57714 (Історія воєн у Швеції в XVII столітті)

2016-07-30СтудИзба

Описание файла

Документ из архива "Історія воєн у Швеції в XVII столітті", который расположен в категории "". Всё это находится в предмете "история" из , которые можно найти в файловом архиве . Не смотря на прямую связь этого архива с , его также можно найти и в других разделах. Архив можно найти в разделе "курсовые/домашние работы", в предмете "история" в общих файлах.

Онлайн просмотр документа "57714"

Текст из документа "57714"

ПЛАН

ВСТУП

1. Принцип формування збройних сил

2. Склад військової організації

3. Озброєння та бойова підготовка війн

ВИСНОВКИ

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

ДОДАТКИ


ВСТУП

Ще в якості регента Карл IX сприяв остаточній перемозі реформації (церковний собор в Упсалі 1593 р.). У царювання сина Карла IX, Густава II Адольфа, що з'явився новатором і реформатором в багатьох областях, було покладене край дробленню держави між спадкоємцями короля і усобицям, що ослабляли Швецію. Вже з початку другої половини XVI ст Швеція знов стала на дорогу завоювань по той бік Балтійського моря.

Зовнішньою причиною послужив розпад Лівонського ордена, із-за спадщини якого і зав'язалася боротьба між сусідніми державами. "Метою боротьби було все те ж історичне прагнення до панування над Балтійським морем. Боротьба ця спочатку довела Швецію. до вершини могутності, а потім до краю загибелі. Для Швеції в ті часи володіння Балтійським морем було життєвим питанням, унаслідок відсутності хороших сухопутних повідомлень; дорога із Стокгольма до Риги по морю була незрівнянно доступнєє і зручніше, ніж, наприклад, дорога із Смоланда в західний Готаланд.

Природно що центр Швеції більше тяжів до забалтійським володінь, ніж до віддалених володінь на Скандінавському півострові, і що Швеція., ради зміцнення за собою Естляндії (1561), відмовилася на користь Данії від Готланда (1570) і від домагань на Ськонію, Галланд і Блекинге. Шведський народ в цю епоху жив, порівняно з епохою унії, скромнішим духовним життям, вже не висуваючи зі свого середовища стількох чудових осіб і прогресуючи, головним чином, в економічної області і на політичному терен. Реформація, що з'явилася найбільшою справою даної епохи, принесла свої плоди лише в наступному столітті. З поборників реформації найбільш видатним був Олус Петрі, за яким великі заслуги як в цій області, так і в області літератури. До діячів цієї епохи відносяться ще два найбільші морські герої Швеції — Яків Багге і Клас Горн.

Для збереження загального зв'язку шведські історики звичайно рахують початок епохи велікодержавства

політичної величі Швеції від вступу на престол Густава II Адольфа (1611 р.), хоча власне вона починається з участі Густава Адольфа в 30-річній війні (1630 р.). Вона охоплює майже весь XVII ст і правління наступних государів: Густава II Адольфа (1611—1632), Христини (1632-54), Карла Х Густава (1654—1660), Карла XI (1660—1697) і Карла XII (1697—1718). Якщо додати до цього ще попередника Густава-Адольфа, Карла IX, то в усесвітній історії рідко можна зустріти такий ряд видатних правителів.

Лише період регентства в час малоліття Карла XI (1660—1672) справляє враження чогось незначного. Особа і доля Густава II Адольфа, як і доля Швеції, за час його царювання користуються, за межами Швеції, більшою популярністю, ніж які-небудь інші особи і моменти, що відносяться до історії Швеції. Він вдало закінчив почату його батьком і спочатку нещасну для Швеції війну з Польщею, Росією і Данією, а подвигами своїми в 30-річну війну поклав початок небувалому звеличенню Швеції. Участь Густава II Адольфа в 30-річній війні було однаковою мірою актом політичної оборони проти честолюбних прагнень будинку Габсбургського, і великодушної симпатії до німецьких єдиновірців. Перемога під Брейтенфельдом (Лейпцігом) відразу звела Швецію на міру великої держави.



