13677 (Захворювання кролів, що спричиняють павукоподібні)

2016-07-31СтудИзба

Описание файла

Документ из архива "Захворювання кролів, що спричиняють павукоподібні", который расположен в категории "". Всё это находится в предмете "ботаника" из , которые можно найти в файловом архиве . Не смотря на прямую связь этого архива с , его также можно найти и в других разделах. Архив можно найти в разделе "рефераты, доклады и презентации", в предмете "ботаника и сельское хоз-во" в общих файлах.

Онлайн просмотр документа "13677"

Текст из документа "13677"

РЕФЕРАТ

НА ТЕМУ: ЗАХВОРЮВАННЯ, ЩО СПРИЧИНЯЮТЬ ПАВУКОПОДІБНІ

ЗАХВОРЮВАННЯ, ЩО СПРИЧИНЯЮТЬ ПАВУКОПОДІБНІ

У свійських тварин, у тому числі і в кролів, ряд захворювань спричиняють паразитичні павукоподібні представники класу Arach-noidea. Це повітродихаючі, безкрилі членистоногі, голова і груди яких, зливаючись, утворюють головгруди, що мають дві пари щелеп і чотири пари ходильних ніг. Живляться арахніди головним чином тканинною рідиною різних тварин, яку висисають за допомогою смоктальної глотки. Верхня пара щелеп — хеліцери має нінцетоподібну, клішнеподібну, гачкоподібну або голкоподібну форми.

Ріст павукоподібних відбувається за допомогою періодичних линянь. Крім звичайного линяння, перехід павукоподібного з одного віку у другий може відбуватися і способом лялечко подібного стану з явищами глибокого перетворення (метаморфозу).

Найпоширенішими з павукоподібних є кліщі. Це дрібні тварини, довжина тіла яких коливається від 0,1 до 1,5 мм, рідше — 15— 25 мм. Для кліщів характерна відсутність чітко вираженої сегментації тіла. Хітиновий покрив має вигляд дуже тонких паралельних зморшок, на якому є різної величини ості, щетинки, щити. Кінцівки закінчуються щетинками або кігтиками. Звичайно кліщі трахейнодихаючі, але деякі з них шкірнодихаючі.

Всі кліщі роздільностатеві, самці менші від самок. Більшість кліщів відкладає яйця, але деякі з них — живородні. У процесі індивідуального розвитку кліщі проходять кілька німфальних фаз, після чого досягають дорослого стану.

Кліщі дуже поширені в природі, багато з них є паразитами. Нападаючи на тіло тварини, кліщі при ссанні виділяють отруйну слину, яка спричиняє запальні зміни та різні захворювання шкіри (дерматози). Ці кліщі в різних тварин, у тому числі і в кролів, спричиняють коростяві захворювання: псороптоз, нотоедроз, хоріоптоз, саркоптоз. Збудниками коростявих захворювань є, як правило, дрібні, безочні, білясті, світло-сірі або жовтого кольору кліщі. Тіло їх округле або овальне, вкрите м'яким кутикулярним покривом, дихання шкірне, ротові органи колючо-сисні; ноги — п'ятичленисті, лапки озброєні одним або двома кігтиками і нерідко ще дзвоникоподібним присоском, який тримається на стерженці.

Розвиток різних коростяних кліщів відбувається за однією схемою.

Псороптоз. Це захворювання пов'язане спочатку з ураженням внутрішньої поверхні вушної раковини. Надалі хворобливий процес може поширитися на суміжні ділянки шкірного покриву: основу вушних раковин, шию, спину, пальці передніх і задніх ніг (рис. 27).

Етіологія. Збудником псороптозної корости у кролів є нашкірний кліщ Psoroptes cuniculi. Довжина самця 0,5— 0,7 мм, ширина — 0,4—0,5 мм; довжина самки0,7—0,9 мм, ширина 0,5—0,6 мм. Тіло кліщів видовжено-овальне, жовтуватого або темно-жовтого кольору. У дорослих кліщів чотири пари кінцівок (рис. 28).



У процесі розвитку нашкірник кроля проходить чотири активні і чотири пасивні стадії. Активні стадії кліща мають личинку, протонімфу, телеонімфу, імаго, а пасивні — яйце, протонімфохризаліду, телеонімфохризаліду та імагохризаліду. Самець і самка у процесі свого розвитку проходять однакову кількість фаз і стадій.

