63357 (762960), страница 7
Текст из файла (страница 7)
Найчастіше за договором (аутсорсинг) спеціалізованим агентствам передаються функції загальної охорони об'єктів і фізичного захисту перших осіб організації. При цьому необхідно враховувати, що відповідно до закону від 11.03.1992 р. № 2487-1 «Про приватну детективну і охоронну діяльність в Російській Федерації» даний вид підприємницької діяльності є ліцензійованим. Відповідно, перш ніж укласти договір з Чіпом, слід перевірити наявність у нього необхідній документації. Також часто зовнішнім професіоналам передається створення і підтримка працездатності системи технічних засобів охорони і спостереження. Розумним можна визнати залучення з боку висококласних фахівців в області юриспруденції для розробки методів і мерів корпоративного захисту організації.
А ось повна передача аналітичних функцій сторонній організації не тільки не раціональна, вона може виявитися просто небезпечною. Дуже багато нитки контролю опиняються в руках, не підконтрольних керівництву організації. Відповідно, щоб зважитися на таку передачу, необхідно бути упевненим не тільки у високому рівні професіоналізму фахівців, але і у високому ступені їх лояльності.
Створення єдиної системи безпеки – досить складний процес, що вимагає серйозних фінансових вкладень. Подібні вкладення достатньо часто не представляються керівникам організації виправданими. На жаль, нерідко вони міняють свою точку зору тільки після того, як зазнають серйозні збитки.
Автоматизація контролю несення служби фізичною охороною на об'єктах
Контроль несення служби фізичною охороною був і залишається насущною і актуальною проблемою ринку охоронних послуг. Крупні охоронні підприємства створюють нештатні групи і цілі відділи оперативного контролю несення служби на об'єктах. Проте їх можливості обмежені. Здійснення контролю необхідно проводити цілодобово, а у крупної компанії під охороною одночасно може знаходитися декілька сотень об'єктів. У певний момент може опинитися, що штат контролюючих структур порівняємо з штатом охоронців, чого не може дозволити собі жодна комерційна організація. Але і в цьому випадку керівник компанії не зможе бути повністю упевнений, що його охоронці на об'єктах несуть службу згідно інструкцій і керівних документів. Людський чинник був, є і буде таким, що визначає в даній сфері. Охоронці – це люди, зі своїми проблемами, недоліками і слабкостями. Охоронець може захворіти, у нього можуть бути проблеми особистого характеру, в конце-концов він може бути просто непорядною людиною. Ми стикалися з випадками, коли по тих або інших причинах охоронець не заступав вчасно на об'єкт, були спроби залишення місця несення служби, вживання спиртних напоїв. В ході несення служби (особливо вночі) моторика, увага, гострота реакцій значно ослабляються. У таких умовах охоронець може заснути, стати жертвою злочинних посягань і так далі
Втім, рішення задачі контролю несення служби на об'єктах існує достатньо давно. Це доповіді диспетчерові физ. охорона з об'єктів згідно індивідуальних графіків. Можливе не саме краще рішення, але все таки з великою часткою вірогідності за наявності доповідей у встановлений час можна стверджувати, що охоронець на місці, живий, здоровий, несе службу згідно інструкцій і оперативна обстановка на об'єкті не викликає побоювань. Але що робити, якщо у крупної компанії під охороною одночасно знаходиться більше сотні об'єктів? Припустимо один диспетчер може обслужити 60 об'єктів в годину (по одному об'єкту в хвилину). Дуже смілива оцінка, в реальності її треба зменшити у декілька разів. Виникає необхідність набирати цілий штат диспетчерів для цілодобових чергувань. А це теж люди, теж людський чинник. У конце-концов, їм треба платити гроші.
Коли наша компанія зіткнулася з подібною проблемою, ми вирішили піти декілька іншим шляхом. Ми доручили НПК «Біопромінь» - структурному підрозділу наший групи розробити систему об'єктивного контролю фізичної охорони «ДИСПЕТЧЕР».
Для чого це потрібно?
Автоматизація контролю несення служби фізичної охорони на об'єктах за допомогою програмно-апаратного комплексу під управлінням диспетчера, доповнюючих один одного і, в той же час, що здійснюють перехресний контроль.
