91813 (Кліщі - паразити людини), страница 3

2016-07-30СтудИзба

Описание файла

Документ из архива "Кліщі - паразити людини", который расположен в категории "". Всё это находится в предмете "медицина" из , которые можно найти в файловом архиве . Не смотря на прямую связь этого архива с , его также можно найти и в других разделах. Архив можно найти в разделе "курсовые/домашние работы", в предмете "медицина, здоровье" в общих файлах.

Онлайн просмотр документа "91813"

Текст 3 страницы из документа "91813"

У останні десятиліття, у зв'язку з умовами ведення сільськогосподарського виробництва, що змінилися, в нашій країні, великі земельні угіддя залишаються не розораними, заростають бур'яном, і чагарником, що веде до збільшення біотоп, сприятливих для іксодових кліщів[10].

Кліщі мешкають в основному на цілинних (не розораних) ділянках, пасовищах, балках, ярах, в лісі, лісопосадках і ін. місцях, де можуть нападати на людину.

Природними хазяями кліщів є дикі, домашні тварини (корови, кози, вівці, коні, зайці, гризуни).

Активізація кліщів в природі, як правило, відбувається в ранньо-весняний період (березень, квітень) і продовжується до осені (листопад).

Чисельність кліщів впродовж декількох років залишається високою, що позначилося на погіршенні епідемічної і епізоотичної ситуації по ряду захворювань, переносниками збудників яких вони є. Зокрема в краю ускладнилася эпидобстановка по кримській геморагічній лихоманці.

За нашими даними иксодофауна Ставропольського краю представлена 6 родами і 14 видами: Hyalomma marginatum, Hyalomma scupense, Hyalomma anatolicum, Hyalomma detritum, Dermacentor marginatus, Dermacentor reticulatus, Dermacentor daghestanicus, Ixodes ricinus, Boophilus annulatus, Rhipicephalus rossicus, Rhipicephalus sanguineus, Rhipicephalus pumilio, Haemaphysalis punctata, Haemaphysalis parva. При дослідженні иксодовых кліщів на зміст вірусу Конго Кримської геморагічної лихоманки (ККГЛ) на території Ставропольського краю встановлена висока зараженість кліщів. Вірус був виділений від 8 видів кліщів: H. marginatum, D. marginatus, R. rossicus, H.scupense, I.ricinus, D. reticulatus, H.punctata, B. annulatus. Найбільша кількість знахідок вірусу ККГЛ пов'язана з H. marginatum і D. marginatus.Дані лабораторних досліджень доводять, що не можна виключити участі в передачі вірусу і інших видів кліщів, які поширені на території Ставрополья. Захист населення від нападу іксодових кліщів є основним заходом в профілактиці КГЛ і ряду інших захворювань[2,6].


2.2.1 Коротка характеристика деяких видів іксодових кліщів.

Hyalomma marginatum marginatum - ей вид кліща найбільш многочислен в Нефтекумськом, Льовокумськом, Курськом, Арзгирськом, Апанасенковськом, Червоногвардійському, Буденновськом, Благодарненськом, Петровськом, Новоселіцком, Туркменському, Труновськом, Іпатовськом районах розташованих в ландшафтних провінціях напівпустелі і степів[6,8]

Улюбленими житлами для кліща цього вигляду є пасовища, лісозахисні смуги заселені граками, забурьяненные ділянки, неприбрані стоги сіна. Це двуххозяиновый кліщ (рис.2.1). Статевозрілі кліщі нападають і харчуються на крупних тваринах – велика рогата худоба, дрібна рогата худоба, коні, собаки нападає і на людину. Напад імаго за нашими спостереженнями наголошується весною кінець березня, середина квітня, коли денна температура досягає 8-12єС, а нічні температури не опускаються нижче +2єС, при маловітряній сонячній погоді.

Пік чисельності паразитування имаго на сільськогосподарських тварин доводиться на травень місяць, поява личинок - почало липня, німф - третя декада липня.

