91813 (Кліщі - паразити людини)

2016-07-30СтудИзба

Описание файла

Документ из архива "Кліщі - паразити людини", который расположен в категории "". Всё это находится в предмете "медицина" из , которые можно найти в файловом архиве . Не смотря на прямую связь этого архива с , его также можно найти и в других разделах. Архив можно найти в разделе "курсовые/домашние работы", в предмете "медицина, здоровье" в общих файлах.

Онлайн просмотр документа "91813"

Текст из документа "91813"

11



ЗМІСТ

Вступ 4

1.Кліщі та їх види 6

1.1.Загальні відомості 6

1.2.Коротка характеристика деяких видів кліщів 6

2.Кліщі-паразити людини 12

2.1.Коростяний кліщ Acarus scabiei або Sarcoptes hominis 12

2.1.1.Симптоми зараження 12

2.1.2.Лікування 15

2.1.3.Організація боротьби і заходи профілактики 17

2.2.Іксодові кліщі переносники особливо небезпечних інфекцій 19

2.2.1. Коротка характеристика іксодових кліщів 21

2.2.2. Кримська геморагічна лихоманка 24

2.2.3.Боротьба з іксодовими кліщами 26

3.Індивідуальний захист населення 28

Висновки 30

Література 32

ВСТУП

В світі існує велика кількість різних хвороб людини, тварин, рослин. Хвороби тварин називаються зоонозами. Ряд зоонозів є хворобами тільки тварин. Інші ж зоонози, за відомих умов, передаються від хворих тварин і людині, безпосередньо або через переносників. Переносниками є різні безхребетні тварини, головним чином кровоссальні кліщі і комахи, які при живленні на хворій тварині (людині) разом з кров'ю сприймають збудника захворювання і можуть передавати його при кровосмоктанні. Такі хвороби одержали назву – трансмісивні (від слова «трансмісія» - передача).

Для таких хвороб характерний існування в природі осередку інфекції і називаються вони природно-осередковими.

Людина захворює природно-осередковою хворобою тоді, коли він проникає в певну пору року на територію її природного вогнища, де піддається нападу голодних кровсисних переносників, що містять вже збудник хвороби. Цією обставиною визначається і сезонність хвороб – адже переносники в природі активні, як правило, не круглий рік, а тільки в теплу пору року.

Природно-осередкові хвороби приурочені до певних ландшафтів. Різноманітність флори і фауни а також особливості рельєфу і клімату створили на території нашого краю сприятливі умови для існування ряду переносників природно-осередкових інфекцій. Існує декілька природних вогнищ різних хвороб, до яких можна віднести чуму, туляремію, лептоспіроз, кримську геморагічну лихоманку, кліщові лихоманки, кровепаразитарні хвороби тварин та інші.

Найбільш актуальною проблемою останніми роками для нашого краю є активність природного вогнища кримською геморагічною лихоманкою (КГЛ).

Для цього захворювання характерна сезонність, як правило, весна – літо. Саме в цей період, основна маса дітей тісно контактує з природою, внаслідок чого висока вірогідність захворювання, особливо сільського населення. Щоб понизити ризик зараження кримською геморагічною лихоманкою і іншими інфекціями необхідно своєчасно і систематично проводити роботу серед населення по адекватній поведінці при знаходженні в природних вогнищах, починаючи з шкільної лави. Завдяки зусиллю педагогів в даному питанні формується правильне, здорове розуміння існуючої проблеми.

Актуальність проблеми полягає в тому що не дивлячись на те , що цивілізація у великих містах досягла високого рівню і людина має всі необхідні умови для утримання домівки в чистоті, все ж така хвороба, як короста недає спокою людині і сьогодні. Ідучи в ліс, контактуючи з домашніми тваринами людина може оселитися під людською шкірою і тим самим викликати коросту, та переносити серйозні інфекційні захворювання.

Таким чином, знання основних заходів профілактики захистять багато людей від хвороби, тим паче, що будь-яке захворювання легше попередити, чим лікувати.