Мета проекту:
Відладити систему фізичної охорони об'єктів так, щоб забезпечити її прозорість, максимально виключити так званий людський чинник і мінімізувати можливі ризики.
У чому полягає унікальність використання системи «ДИСПЕТЧЕР»
Проаналізуємо можливий набір надзвичайних ситуацій і порушень порядку несення служби охоронцями на об'єктах
-
Охоронець не вийшов на об'єкт.
-
Охоронець вийшов на об'єкт, але в ході несення служби відлучився з нього.
-
Охоронець під час несення служби спожив спиртні напої, допустив на об'єкт сторонніх осіб.
-
Охоронець піддався нападу з боку злочинних елементів і був позбавлений можливості викликати оперативну групу.
-
Охоронець захворів і не може виконувати службові обов'язки.
-
і так далі
Подібний же набір порушень може мати місце і з боку диспетчерської служби.
Унікальність пропонованої тактики охорони полягає в тому, що контроль несення служби фізичною охороною здійснюється автоматизовано, враховує всі можливі порушення і надзвичайні ситуації, і мінімізує участь людини (диспетчера).
Як це працює?
На об'єкті, що охороняється, розгортається (за відсутності стаціонарних) засоби зв'язку. Охоронець при заступанні на чергування докладає диспетчерові про прийом об'єкту під охорону по виділеному каналу зв'язку, після чого диспетчер звіряє надану охоронцем інформацію (дані про охоронця, об'єкт) з тією, що зберігається в базі, звіряє з графіком чергувань і ставить відмітки про заступання охоронця на об'єкт. Далі охоронець виконує свої обов'язки і докладає згідно індивідуального графіка на об'єкті. Прийом доповідей і реєстрація здійснюється автоматично програмно-апаратним комплексом.
У разі надзвичайних ситуацій охоронець докладає операторові (засобами зв'язку або за допомогою тривожної кнопки). При цьому у оператора (диспетчера) спрацьовує звуковий і візуальний сигнал. Також сигнал тривоги спрацьовує, якщо з об'єкту не поступив сигнал (доповідь) в заданий інтервал часу згідно графіка. У обох випадках диспетчерові відображається вся інформація про об'єкт (адреса, характеристики, пріоритет, група охорони і так далі), а також інструкція на випадок надзвичайної ситуації на конкретному об'єкті. Оператор (диспетчер) діє далі згідно інструкції і оперативної обстановки. Весь процес контролю і всі події документуються, зберігаються в базі даних і надалі можуть бути автоматизовано оброблені для підготовки аналітичного матеріалу. Такий підхід дозволяє мінімізувати участь персоналу в процесі контролю несення служби фізичною охороною на об'єктах.
Кому це потрібно?
В першу чергу охоронним підприємствам, що зіткнулися з необхідністю організації контролю несення служби фізичною охороною на об'єктах. Причому не тільки крупним організаціям з великою кількістю об'єктів, але і невеликим компаніям, які не можуть дозволити собі організацію цілодобово чергування диспетчерів. В цьому випадку, система працює повністю автоматично. Повідомлення про порушення можуть відсилатися автоматично на мобільний телефон керівника. Також керівник по приходу на роботу може ознайомиться із звітом про несення служби в нічний час.
Висновок
На закінчення вважаю за необхідне відзначити два моменти. По-перше, даний проект є унікальним і не має аналогів в межах України (думаю, що і на просторах СНД, конкурентів у нас небагато). Компанією «Біопромінь» здійснена повна технічна розробка стандартного проекту, і ми вже встановили цю систему в своїй організації і відгуки операторів найпозитивніші. По-друге, такий підхід дозволяє заощадити чималі засоби і окупається буквально за декілька місяців, оскільки немає необхідності містити штат диспетчерів. Зокрема, в нашому випадку функції диспетчера виконує оператора ПЦН. Оскільки участь людини в роботі системи мінімально, оператор повністю справляється і з пультом, і з системою «Диспетчер», а необхідність в диспетчерові просто відпала.
Охоронець - це професія
Будь-яка професія має на увазі професійну освіту. Так повинно бути. Але часто буває, що працівник виконує певні роботи без належної професійної підготовки.