У нашкірника кролів перехід від одного віку до другого (від личинки до дорослого стану) відбувається у формі нерухомої, лялечкоподібної стадії (стадії хризаліди). Самець досягає дорослого стану через 16—19 днів, а самка — через 19—25 днів.

Нашкірник кроля у насиченому вологою середовищі при температурі 16,5—20° живе 22 дні, а при тій же температурі, але при

відносній вологості 58,6—72,1 % — 11 днів. При температурі —5— 10° і відносній вологості 72,4—87,3% нашкірник кроля живе не довше двох днів, а при температурі — 18—20° та відносній вологості 82,3—98,7,% повна загибель кліщів настає вже через 18 год. Ось чому в зимовий період, коли температура зовнішнього середовища коливається від —5. до —20° і нижче, нашкірник кроля у зовнішньому середовищі може бути знищений за відносно короткий проміжок часу.

Вода, нагріта до 80—100°, моментально вбиває нашкірника кроля. Тому в теплий період року для знешкодження зовнішнього середовища можна використовувати гарячу воду температурою 80° і вище.

Епізоотологія. Псороптозна короста дуже поширена серед кролів і реєструється повсюдно.

Зараження псороптозом відбувається при контакті здорових кролів із хворими або з предметами, з якими стикалися коростяні кролі. Дуже часто кроленята заражаються коростою від своїх матерів. Інвазійними стадіями нашкірника кроля є самкові телеонімфи і дорослі самки.

Клінічний прояв псороптозу серед кролів має сезонний характер. Найбільшого поширення інвазія досягає взимку і на початку весни, рідше вона спостерігається влітку.

Псороптозною коростою найчастіше уражуються кролі, які утримуються в незадовільних зоогігієнічних умовах, — у вогких і темних приміщеннях та при поганій годівлі.

Патогенез. Патогенний вплив нашкірників на організм кролів такий же, як і нотоедрозних кліщів, з тією лише різницею, що при псороптозній корості хворобливий процес проходить за типом мокнучої екземи.

Клінічна κ а р т и н а. В умовах, сприятливих для розвитку псороптозного процесу, інкубаційний період при псороптозі кролів триває при природній інвазії 10—18 днів, а при штучному зараженні — 4—7 днів. Псороптозна короста клінічно починає проявлятися у кролів з 1,5—2-місячного віку. Тяжкість патологічного процесу значною мірою залежить від умов утримання кролів.

При легкій формі псороптозу хворобливий процес розвивається за типом мокнучої екземи, при якій спочатку утворюються червоні горбочки. Через 2—3 дні вони перетворюються в пухирці завбільшки з головку шпильки або просини, наповнені світлою або жовтуватою рідиною. Зливаючись між собою, пухирці утворюють псороптозні вогнища різної величини. Через 1—2 дні пухирці лопаються і з них виливається свіжо-жовта рідина, яка поступово гусне і перетворюється в кірки різної товщини. На місці пухирців, що лопнули, оголюється червона, зерниста мокнуча поверхня. При легкій формі

псороптозу хворобливий процес має вогнищевий характер і займає порівняно невелику площу внутрішньої поверхні вушної раковини і зовнішнього слухового проходу. Тут бувають розсіяні нечисленні псороптозні вогнища завбільшки з сочевицю або копійку. Через 1,5—2 тижні на місці виниклих коростяних вогнищ утворюються спочатку порівняно тонкі сірувато-жовті кірочки; надалі вони стають товстішими і важче відокремлюються від шкіри. З часом кірки набувають жовтувато-бурого кольору і можуть заповняти до половини внутрішньої поверхні вушної раковини

Легка форма хвороби характеризується наявністю порівняно незначних псороптозних вогнищ у вушній раковині і може в такому вигляді тривати кілька тижнів або місяців. У зовнішньому єлуховому проході збільшується вміст сірки, що скупчується тут у вигляді бурувато-жовтих грудочок. Хворобливий процес при легкій формі псороптозу супроводжується періодично повторюваним свербежем, що виражається у неспокої кролів — вони трясуть головою, лапами чухають уражені вуха, притискаються ними до навколишніх твердих предметів. Ця форма псороптозу частіше спостерігається у дорослих кролів.

