94162 (Фармакологія гельмінтозів)

2016-07-29СтудИзба

Описание файла

Документ из архива "Фармакологія гельмінтозів", который расположен в категории "". Всё это находится в предмете "медицина" из , которые можно найти в файловом архиве . Не смотря на прямую связь этого архива с , его также можно найти и в других разделах. Архив можно найти в разделе "остальное", в предмете "медицина, здоровье" в общих файлах.

Онлайн просмотр документа "94162"

Текст из документа "94162"

Зміст

Актуальність проблеми

Етіологія та епідеміології гельмінтозів

Механізми патогенної дії

Механічна дія

Стимуляція розвитку алергічних реакцій

Вплив на мікрофлору

Імунодепресивна дія

Порушення обмінних процесів

Токсичний вплив

Дія антиферментів гельмінтів

Нервово-рефлекторний вплив

Стимуляція новоутворень.

Психогенна дія

Шляхи зараження

Перебіг гельмінтозів

Клінічна картина

Систематична характеристика збудників найважливіших трематодозів людини

Систематична характеристика збудників найважливіших цестодозів людини

Систематична характеристика збудників найважливіших нематодозів людини

Принципи лікування глиснтних інвазій

Протигельмінтні препарати

Вибір засобу для специфічної терапії

Нематодози

Трематодози

Цестодози

Загальна характеристика протипаразитарних засобів

Левамізол (Levamisolum)

Мебендазол (Mebendazole)

Дитіазанін (Dithiazaninum)

Пірантел (Pyrantel)

Пірвінію ембонат (Pyrvinium embonate)

Піперазин (Piperazinum)

Діетилкарбамазин (Diethylcarbamazine)

Нафтамон (Naphthammoni)

ФІЛІКСАН (Filixanum)

Фенасал (Phenasalum)

Аміноакрихін (Aminoacrichinum)

Празиквантел (Praziquantel)

Хлоксил (Chloxylum)

Бітіонол (Bitionolum)

Метріфонат (Metrifonat, Bilaroit)

Оксамніхін (Oxamnichinum)

Альбендазол (Albendazole)

Ефективність використання широкоспектрального препарату альбендазол

Лікування кишкових нематодозів

Лікування тканинних нематодозів

Лікування тканинних цестодозів

Технологія отримання Альбендазолу

Актуальність проблеми

Медична гельмінтологія — наука, що вивчає гельмінтів — збудників хвороб людини і захворювання, які вони викликають, а також заходи профілактики і боротьби з ними.

Гельмінтози — найбільш поширені і масові паразитарні захворювання людини, що виникають в результаті складних взаємин між найбільш високоорганізованими багатоклітинними паразитами — гельмінтами і організмом господаря. Більшість гельмінтозів характеризується тривалим протіканням і широким діапазоном клінічних проявів - від безсимптомних до важких форм.

Термін «гельмінтози» (від грецьк. helmins — черв'як, гельмінт) введений Гіпократом, який детально описав клініку деяких з цих хвороб (аскаридозу, ентеробіозу, теніозу, ехінококозу, шистосомозу).

За даними Всесвітньої організації охорони (ВООЗ) здоров'я за останніх 10 років в світі паразитарними захворюваннями заразилося більше 4,5 млрд. людей. 95% людей на Землі заражено паразитами. І ця статистика включає не лише бідні і неблагополучні країни «третього світу». За даними ВООЗ в благополучній і далеко не бідній Європі паразити присутні у кожного третього жителя. За спостереженнями американського доктора Роса Андерсона 85-95% дорослого населення США має паразитів, але не знає про це.

За даними офіційної медичної статистики, сумарний показник захворюваності різними паразитарними захворюваннями в 10 разів вище за захворюваність гострими кишковими інфекціями і по своїй частоті порівнянний із захворюваністю грипом. Паразитарних захворювань припадає на частку 14 млн. смертей в рік, що складає, приблизно, 25% від загальносвітового показника смертності.

Вдумайтеся в ці цифри! 95% людей носять в собі від 1 до 5 видів паразитів! А у кого є домашні тварини, ця цифра зростає до 99,9%. Тому, дуже недалекі від істини відомі фахівці народної і альтернативної медицини — Елісєєва О.І., Семенова Н.А., Малахов Г.П., Свіщева Т., які стверджують, що паразити присутні практично в кожного.