1. Принцип формування збройних сил

У царювання Густава II Адольфа (1611-32) Швеція була залучена в континентальні війни — спочатку в Прибалтиці і Польщі, потім в Германії, в Тридцятирічну війну. Щоб фінансувати крупні війни і винагородити дворян, особливо вище дворянство, за їх участь в цих війнах, королеві доводилося відчужувати в їх користь не лише коронні — свої власні землі, але і податні землі, які селяни вважали своїми.

Дворяни отримували крупні володіння в дар. Їм дозволялося також купувати в казни землю. На короткий час це дозволило королеві покрити свої військові витрати, але з часом земельні відчуження настільки зменшили постійні щорічні доходи казни, що економіка країни зіткнулася з нерозв'язними проблемами.

До середини XVII століття відчуження коронних і податних земель привело до того, що до дворян стікалися податки і збори з 60% всіх селянських господарств країни. Повернення дворянських володінь короні стало насущною необхідністю. У царювання Карла XI (1672-97) це привело в 1680 роках до так званої "великої редукції" — радикального перерозподілу земельної власності. Доля коронних земель виросла до 36%, доля земель знаті впала до 33%, тоді як 31% знов належав селянам-власникам. Паралельно і за підтримки, не в останню чергу, селян королівська влада в особі Карла XI і Карла XII (1680-1718) окріпнула знову і була визнана абсолютною. [1, c. 147]

Впродовж всього XVI століття шведські міста все ще були малі, населені в основному ремісниками. Лише у небагатьох з них, м-код, де важливу роль грала міжнародна торгівля, наприклад, в Стокгольмі, Кальмарові і Седерчепінге, була впливова група багатих купців, часто німецького походження. Після смерті в 1534 році данського короля Фредріка I вибухнула війна між Данією і Любеком, ганзейським містом, що не бажало визнавати королем Данії сина Фредріка I, принца Крістіана.

У цій боротьбі, що отримала назву "Графський розбрат", Густав Ваза прийняв сторону Крістіана. Любек був переможений в 1536 році. Місто втратило не лише свої крупні привілеї, але і крупні грошові суми, які Швеція була повинна йому ще з часів своєї визвольної війни. Скинувши тяжку економічну залежність, Швеція дістала можливість самостійно вести торгівлю і зовнішню політику. Віднині вона обернулася лицем до нових крупних торгівельних держав Заходу. У XVII столітті це привело до тісних зв'язків з республікою Нідерландів, особливо з Амстердамом.

З початку XVII століття Карл IX і Густав II Адольф в своїй зовнішній політиці приділяли велику увагу інтересам торгівлі. З'явилися багато нових міст, в основному в гирлах річок, тобто біля морських берегів. В той же час всі міста були поділені на дві категорії — так звані стапельні (зазвичай приморські) міста і міста, розташовані в глибині країни. (Додаток 1)

Займатися зовнішньою торгівлею було дозволено лише першим. Проте, витрачені зусилля по створенню власних компаній, у тому числі для заокеанської торгівлі, не дали бажаного результату. Такі шведські колонії, як Нова Швеція в гирлі річки Делавер в Північній Америці і Кабо Корсо на Золотом Бережу в Африці, проіснували недовго і очікуваних прибутків не принесли.

У XVII столітті в центральній Швеції, проте, різко збільшився видобуток заліза, яку королівська влада всемірно підтримувала. Іммігрували до Швеції з Нідерландів валлони-ковалі і Інші професійні ремісники, в основному німці, допомогли створити шведську металопромисловість, якій було призначено зіграти видну роль в економіці країни.

В середні віки першим станом в державі вважалася духовна аристократія. Але після того, як Вестеросський риксдаг в 1527 році відняв в церкви її замки, статус вищого духівництва став набагато скромніший. Якщо раніше єпископи рекрутували із знатних сімей, то тепер лютеранське духівництво було або селянського походження, або, після скасування обітниці безшлюбності для духовних осіб, — з тих же сімей священиків.

