4743 (Гігієнічні норми житла)

2016-07-30СтудИзба

Описание файла

Документ из архива "Гігієнічні норми житла", который расположен в категории "". Всё это находится в предмете "безопасность жизнедеятельности (бжд и гроб или обж)" из 6 семестр, которые можно найти в файловом архиве . Не смотря на прямую связь этого архива с , его также можно найти и в других разделах. Архив можно найти в разделе "рефераты, доклады и презентации", в предмете "безопасность жизнедеятельности" в общих файлах.

Онлайн просмотр документа "4743"

Текст из документа "4743"

Мiнiстерство освіти та науки України

Вищий навчальний заклад “Відкритий міжнародний університет

розвитку людини “Україна”

Горлiвський регіональний інститут

Кафедра фізичної реабілітації

РЕФЕРАТ

з дисципліни: Гігієна

На тему:

Гігієнічні норми житла

студентки 2-го курсу денної форми навчання

напряму підготовки 0102 – фізичне виховання і спорт

спеціальності 6.010200 – фізична реабілітація

Рибалко Олени Дмитрівни

Викладач: Ярош А.М.

Горлівка 2009

План

Вступ

1. Орієнтація будівель

2. Будівельні матеріали

3. Поверховість, планування і розміри приміщень

4. Внутрішня відділка приміщень

5. Боротьба з шумом

6. Попередження вогкості в будівлях

7. Освітлення житла

8. Вентиляція приміщень

9. Опалювання приміщень

Вступ

Відповідно до гігієнічних вимог житлові помешкання повинні бути достатньо просторими, сухими, світлими, чистими, надійно захищати від холоду, жари, дощів і вітрів, містити чисте повітря, вільне від пилу, шкідливих газів і патогенних мікроорганізмів, мати сприятливий мікроклімат, бути красиво оформленими в архітектурному і естетичному відношенні, забезпечувати тишу, зручності, спокій, відпочинок і необхідні умови для роботи, тепловий комфорт, задовільне природне освітлення. Чистота повітря, мікроклімат помешкання залежать від розташування будівель по відношенню до сторін світу, теплостійкості захищаючих конструкцій, системи опалювання і вентиляції. Для правильного вирішення цих питань необхідно враховувати кліматогеографічні особливості району будівництва, характер забудови населених місць, вибір будівельних матеріалів.

1. Орієнтація будівель

Для забезпечення достатнього освітлення і необхідного теплового режиму в приміщеннях важливе значення має їхня орієнтація. Сонячне проміння повинне проникати у вікна всіх основних приміщень, що є місцем постійного або тривалого перебування людей, забезпечуючи по можливості більш тривалу інсоляцію протягом дня, особливо взимку.

В жаркій будівельно-кліматичній зоні рекомендується, щоб уникнути перегріву, в літній час орієнтація головного ' фасаду будівлі, тобто того, на який виходять вікна основних приміщень, на південь або в крайньому випадку на південний схід. Західного напряму в цих випадках слід уникати, оскільки при орієнтації на захід сонячне проміння проникає в приміщення у другу половину дня, коли повітря і стіни і без того нагріті, внаслідок чого можливий перепрівши. В жаркій і теплій кліматичних зонах для пом'якшення літніх перегрівів переважно малоповерхове будівництво з критими балконами, що обмежують надходження сонячної радіації всередину приміщень. Більш низькі температури в перших поверхах забезпечуються охолоджуючим впливом землі і озелененням території.

В холодній кліматичній зоні має переважати південна орієнтація. На температурні умови в приміщеннях робить великий вплив вітер, тому на півночі питання про орієнтацію будівель розв'язується також залежно від напряму пануючих вітрів. В помірній кліматичній зоні прийнята меридіональна орієнтація фасадів будівель, краще всього за так званою геліотермічною віссю з відхиленням від меридіана на 19—22°, при якій вікна кімнат обернуті на схід і захід.

2. Будівельні матеріали

Основна гігієнічна вимога, що пред'являється до будівельних матеріалів, полягає в тому, щоб вони володіли поганою теплопровідністю, забезпечуючи захист приміщень від охолоджування і перегріву. Теплопровідність матеріалів залежить від їх пористості, від загального об'єму що міститься в них повітря.