Цікаву статистику розподілу ролей інфекційних і паразитарних агентів при виникненні онкологічних захворювань дає ВООЗ (1996, Женева)

Локалізація раку в органах

Число випадків в рік, тис

З них внаслідок паразитарних агентів,%

Шлунок

996

55

Жіночих органів, зокрема, шийка матки

529 / 390

80 / 83

Печінка

527

82

Легені

1020

90

Лімфоми

303

100

Лейкемія

275

1

Сечовий міхур

500

100 (по шистосомозу)

Рак матки

200

100 (по шистосомозу)

(дана таблиця узята з книги Елісєєвой О.І. «Черви-паразити – причина нерозпізнаних діагнозів»). Паразити вражають практично всі органи і тканини людини. Наприклад, в кишечнику паразитують аскариди, гострики, бичачий ціп'як, широкий стьожак, лямблії, амеби, трихомонади; у жовчних шляхах — печінковий і сибірський сисун, лямблії; у підшкірно-жировій клітковині — збудник ришти, в м'язах — личинки тріхинел, в кровоносних судинах – шистостоми, в ЦНС – токсоплазми, в легенях – аскариди, токсари, пневмоцисти тощо.

Паразити викликають сенсибілізацію організму з подальшим розвитком алергічних реакцій, механічне пошкодження органів і тканин господаря і порушення їх функцій, різні запальні процеси, анемію. Вони погіршують всмоктування харчових речовин і вітамінів, виснажують імунну систему знижують резистентність (опірність) організму. Отруюють його продуктами своєї життєдіяльності, обтяжують перебіг інших захворювань, є основою для важких інфекцій і пухлинних процесів.

Ехінококоз кістки

Личинкові стадії більшості гельмінтів здатні мігрувати в різні тканини, вражаючи легені, серце, головний мозок, очі, м'язи і кістки, що інколи призводить до необоротних наслідків, включаючи сліпоту, епілептичні напади, недоумство, враження внутрішніх органів, а інколи і до летальних наслідків.

Loa loa в кон’юктиві ока

Особливо згубна дія паразитів на організм дитини. У інвазованих ними дітей розвиваються неврологічні розлади: вони стаютьзбудливими, легко виснажуються, погано засинають. Характерне виникнення або посилення проявів алергічного діатезу, кишкового дисбактеріозу, що сприяє розвитку кишкових інфекцій. В уражених дітей часто розвивається білкова і вітамінна недостатність, що приводить до затримки фізичного, психомоторного і мовного розвитку.

Зниження під впливом паразитів імунологічної реактивності приводить не лише до частіших захворювань дитини, але і до значного зниження вироблення антитіл у відповідь на введення вакцин, що обумовлює неефективність вакцинації проти дифтерії, кашлюку, кору, правця, поліомієліту і багатьох інших інфекційних хвороб.

Етіологія та епідеміології гельмінтозів

Збудники гельмінтозів відносяться до надтипу Scotecida, який об’єднує багатоклітинних безхребетних тварин, що мають двосторонньо-симетричне, витягнуте в довжину тіло, покрите кутикулою. Стінки тіла сколецид утворені шкірно-мускулястим мішком; їх тканини формуються із трьох зародкових листків. Надтип сколецид включає декілька типів. Медичне значення мають гельмінти, що відносяться до типів плоских (Plathelminthes) і круглих (Nemathelminthes), червів. Плоскі черви, які паразитують у людини, входять до складу класів трематод (Trematoda, сисуни) і цестод (Cestoda, стьожкові черви). Первинно-порожнинні гельмінти людини належать до класу нематод (Nemotoda, круглі черви). Отже, класифікацію паразитів можна представити таким чином:

За місцем перебування на господарях розрізняють:

1. Ектопаразити (паразитуючі на зовнішніх покривах) – це різні воші, кліщі, блохи.

2. Ендопаразити (паразитуючі усередині організму своїх господарів) – це різні найпростіші і гельмінти:

2.1. Найпростіші (Protozoa). Це самостійні одноклітинні організми.

До них відносяться амеби (викликає амебну дизентерію, та сприяє дисбактеріозу), лямблії (збудники лямбліозу), токсоплазми, трихомонади, пневмоцисти, балантидії, криптоспоридії, а також малярійні плазмодії, лейшманії і ін.

2.2. Гельмінти (черви, глисти) за будовою тіла діляться на:

2.2.1. Круглі черви (нематоди). До них відносяться гострики, аскариди, волосоголовці, анкілостоми, некатори, стронгіолоїди, трихінели, філяріїї та ін.