У XVI столітті шведське дворянство було нечисленне. Ще в 1600 році дорослих чоловічих представників цього класу налічувалося лише 440 чоловік. Майже всі вони були поміщиками і з часом все більше залучалися до адміністрації, склавши шар багатих чиновників-дворян. Одночасно ставало усе більш явним розділення на вище і нижче дворянство. Нарешті, розривши між нечисленною, але багатою і впливовою аристократією і дрібномаєтним нижчим дворянством, близьким до селянського стану, став такий великий що в 1626 році ці відмінності були формально затверджені статутом Рицарського будинку, члени якого були фактично поділені на два різні класи. [7, c. 214]

Протягом XVII століття дворянський стан швидко зростав, в основному унаслідок роздачі дворянських звань у зв'язку з крупними війнами, а також унаслідок зростання числа посад в центральних адміністративних органах, які були затверджені так званою Формою правління 1634 роки (Regeringsformen — найважливіша частина майбутньої конституції). Були також створені органи управління провінціями (ленамі в новому, сучасному значенні цього слова) на чолі з губернаторами.

Через ці причини безземельне дворянство служивого стало швидко зростати за рахунок маєткового. Цей розвиток досяг свого апогею в 1680-і роки у зв'язку з "великою редукцією". На рубежі XVII і XVIII століть лише кожен третій дворянин був землевласником, шведські дворяни стали королівськими чиновниками.


2. Склад військової організації

Густав II Адольф (Gustav II Adolf) (9 грудня 1594, Стокгольм - 6 листопада 1632, Лютцен, Німеччина), король Швеції з династії Ваза з 1611 року, видатний полководець; учасник Тридцятирічної війни 1618-1648 років на стороні антігабсбургськой коаліції. Син короля Карла IX Вази і Кристини, вродженої герцогині Гольштейн. Роки свого правління Густав II Адольф провів в майже безперервних війнах. Поразка в Кальмарській війні зподвигло його на масштабну військову реформу, покликану вивести шведську армію на якісно вищий рівень. Невелике населення Швеції не могло забезпечити рекрутами багаточисельну армію. Для вмісту великої найманої армії королеві не вистачало фінансових ресурсів.

Проте Густав II Адольф зробив ставку на регулярну армію, розуміючи що в 17 столітті скликані на час війни ополчення не здатні забезпечити обороноздатність країни. Король розділив країну на 6 округів, які зобов'язані були при кожному наборі поставити рекрутів для 18 піхотних полків і 6 кінних. Подвірна рекрутська повинність доповнювалася добровільним вербуванням. Поєднання рекрутської повинності і вербування дозволило Густаву Адольфу вичавити з Швеції максимум можливих людських ресурсів для своєї армії.

Відносну нечисленність війська король прагнув компенсувати якістю озброєння. Нововведення були направлені на створення облегчених видів зброї, що підвищувало маневреність військ. Був зменшений калібр і вага мушкета, що дозволило відмовитися від сошок при пострілі; введені паперові патрони і патронташі; з'явилися легкі чотирифунтові гармати, що перевозилися двома кіньми.

Замість військових груп чисельністю 2-3 тисячі чоловік Густав II Адольф сформував полиці чотирьох рот (по 1200-1300 солдатів). У піхотному полку третину солдатів складали пікінери, а дві третини - мушкетери. Це співвідношення пізніше стало зразком для європейських армій. Густав II Адольф створив клас полкової артилерії, додавши кожному полку по дві гармати. Значно була посилена шведська кавалерія що склала 40% армій. Кавалерійські полиці були розділені на ескадрони по 125 вершників.

Особливу увагу шведський король приділяв вченню військ. Для підтримки дисципліни і злагодженості він ввів в армії суворі тілесні покарання і муштру. Саме у шведській армії 17 століть з'явився сумнозвісний шпіцрутен. Але дорога до перемог на полях битв Густав II Адольф вважав за краще прокладати не трупами своїх солдатів, а перевагою у вогневих засобах і маневреності над противником. Шведський король став автором передової у той час лінійної тактики, яка дозволила йому одночасно застосовувати в бою максимальну кількість вогневих засобів і, як правило, залповий вогонь. Не випускав з уваги Густав II Адольф такі важливі для майбутньої перемоги аспекти, як завчасна підготовка театру військових дій, організація передових баз, централізоване забезпечення військ із складів.