Основними хазяями імаго Hyalomma marginatum на території Ставропольського краю є крупна і дрібна рогата худоба, личинок і німф – птахи сімейства воронових (граки).

Кількість випадків нападу H. marginatum на людину серед обстежених прокормителей не перевищує 5% в рік. Проте частка даного кліща серед інших видів знятих з людей може досягати 39 %.

Dermacentor marginatus

Цей вид кліща широко поширений в ландшафтах предгірної провінції степів і лісостепів і провінції лісостепових ландшафтів Ставрополья в Предгірному, Ізобільненськом, Кочубєєвськом, Андроповськом, Александровськом, Шпаковськом районах, а так само в містах Єсентуки, Пятігорськ, Кисловодськ, Ставрополь. Одиничні екземпляри нами були зустрінуті в степовій зоні на прокормителях (Радянський, Новоселіцкий, Буденновській, Благодарненській, Труновській, Червоногвардійський район) і в напівпустелі (Нефтекумській район), але вважаємо за необхідне відзначити, що природні стации, в них представлені густою рослинністю в безпосередній близькості від водоймищ (озера, зрошувальні канали).

Активізація D. marginatus після зими доводилася на ранньовесняний період - березень, квітень, іноді і на середину лютого. Пік паразитування дорослих кліщів на сільськогосподарських тваринах наголошується з третьої декади квітня по середину травня. Преимагинальные фази можуть паразитувати на мишоподібних гризунах, зайцях, їжаках. Чисельність D. marginatus в осінні місяці значно менше. Другий пік активності імаго наголошується з третьої декади серпня, а паразитування на тварин і випадки нападу на людину реєструються до листопада місяця.

Основними хазяями імаго є велика рогата худоба, дрібна рогата худоба, коні. Кількість випадків нападу D. marginatus на людину, серед обстежених хазяїв, коливається від 1,3% до 6,5% в рік. Випадки нападу на людину D. marginatus в краю реєструються щорічно. Частка даного кліща серед інших видів, знятих з людей, досягає 10%.

Ixodes ricinus – масовий вид сімейства иксодовых в лісових біотоп Ставропольського краю. Висока його чисельність наголошується в Шпаковськом, Кочубєєвськом, Предгірному районах а також в лісопарковій зоні міст регіону Кавказьких Мінеральних Вод і Ставрополя. Одиничні екземпляри нами зустрінуті в 14 районах краю: Труновській, Грачевській, Андроповській, Петровській, Александровській, Туркменський, Благодарненській, Новоселіцкий, Буденновській, Радянський, Кіровский, Курський, Льовокумській, Нефтекумській.

Біотоп проживання I. ricinus в них представлені лісозахисними смугами, ділянками лісових масивів, зустрічається і в безлісих ділянках. I. ricinus мешкає в лісових масивах, парках. Висока чисельність наголошується в зонах достатнього і помірного зволоження, але живе також і в зонах нестійкого зволоження і навіть в посушливій зоні краю, де приурочений до заплавних лісів.

Активізація кліща даного вигляду на території краю, як правило, відбувається в рані весняний період[12].

Весняний пік нападу кліщів на хазяїна доводиться на перші декади травня. Влітку наголошується незначна депресія, а восени (вересень - жовтень) імаго знов зустрічається на хазяях, але чисельність його набагато нижча за весняну хвилю.

Основними прокормителями I. ricinus серед сільськогосподарських тварин, є велика рогата худоба, що випасується в безпосередній близькості від біотоп, в яких мешкає цей кліщ.

Всі фази розвитку нападають і на людину, але частіше за імаго і німфу. По нападу на людину, цей кліщ, займає від 19 до 44%.

Rhipicephalus rossicus

Активізація R. rossicus, як правило, відбувається у середині квітня в першу чергу в напівпустинних ландшафтах краю. Далі цей кліщ зустрічається в степових районах прилеглих до напівпустинних і із зростанням середньодобових температур активізується практично у всіх природних станціях, які населяє. Пік паразитування імаго на сільськогосподарських тваринах доводиться на кінець травня - червень місяць.