1 КЛІЩІ ТА ЇХ ВИДИ

1.1 Загальні відомості

Кліщі (Acarina), дрібні (від 0,1 до 30 мм) членистоногі тварини класу павукоподібних підтипу хеліцерових. На думку одних зоологів, кліщі - єдиний відділ, що включає 3 підряди: кліщі-сінокоси (Opilioacarina), акариформні кліщі (Acariformes) і паразитиформні кліщі (Parasitiformes). Інші зоологи вважають ці групи неспорідненими один одному відділу. Для кліща характерні шестинога личинка (у німф і дорослих До. - 8 ніг) і особлива передня ділянка тіла - "головка" (гнатосома), що часто рухомо зчленована з тілом і несе 2 передніх пари кінцівок (хеліцери і педипальпи). У небагатьох примітивних зберігається сегментація. Тіло кліща складається з крупних відділів. Для більшості акариформних кліщів характерне ділення на головний відділ (протеросому), що несе 4 пари кінцівок, і задній відділ (гістеросому) з 2 задніми парами ніг. У паразитоформних кліщів є головогруди (просома), що несе всі 6 пар кінцівок, і безноге черевце (опістосома). У вищих представників обох підрядів відділи тіла звичайно зливаються. Покриви тіла тонкі, шкірясті або з щільними щитами, що більш менш зливаються. Забарвлення різноманітне, однокольорове або строкате. Будова кінцівок варіює залежно від способу живлення і способу життя. Хеліцери з клішнею на кінці, кігтеподібні або голкоподібні; служать для захоплення їжі, роздрібнення її або для проколу шкіри тварини-господаря і закріплення на ньому; у самців деяких кліщів хелицеры пристосовані для спаровування. Педіпальпи прості,; їх основні членики формують передротову порожнину, інші утворюють щупальце. Ноги з кігтиками і присосками, у деяких. без них. Шкірні органи чуття - щетини і ліровидні органи - розсіяні на тілі і кінцівках. Око 1-2 пари (іноді є 1 непарний серединний), у багатьох очі відсутні. Дихання шкірне або трахейне; трахеї відкриваються 1-4 парами дихальців (або стигм) у переднього краю тіла або на його боках. Клащі роздільностатеві; у багатьох виражений статевий диморфізм. Положення статевого отвору сильно варіює; у самок іноді є парні злягальні отвори, крім непарного яйцевидільного. Запліднення сперматофорне (самець прикріплює сперматофор до статевого отвору самки або залишає його на субстраті, а самка захоплює його) або внутрішнє, що супроводжується спаровуванням. Відоме невинне розмноження (партеногенез). Більшість кліщів відкладає яйця, деякі живородящі. Цикл розвитку включає фази яйця, передличинки, личинки, прото-, дейто-, тритонімфи і дорослих кліщів; у багатьох кліщів окремі фази розвитку випадають; іноді (у аргасових кліщів) німфи линяють кілька разів і число німфальних стадій непостійне[2,5].