Для його полководницького мистецтва характерні сміливі марші на значні відстані, умілий стратегічний маневр зосередження максимуму сил до місця бою, взаємодія в бою між різними родами військ. З початком вторгнення шведського короля Густава II Адольфа до північної Німеччини почався другий період в Тридцятирічній війні. Росія допомагала Швеції тим, що поставляла на пільгових умовах зерно і настільки необхідну для виготовлення пороху селітру. Французький уряд платив щорік 1 мільйон ліврів на утримання армії. Густав II Адольф, виступаючи в ролі рятівника постраждалих від "реституції" протестантських князів, висадив в липні 1630 року свою армію в кількості 13 тис.(за іншими джерелами 16,5 тис. чол) воїнів. [1, c. 227]

Ця порівняно нечисленна армія володіла високими бойовими якостями. Вона полягала в значній своїй частині не з найманців а з вільних шведських селян, була добре озброєна і екіпірована, привчена до строгої військової дисципліни і загартована в боях. На озброєнні шведської армії була вогнепальна зброя, по своїй потужності в три рази що перевершують зброю противника, і полегшені "шкіряні" (у шкіряних чохлах) гармати, які можна було легко перевозити і швидко встановлювати на нових позиціях. Густав Адольф був видатним полководцем свого часу, майстерно застосовував тактику маневреного бою і вигравав битви навіть проти чисельно перевершуючих противників.

Густав Адольф прагнув підтримувати в армії сувору дисципліну. З ім'ям цього великого полководця пов'язаний винахід і введення в армії покарання шпіцрутенами. Винного протягали або проганяли крізь буд між двома шеренгами солдатів, з яких кожен зобов'язаний був завдати удару палицею по спині злочинця. Введення цій, по суті, страті було замасковано Густавом Адольфом гучними словами: "Рука ката ганьбить солдата: солдат, покараний катом, не може продовжувати службу в рядах військ; товариська ж рука солдата не ганьбить, і тому для солдата, що провинився, якому належить нести подальшу службу, і вводяться шпіцрутени". Густав Адольф провів і серйозні тактичні реформи. Піхота Густава Адольфа будувалася неглибоко, лише в 6 шеренг, кавалерія – в 3 шеренги. У піхоті Густава Адольфа кількість мушкетерів дорівнювала двом третинам, а пікінерів – однієї третини.

Протягом Тридцятирічної вони пікінери поступово зовсім зникли. У комплектуванні кавалерії також вироблені були зміни. Шведська кіннота отримала сповна одноманітне комплектування, з'явилася вже сповна регулярною кавалерією і порвала з чисто пістолетною тактикою, пануючою на початку XVII ст Густав Адольф зажадав від своєї кавалерії справжньої атаки; лише вершники перших двох шеренг отримали право разів вистрілити з пістолета.

Основним же знаряддям атаки ставав палаш. Кіннота Густава Адольфа не формувалася в окремі великі маси, а розподілялася по фронту упереміш з піхотою. Такий розподіл викликався, переважно, відсутністю багнета у мушкетерів, зникненням пікінерів і, як наслідок, нездатністю піхоти до наступального рукопашного бою. Піхота все більш спеціалізувалася на вогні. Щоб ще більше підсилити її вогневу дію, Густав Адольф ввів багаточисельну легку артилерію, у вигляді батальйонних гармат. У цю епоху артилерія була ще не дуже добре пристосована до ведення польової битви і оперативного використання. Вона перевозилася, і як обоз, цивільними прийомами транспортування. Хоча артилерійська техніка вже в 1512 році під Равеной, показала себе на достатній висоті, артилерія в польових битвах грала більш ніж другорядну роль. Шведський король виучив свою піхоту обслуговуванням батальйонних знарядь і, щоб їх маневри на полі битви не залежали від цивільних обозних, сконструював особливо легку матеріальну частину. [1, c. 254]

