93331 (Приготування рідких лікарських форм із застосуванням концентрованих розчинів), страница 4

2016-07-30СтудИзба

Описание файла

Документ из архива "Приготування рідких лікарських форм із застосуванням концентрованих розчинів", который расположен в категории "". Всё это находится в предмете "медицина" из , которые можно найти в файловом архиве . Не смотря на прямую связь этого архива с , его также можно найти и в других разделах. Архив можно найти в разделе "курсовые/домашние работы", в предмете "медицина, здоровье" в общих файлах.

Онлайн просмотр документа "93331"

Текст 4 страницы из документа "93331"

Rp.: Analgini 3,0

Natrii bromidi 5,0

T-rae Belladonnae 5,0

T-rae Valerianae

T-rae Convallariae aa 10,0

Aquae destillatae 200,0

M.D.S. По 1 ст. л. 3 рази в день.

Загальний обсяг мікстури складає 225 мл. Обсяг 20% розчину натрію броміду дорівнює 25 мл, води дистильованої відповідно: 200 – 25 = 175 (мл). Для виготовлення препарату по даному прописі у відпускний флакон відмірюють 25 мл 20% розчину натрію броміду. У підставку відважують 3 г анальгіну і розчиняють у 175 мл води дистильованої. Отриманий розчин проціджують у флакон з розчином натрію броміду. Після перевірки рідини на відсутність механічних домішок додають 5 мл настойки беладони і по 10 мл настойок валерианы і конвалії. Флакон закупорюють і оформляють для відпуску. Необхідно пам'ятати, що додавання настойок до водяних розчинів виробляється в порядку збільшення міцності спирту.

Якщо сухі препарати, концентрати яких відсутні, прописані в кількості, що перевищує 4%, виготовлення мікстури виробляється в мірній посудині, або обсяг дистильованої води, необхідної для розчинення сухих речовин, визначають розрахунковим шляхом.

Розчиняти прописана кількість препаратів в відміряній кількості рідини не допускається, тому що при цьому обсяг мікстури значно зміниться, і відхилення його концентрації перевищать припустимі норми.

Приклад

Rp.: Solutionis Calcii chloridi 5% – 200 ml

Glucosi 60,0

Natrii bromidi 3,0

M.D.S. По 1 ст. л. 3 рази в день.

У мірну колбу відмірюють 110–120 мл води дистильованої, у якій при нагріванні розчиняють 60 г. глюкози. Після охолодження розчину в цю же колбу додають 20 мл 50% розчину кальцію хлориду, 15 мл 20% розчину натрію броміду, після чого кількість розчину доводять дистильованою водою до мітки. Отриману мікстуру проціджують у флакон для відпуску. При відсутності мірного посуду кількість дистильованої води, необхідну для розчинення 60 г. глюкози, розраховують із застосуванням коефіцієнта збільшення об’єму (1 г глюкози збільшує обсяг розчину на 0,69 мл, а 60 г. – на 41,4 мл).

У деяких випадках у рецепті можуть бути виписані лікарські речовини в сухому виді (порізно в кількості менш 4%, а в сумі – у кількості більш 4%). У такому випадку при розрахунку об’єму води необхідно враховувати об’єм, займаний кожною з лікарських речовин.

Приклад

Rp.: Kalii iodidi

Natrii bromidi aa 5,0

Glucosi 6,0

Aquae destillatae 180 ml

M.D.S. По 1 ст. л. 3 рази в день.

При відсутності концентрованих розчинів калію йодиду і глюкози препарат готують у такий спосіб. Процентний вміст калію йодиду і глюкози в загальному обсязі мікстури складає 2,8 і 3,3% відповідно, у сумі – 6,1%. Коефіцієнти збільшення об’єму калію йодиду – 0,35 мол/м, глюкози – 0,65 мол/л. У підставці в 150 мл (180 – 25 – 0,35 х 5 – 0,65 х 6) води дистильованої розчиняють 6,0 г глюкози і 5,0 г калію йодиду, проціджують у флакон темного скла, додають 25 мл розчину натрію броміду (1:5). Укупорюють, оформляють до відпуску.

Якщо в рецепті виписані екстракційні препарати (валеріани, адонісу й ін.), то їх додають у мікстуру в останню чергу. При додаванні спиртових розчинів до водяного відбувається виділення нерозчинних у воді речовин. У випадку, коли екстракційні препарати додають в останню чергу, заміна розчинника у великому обсязі розчину відбувається з різкою зміною концентрації етилового спирту. У результаті такого процесу утвориться багато центрів кристалізації, виходить дрібнодисперсна структура, що довгостроково знаходиться в зваженому стані і легко дозуєма. Якщо екстракційнні препарати відмірюють у першу чергу і до них додають водний розчин, то заміна розчинника відбувається повільно, центрів кристалізації утвориться мало, випадає пластівчастий осад. Крім того, в останню чергу відмірюють екстракційні препарати, приготовлені на етанолі більш високої концентрації для того, щоб випаровування спирту звести до мінімуму.