Це стосується різних професій. Наприклад, менеджер — це фахівець, який повинен мати управлінську освіту. На практиці ж, в багатьох організаціях, менеджером називають кого завгодно. Менеджером може бути названий приймальник замовлень, продавець товару і тому подібне Мабуть це робиться для підвищення статусу працівника, щоб він міг сказати: "Я — менеджер". Так престижніше. І, хоча це не правильно, але в принципі, напевно, нічого страшного в тому, що продавця навали менеджером по продажах немає.
На жаль, схоже відношення до професії поки що стосується і сфери забезпечення безпеки. Функції охоронця виконують адміністратори, вартуючи і інших осіб без спеціальної освіти, що не мають права на охоронну діяльність.
Слід пам'ятати, що покладання функцій по забезпеченню безпеки на непідготовлених відповідним чином людей не тільки неправильно, але і небезпечно. Вважаємо за необхідне нагадати, що професія "охоронець" має на увазі відповідну освіту і спеціальну підготовку. Учбові плани і програми підготовки охоронців включають достатній об'єм інформації по наступних дисциплінах і напрямах:
-
Цілі, завдання і принципи діяльності приватних охоронних підприємств, має рацію і обов'язки охоронця;
-
Підстави, порядок і правила застосування вогнепальної зброї і спеціальних засобів;
-
Тактико-технічні характеристики службової і цивільної зброї, а також спеціальних засобів, дозволених чинним законодавством;
-
Заходи безпеки при поводженні з вогнепальною зброєю і спеціальними засобами;
-
Питання забезпечення безпеки;
-
Способи і тактичні прийоми захисту об'єктів, що охороняються, захисту життя і здоров'я громадян;
-
Порядок затримання осіб, що зробили посягання на об'єкт, що охоронявся, і передача їх в органи внутрішніх справ;
-
Види, пристрій і порядок установки і експлуатації засобів охранно- пожежної сигналізації;
-
Вогняна підготовка. Прийоми рукопашного бою і самозахисту;
-
Питання надання першої медичної допомоги при травмах, зв'язаних із застосуванням вогнепальної зброї і спеціальних засобів;
-
Інші питання, що стосуються приватної охоронної діяльності.
Закінчення учбового центру і отримання відповідного диплома є офіційним чинником, що дає право на отримання дозволу на здійснення приватної охоронної діяльності і роботу за фахом у складі охоронного підприємства.
Укладення договору на охорону з приватним охоронним підприємством забезпечує грамотне виконання охоронцями своїх обов'язків і професійну відповідальність охоронного підприємства перед клієнтом.
Як протистояти погрозам
Безпека - життєва необхідність будь-якої системи.
НЕ ЛЮДИНА З РУШНИЦЕЮ
Забезпечення безпеки комерційних підприємств, як напрям діяльності з'явився в кінці 80-х років, разом з зародженням ринку. Услід за першими кооперативами виникли перші підприємства по забезпеченню безпеки. Вже тоді сфера безпеки розділилася на два напрями: крышевание і професійна безпека. Економічна суть у них різна. Головне завдання «даху» – бити по хвостах, повертати гроші. З економічної точки зору, крышевание неефективно. Якщо щось трапилося, неминучі розбирання. І крайнім в них, як правило, виявляється той, чию безпеку забезпечують, оскільки «дахи» уміють в потрібний момент домовлятися між собою. Другий напрям – це професійні служби, або підприємства безпеки. Їх мета – створення ефективної системи безпеки на власних комерційних підприємствах або на підприємствах клієнтів, тобто профілактика -уменьшение вірогідності небажаних подій або повного краху організації за допомогою ряду захисних заходів, які вимагають розумних витрат.
Останніми роками спостерігається зміна бачення ролі і суті систем безпеки. Забезпечення безпеки стає складовою частиною general risk management, або загальної системи управління ризиками. Це достатньо новий напрям для України, хоча на Заході такі системи вже давно існують. Таким чином, сьогодні співробітник безпеки – це все частіше не людина з рушницею, а управлінець, аналітик, менеджер.
