11890 (Хвороби та шкідники квіткових рослин)

2016-07-31СтудИзба

Описание файла

Документ из архива "Хвороби та шкідники квіткових рослин", который расположен в категории "". Всё это находится в предмете "биология" из 2 семестр, которые можно найти в файловом архиве . Не смотря на прямую связь этого архива с , его также можно найти и в других разделах. Архив можно найти в разделе "рефераты, доклады и презентации", в предмете "биология" в общих файлах.

Онлайн просмотр документа "11890"

Текст из документа "11890"

Размещено на http://www.allbest.ru/

Вступ

Протягом багатьох століть пояснення хвороби були примітивними. Розвиток їх почався з ХІХ століття після доведення хибності теорії про зародження організмів.

Основоположники лісової фітопатології Антуан де Барі, Воронін.

Фітопатологія – вивчає процеси перебігу хвороб, причини виникнення і розробляє заходи захисту, хвору рослину, динаміку патологічного процесу, ознаки хвороби, закономірності поширення хвороб, значення зовнішнього середовища і його факторів, що сприяє розвитку хвороби.

Хвороба рослини – це порушення функцій і структури організму рослини, в результаті взаємодії з патогеном (або патогенним чинником), яке веде до зниження біологічної продуктивності (по біомасі, кількості і життєздатності потомства) або загибелі рослини. У цьому визначенні: 1 – специфіка процесу, 2 – причина процесу, його рушійна сила, а також критерії кількісний і якісний. (1)

Хвороба визначається як патологічний процес, що розвивається в рослині унаслідок впровадження збудника хвороби або дії шкідливих біотичних і абіотичних чинників. Патологічний процес виражається в порушенні фізіологічних функцій, в морфологічних відхиленнях від нормального достатку тканин і органів, їх відмиранні або усиханні всієї рослини. Супроводиться він зниженням продуктивності рослин, розпадом деревостану або його загибеллю. Розрізняють інфекційні і неінфекційні хвороби лісових порід. (1)

Неінфекційні хвороби викликаються несприятливими умовами середовища з різким порушенням режиму вологості, температури повітря і ґрунту, недоліком освітленості і ґрунтового живлення, дією отруйних речовин, невідповідністю лісорослинних умов і способу господарювання вимогам рослин.

Інфекційні, або паразитарні, хвороби викликаються грибами (мікози), бактеріями (бактеріози), вірусами (вірози), мікоплазмами, квітковими паразитами (омелами), мікроскопічними черв'яками (нематодами). Найбільш поширені грибні хвороби рослин, що приносять великий збиток лісовому господарству

Умови середовища значно впливають на розвиток інфекційних хвороб безпосередньо або через дію на уражені ними рослини. Розвитку і поширенню хвороб, утворенню осередку ураження сприяє накопичення великої кількості інфекції на відмираючих рослинах, що всохли, і на проміжних рослинах-господарях. Місцями накопичення інфекції є також грунт, рослинний опад, пні, порубкові залишки у вогнищах хвороби. Паразитні види грибів здатні викликати захворювання живих тканин в абсолютно здорових рослин Напівпаразити зазвичай заражають ослаблені або з механічними пошкодженнями рослини, викликаючи швидке відмирання уражених тканин або всієї рослини. Багато грибів і бактерії поселяються в мертвих тканинах рослин і, вбиваючи своїми отруйними виділеннями (токсинами) довколишні живі тканини, просуваються по ним.

Шкідливість хвороби залежить від біології збудника і лісової породи, їх взаємодії в певних умовах середи; кліматичних, лісових умов місцезростання. Внаслідок цього в різних кліматичних зонах свого ареалу поширена хвороба може володіти різною мірою шкідливості. У заражених ділянках деревостанів розвиваються осередки інфекції і вогнища усихання. Масові ураження деревостанів небезпечними хворобами з одночасним утворенням вогнищ усихання на великих територіях (майданах) носять назву епіфітотій. Передумовами для виникнення епіфітотій є три основні умови: наявність великої кількості інфекції, сприйнятливість деревостанів і сприятливі погодні або інші умови. (1)

Слово «Ентомологія» походить від грецького слова „ентомо” – комаха. Починаючи з ХХ століття ентомологія виділилась в окрему дисципліну. На сьогодні є ряд ентомологічних наук: загальна, лісова, сільськогосподарська, медична, але загальна ентомологія є фундаментом для усіх них.