1.2 Коротка характеристика деяких видів кліщів

Відомо понад 10 тис. видів кліщів. До акариформних кліщів відносяться саркоптиформні (панцирні кліщі, коморні, волосяні, пір'яні, коростяві і ін.) і тромбидиформные До. (павутинові кліщі, водяні кліщі, краснотілки, залозниці, галові кліщі та ін.). До паразитиформних клащав належать гамазові кліщі, аргасові кліщі, иксодові кліщі та ін. Поширені повсюдно.  Більшість мешкає на суші, деякі в морях і прісних водах. Особливо численні. у помірних і тропічних країнах. Хижі і рослиноїдні. живуть вільно в грунті, лісовій підстилці, на рослинах, в органічних залишках, що розкладаються, в норах і кублах тварин; багато хто паразитує на рослинах, тварин і на людині; є і порожнинні паразити. Деякі. корисні: беруть участь в утворенні грунтів, переробляють рослинні залишки, винищують деяких шкідників рослин. Багато кліщів заподіюють велику шкоду. Іксодові,  аргасові і деякі гамазові кліщі сильно шкодять людині і тваринам як ектопаразити і переносники збудників трансмісивних хвороб: енцефаліту, геморагічного і ін. лихоманок і інше; вони переносять віруси, бактерії, спірохети, анаплазми, піроплазми, тейлерії, мікрофілярії.  Деякі панцирні кліщі- проміжні господарі стрічкових черв'яків - паразитів домашніх тварин. Комірні кліщі ушкоджують запаси зерна і ін. продуктів; галові, павутинні кліщі і деякі гамазові кліщі шкодять рослинам; коростяві кліщі паразитують в шкірі людини і тварин, викликаючи коросту. Кліщ акарапис викликає хворобу бджіл - акарипідоз. Личинки, нападаючи на людину, викликають укусами дерматити, передають японську лихоманку - тсутсугамуші[3].

Кліщі краснотілки (Trombea), надсімейство з підряду тромбідиформних кліщів. Довжина до 2-3 мм; забарвлення від білувато-рожевого до червоного. 2 сімейства: Trombiculidae і Leeuwenhoekiidae, об'єднуючі 1600 видів. Поширені всесвітньо, від тундри до субтропіків і тропіків. Дорослі і німфи живуть в грунті; хижаки, харчуються нижчими комахами і їх яйцями. Паразитує тільки одна фаза життєвого циклу Кліщ - личинка; тварини-господарі - ссавці, птахи, що плазують і земноводні, Деякі види нападають на людину. Укуси кліщів викликають у людини і тварин дерматити. У Південно-східній Азії кліщі можуть служити переносниками збудника важкого рикетсіозного захворювання – лихоманки тсутсутамуші[4].

Кліщі -сінокосці (Opilioacarina), представники примітивних кліщів. Тіло овальне, довжина  1-2 мм, слабко склеротизовано. Ноги довгі і тонкі. Відомо 10 видів. Зустрічаються дуже рідко. Мешкають в рослинних залишках. Виявлені 2 види: Paracarus hexophthalmus і Opilioacarus italicus.

Галові кліщі, чотириногі кліщі (Tetrapodili), над-сімейство павукоподібних тварин загону акариформних кліщів. Галові кліщі дуже дрібні (0,1-0,6 мм). Мають тільки дві передні пари ніг; дві задні пари ніг зредуковані. Тулуб розділений на короткий передній відділ, покритий щитком, і подовжений задній з тонкокільчастим покривом. Ротові органи смокчуть. Органів дихання і очей немає. Галові кліщі кладуть яйця, з яких розвиваються личинка, німфа і дорослий кліщ. Мешкають на рослинах, висмоктуючи вміст кліток, викликають різні пошкодження: деформацію тканин, зміни забарвлення і курчавість листя, ненормальне галуження втеч. Багато Галові кліщі, особливо з роду Eriophyes (грушевий кліщ, яблуневий Галовий кліщ, побіговий сливовий кліщ і ін.), утворюють різних галлів, усередині яких живуть і розмножуються кліщі. Відомодо 150 видів Галових кліщів. Вони шкодять плодовим, винограду, польовим і городним культурам, а також лісовій рослинності; деякі переносять вірусні хвороби рослин. Заходи боротьби скрутні із-за прихованого способу життя Галові кліщі. Застосовуються отрути системної дії в поєднанні з агротехнічними заходами.