2.2.2. Плоскі черви, які у свою чергу поділяються на:

2.2.2.1.1. Стьожкові черви (цестоди). До них відносяться широкий стьожак, бичачий ціп'як, свинячий ціп'як, карликовий ціп'як, ехінокок, альвеококк і ін.

2.2.2.1.2. Сисуни (трематоди). До них відносяться опісторхи(котячий сисун), клонорхи, дікроцелії, фасціоли, парагоніми, метагоніми, нанофієти, шистосоми і ін.

Впродовж свого життєвого циклу гельмінти проходят декілька стадій розвитку — яйце, личинку, дорослого паразита. Кожна стадія часто мешкає в різній екологічній ланці — зовнішнє середовище, організм тварини або декількох видів тварин, в яких послідовно розвиваються різні стадії паразита.

В даний час відомо 287 видів гельмінтів, що паразитують у людині, з них близько 50 видів мають широке поширення. Близько 100 видів зареєстровано на території України, із яких найбільш часто зустрічаються 20.

Багато паразитів, і особливо гельмінти, потребують зміни господарів. Господар - це організм, який служить для паразита місцем проживання і джерелом живлення. Господар може бути остаточним (дефінітивом), коли в ньому мешкає доросла, статевозріла особина паразита, і проміжним, коли в ньому мешкає личинкова стадія.

Так, бичачий ціп'як в дорослій стьожковій стадії паразитує в кишечнику людини, а в личинковій (у вигляді фіни) — в м'язах великої рогатої худоби. В даному випадку людина є остаточним господарем, а велика рогата худоба - проміжним. Інший вигляд гельмінтів — ехінокок в дорослій стадії мешкає в кишечнику собаки (остаточний господар), в личинковій стадії (у вигляді міхурів) — у внутрішніх органах сільськогосподарських тварин і людини (проміжні господарі). Для деяких гельмінтів існують два проміжні господарі, у такому разі другий з них називається додатковим. Наприклад, личинки широкого стьожака проходят розвиток спочатку в прісноводих рачках — циклопах (проміжний господар), а потім в рибі (додатковий господар).

Гельмінти, розвиток яких відбувається з обов'язковою участю проміжного господаря, називаються біогельмінтами (опісторх, бичачий ціп'як, широкий стьожак і ін.), якщо ж для розвитку поза організмом господаря необхідне лише перебування в грунті — геогельмінтами (аскарида, волосоголовець і ін.). Такий розподіл ввели Скрябін К.І. і Шульц Р.С. (1931). Людина, інвазована, тобто заражена, біо- або геогельмінтами, не є джерелом зараження безпосередньо для тих, що оточують. Відповідно гельмінтози (захворювання, викликані гельмінтами) поділяють на біогельмінтози і геогельмінтози.

Проте є декілька гельмінтів (карликовий ціп'як, гострик), яйцями яких заражаються безпосередньо від хворої людини контактно-побутовим дорогою, в основному через забруднені руки. На цій підставі виділена група контактних гельмінтозів (Шульман Е.С, 1952).

На території України найчастіше зустрічаються паразитарні захворювання, що викликаються гостриками, аскаридами, волосоголовцями, трихомонадами, лямбліями, ціп’яком карликовим, амебами, токсоплазмами, трихинелами, токсокарами, пневмоцистами, котячими сисунами (опісторхами), печінковими сисунами, легеневими сисунами, неозброєним і озброєним ціп'яком, широким стьожаком, ехінококом. Останнім часом зустрічаються тропічні гельмінтози - шистосоматози і філяріатози.

Тривалість життя гельмінтів різних видів в організмі остаточного господаря складає від декількох тижнів (гострики) до декількох років (ціп'яки) і навіть десятиліть (опісторхи).

Механізми патогенної дії

Механізми патогенної дії гельмінтів на організм людини є надзвичайно різноманітним.

Личинки багатьох гельмінтів, що потрапили в організм людини пероральним шляхом або через шкіру, а також що вийшли в кишечнику з яєць здійснюють міграцію через різні органи і тканині, під час якої ростуть та розвиваються. При цьому паразити мають механічну пошкоджуючу дію на тканини і органи людини.

Механічна дія

Механічна дія гельмінтів на тканини господаря також пов'язана з їх фіксацією на слизовій оболонці кишечника і різних інших органах. В цьому випадку паразити наносять механічні пошкодженні своїми крючками, присосками, ріжучими пластинками і кутикулярними шипиками і викликають подразнення з подальшою запальною реакцією. Клубок аскарид, особливо у дітей, може викликати кишкову непрохідність і навіть розрив кишечника. Велике число паразитуючих волосоголовців здатні порушувати зв'язок між слизовою та підслизовою оболонками і призводити до випадіння прямої кишки.