Круг хазяїв R. rossicus досить різноманітний і представлений крупними і дрібними ссавцях, птахами. Основними хазяями імаго R. rossicus в Ставропольському краю є крупна і дрібна рогата худоба, м'ясоїдні, дикі ссавці (зайці, їжаки). Мають випадки частого нападу цього кліща і на людину.

Преймагінальні фази кліщів (личинки) на хазяях паразитують з третьої декади червня по липень, німфи з липня по серпень. Основними біологічними об'єктами нападу ювенільних фаз кліщів є зайці, їжаки, а так само можуть бути і птахи сімейства воронових (граки, ворони).

По нападу на людину цей кліщ серед інших видів займає далеко не останнє місце від 5 до 21%. Найчастіше піддаються нападу цього кліща жителі сільської місцевості напівпустинних ландшафтів краю[12].

2.2.2 Кримська геморагічна лихоманка.

Кримська геморагічна лихоманка - синоніми: геморагічна лихоманка Крим-Конго-Хазер, кримсько-конголезька лихоманка, середньоазіатська геморагічна лихоманка, карахалак; Crimean-Congo hemorrhagic fever, Crimeanhemorrhagic fever - англ.) – зоонозна природно-очговая арбовирусная інфекційна хвороба з трансмісивним механізмом передачі збудника. Характеризується вираженою інтоксикацією, двофазною лихоманкою, явищами геморагічного синдрому.Збудник захворювання є вірус Конго, що складається з РНК, відноситься до сімейства Bunyaviridae, рід Nairovirus. У Росії вірус був відкритий в 1945 р. М.П. Чумаковим. Резервуар і джерела збудника: резервуаром вірусу є дикі дрібні ссавці: лісова миша, малий ховрах, заєць-русак, вухатий їжак, а так само іксодові кліщі, вони здатні зберігати вірус, довічно передаючи його з пікоління в покоління трансфазово і трансоваріальний. Джерело інфекції до теперішнього часу не встановлене, але є непрямі підтвердження носійства у великої рогатої худоби, зайців, їжаків, гризунів, деяких птахів, у яких інфекція протікає безсимптомний. Переносником і хранителем є кліщі, переважно з роду Hyalomma. Захворюваність характеризується сезонністю з березня по вересень (у нашому краю). Механізм передачі збудника: трансмісивний, при знятті і розчавлюванні кліщів незахищеними руками. Можлива передача вірусу з інфікованою кров'ю хворої людини при медичних маніпуляціях. Інкубаційний період 2-14 днів, частіше 3-5 днів.Основні клінічні ознаки: гострий початок, явища інтоксикації, підвищення температури тіла до 39-40єС протягом 6-12 днів. В період розпалу хвороби на тулубі і кінцівках з'являється геморагічний висип, виникають носові, маткові, шлункові та інші кровотечі. Летальність коливається від 2 до 50%).

Умови, сприяючі зараженню: перебування людей в полі, степу, і інших місцях, де можливо напад кліщів в період з березня по жовтень.

Найбільш схильні до нападу кліщів особи, чия трудова діяльність пов'язана з тваринництвом і сільськогосподарськими роботами, а так само під час полювання, туризму, відпочинку на природі.

Догляд за сільськогосподарськими тваринами, на яких знаходяться кліщі, забій, оброблення туш[7,11].

2.2.3 Боротьба з іксодовими кліщами

В цілях попередження виникнення і розповсюдження природно-осередкових хвороб необхідно своєчасно і в повному об'ємі проводити комплекс організаційних, профілактичних і протиепідемічних заходів.

Особливе місце в комплексі заходів щодо локалізації природного вогнища займають заходи щодо боротьби з переносниками.

Боротьба з кліщами носить комплексний характер і охоплює весь життєвий цикл кліща. Вона включає заходи екологічної, господарської і хімічної дій на популяцію кліщів на всіх стадіях його розвитку.