Гамазові кліщі (Gamasoidea), група кліщів віділу Parasitiformes. Близько 20 сімейств. Тулуб овальний або довгастий (0,3-4 мм), покритий щитками (цілісний або подвійний спинний і декілька черевних); на тілі численні щетини, постійні по числу і положенню. Ноги шестичленикові, з кігтиками і присоском. Хеліцери з клішнями або голковидні, висуваються з трубчастої підстави - зрощених тазів педипальп. Дихають за допомогою трахей, що відкриваються стигмами з боків тіла, відкладають яйця, багато хто живородящий; шестинога личинка, линяючи, перетворюється на восьминогу німфу першу, німфу другу і в дорослого кліща. Розвиток нетривалий: за сезон можуть давати десятки поколінь. Більшість - хижаки; мешкають в грунті, лісовій підстилці, гної, де харчуються дрібними членистоногими, нематодами і  т.п. Деякі види розселяються на гнойових і трупоядних комах. Представники ряду сімейств (Laelaptidae, Macronyssidae, Dermanyssidae і ін.) перейшли до паразитизму і кровосмоктанню на плазунах, птахах і ссавціях. Способи паразитування різноманітні (форми, що живуть в кублах тварин-господарів або постійно на їх тілі, в дихальних органах і ін.). Деякі види нападають на людину. Укуси наприклад курячого кліща (Dermanyssus gallinae), що в масі розмножується в пташниках, викликають гострий . дерматит, переносять збудників інфекційних захворювань. Щурячий кліщ (Macronyssus bacoti), що живе в щурячих норах і тріщинах стін будівель, може передавати людині через укус щурячий висипний тиф і чуму. Мишачий кліщ (Allodermanyssus sanguineus) передає гарячкове захворювання - везиколізний рикетсіоз. Кліщі роду Hirstionyssus, здатні поширювати туляремію серед гризунів в природних осередках цієї інфекції.

Панцирні кліщі, орібатиди (Oribatei), підряд павукоподібних відділу Acariformes. Найчисленніша по числу видів група зі всіх грунтових членистоногих. Панцир - замкнута склеротизована капсула з отворами (статевим, анальним і для ротових органів), прикритими кришками. Для них характерні ділення циклу розвитку на 2 біологічно і морфологічно різних етапи. Статевонезрілі фази (личинка, німфи) мають м'які покриви, шкірне дихання, живуть у верхніх шарах грунту. Статевозрілі П. до. одягнені панциром, дихають трахеями, живуть на поверхні грунту, лісової підстилки і здібні до вертикальних міграцій при коливаннях вологості і температури. Весь цикл триває 30-75 діб. П. к.- проміжні господарі стрічкових черв'яків з сімейства Anoplocephalidae, збудників ряду гельмінтозів тварин, зокрема монієзіоза. Яйця черв'яка, що проковтнув ткліщ розвиваються протягом 70-100 діб в зародку - цистицеркоїди (інвазивна стадія), що залишаються в тілі кліща до його загибелі або попадання з травою в організм тварини. Заходи боротьби - дегельмінтизація тварин і вибір пасовищ, вільних від панцирних кліщів.

Аргасові кліщі, аргазиди (Argasidae), сімейство паразитичних клещів надсімейства Ixodoidea. Тіло сплощене, овальне, довжина від 3 до 30 мм. Покриви шкірясті, забарвлення голодних кліщів сірувата, жовто-бура, що напилися крові - лілувата. 5 родів, об'єднуючих ок. 100 видів; зустрічається 17 видів, що відносяться до 3 родів:аргас,Alveonasus і орнітодорус Поширені у країнах з теплим кліматом; на півдні Європейської частини, на Кавказі, в Середній Азії, Казахстані. Всі вони харчуються кров'ю наземних хребетних; живуть в укриттях - норах і кублах тварин, в тріщинах грунту, щілинах споруд і т. п.; нападають на тварин-господарів звичайно вночі. При смоктанні крові сильно роздуваються. Можуть голодувати роками. У людини укуси викликають свербіння, поява на шкірі червоного висипу. Аргасові кліщі - переносники ряду захворювань людини і тварин[1].

