133335 (Сутність людської діяльності), страница 2

2016-07-29СтудИзба

Описание файла

Документ из архива "Сутність людської діяльності", который расположен в категории "". Всё это находится в предмете "психология" из , которые можно найти в файловом архиве . Не смотря на прямую связь этого архива с , его также можно найти и в других разделах. Архив можно найти в разделе "контрольные работы и аттестации", в предмете "психология" в общих файлах.

Онлайн просмотр документа "133335"

Текст 2 страницы из документа "133335"

У деяких людей ідеальні потреби зводяться до розваг. Але і в цьому випадку вони різноманітні: комусь - кіно, комусь - танці, а комусь - боліти за улюблену футбольну команду. Тим, хто професійно займається наукою і мистецтвом, властиві сильні ідеальні потреби.

Біологічні, соціальні і ідеальні потреби взаємозв'язані. Біологічні у своїй основі потреби у людини на відміну від тварин стають соціальними. Насправді, в жаркі дні багатьох людей мучить спрага, але ніхто не стане пити з калюжі на дорозі! Людина вибирає напій, що тамує жадаю, і піклується, щоб посудина, з якої він п'є, була чиста. І їда для людини стає потребою, задоволення якої має безліч соціальних граней; мають значення і кулінарні тонкощі, і обстановка, і сервіровка столу, і якість посуду, і оформлення блюда, і приємне суспільство, що розділяє його трапезу. У більшості людей соціальні потреби панують над ідеальними. Потреба в знаннях виступає нерідко як засіб набути професії, зайняти гідне становище в суспільстві.

В деяких випадках взагалі важко відокремити біологічне, соціальне, ідеальне. Прикладом може служити потреба в спілкуванні (мова про нього піде нижче).

Приведена класифікація потреб не єдина в науковій літературі. Існують немало інших. Одна з них розроблена американським психологом А. Маслоу. Він виділив наступні базисні потреби:

- фізіологічні: у відтворенні роду, їжі, диханні, одязі, житлі, фізичних рухах, відпочинку і тому подібне;

- екзистенціальні (від латинського слова, що означає буквально, - існування) : в безпеці свого існування, комфорті, постійності умов життєдіяльності, в гарантії зайнятості, страхуванні від нещасних випадків, упевненості в завтрашньому дні і т. д.;

- соціальні: в соціальних зв'язках, спілкуванні, прихильності, турботі про інше і увазі до себе, участі в спільній діяльності з іншими;

- престижні: в самоповазі, пошані з боку інших, визнанні, досягненні успіху і високої оцінки, службовому зростанні;

- духовні: в самоактуалізації, самовираженні.

Згідно теорії Маслоу, перші два типи потреб - первинні (природжені), а наступні три - вторинні (придбані). Потреби кожного наступного рівня стають насущними, коли задоволені попередні.

Разом з потребами, найважливішим мотивом діяльності є соціальні установки. Під ними розуміється загальна орієнтація людини на певний соціальний об'єкт, виражаюча схильність діяти певним чином відносно цього об'єкту. Наприклад, таким об'єктом може бути сім'я.

Залежно від оцінки значення сімейного життя, її корисності для себе, індивід може бути схильний до створення сім'ї, її збереженню або, навпаки, не розташований створювати і берегти сімейні узи. Від цього залежать його дії, його поведінка.

Важливу роль в мотивах діяльності грають переконання. Переконання - це стійкі погляди на світ, ідеали і принципи, а також прагнення утілити їх в життя через свої дії і вчинки.

У формуванні мотивів діяльності особливу роль грають інтереси. Це слово теж латинського походження, що означає буквально - має значення, важливо. Інтереси людей мають у своїй основі їх потреби, але спрямовані не стільки на предмети потреб, скільки ті громадські умови, які роблять більш менш доступними ці предмети, передусім, матеріальні і духовні блага, що забезпечують задоволення потреб. Інтереси людей полягають в збереженні або перетворенні тих умов (установ, порядків, норм взаємин і тому подібне), від яких залежить розподіл благ. Ці інтереси залежать від становища в суспільстві тих або інших груп населення. Кожна людина належить до декількох соціальних груп. Наприклад, молода людина належить до молоді, яка має свої, відмінні від інших груп інтереси (здобути освіту, професію, мати матеріальні умови для створення сім'ї і т. д.). Він же відноситься до якої-небудь етнічної групи і має загальні інтереси з іншими членами цієї групи (можливість розвитку національної культури, мови). Будучи членом інших груп, людина має відповідні соціальні інтереси. Значить, інтереси визначаються становищем різних соціальних груп і індивідів в суспільстві. Вони більшою чи меншою мірою усвідомлюються людьми і є найважливішими спонукальними стимулами до різних видів діяльності. У суспільстві взаємодіють різноманітні інтереси: індивідуальні, групові, інтереси суспільства в цілому. По спрямованості інтереси розділяються на економічні, соціальні, політичні, духовні. У них знаходять узагальнене вираження актуальні потреби людей.