Приклад

Rp.: Inf. rhizomatis cum radicibus Valerianae 6,0–200 ml

Amidopyrini 2,0

Coffeini-natrii benzoatis 1,0

T-rae Valerianae 10,0

M.D.S. По 1 ст. л. 3 рази в день.

Дана мікстура готується з рідкого екстракту валеріани (1:2); загальний об’єм дорівнює 210 мл. Оскільки в даному прописі маються два препарати, що відносяться до списку Б, то спочатку варто перевірити їх разові і добові дози. Об’єм концентрованих розчинів складає: 5% розчин амідопірину – 40 мл, 10% розчин кофеина-бензоата натрію – 10 мл, рідкий екстракт валеріани (1:2) – 12 мл. Таким чином, об’єм дистильованої води дорівнює: 200 – (40 + 10 + 12) = 138 (мл). У відпускний флакон відмірюють 138 мл дистильованої води, 40 мл 5% розчину амідопірину, 10 мл 10% розчину кофеїну-бензоату натрію, 12 мл рідкого екстракту валеріани. Сюди ж додають 10 мл настойки валеріани. Укупорюють, оформляють.

Якщо в рецепті зазначено «до визначеного об’єму», то кількість екстракційних препаратів, сиропу цукрового, крапель нашатирно-анісових, еліксиру грудного, виписаних у рецепті, включають в об’єм водяного розчину.

Приклад

Rp.: Kalii bromidi 4,0

Tinciurae Convailariae 6 ml

Adonisidi 5 ml

Aquae desiillalae 200 ml

M.D.S. По 1 ст. л. 3 рази в день.

Загальний об’єм мікстури по даному пропису складає 200 мл; з нього концентрованого розчину калію броміду (1:5) – 20 мл, води: 200 – (20 + 6 + 5) = 169 (мл). Для виготовлення препарату у флакон з жовтогарячого скла відмірюють 180 мл води дистильованої, 20 мл розчину калію броміду, 5 мл адонізиду і 6 мл настойки конвалії. Змішують, укупорюють, оформлюють до відпуску.

Якщо в прописі рецепта містяться краплі нашатирно-анісові (олія ганусова – 2,81 г.; розчин аміаку – 15 мл; спирт етиловий – до 100 мл), то при додаванні їх у мікстуру потрібно уникати потрапляння цього препарату на скло флакона, а також збереження на холоді. У противному випадку можливе утворення білих підтьоків на склі чи утворення осаду за рахунок викристалізації анетола з олії ганусової. Краплі нашатирно-анісові при додаванні до розчину утворять тонку емульсію, тому їх вводять в останню чергу обережно в центр флакона, уникаючи потрапляння на скло, або доливають до частини приготовленої мікстури, що потім переносять у відпускний флакон.

При готуванні мікстур, до складу яких входять водяні витяжки з лікарської рослинної сировини (при відсутності концентратів настоїв), сухі препарати розчиняють у процеженной і охолодженій витяжці. Після розчинення сухих препаратів розчин знову проціджують. Використання концентрованих розчинів лікарських речовин у цих випадках не допускається.

Приклад

Rp.: Inf. herbae Leonuri ex 12,0–200 ml

Natrii bromidi 5,0

T-rae Valerianae 10,0

M.D.S. По 1 ст. л. 3 рази в день.

Водяну витяжку з трави крапиви собачої готують з урахуванням коефіцієнта водопоглинання. У приготовленій охолодженій витяжці розчиняють 5 г натрію броміду, розчин проціджують у флакон для відпуску, додають 10 мл настойки валеріани. Укупорюють, оформляють. Відпускають з попереджувальними етикетками: «Зберігати в прохолодному, темному місці», «Перед вживанням збовтувати».

При готуванні мікстур, до складу яких входять сухі екстракти (кореня алтеї, термопсиса й ін.), останні беруть у кількості, що відповідає кількості рослинної сировини, прописаної в рецепті.

Приклад

Rp.: Inf. radicis Althaeae ex 2,0–90 ml

Amidopyrini 2,0

Sirupi simplicis 10 ml

M.D.S. По 1 ст. л. 3 рази в день.

Об’єм прописаної мікстури складається з об’єму настою кореня алтеї і цукрового сиропу і дорівнює 100 мл. Препарат готують із застосуванням сухого екстракту кореня алтеї (1:1). Для цього в підставку поміщають 2 г сухого екстракту кореня алтеї, що потім розчиняють у 50 мл води дистильованої. Слиз проціджують у відпускний флакон, у який попередньо поміщено 40 мл 5% розчину амідопірина. До отриманої суміші додають 10 мл сиропу цукрового. Варто пам'ятати, що цукровий і інший сиропи відмірюють по об’єму.