ВИЖИТИ, ІСНУВАТИ, РОЗВИВАТИСЯ
Будь-яка система незалежно від того, держава це, компанія або людина, прагне вижити, існувати і розвиватися. Без забезпечення безпеки як процесу це неможливо. Таким чином, безпека є перша життєва потреба будь-якої системи і основна її життєва цінність. Безпека компанії на ринку – продукт специфічного внутрішнього виробництва «індустрії безпеки». Він проводиться компанією, нею ж споживається і бере участь в виробництві прибули.
Об'єктом захисту корпоративної системи безпеки є ресурси в найширшому сенсі: інформація, інтелектуальна власність, активи, майно, клієнти, персонал, технології і так далі. Сама система управління компанією також є певним ресурсом і вимагає захисту. Управління повинне бути побудоване так, щоб система безпеки не замикалася в окремій структурі. Забезпечення безпеки – це турбота не тільки служби безпеці, але і всього менеджменту компанії. Система повинна охоплювати всіх співробітників, починаючи з президента і закінчуючи технічним персоналом. Локалізація управління безпекою в одному департаменті може бути ефективна тільки в тому випадку, якщо бізнес устоявся і нічого не міняється. Коли ж ринок динамічно розвивається, потрібна гнучка система. Управління безпекою – це процес, що розвивається.
БЕЗПЕКА – ПРОБЛЕМА ЛЮДЕЙ
Одна з аксіом безпеки свідчить: безпека – це проблема людей. Звідси вивід: джерелом погроз є люди. Система безпеки будується людьми і управляє людьми. Вимоги безпеки повинні настільки увійти до крові і плоті співробітників, щоб вони слідували їм, не замислюючись. Такий підхід може уберегти від серйозних проблем. Приведу один приклад. Одного разу в крупну інвестиційну компанію прийшов клієнт і запропонував на підставі довіреності принадну операцію з продажу 20% акцій одного дуже крупного підприємства. У цій компанії діяли правила і процедури, які зобов'язаний був виконувати практично кожен співробітник. Операціоніст почав працювати з клієнтом по відпрацьованій схемі. Зокрема, в процедуру були закладені певні питання, які повинні бути задані, і слова, які в обов'язковому порядку повинні бути сказані клієнтові з погляду українського законодавства. Дівчина чітко виконувала цю процедуру. У будь-якій компанії існують ознаки нормального клієнта. Певні питання викликають певну реакцію. Дівчина відмітила, що деякі з реакцій відвідувача були не зовсім адекватні. Вони не співпадали з середньостатистичною поведінкою клієнта.
Згідно правилам, що діяли в цій компанії, в подібних ситуаціях операціоніст повинен був повідомити вищестоящого менеджера і службу безпеці. Остання відразу ж підключилася до роботи з клієнтом і почала займатися вивченням пред'явлених ним документів. У документах були виявлені ознаки підробки. Зокрема, нотаріус, який завірив довіреність, не існував в природі. Згідно процедурі, в таких випадках служба безпеці тут же зв'язується з правоохоронними органами. Співробітники міліції під'їхали в офіс компанії ще до того, як закінчилася робота з клієнтом. Проте вони не почали його брати на місці. Цій людині був виданий договір, згідно якому він міг «провести перереєстрацію акції» і отримати за них готівку в касі компанії. Наступного дня поряд з офісом була арештована озброєна злочинна група, яка, нічого не підозрюючи, «прийшла за мільйонами». Злочинці не врахували, що людина, яка реально володіє акціями, певним чином реагує і поводиться. А головне, вони не врахували існування професійної системи управління безпекою в компанії і того, що правила безпеки були включені в стандартні процедури на чому місці кожного співробітника.
Будуємо систему
Практичної схеми побудови універсальної системи безпеки не існує. Кожна система безпеки - це унікальний продукт. Її потрібно будувати, виходячи з сутнісних зв'язків і бизнес-процессов підприємства. Торгове підприємство і фінансова компанія дуже відрізняються один від одного. Проте, існує загальний алгоритм локалізації погроз, який застосовний для будь-якої системи:
-
Ідентифікація джерел погроз (рисок).
-
Оцінка ступеня серйозності загрози (рівень ресурсів джерела загрози і його мети – можливого збитку ресурсам підприємства).