Потреби і інтереси займають провідне місце в мотивах діяльності. Г. Гегель писав: "Найближчий розгляд історії переконує нас в тому, що дії людей витікають з їх потреб, їх пристрастей, їх інтересів.. і лише вони грають головну роль".

Потреби і інтереси усвідомлюються людьми, тобто характеризують свідому діяльність. Люди обмірковують діяльність, здійснюють самоконтроль своїх дій. Проте в діяльності проявляється і несвідоме, що означає психічне життя, що здійснюється без участі свідомості.

Австрійський психолог З. Фрейд (1856-1939), що вивчав роль несвідомого, надавав йому велике значення: "Багато що в Я безумовно несвідомо, саме те, що слід назвати "ядром Я". Під несвідомим в психології зазвичай розуміються обумовлені діями стани, в яких чоловік не дає собі звіту.

У сучасній психології виникла точка зору, згідно якої несвідоме, - це творче начало, головне джерело мотивів і переживань людей. Швейцарський психолог К. Г. Юнг (1875-1961) рахував, що несвідоме - джерело творчої фантазії духу, воно існує не лише в особі, але і в громадській психології.

На діяльність людини можуть зробити великий вплив його потягу, тобто психічні стани, що виражають неусвідомлену або недостатньо усвідомлену потребу. Одні потяги спонукають до діяльності, спрямованої на збереження і розвиток життя, інші проявляються в агресивних, руйнівних діях. Для людини, що випробовує стан потягу, не ясно, що тягне його до об'єкту, які цілі його дії. Згадаємо слова князя з "Русалки" А. С. Пушкіна: "Мимоволі до цих сумних берегів мене тягне невідома сила". Герой драми не усвідомлює, яка сила спонукала його прийти до того місця, де загинула улюблена дівчина.

Багато учених вважають, що потяг – це початковий етап формування мотивів поведінки людини. Спочатку неусвідомлені потяги поступаються місцем усвідомленим мотивам.

Німецький соціолог М. Вебер, кажучи про діяльність, розділив дії залежно від їх мотивів на цілераціональні, ціннісно-раціональні, афектні і традиційні.

Целерациональное дія характеризується раціонально поставленою і продуманою метою. Целерационально діє той індивід, чия поведінка орієнтована на мету, засоби і побічні результати його дій. В цьому випадку індивід раціонально розглядає відношення засобів до мети і побічних результатів, відношення різних можливих цілей один до одного.

Ціннісно-раціональна дія характеризується усвідомленим визначенням своєї спрямованості і послідовно планованою орієнтацією на нього. Але сенс його полягає не в досягненні якої-небудь мети, а в тому, що індивід наслідує свої переконання про борг, гідність, красу, релігійних визначили, благочесті. Така дія підпорядкована принципам, заповідям, вимогам. Воно засноване на вірі в естетичну, релігійну або іншу цінність певної поведінки.

Афектна дія обумовлена емоційним станом індивіда (слово "афект" походить від латинського слова, що означає буквально, : душевне хвилювання; психологи розуміють під цим терміном відносно короткочасне, сильно і бурхливо протікаюче емоційне переживання - лють, жах, відчай і тому подібне). Воно може бути реагуванням на абсолютно незвичайне роздратування. Індивід діє під впливом афекту, якщо він прагне негайно задовольнити свою потребу в помсті, насолоді, відданості і тому подібне

Традиційна дія заснована на тривалій звичці. Часто це автоматична реакція на звичне роздратування у напрямі колись засвоєної установки (наприклад, виникнення у нас в країні нестачі якого-небудь потрібного продукту викликає у багатьох людей бажання при першій нагоді створити у себе запас цього продукту).