Ентомологія — наукова дисципліна, що вивчає комах. Інколи це означення набуває більш широкого змісту і включає в себе також вивчення інших наземних членистоногих, таких як павуки, скорпіони та кліщі.

Ентомологія — наука про комах.

Загальна ентомологія досліджує будову тіла та життєдіяльність комах, їх індивідуальний розвиток та еволюцію, різноманітність форм, розподіл за екосистемами в часі і просторі, взаємодії з довкіллям.

Прикладна ентомологія досліджує комах, які пошкоджують рослини, продукти рослинництва, лісові породи, а також збудників хвороб людини, тварин і рослин, або ж комах, що виконують корисну для людини функцію.

Основне завдання ентомології — одержання й узагальнення нових знань про світ комах з метою вирішення питань загальної біології та прикладних завдань захисту людини і рослин від негативного впливу шкідливих комах, охорони ентомофауни як фактора стійкості біоценозів. Охоплює проблеми загальної ентомології і теоретичні розроблення, що сприяють розв'язанню завдань прикладної ентомології.

1. Опис квіткових рослин

Дельфініум (живокіст)

Однорічна, дворічна рослина, холодостійка. Квітує із середини липня по середину серпня. Однорічники використовуються для клумб. Суцвіття значно менше за багаторічники. Квіти блакитного і рожевого кольору. Жовте і червоне – це виключення. Потребує добре дренованих грунтів, освітленого місця або легкої напівтіні. Висота 25см. – 1,2 м, відстань 30-45 см. Насіння восени або на початку весни – на розсаду у березні, а розсаду – у травні.

Види: Дельфініум культурний - трав'янистий багатолітник. Стебла прямі, разом з багатоквітковим суцвіттям-кистю досягають висоти до 2 м. Найбільш красивими вважаються сорти, в яких квіткова кисть починається на висоті 60 см від рівня землі. Квітки в основному полумахровые дисковидної або зірчастої форми. Махрові квітки зустрічаються лише в деяких сортів. Основне забарвлення квіток - блакитна і фіолетова.

Дельфініум кашмірський - D. cashmerianum Багатолітня рослина. Квітне з червня по липень темно-фіолетовими квітками і досягає висоти 40 див. Сорт `Album` квітне білим. Цей вигляд служить дизайнерам для створення контрасту з Arabis (Гусимцем) і Cerastum (Роговиком), з яких він красиво виглядає. Дельфініум крупноквітковий - D. grandiflorum L.Батьківщина - Алтай, південні райони Східного Сибіру, Далекий Схід, Монголія, Північний Китай. Багатолітня трав'яниста рослина до 100 см заввишки, з укороченим кореневищем і багаточисельним тонким корінням. Стебла прямі, облиствені, опушені. Листя на довгих черешках, пальчасто-розітнуте, волосисте, зверху зелені, знизу білуваті. Квітки яскраво-сині до 3,5 см в діаметрі, зібрані в рідку кисть на кінці стебла. Квітне в липні-серпні. Плід - багато-листівка з багаточисельним насінням. У культурі з 1741 року.(5)

Гвоздика садова

Багаторічна рослина, вирощується як однорічник. Має вузькі довгі, сірувато-зелені листки зібрані у розетку. Квіти поодинокі або зібрані у суцвіття: нараховують від 2 до 5 квіток.

Види: Гвоздика піщана (D. arenarius). Вже видова назва цієї гвоздики говорить про те, що її можна зустріти на піщаних ділянках. У природних умовах вона виростає в Європі. Це мініатюрна рослина, утворює невеликі дернинки. Листя зелене, тонке. Квіткові втечі 15-22 см заввишки, тонкі, але міцні, з одиночною квіткою. Квітка в гвоздики піщаною до 3 см в діаметрі, білий, по краю перисто-бахромчатий. Квітне ця гвоздика з червня до серпня. Плодоносить щорік.