2.КЛІЩІ ПАРАЗИТИ ЛЮДИНИ

2.1 Коростяний кліщ Acarus scabiei або Sarcoptes hominis

Свежие статьи
Популярно сейчас
А знаете ли Вы, что из года в год задания практически не меняются? Математика, преподаваемая в учебных заведениях, никак не менялась минимум 30 лет. Найдите нужный учебный материал на СтудИзбе!
Ответы на популярные вопросы
Да! Наши авторы собирают и выкладывают те работы, которые сдаются в Вашем учебном заведении ежегодно и уже проверены преподавателями.
Да! У нас любой человек может выложить любую учебную работу и зарабатывать на её продажах! Но каждый учебный материал публикуется только после тщательной проверки администрацией.
Вернём деньги! А если быть более точными, то автору даётся немного времени на исправление, а если не исправит или выйдет время, то вернём деньги в полном объёме!
Да! На равне с готовыми студенческими работами у нас продаются услуги. Цены на услуги видны сразу, то есть Вам нужно только указать параметры и сразу можно оплачивать.
Отзывы студентов
Ставлю 10/10
Все нравится, очень удобный сайт, помогает в учебе. Кроме этого, можно заработать самому, выставляя готовые учебные материалы на продажу здесь. Рейтинги и отзывы на преподавателей очень помогают сориентироваться в начале нового семестра. Спасибо за такую функцию. Ставлю максимальную оценку.
Лучшая платформа для успешной сдачи сессии
Познакомился со СтудИзбой благодаря своему другу, очень нравится интерфейс, количество доступных файлов, цена, в общем, все прекрасно. Даже сам продаю какие-то свои работы.
Студизба ван лав ❤
Очень офигенный сайт для студентов. Много полезных учебных материалов. Пользуюсь студизбой с октября 2021 года. Серьёзных нареканий нет. Хотелось бы, что бы ввели подписочную модель и сделали материалы дешевле 300 рублей в рамках подписки бесплатными.
Отличный сайт
Лично меня всё устраивает - и покупка, и продажа; и цены, и возможность предпросмотра куска файла, и обилие бесплатных файлов (в подборках по авторам, читай, ВУЗам и факультетам). Есть определённые баги, но всё решаемо, да и администраторы реагируют в течение суток.
Маленький отзыв о большом помощнике!
Студизба спасает в те моменты, когда сроки горят, а работ накопилось достаточно. Довольно удобный сайт с простой навигацией и огромным количеством материалов.
Студ. Изба как крупнейший сборник работ для студентов
Тут дофига бывает всего полезного. Печально, что бывают предметы по которым даже одного бесплатного решения нет, но это скорее вопрос к студентам. В остальном всё здорово.
Спасательный островок
Если уже не успеваешь разобраться или застрял на каком-то задание поможет тебе быстро и недорого решить твою проблему.
Всё и так отлично
Всё очень удобно. Особенно круто, что есть система бонусов и можно выводить остатки денег. Очень много качественных бесплатных файлов.
Отзыв о системе "Студизба"
Отличная платформа для распространения работ, востребованных студентами. Хорошо налаженная и качественная работа сайта, огромная база заданий и аудитория.
Отличный помощник
Отличный сайт с кучей полезных файлов, позволяющий найти много методичек / учебников / отзывов о вузах и преподователях.
Отлично помогает студентам в любой момент для решения трудных и незамедлительных задач
Хотелось бы больше конкретной информации о преподавателях. А так в принципе хороший сайт, всегда им пользуюсь и ни разу не было желания прекратить. Хороший сайт для помощи студентам, удобный и приятный интерфейс. Из недостатков можно выделить только отсутствия небольшого количества файлов.
Спасибо за шикарный сайт
Великолепный сайт на котором студент за не большие деньги может найти помощь с дз, проектами курсовыми, лабораторными, а также узнать отзывы на преподавателей и бесплатно скачать пособия.
Популярные преподаватели
Добавляйте материалы
и зарабатывайте!
Продажи идут автоматически
5137
Авторов
на СтудИзбе
440
Средний доход
с одного платного файла
Обучение Подробнее