Будівельні матеріали, що особливо використовуються для зовнішніх частин будівель, повинні бути також мало гігроскопічними, не вбирати вологу з повітря, протистояти атмосферним осіданням, легко віддавати воду назад, оскільки заповнення пір водою, коефіцієнт теплопровідності якої рівний 0,5 різко погіршує теплові властивості.

Істотне значення має мала звукопровідність Будівельних матеріалів і захищаючих конструкцій, що залежить від їх масивності, багатошарових і інших властивостей.

Повітропроникність матеріалів як чинник, що сприяє обміну кімнатного повітря із зовнішніми, має| певне гігієнічне значення, але в сучасному будівництві більшої ролі не грає .

Більшості приведених вимог відповідає дерево, цегла, бетон, Введення в товщу бетону металевої арматури (залізобетон). Полімерні матеріали дешевше традиційних будівельних матеріалів. Проте, вони можуть представляти потенційну небезпеку для здоров'я людини через можливе виділення в повітря хімічних речовин, що мають токсичну дію і неприємний запах. Їм властива також здатність накопичувати на своїй поверхні заряди статичної електрики, які при зіткненні з ними викликають неприємні відчуття. Тонкі покриття для підлоги мають більш низьку температуру, ніж звичайні підлоги. Нарешті, слід зазначити легку займистість полімерних будівельних материалів.

3. Поверховість, планування і розміри приміщень

В нових і реконструйованих містах обласного значення, житлові масиви забудовують переважно 9—12-поверховими будинками. В 6-поверхових і більш високих будинках повинен бути ліфт і сміттєпровід. Великою перевагою багатоповерхових будівель є наявність всіх видів санітарного і побутового впорядкування, проте зростання поверховості неминуче приводить до збільшення щільності заселення.

В сільській місцевості переважають індивідуальні 1— 2-поверхові житлові будинки. Двоповерхові будинки мають перевагу перед одноповерховими.

Мінімальний розмір житлової площі, встановлений на 1 людину, — 9 м2. В житлових кімнатах гуртожитку, що використовуються обмежений час, головним чином для сну і відпочинку, на кожну людину призначається 6 м2.

4. Внутрішня відділка приміщень

Відділка повинна сприяти утепленню приміщень, зменшенню звукопровідності, усувати різну нещільність, щілини, шорсткості, не змінювати істотно повітропроникність стін, сприяти віддзеркаленню світла усередині приміщень, забезпечувати можливість легкого прибирання.

Підлоги в житлових приміщеннях повинні бути теплими, рівними, щільними, не створюючими шуму при ходьбі і неслизькими. Цим вимогам відповідають дерев'яні підлоги, забарвлені масляною фарбою або покриті лінолеумом на тканинній основі. Підлоги з твердих керамічних плиток холодні, слизькі і їх застосовують лише на сходових клітках і в тих приміщеннях, де потрібна підтримка особливої чистоти (операційні, лабораторії, туалети, ванни і ін.).

Стіни частіше за все фарбують клейовими фарбами (поверх штукатурки), хоча масляні фарби мають перевагу в тому відношенні, що вони дозволяють проводити вологе прибирання стін, на їх поверхні швидше гинуть мікроби. Проте стіна, покрита масляною фарбою, стає непроникною для повітря, тоді як клейове забарвлення зменшує природну вентиляцію лише наполовину. Обклеювання стін звичайними паперовими шпалерами значне утрудняє прибирання, той, що виживає бактерій на їх поверхні збільшується. При забарвленні стін слід створювати матові поверхні, які дають дифузне віддзеркалення і сприяють рівномірності освітлення; глянсуваті, лаковані поверхні дають дзеркальне віддзеркалення.

На ступінь віддзеркалення світла, а отже, і на освітленість приміщень, великий вплив надає колір фарб. Стіни, забарвлені в білий колір, відображають до 80% падаючого на них світла, в ясно-жовтий—60%, ясно-зелений—46%, ясно-голубий — 30 %, темно-жовтий — 20 %, коричневий —15%, темно-зелений—10%, темно-голубий— 6%. Забруднені стіни, відображають світла в два рази менше ніж недавно фарбовані.