Гвоздика периста (D. plumarius) - найбільш популярна зі всіх перерахованих гвоздик. У природі зустрічається на вапняках в Західній Європі.Компактні кущики гвоздики перистою утворені вилягаючими стеблами з сріблястий-сизим листям. Багаточисельні квіткові втечі піднімаються на висоту до 30 см і несуть по одній квітці, 3-4 см в діаметрі. Квітки дуже барвисті, прості або махровые, білого і строкатого забарвлення, володіють сильним приємним ароматом. Квітне гвоздика периста, як і багато інших видів, з червня по серпень; інколи наголошується цвітіння і у вересні.

Гвоздика сірувато-блакитна (О. gratianopolitanus), розростаючись, утворює суцільну дерновину заввишки 12 - 15 див. Листя має сизий наліт. Багаточисельні квіткові втечі заввишки до 30 см увінчані одиночною квіткою до 3,5 см в діаметрі. Квітки густо-рожеві, запашні. Масове цвітіння спостерігається в червні-липні протягом 30 днів. Можливе повторне цвітіння в кінці літа. Гвоздика сіро-блакитна має сорти з простими і махровими квітками різного забарвлення, у тому числі яскраво-рожевими, з рожевим кільцевим малюнком, з квітками біло-рожевого забарвлення і ін.

Гвоздика, Dianthus deltoides 'Roseus'Гвоздика трав'янка (D. deltoides) утворює суцільний щільний надгрунтовий покрив заввишки до 15 див. Листя дрібне, темно-зелене, інколи з червоністю. Квітки одиночные, рожеві і червоні, до 2 см в діаметрі, на міцних цветоносах висотою до 20 див. Квітне дуже рясно з червня по серпень. У природі гвоздику трав'янку можна зустріти на лугах і лісових узліссях в Європі і Азії. Вона широко використовується для селекційної роботи. В результаті з'явилися сорти, що значно відрізняються від природного вигляду:

Вампір - квітки яскраві, червоно-фіолетові і дуже темні листя; Діамант квітки кармінові, листя яскраво-зелене; Крімсон Ськарлет - квітки яскраво-малинові, 3,5 см в діаметрі, листя яскраво-зелене; Кармін - квітки кармінові, листя темне, з червоністю.(5)

Петунія

Теплолюбива рослина. Квітує із середини червня до середини жовтня. Квіти проста або махрова, забарвлення різноманітне, виключення яскраво-червоне , може бути двокольорова. Розмноження вегетативна рослина з махровими квітами живцюванням. Любить добре дреновані грунти, перевага легкі грунти, любить сонячне місце. Висота 15-45 см., відстань 20-30 см. Сортову висівають під скло в січні-березні для проростання насіння 21-24о, розсаду висаджують у травні.(2)

2. Характерні хвороби для даних квіткових рослин і засоби захисту

Дельфініум

Борошниста роса - Erysiphe communis Grev. f. delphinii Rab.

Приголомшуються всі надземні частини. Наліт борошнистий, білий, спочатку у вигляді плям на верхній стороні листя, що пізніше ущільнюється, з чорними точками плодових тіл гриба. Найшкідливіше для дельфініумів.

Плямистості - Phyllosticta ajacis Thuem., Diplodina del-phini Lask. На листях добре помітні з обох боків чорні незграбні плями, що зливаються, з пікнідами в центрі. Див. Левовий зів. Увядание - види Fusarium Жовті листя і в'янення, загнивання коріння.

Чорна бактерійна плямистість - Pseudomonas delphinii Stamp.

Вражаются листя, стебла, суцвіття, плоди. Зверху плями чорні, н скільки опуклі, мають концентричну зональність, знизу -темно-коричневі. Уражені частини засихають. Відмічена сортова стійкість. Хвороба сильніше розвивається у вологу щ (хладную погоду. Інфекція зберігається на рослинних залишку i. Поширення повсюдне.

Знищення сильно уражених рослин протягом вегетації і рослинних залишків восени. Перекопування грунту в міжряддях. Недопустимо використання уражених «астеній як маточники. Вирощування стійких сортів. Обприскування весною до початку зростання рослин 1%-вим розчином мідного купоросу, протягом вегетації - мідно-мильною і бордоской рідинами, хлорокисем міді.