М. Вебер відмічає, що в чистому вигляді ці типи поведінки зустрічаються нечасто. Зазвичай різні мотиви поєднуються, накладаються один на одного. Проте їх знання допомагає зрозуміти мотиви поведінки людей, сенс їх діяльності.

Размещено на Allbest.ru

Свежие статьи
Популярно сейчас
Зачем заказывать выполнение своего задания, если оно уже было выполнено много много раз? Его можно просто купить или даже скачать бесплатно на СтудИзбе. Найдите нужный учебный материал у нас!
Ответы на популярные вопросы
Да! Наши авторы собирают и выкладывают те работы, которые сдаются в Вашем учебном заведении ежегодно и уже проверены преподавателями.
Да! У нас любой человек может выложить любую учебную работу и зарабатывать на её продажах! Но каждый учебный материал публикуется только после тщательной проверки администрацией.
Вернём деньги! А если быть более точными, то автору даётся немного времени на исправление, а если не исправит или выйдет время, то вернём деньги в полном объёме!
Да! На равне с готовыми студенческими работами у нас продаются услуги. Цены на услуги видны сразу, то есть Вам нужно только указать параметры и сразу можно оплачивать.
Отзывы студентов
Ставлю 10/10
Все нравится, очень удобный сайт, помогает в учебе. Кроме этого, можно заработать самому, выставляя готовые учебные материалы на продажу здесь. Рейтинги и отзывы на преподавателей очень помогают сориентироваться в начале нового семестра. Спасибо за такую функцию. Ставлю максимальную оценку.
Лучшая платформа для успешной сдачи сессии
Познакомился со СтудИзбой благодаря своему другу, очень нравится интерфейс, количество доступных файлов, цена, в общем, все прекрасно. Даже сам продаю какие-то свои работы.
Студизба ван лав ❤
Очень офигенный сайт для студентов. Много полезных учебных материалов. Пользуюсь студизбой с октября 2021 года. Серьёзных нареканий нет. Хотелось бы, что бы ввели подписочную модель и сделали материалы дешевле 300 рублей в рамках подписки бесплатными.
Отличный сайт
Лично меня всё устраивает - и покупка, и продажа; и цены, и возможность предпросмотра куска файла, и обилие бесплатных файлов (в подборках по авторам, читай, ВУЗам и факультетам). Есть определённые баги, но всё решаемо, да и администраторы реагируют в течение суток.
Маленький отзыв о большом помощнике!
Студизба спасает в те моменты, когда сроки горят, а работ накопилось достаточно. Довольно удобный сайт с простой навигацией и огромным количеством материалов.
Студ. Изба как крупнейший сборник работ для студентов
Тут дофига бывает всего полезного. Печально, что бывают предметы по которым даже одного бесплатного решения нет, но это скорее вопрос к студентам. В остальном всё здорово.
Спасательный островок
Если уже не успеваешь разобраться или застрял на каком-то задание поможет тебе быстро и недорого решить твою проблему.
Всё и так отлично
Всё очень удобно. Особенно круто, что есть система бонусов и можно выводить остатки денег. Очень много качественных бесплатных файлов.
Отзыв о системе "Студизба"
Отличная платформа для распространения работ, востребованных студентами. Хорошо налаженная и качественная работа сайта, огромная база заданий и аудитория.
Отличный помощник
Отличный сайт с кучей полезных файлов, позволяющий найти много методичек / учебников / отзывов о вузах и преподователях.
Отлично помогает студентам в любой момент для решения трудных и незамедлительных задач
Хотелось бы больше конкретной информации о преподавателях. А так в принципе хороший сайт, всегда им пользуюсь и ни разу не было желания прекратить. Хороший сайт для помощи студентам, удобный и приятный интерфейс. Из недостатков можно выделить только отсутствия небольшого количества файлов.
Спасибо за шикарный сайт
Великолепный сайт на котором студент за не большие деньги может найти помощь с дз, проектами курсовыми, лабораторными, а также узнать отзывы на преподавателей и бесплатно скачать пособия.
Популярные преподаватели
Добавляйте материалы
и зарабатывайте!
Продажи идут автоматически
5167
Авторов
на СтудИзбе
437
Средний доход
с одного платного файла
Обучение Подробнее