-
Виділення груп джерел погроз по цілях, ресурсах, інтересах.
-
Оптимальне виділення ресурсів, вибір і застосування оптимального алгоритму локалізації погроз (побудова системи захисту) з урахуванням виділеного на це бюджету.
На одному з семінарів з безпеки я традиційно ставлю наступне питання: «З чого ви почнете побудову системи безпеки на своєму підприємстві?» Мені дуже сподобалася відповідь молодого керівника служби безпеці одного з крупних українських заводів по виробництву морозива. Він сказав, що його головний пріоритет – захист комп'ютерної інформації. Перевірка постачальників, ділерів, персоналу, охорона складів, припинення винесення готового продукту – морозива для нього виявилися другорядними завданнями, оскільки реалізація пов'язаних з цими джерелами риски погроз не привела б до серйозних збитків або краху бізнесу. Проте все управління заводом, включаючи безпосереднє управління виробничим процесом, було побудоване на основі єдиної комп'ютерної системи. Проникнення в неї комп'ютерного вірусу або несанкціонований доступ стороннього міг її зруйнувати, і тоді все виробництво зупинилося б. Компанія була б близька до краху. Таким чином, цей професіонал точно ідентифікував ризики і розклав їх по ступеню важливості. Ідентифікація, ранжирування, вибір найсерйознішої риски, а потім оптимізація рисок і регулювання їх – такі основи грамотного риск-менеджмента в області безпеки.
Золоті правила безпеки
При побудові системи безпеки також важливо враховувати декілька моментів:
-
Існують три поняття: безпека, швидкість і дешевизна. Будуючи систему, ви можете вибрати тільки два з них. Система може бути безпечною і швидкою, але при цьому вона виявиться дуже дорогою. Вона може бути безпечною і дешевою, але вона буде страшно повільною. Вона може бути дешевою і швидкою, але небезпечною. Вибір оптимальної комбінації – прерогатива осіб, що ухвалюють рішення. Обнулити ризики неможливо. Нульовий ризик буває тільки у того, хто нічого не робить. Проте в силах ефективної служби безпеці зробити цей ризик оптимальним.
-
У управлінні безпекою як галуззю виробництва діють всі економічні закони і поняття, наприклад ефективність, хоча розрахувати її дещо складніше, ніж звичайну ефективність, оскільки тут ефектом є не прибуток, а економія.
-
Безпека і складність – явища назад пропорційні. Чим складніше процес, тим більше проблем з безпекою, тим менш він надійний. Чим складніше питання, тим більше дорога система потрібна. Якщо порівняти комерційний намет і крупний завод, то для забезпечення безпеки першою досить просто домовитися з міліцією, обслуговуючою район. Що ж до заводу, для забезпечення його безпеки можуть потрібно складні математичні розробки і найсучасніші технологічні системи.
-
Безпека підкоряється правилу бритви Синдера. За відсутності інших чинників завжди використовуйте варіант з найбільшою безпекою. Це вірно при ухваленні будь-яких рішень в бізнесі.
-
Безпека – інвестиція, а не витрата. Вона коштує дорого, і це виправдано, але це зовсім не означає, що в неї можна вкладати нескінченно. Наступає певний момент, коли подальше збільшення витрат практично не підвищує рівень безпеки. Правильно визначити цей момент – означає працювати економічно ефективно.
-
Будь-яка система безпеки гальмує розвиток системи в цілому. Єдиний вихід – слідувати за змінами. Мінятися услід за бізнесом. Прогнозувати невідоме. Найбільш ефективне управління безпекою там, де воно безпосередньо включене в бизнес-процессы. Наприклад, в корпораціях, де реалізуються крупні проекти, в кожен з них включається менеджер безпеки, який відстежує ризики по своєму напряму і ухвалює рішення, як уникнути погроз, не знижуючи ефективності і швидкості роботи.
ЩАСТЯ – ЦЕ...
Мабуть, головна складність, з якою зв'язана діяльність служби безпеці, полягає в людській психології. Щастя – це, як відомо, коли тебе розуміють. Ефективна робота сучасної служби безпеці неможлива без розуміння і довіри на всіх рівнях управління компанією.