Легка форма псороптозу не становить загрози для здоров'я кролів, проте вона небезпечна епізоотологічно, оскільки на кролів з слабо вираженими ознаками хвороби не звертають уваги, і таким чином вони тривалий час залишаються джерелом зараження інших кролів.

При тяжкій формі псороптозу хворобливий процес протягом 2—3 місяців охоплює всю внутрішню поверхню вушної раковини. Тут, навіть еа початку хворобливого процесу, відбувається формування значної кількості коростяних вогнищ. Вогнища ураження, зливаючись одне з одним, зумовлюють поширення псороптозного процесу на значну частину поверхні вушної раковини і зовнішнього слухового проходу. Надалі вся внутрішня поверхня вушної раковини вкривається товстими, шаруватими, масивними темно-бурими кірками, після видалення яких виявляється червона, кровоточива, сосочкоподїбна ерозована поверхня; шкіра на місцях ураження потовщена, вушна раковина стає важкою і нерухомою (рис. ЗО).

Шкіра на зовнішній поверхні вушної раковини суха, напружена, з; дрібними тріщинами. Внаслідок псороптозного процесу, що розвивається, «а ній утворюються масивні кірки, під вагою яких вушна раковина відвисає, вага такої раковини іноді досягає 100 г (проти Ш—20 г в нормальному стані).

Через 15—30 днів від початку клінічного прояву псороптозної корости з глибини вушної раковини починає виділятися густий, жовтуватий смердючий гній. З часом він ущільнюється, і утворює темно-буру пробку, якою закривається просвіт зовнішнього слухового проходу. Уражені вуха болісні при пальпації. Свербіж при цьому буває трохи сильнішим, ніж при легкій формі, і майже безперервний, внаслідок чого хворі кролі не знають спокою ні вдень, ні вночі; вони безперервно трясуть головою, чухають вуха задніми ногами. Якщо при легкій формі псороптозу до хворобливого процесу залучається найчастіше одне вухо, то при тяжкій формі нерідко уражуються обидва вуха. При тяжкій формі псороптозу у кролів розвивається глухота. Тяжка форма псороптозу часто супроводжується поширенням ураження за межі вушної раковини: навколо основи вушних раковин, на шию, у ділянку передніх і задніх кінцівок. При цій формі псороптозу кролі втрачають апетит, кроленята погано ростуть і розвиваються, стають замірками, худими, недо крівними, з негустим, матовим шерстним покривом. У занедбаних випадках на третій або четвертий місяць хвороби тяжка форма псороптозу нерідко призводить до дуже небезпечних для життя тварин наслідків — до запалення середнього і внутрішнього вуха, а також до розвитку патологічного процесу в ділянці головного мозку. Особливо небезпечні для життя кролів гостре гнійне запалення середнього вуха і гнійний менінгіт. Кролі при цьому втрачають рівновагу, злегка похитуються, а потім падають; часто спостерігають повертання голови навколо шиї на 90° і більше (рис. 31).

Частими клінічними ознаками є манежні, гвинтоподібні (через голову і спину) рухи хворих кролів. У проміжках між припадками кролі довго залишаються нерухомими. Хворі кролі дуже виснажуються і ослаблюються. До всього цього приєднується нетримання сечі і калу, розлад дихання, а потім настає агонія і смерть.

За спостереженнями автора, тяжка форма псороптозу відмічається у 37,4% захворілих кролів.

У кролів спостерігають також клінічно майже непомітну, безсимптомну псороптозну інвазію, єдиною ознакою якої є легкий періодичний свербіж. Ця форма псороптозу має важливе значення в епізоотології згаданої інвазії, оскільки вона межує з кліщоносійством і зумовлює можливість зараження здорових кролів. Особливо часто безсимптомну форму псороптозу спостерігають у кролиць, які є одним із основних джерел зараження псороптозом новонародженого молодняка.

Діагноз. При розпізнаванні псороптозу кролів необхідно проводити клінічну діагностику, враховуючи епізоотологічні показники, і застосовувати акарологічну діагностику.

Слід мати на увазі, що основним місцем ураження при псороитозі кролів є ділянка вушної раковини і зовнішнього слухового проходу, звідки він може поширитися і на інші частини тіла: в ділянку загривка, голови та кінцівок.