Бактеріальна гниль - Pectobacterium carotovorum Waldet.

Мокра гнилизна коріння і кореневої шийки молодих рослин, які пог [бают протягом 2-3 днів. Захворювання сильніше розвивається в жарку вологу погоду. Інфекція зберігається в грунті. Чергування культур. Видалення рослин з грудкою землі. Див. також чорна бактерійна плямистість. Мозаїка - Tobacco mosaic virus - вірус тютюнової мозаїки. В рослин розвивається хлороз, відставання зростання, на листі з'являються дрібна крапка і деформації. Віріони паличкоподібної форми, передаються інокуляцією соку, инфекційність in vitro при температурі 22° втрачається через 4 місяці, теплова і активація настає при 95°.

Кільцева плямистість - Delphinium ringspot virus - вірус кільцевої плямистості дельфініума. На листі жовті концентричні кільця і півкільця неправильною форми. Інколи вся листова пластинка покривається хлоротичними плямами. Теплова інактивація вірусу відбувається при 65°, втрата інфекційності in vitro при 20-22° через 3 дні.(2)

Гвоздика садова

Іржа - Uromyces caryophyllinus Wint. Приголомшуються листя, стебла, чашолистки. Багаточисельні іржаво-коричневі пустули, облямовані хлоротичною тканиною. Листя і цілі втечі усихають, стебла в місцях поразки обламуються.

Найсильніше приголомшуються рослини в умовах підвищеної температури і вологості, при надлишку азотного добрива. У оранжереї захворювання розвивається протягом всього року, особливо сильно в осінньо-зимовий період. У відкритому грунті інфекція зимує на рослинних залишках. Приголомшуються багато видів гвоздик. Зимуючі спори заражають дикорослий молочай - проміжний господар іржі, з нього хвороба переходить на гвоздику. Повсюдно.

При вирощуванні гвоздики в оранжереї не загущати посадки; поливати рослини під корінь; регулярно провітрювати приміщення, в зимовий період знижувати температуру повітря до 10°. У відкритому грунті - знищення вокру! плантації гвоздики молочаю і рослинних залишків Внекорневі підгодівля NPK із співвідношенням елементів 1 : 2,5 : 3 5, а також мікроелементами - нікелем, бором, молибденом, марганцем, цинком (0,05% по препарату), які підвищують стійкість і витривалість гвоздики до іржавини. Профілактичні обприскування через 14 днів, а при появі хвороби - через 5-7 днів цинебом, поликарбацином, цинебом (0,4%) з сіркою (0,2%), фталаном, мідно-мильною рідиною.

Плямистісь:

Приголомшуються всі надземні органи протягом всієї вегетації. При сильному ураженні листя усихає, стебла обламуються, бутони не рас [ускаются або утворюються однобокі потворні квітки. Найбільш сильно розвиваються і поширюються при підвищених влаж остюку і температурі, при поганій вентиляції і надлишку азоту. Інфекція зберігається на рослинних залишках. Повсюдно. Гетероспоріоз - Heterosporium echinulatum Cke. Плями округлі, сірі, з темно-червоним обідком, спороношеиие гриба у вигляді (оливково-зеленого нальоту. Альтернаріоз - Alternaria dianthi Stev. et Hall. Плями округлі або подовжені, з чорним бархатистим нальотом спороношення гриба. Аскохітоз - Ascochyta dianthi Berk. Плями сіруваті з темною облямівкою і чорними крапками пік-вигляд в центгое. Філлостіктоз - Phyllosticta dianthi West. Плями жовтуваті з червоною облямівкою і чорними пікнідами. Чергування культур і знищення рослинних залишків у відкритому грунті, зміна грунтового субстрата або дезинфекція його - в закритому. Держаки брати від здорових рослин. Добре провітрювати теплиці. Обприскувати поликарбацином, цинебом, каптаном, хлороокисом міді, купрозаном, хомецином, Топсином-м, фундазолом, мідно-мильними і бордоской рідинами. (1)

В'янення: Приголомшуються судинно-провідні пучки, загнивають коріння і основа стебла. Виявляється протягом всієї вегетації у вигляді в'янення цілої рослини або відмирання окремих втеч. На зрізі стебла тим кільце судин.