Повністю знищити популяцію кліща, що має численних прокормителей, зокрема в дикій фауні, неможливо.

Мета протикліщових заходів в природних біотоп – зниження чисельності иксодовых кліщів.

Виконання робіт по протикліщових обробках прилеглої території дитячих установ і місць масового отдыхав літній період проводиться по розпорядженнях посадовців, що здійснюють державний санітарно-епідеміологічний нагляд.

Обробці передує обстеження території фахівцями – ентомологами (як правило, співробітниками ФГУЗ «Центр гігієни і епідеміології»), що виявляють ділянки, що підлягають обробці акарицидами

Ділянки, що особливо часто відвідуються людьми (доріжки, дитячі майданчики і т.д.) не обробляються, вони повинні бути механічно звільнені від трав'янистих рослин і лісової підстилки, де можуть знаходитися кліщі (скошування трави до висоти травостоя не більше 7-10 см.)

Обробку слід проводити при сприятливому метеопрогнозе (відсутність опадів) на найближчі 3 дні.

Для обробки місцевості використовують будь-яку апаратуру, призначену для розпилювання інсектицидів по поверхні (обприскувач «Квазар 6», мелкокапельные ранцеві обприскувачі, обприскувач на механічній тязі і т.д., з медіальним діаметром крапель 20-150 мкм).

Якщо дозволяють умови, можливо застосування апаратури на автомобілях. Основна умова - забезпечення рівномірного покриття робочою суспензією всієї заданої площі.

Перед відкриттям літніх оздоровчих установи для дітей і підлітків заміського типа, рекомендується проводити бар'єрні обробки території, створюючи бар'єр по периметру огорожі ширина якого не повинна бути менше 30 - 50 м. Для кліщів роду Hyalomma – не менше 100 м.

Акаріцидниє обробки проводити за 5-7 днів до заїзду дітей і перед кожним потоком. Термін дії акарицидных засобів на кліщів 20-30 днів. При необхідності за фактом наявності кліщів на обробленій території можлива її повторна обробка.При розташуванні поблизу лісових масивів пришкільних літніх оздоровчих таборів, санаторно-курортних установ, рекомендується проводити обробку території, створюючи бар'єр, ширина якого повинна бути не менше 100м. по периметру огорожі. Населення, що проживає поблизу оброблюваної території, повинне бути завчасно інформовано про місця і терміни обробок, що проводяться. Інформація повинна включати наступні відомості: небезпека кліщів переносників, необхідність обробки і заходу безпеки.

Випас худоби, збір ягід і грибів на обробленій території вирішується не раніше, чим через 40 днів після обробки.

Забороняється обробляти території, розташовані біля рибогосподарських і питних водоймищ на відстані 500 м. від межі затоплення при максимальному стоянні паводкових вод, але не ближче 2 км. від існуючих берегів.

Необхідно своєчасно сповістити власників пасік (не менше ніж за 2 діб) про місця і терміни проведення обробок і необхідності захисту бджіл. В цілях захисту пасік від дії засобу необхідно вивести їх до іншого джерела медозбору на відстані не менше 5км. від оброблюваних ділянок і ізолювати будь-яким способом до 10 діб після обробки[2,15].

3. Індивідуальний захист населення

Захист від кліщів — це перш за все заходи безпеки, про які треба пам'ятати, знаходячись за містом.По-перше, краще триматися подалі від пасовищ, місць водопою або годування худоби, чагарників чагарника, ярів і балок, тобто всіх тих місць, де вірогідність зустрічі з кліщами найбільш висока.По-друге, якщо ви йдете в ліс, необхідно бути відповідно одягненим. Це припускає не тільки головний убір, але і одяг з довгими рукавами, закрите взуття, довгі брюки.По-третє, навіть якщо ви правильно одягнені, необхідно періодично оглядати себе і тих, що вас оточують на предмет виявлення кліщ . Адже ви пам'ятаєте, що кліщ присмоктує безболісно, а отже, і непомітно.Якщо ви виявили присмоктуючого кліща, то ось нехитрі правила першої допомоги:

Свежие статьи
Популярно сейчас
Как Вы думаете, сколько людей до Вас делали точно такое же задание? 99% студентов выполняют точно такие же задания, как и их предшественники год назад. Найдите нужный учебный материал на СтудИзбе!
Ответы на популярные вопросы
Да! Наши авторы собирают и выкладывают те работы, которые сдаются в Вашем учебном заведении ежегодно и уже проверены преподавателями.
Да! У нас любой человек может выложить любую учебную работу и зарабатывать на её продажах! Но каждый учебный материал публикуется только после тщательной проверки администрацией.
Вернём деньги! А если быть более точными, то автору даётся немного времени на исправление, а если не исправит или выйдет время, то вернём деньги в полном объёме!
Да! На равне с готовыми студенческими работами у нас продаются услуги. Цены на услуги видны сразу, то есть Вам нужно только указать параметры и сразу можно оплачивать.
Отзывы студентов
Ставлю 10/10
Все нравится, очень удобный сайт, помогает в учебе. Кроме этого, можно заработать самому, выставляя готовые учебные материалы на продажу здесь. Рейтинги и отзывы на преподавателей очень помогают сориентироваться в начале нового семестра. Спасибо за такую функцию. Ставлю максимальную оценку.
Лучшая платформа для успешной сдачи сессии
Познакомился со СтудИзбой благодаря своему другу, очень нравится интерфейс, количество доступных файлов, цена, в общем, все прекрасно. Даже сам продаю какие-то свои работы.
Студизба ван лав ❤
Очень офигенный сайт для студентов. Много полезных учебных материалов. Пользуюсь студизбой с октября 2021 года. Серьёзных нареканий нет. Хотелось бы, что бы ввели подписочную модель и сделали материалы дешевле 300 рублей в рамках подписки бесплатными.
Отличный сайт
Лично меня всё устраивает - и покупка, и продажа; и цены, и возможность предпросмотра куска файла, и обилие бесплатных файлов (в подборках по авторам, читай, ВУЗам и факультетам). Есть определённые баги, но всё решаемо, да и администраторы реагируют в течение суток.
Маленький отзыв о большом помощнике!
Студизба спасает в те моменты, когда сроки горят, а работ накопилось достаточно. Довольно удобный сайт с простой навигацией и огромным количеством материалов.
Студ. Изба как крупнейший сборник работ для студентов
Тут дофига бывает всего полезного. Печально, что бывают предметы по которым даже одного бесплатного решения нет, но это скорее вопрос к студентам. В остальном всё здорово.
Спасательный островок
Если уже не успеваешь разобраться или застрял на каком-то задание поможет тебе быстро и недорого решить твою проблему.
Всё и так отлично
Всё очень удобно. Особенно круто, что есть система бонусов и можно выводить остатки денег. Очень много качественных бесплатных файлов.
Отзыв о системе "Студизба"
Отличная платформа для распространения работ, востребованных студентами. Хорошо налаженная и качественная работа сайта, огромная база заданий и аудитория.
Отличный помощник
Отличный сайт с кучей полезных файлов, позволяющий найти много методичек / учебников / отзывов о вузах и преподователях.
Отлично помогает студентам в любой момент для решения трудных и незамедлительных задач
Хотелось бы больше конкретной информации о преподавателях. А так в принципе хороший сайт, всегда им пользуюсь и ни разу не было желания прекратить. Хороший сайт для помощи студентам, удобный и приятный интерфейс. Из недостатков можно выделить только отсутствия небольшого количества файлов.
Спасибо за шикарный сайт
Великолепный сайт на котором студент за не большие деньги может найти помощь с дз, проектами курсовыми, лабораторными, а также узнать отзывы на преподавателей и бесплатно скачать пособия.
Популярные преподаватели
Добавляйте материалы
и зарабатывайте!
Продажи идут автоматически
5183
Авторов
на СтудИзбе
435
Средний доход
с одного платного файла
Обучение Подробнее