На відміну від псороптозу нотоедрозна короста характеризується іншими місцями ураження тіла (губи, спинка, носа, лоб) і коростяний процес спочатку проявляється у вигляді виражених вогнищ, які бувають вкриті тонкими, сухими, висівкоподібними лусочками.

Свежие статьи
Популярно сейчас
Зачем заказывать выполнение своего задания, если оно уже было выполнено много много раз? Его можно просто купить или даже скачать бесплатно на СтудИзбе. Найдите нужный учебный материал у нас!
Ответы на популярные вопросы
Да! Наши авторы собирают и выкладывают те работы, которые сдаются в Вашем учебном заведении ежегодно и уже проверены преподавателями.
Да! У нас любой человек может выложить любую учебную работу и зарабатывать на её продажах! Но каждый учебный материал публикуется только после тщательной проверки администрацией.
Вернём деньги! А если быть более точными, то автору даётся немного времени на исправление, а если не исправит или выйдет время, то вернём деньги в полном объёме!
Да! На равне с готовыми студенческими работами у нас продаются услуги. Цены на услуги видны сразу, то есть Вам нужно только указать параметры и сразу можно оплачивать.
Отзывы студентов
Ставлю 10/10
Все нравится, очень удобный сайт, помогает в учебе. Кроме этого, можно заработать самому, выставляя готовые учебные материалы на продажу здесь. Рейтинги и отзывы на преподавателей очень помогают сориентироваться в начале нового семестра. Спасибо за такую функцию. Ставлю максимальную оценку.
Лучшая платформа для успешной сдачи сессии
Познакомился со СтудИзбой благодаря своему другу, очень нравится интерфейс, количество доступных файлов, цена, в общем, все прекрасно. Даже сам продаю какие-то свои работы.
Студизба ван лав ❤
Очень офигенный сайт для студентов. Много полезных учебных материалов. Пользуюсь студизбой с октября 2021 года. Серьёзных нареканий нет. Хотелось бы, что бы ввели подписочную модель и сделали материалы дешевле 300 рублей в рамках подписки бесплатными.
Отличный сайт
Лично меня всё устраивает - и покупка, и продажа; и цены, и возможность предпросмотра куска файла, и обилие бесплатных файлов (в подборках по авторам, читай, ВУЗам и факультетам). Есть определённые баги, но всё решаемо, да и администраторы реагируют в течение суток.
Маленький отзыв о большом помощнике!
Студизба спасает в те моменты, когда сроки горят, а работ накопилось достаточно. Довольно удобный сайт с простой навигацией и огромным количеством материалов.
Студ. Изба как крупнейший сборник работ для студентов
Тут дофига бывает всего полезного. Печально, что бывают предметы по которым даже одного бесплатного решения нет, но это скорее вопрос к студентам. В остальном всё здорово.
Спасательный островок
Если уже не успеваешь разобраться или застрял на каком-то задание поможет тебе быстро и недорого решить твою проблему.
Всё и так отлично
Всё очень удобно. Особенно круто, что есть система бонусов и можно выводить остатки денег. Очень много качественных бесплатных файлов.
Отзыв о системе "Студизба"
Отличная платформа для распространения работ, востребованных студентами. Хорошо налаженная и качественная работа сайта, огромная база заданий и аудитория.
Отличный помощник
Отличный сайт с кучей полезных файлов, позволяющий найти много методичек / учебников / отзывов о вузах и преподователях.
Отлично помогает студентам в любой момент для решения трудных и незамедлительных задач
Хотелось бы больше конкретной информации о преподавателях. А так в принципе хороший сайт, всегда им пользуюсь и ни разу не было желания прекратить. Хороший сайт для помощи студентам, удобный и приятный интерфейс. Из недостатков можно выделить только отсутствия небольшого количества файлов.
Спасибо за шикарный сайт
Великолепный сайт на котором студент за не большие деньги может найти помощь с дз, проектами курсовыми, лабораторными, а также узнать отзывы на преподавателей и бесплатно скачать пособия.
Популярные преподаватели
Добавляйте материалы
и зарабатывайте!
Продажи идут автоматически
5173
Авторов
на СтудИзбе
436
Средний доход
с одного платного файла
Обучение Подробнее