Свежие статьи
Популярно сейчас
Почему делать на заказ в разы дороже, чем купить готовую учебную работу на СтудИзбе? Наши учебные работы продаются каждый год, тогда как большинство заказов выполняются с нуля. Найдите подходящий учебный материал на СтудИзбе!
Ответы на популярные вопросы
Да! Наши авторы собирают и выкладывают те работы, которые сдаются в Вашем учебном заведении ежегодно и уже проверены преподавателями.
Да! У нас любой человек может выложить любую учебную работу и зарабатывать на её продажах! Но каждый учебный материал публикуется только после тщательной проверки администрацией.
Вернём деньги! А если быть более точными, то автору даётся немного времени на исправление, а если не исправит или выйдет время, то вернём деньги в полном объёме!
Да! На равне с готовыми студенческими работами у нас продаются услуги. Цены на услуги видны сразу, то есть Вам нужно только указать параметры и сразу можно оплачивать.
Отзывы студентов
Ставлю 10/10
Все нравится, очень удобный сайт, помогает в учебе. Кроме этого, можно заработать самому, выставляя готовые учебные материалы на продажу здесь. Рейтинги и отзывы на преподавателей очень помогают сориентироваться в начале нового семестра. Спасибо за такую функцию. Ставлю максимальную оценку.
Лучшая платформа для успешной сдачи сессии
Познакомился со СтудИзбой благодаря своему другу, очень нравится интерфейс, количество доступных файлов, цена, в общем, все прекрасно. Даже сам продаю какие-то свои работы.
Студизба ван лав ❤
Очень офигенный сайт для студентов. Много полезных учебных материалов. Пользуюсь студизбой с октября 2021 года. Серьёзных нареканий нет. Хотелось бы, что бы ввели подписочную модель и сделали материалы дешевле 300 рублей в рамках подписки бесплатными.
Отличный сайт
Лично меня всё устраивает - и покупка, и продажа; и цены, и возможность предпросмотра куска файла, и обилие бесплатных файлов (в подборках по авторам, читай, ВУЗам и факультетам). Есть определённые баги, но всё решаемо, да и администраторы реагируют в течение суток.
Маленький отзыв о большом помощнике!
Студизба спасает в те моменты, когда сроки горят, а работ накопилось достаточно. Довольно удобный сайт с простой навигацией и огромным количеством материалов.
Студ. Изба как крупнейший сборник работ для студентов
Тут дофига бывает всего полезного. Печально, что бывают предметы по которым даже одного бесплатного решения нет, но это скорее вопрос к студентам. В остальном всё здорово.
Спасательный островок
Если уже не успеваешь разобраться или застрял на каком-то задание поможет тебе быстро и недорого решить твою проблему.
Всё и так отлично
Всё очень удобно. Особенно круто, что есть система бонусов и можно выводить остатки денег. Очень много качественных бесплатных файлов.
Отзыв о системе "Студизба"
Отличная платформа для распространения работ, востребованных студентами. Хорошо налаженная и качественная работа сайта, огромная база заданий и аудитория.
Отличный помощник
Отличный сайт с кучей полезных файлов, позволяющий найти много методичек / учебников / отзывов о вузах и преподователях.
Отлично помогает студентам в любой момент для решения трудных и незамедлительных задач
Хотелось бы больше конкретной информации о преподавателях. А так в принципе хороший сайт, всегда им пользуюсь и ни разу не было желания прекратить. Хороший сайт для помощи студентам, удобный и приятный интерфейс. Из недостатков можно выделить только отсутствия небольшого количества файлов.
Спасибо за шикарный сайт
Великолепный сайт на котором студент за не большие деньги может найти помощь с дз, проектами курсовыми, лабораторными, а также узнать отзывы на преподавателей и бесплатно скачать пособия.
Популярные преподаватели
Добавляйте материалы
и зарабатывайте!
Продажи идут автоматически
5167
Авторов
на СтудИзбе
437
Средний доход
с одного платного файла
Обучение Подробнее