Сироп можна і відважити, однак у цьому випадку необхідно враховувати його щільність – 1,3 г/мл. Наприклад, якщо в рецепті виписано 10 мл сиропу цукрового, то можна взяти його по масі – 13,0 г.

При готуванні мікстур, у яких розчинниками є ароматні води (наприклад, м'ятна, кропова), застосування концентрованих розчинів не допускається щоб уникнути зменшення кількості води ароматної, тому що вона є лікарським препаратом. Прописані лікарські речовини розчиняють у зазначеній ароматній воді.

Приклад

Rp.: Natrii bromidi

Kalii bromidi aa 3,0

Adonisidi

T-rae Valerianae aa 10,0

Aq. Menthae ad 200,0

M.D.S. По 1 ст. л. 3 рази в день.

Об’єм мікстури дорівнює 200 мл (об’єм адонізиду і настойки в даному випадку включається в об’єм водного розчину). Тому що розчинником є не дистильована, а м'ятна вода, то готувати цю мікстуру з застосуванням концентрованих розчинів не можна.

У підставку відмірюють по 3 г натрі. броміду і калію броміду, розчиняють у деякій кількості м'ятної води (наприклад, у 100 мл).

Отриманий розчин проціджують у флакон для відпуску, додають ще 80 мл м'ятної води, 10 мл адонізиду і 10 мл настойки валеріани. Укупорюють, оформляють.

Спирт етиловий різної концентрації дозують по об’єму.

Якщо в рецепті не зазначена концентрація спирту, то застосовують 90% спирт (виключення – спиртові розчини деяких лікарських речовин, для готування яких застосовується спирт у концентрації, зазначеної в нормативно-технічній документації).

Рідкі препарати, що входять до складу лікарських форм для зовнішнього застосування, дозують по об’єму (виключення складають в’язкі і леткі рідини – гліцерин, жирні олії, силікони, дьоготь, хлороформ, ефір, ефірні олії й інші, котрі відважують безпосередньо у флакон для відпуску).

Приклад

Rp.: Acidi salicylici 2,0

Spiritus aethylici 70% – 100 ml

M.D.S. Для протирань.

У відпускний флакон поміщають 2 г кислоти саліцилової, відмірюють 100 мл 70% спирту, у якому розчиняють кислоту. Укупорюють, оформляють для відпуску.

Суспензії й емульсії з концентрацією лікарських речовин 4% і вище готують по масі.

Малі кількості рідких препаратів, прописаних у краплях, відмірюють за допомогою стандартної піпетки, зовнішній діаметр випускного отвору якої дорівнює 3 мм, а внутрішній – 0,6 мм. Найбільше часто в аптеках застосовують так називаний емпіричний краплемір – піпетку, відкалібровану по даній рідині.

Якщо прописаний лікарський препарат є в кристалічному чи збезводненому виді, то для готування рідких ліків для внутрішнього і зовнішнього вживання (за винятком ін'єкційних розчинів) застосовують кристалічний препарат.


Практична частина


Рецепт №1

Візьми: Натрію гідрокарбонату 2,0

Настойки Валеріани 6 мл

Сиропу простого 10 мл

Води очищеної 200 мл

Змішай. Дай. Познач. По 1 столовій ложці 3 рази в день.

Rp.: Natrii hydrocarbonatis 2,0

Tincturae Valerianae 6 ml

Sirupi simplicis 10 ml

Aquae purificatae 200 ml

Misce. Da. Signa. По 1 столовій ложці 3 рази в день.

ЛФ – Розчин натрію гідрокарбонату з спиртовою настойкою та сиропом.

Рецепт виписаний на рецептурному бланку Ф №1 (Згідно наказу №360 від 19.07.2005). Рецепт оформлений вірно. Дози не перевіряємо.

Лікарська форма може бути виготовлена.

Aqua purificata Вода очищена

Опис. Безбарвна прозора рідина без запаху і смаку. рН 5,0–6,8.

Зберігання у закритих посудинах.

Tinctura Valerlanae Настойка валеріани

Заспокійливий засіб.

Склад. Кореневищ з коренями валеріани, подрібнених – 200 г., Спирту 70% – до одержання 1 л настойки

Опис. Прозора рідина червонясто-бурого кольору (темніє під впливом сонячного світла), характерного ароматного запаху і солодкувато-гіркого пряного смаку

Sirupus simplex Сироп цукровий Sirupus Sacchari

Склад. Сахару рафінаду – 64 г., Води – 36 г.

Опис. Прозора безбарвна чи слабко жовтого кольору густувата рідина солодкого смаку, без запаху. Щільність 1,301–1,313. Показник заломлення 1,451–1,454. Реакція розчину – нейтральна.

