проблему.
Всё и так отлично
Всё очень удобно. Особенно круто, что есть система бонусов и можно выводить остатки денег. Очень много качественных бесплатных файлов.
Отзыв о системе "Студизба"
Отличная платформа для распространения работ, востребованных студентами. Хорошо налаженная и качественная работа сайта, огромная база заданий и аудитория.
Отличный помощник
Отличный сайт с кучей полезных файлов, позволяющий найти много методичек / учебников / отзывов о вузах и преподователях.
Отлично помогает студентам в любой момент для решения трудных и незамедлительных задач
Хотелось бы больше конкретной информации о преподавателях. А так в принципе хороший сайт, всегда им пользуюсь и ни разу не было желания прекратить. Хороший сайт для помощи студентам, удобный и приятный интерфейс. Из недостатков можно выделить только отсутствия небольшого количества файлов.
Спасибо за шикарный сайт
Великолепный сайт на котором студент за не большие деньги может найти помощь с дз, проектами курсовыми, лабораторными, а также узнать отзывы на преподавателей и бесплатно скачать пособия.
Популярные преподаватели
Добавляйте материалы
и зарабатывайте!
Продажи идут автоматически
5167
Авторов
на СтудИзбе
438
Средний доход
с одного платного файла
Обучение Подробнее