Свежие статьи
Популярно сейчас
Как Вы думаете, сколько людей до Вас делали точно такое же задание? 99% студентов выполняют точно такие же задания, как и их предшественники год назад. Найдите нужный учебный материал на СтудИзбе!
Ответы на популярные вопросы
Да! Наши авторы собирают и выкладывают те работы, которые сдаются в Вашем учебном заведении ежегодно и уже проверены преподавателями.
Да! У нас любой человек может выложить любую учебную работу и зарабатывать на её продажах! Но каждый учебный материал публикуется только после тщательной проверки администрацией.
Вернём деньги! А если быть более точными, то автору даётся немного времени на исправление, а если не исправит или выйдет время, то вернём деньги в полном объёме!
Да! На равне с готовыми студенческими работами у нас продаются услуги. Цены на услуги видны сразу, то есть Вам нужно только указать параметры и сразу можно оплачивать.
Отзывы студентов
Ставлю 10/10
Все нравится, очень удобный сайт, помогает в учебе. Кроме этого, можно заработать самому, выставляя готовые учебные материалы на продажу здесь. Рейтинги и отзывы на преподавателей очень помогают сориентироваться в начале нового семестра. Спасибо за такую функцию. Ставлю максимальную оценку.
Лучшая платформа для успешной сдачи сессии
Познакомился со СтудИзбой благодаря своему другу, очень нравится интерфейс, количество доступных файлов, цена, в общем, все прекрасно. Даже сам продаю какие-то свои работы.
Студизба ван лав ❤
Очень офигенный сайт для студентов. Много полезных учебных материалов. Пользуюсь студизбой с октября 2021 года. Серьёзных нареканий нет. Хотелось бы, что бы ввели подписочную модель и сделали материалы дешевле 300 рублей в рамках подписки бесплатными.
Отличный сайт
Лично меня всё устраивает - и покупка, и продажа; и цены, и возможность предпросмотра куска файла, и обилие бесплатных файлов (в подборках по авторам, читай, ВУЗам и факультетам). Есть определённые баги, но всё решаемо, да и администраторы реагируют в течение суток.
Маленький отзыв о большом помощнике!
Студизба спасает в те моменты, когда сроки горят, а работ накопилось достаточно. Довольно удобный сайт с простой навигацией и огромным количеством материалов.
Студ. Изба как крупнейший сборник работ для студентов
Тут дофига бывает всего полезного. Печально, что бывают предметы по которым даже одного бесплатного решения нет, но это скорее вопрос к студентам. В остальном всё здорово.
Спасательный островок
Если уже не успеваешь разобраться или застрял на каком-то задание поможет тебе быстро и недорого решить твою проблему.
Всё и так отлично
Всё очень удобно. Особенно круто, что есть система бонусов и можно выводить остатки денег. Очень много качественных бесплатных файлов.
Отзыв о системе "Студизба"
Отличная платформа для распространения работ, востребованных студентами. Хорошо налаженная и качественная работа сайта, огромная база заданий и аудитория.
Отличный помощник
Отличный сайт с кучей полезных файлов, позволяющий найти много методичек / учебников / отзывов о вузах и преподователях.
Отлично помогает студентам в любой момент для решения трудных и незамедлительных задач
Хотелось бы больше конкретной информации о преподавателях. А так в принципе хороший сайт, всегда им пользуюсь и ни разу не было желания прекратить. Хороший сайт для помощи студентам, удобный и приятный интерфейс. Из недостатков можно выделить только отсутствия небольшого количества файлов.
Спасибо за шикарный сайт
Великолепный сайт на котором студент за не большие деньги может найти помощь с дз, проектами курсовыми, лабораторными, а также узнать отзывы на преподавателей и бесплатно скачать пособия.
Популярные преподаватели
Добавляйте материалы
и зарабатывайте!
Продажи идут автоматически
5137
Авторов
на СтудИзбе
440
Средний доход
с одного платного файла
Обучение Подробнее