Збереження. У наповненій доверху і добре укупореній тарі, у прохолодному, захищеному від світла місці.

Зворотній бік ППК.

У приведеному прописі зазначена кількість розчинника. У цьому випадку розрахунок загального об'єму мікстури проводимо підсумовуванням об'ємів рідких інгредієнтів:

V(заг) = 200 мл води очищеної + 6 мл настойки валеріани + 10 мл сиропу цукрового = 216 мл.

Мікстуру готуємо з використанням концентрованого розчину натрію гідрокарбонату 5% (1:20).

V (розчину натрію гідрокарбонату 5% (1:20)) = 20 * 2,0 = 40 мл

V (Води очищеної) = 200 – 40 = 160 мл

Лицьовий бік ППК.

Свежие статьи
Популярно сейчас
Как Вы думаете, сколько людей до Вас делали точно такое же задание? 99% студентов выполняют точно такие же задания, как и их предшественники год назад. Найдите нужный учебный материал на СтудИзбе!
Ответы на популярные вопросы
Да! Наши авторы собирают и выкладывают те работы, которые сдаются в Вашем учебном заведении ежегодно и уже проверены преподавателями.
Да! У нас любой человек может выложить любую учебную работу и зарабатывать на её продажах! Но каждый учебный материал публикуется только после тщательной проверки администрацией.
Вернём деньги! А если быть более точными, то автору даётся немного времени на исправление, а если не исправит или выйдет время, то вернём деньги в полном объёме!
Да! На равне с готовыми студенческими работами у нас продаются услуги. Цены на услуги видны сразу, то есть Вам нужно только указать параметры и сразу можно оплачивать.
Отзывы студентов
Ставлю 10/10
Все нравится, очень удобный сайт, помогает в учебе. Кроме этого, можно заработать самому, выставляя готовые учебные материалы на продажу здесь. Рейтинги и отзывы на преподавателей очень помогают сориентироваться в начале нового семестра. Спасибо за такую функцию. Ставлю максимальную оценку.
Лучшая платформа для успешной сдачи сессии
Познакомился со СтудИзбой благодаря своему другу, очень нравится интерфейс, количество доступных файлов, цена, в общем, все прекрасно. Даже сам продаю какие-то свои работы.
Студизба ван лав ❤
Очень офигенный сайт для студентов. Много полезных учебных материалов. Пользуюсь студизбой с октября 2021 года. Серьёзных нареканий нет. Хотелось бы, что бы ввели подписочную модель и сделали материалы дешевле 300 рублей в рамках подписки бесплатными.
Отличный сайт
Лично меня всё устраивает - и покупка, и продажа; и цены, и возможность предпросмотра куска файла, и обилие бесплатных файлов (в подборках по авторам, читай, ВУЗам и факультетам). Есть определённые баги, но всё решаемо, да и администраторы реагируют в течение суток.
Маленький отзыв о большом помощнике!
Студизба спасает в те моменты, когда сроки горят, а работ накопилось достаточно. Довольно удобный сайт с простой навигацией и огромным количеством материалов.
Студ. Изба как крупнейший сборник работ для студентов
Тут дофига бывает всего полезного. Печально, что бывают предметы по которым даже одного бесплатного решения нет, но это скорее вопрос к студентам. В остальном всё здорово.
Спасательный островок
Если уже не успеваешь разобраться или застрял на каком-то задание поможет тебе быстро и недорого решить твою проблему.
Всё и так отлично
Всё очень удобно. Особенно круто, что есть система бонусов и можно выводить остатки денег. Очень много качественных бесплатных файлов.
Отзыв о системе "Студизба"
Отличная платформа для распространения работ, востребованных студентами. Хорошо налаженная и качественная работа сайта, огромная база заданий и аудитория.
Отличный помощник
Отличный сайт с кучей полезных файлов, позволяющий найти много методичек / учебников / отзывов о вузах и преподователях.
Отлично помогает студентам в любой момент для решения трудных и незамедлительных задач
Хотелось бы больше конкретной информации о преподавателях. А так в принципе хороший сайт, всегда им пользуюсь и ни разу не было желания прекратить. Хороший сайт для помощи студентам, удобный и приятный интерфейс. Из недостатков можно выделить только отсутствия небольшого количества файлов.
Спасибо за шикарный сайт
Великолепный сайт на котором студент за не большие деньги может найти помощь с дз, проектами курсовыми, лабораторными, а также узнать отзывы на преподавателей и бесплатно скачать пособия.
Популярные преподаватели
Добавляйте материалы
и зарабатывайте!
Продажи идут автоматически
5224
Авторов
на СтудИзбе
427
Средний доход
с одного платного файла
Обучение Подробнее