Механічне пошкодження тканин сприяє інокуляції і активації патогенних мікроорганізмів, що особливо часто виявляється в тих випадках, коли гельмінти на деяких стадіях свого розвитку здійснюють міграцію в організмі господаря. Наприклад, личинки аскарид, анкілостом, стронгилоїдов при міграції через стінку кишечника відкривають дорогу для мікробів, що знаходяться в травному тракті.

Свежие статьи
Популярно сейчас
А знаете ли Вы, что из года в год задания практически не меняются? Математика, преподаваемая в учебных заведениях, никак не менялась минимум 30 лет. Найдите нужный учебный материал на СтудИзбе!
Ответы на популярные вопросы
Да! Наши авторы собирают и выкладывают те работы, которые сдаются в Вашем учебном заведении ежегодно и уже проверены преподавателями.
Да! У нас любой человек может выложить любую учебную работу и зарабатывать на её продажах! Но каждый учебный материал публикуется только после тщательной проверки администрацией.
Вернём деньги! А если быть более точными, то автору даётся немного времени на исправление, а если не исправит или выйдет время, то вернём деньги в полном объёме!
Да! На равне с готовыми студенческими работами у нас продаются услуги. Цены на услуги видны сразу, то есть Вам нужно только указать параметры и сразу можно оплачивать.
Отзывы студентов
Ставлю 10/10
Все нравится, очень удобный сайт, помогает в учебе. Кроме этого, можно заработать самому, выставляя готовые учебные материалы на продажу здесь. Рейтинги и отзывы на преподавателей очень помогают сориентироваться в начале нового семестра. Спасибо за такую функцию. Ставлю максимальную оценку.
Лучшая платформа для успешной сдачи сессии
Познакомился со СтудИзбой благодаря своему другу, очень нравится интерфейс, количество доступных файлов, цена, в общем, все прекрасно. Даже сам продаю какие-то свои работы.
Студизба ван лав ❤
Очень офигенный сайт для студентов. Много полезных учебных материалов. Пользуюсь студизбой с октября 2021 года. Серьёзных нареканий нет. Хотелось бы, что бы ввели подписочную модель и сделали материалы дешевле 300 рублей в рамках подписки бесплатными.
Отличный сайт
Лично меня всё устраивает - и покупка, и продажа; и цены, и возможность предпросмотра куска файла, и обилие бесплатных файлов (в подборках по авторам, читай, ВУЗам и факультетам). Есть определённые баги, но всё решаемо, да и администраторы реагируют в течение суток.
Маленький отзыв о большом помощнике!
Студизба спасает в те моменты, когда сроки горят, а работ накопилось достаточно. Довольно удобный сайт с простой навигацией и огромным количеством материалов.
Студ. Изба как крупнейший сборник работ для студентов
Тут дофига бывает всего полезного. Печально, что бывают предметы по которым даже одного бесплатного решения нет, но это скорее вопрос к студентам. В остальном всё здорово.
Спасательный островок
Если уже не успеваешь разобраться или застрял на каком-то задание поможет тебе быстро и недорого решить твою проблему.
Всё и так отлично
Всё очень удобно. Особенно круто, что есть система бонусов и можно выводить остатки денег. Очень много качественных бесплатных файлов.
Отзыв о системе "Студизба"
Отличная платформа для распространения работ, востребованных студентами. Хорошо налаженная и качественная работа сайта, огромная база заданий и аудитория.
Отличный помощник
Отличный сайт с кучей полезных файлов, позволяющий найти много методичек / учебников / отзывов о вузах и преподователях.
Отлично помогает студентам в любой момент для решения трудных и незамедлительных задач
Хотелось бы больше конкретной информации о преподавателях. А так в принципе хороший сайт, всегда им пользуюсь и ни разу не было желания прекратить. Хороший сайт для помощи студентам, удобный и приятный интерфейс. Из недостатков можно выделить только отсутствия небольшого количества файлов.
Спасибо за шикарный сайт
Великолепный сайт на котором студент за не большие деньги может найти помощь с дз, проектами курсовыми, лабораторными, а также узнать отзывы на преподавателей и бесплатно скачать пособия.
Популярные преподаватели
Добавляйте материалы
и зарабатывайте!
Продажи идут автоматически
5173
Авторов
на СтудИзбе
437
Средний доход
с одного платного файла
Обучение Подробнее