Різні кольори неоднаково впливають на центральну нервову систему. Червоний діє збуджуюче, синій і фіолетовий, навпаки, надають пригноблюючу дію. Червоно-оранжеві і жовті кольори проводять дію, що приємне бадьорить, і створюють відчуття тепла і затишку. Зелені тони діють заспокійливо; зелений і жовтий кольори якнайменше стомлюють зір. Загалом кольори, що наближаються до видимого проміння сонячного спектру і забарвлення зеленої рослинності, надають найвигіднішу дію на вказані функції організму, що слід використовувати не тільки в житлах, але і на виробництві. Відомо, що певний колір стін і предметів устаткування може сприятливо впливати на працездатність робітників.

5. Боротьба з шумом

Шумом називається сукупність звуків різної сили і висоти, коливальних рухів якого-небудь тіла, що утворюються в результаті, і що розповсюджуються в просторі у вигляді хвиль. Розрізняють шуми стабільні і імпульсні. Інтенсивність звуку визначається не абсолютною, а відносною величиною—його рівнем, що виражається в умовних логарифмічних одиницях—децибелах (дБ), які показують, наскільки даний звук в логарифмічних значеннях більше порогу чутності (Бел—автор цієї системи вимірювання).

Діапазон звуків, сприйманий вухом людини, укладається на шкалі від 0 до 139 дБ; нижня межа відповідає порогу чутності, а верхняя—порогу больових відчуттів. Уявлення про те, яким слуховим відчуттям відповідають різні рівні цієї шкали, дають наступні дані: рух легкового автомобіля—66—86 дБ, тролейбуса—78—90 дБ, вантажної машини—74—106 дБ, трамвая—79—93 дБ, автобуса— 78—96 дБ. В даний час розроблені більш точні характеристики рівня шуму, що враховують його спектральний склад.

В житлові приміщення шум проникає через вікна і щілини між рамами, через стіни при недостатній їх товщині і звукоізоляції. Нерідко джерелами шуму служать вбудовані в будівлі магазини, майстерні, ліфти.

Згідно встановленої нормі шум в житлових приміщеннях не повинен перевищувати 30 дБ. При постійній дії високий шум викликає стомлення, знижує працездатність, увагу, підвищує кров'яний тиск і нервову збудливість, зменшує моторну і секреторну діяльність шлунку. Встановлено, що постійний вуличний шум сприяє виникненню багатьох захворювань, особливо гіпертонічної хвороби і хвороб нервової системи. Слід особливо підкреслити значення тиші під час сну. Нічний шум виключає можливість повного відпочинку, особливо органів чуття і центральної нервової системи.

Досліджують вплив шуму за допомогою шумомірів, датчиком є мікрофон.

6. Попередження вогкості в будівлях

Вогкість в будівлях сприяє при зниженій температурі повітря переохолодженню організму і розвитку захворювань дихальних шляхів, нирок, невралгії, ревматизму. Крім того, вона заподіює збиток і самій будівлі, створюючи сприятливі умови для розвитку низьких організмів—грибів, що викликають той, що гниє і руйнування дерев'яних частин.

Головною причиною вогкості в приміщеннях є сирі стіни: у зв'язку з високим рівнем стояння ґрунтових вод, які необхідно відводити шляхом дренажу ґрунту і створювати водозахисні прокладки між нею і фундаментом.

  • Дерево, вживане для будівництва, повинне бути сухим, перед здачею в експлуатацію будівля повинна просушуватися.

  • Розвитку вогкості в приміщеннях сприяють деякі побутові процеси, наприклад прання білизни, приготування їжі. Ознаками вогкості, окрім підвищеної вогкості повітря, служать поява темних плям і цвілі в нижніх частинах зовнішніх стін, відпала штукатурка, неприємний запах.

7. Освітлення житла

Добре освітлення житлових приміщень необхідне для створення нормальних умов для зорової роботи і в загальногігієнічному відношенні. Недостатнє або нераціональне освітлення веде до стомлення очей, центральної нервової системи, знижує розумову і фізичну працездатність, сприяє розвитку ряду захворювань, зокрема короткозорості у дітей, створює можливість виникнення травм. Світлова енергія робить вплив на велику кількість фізіологічних процесів в організмі.

Світловий потік—потужність променистої енергії, оцінювана по світловому відчуттю. За одиницю світлового потоку прийнятий люмен (лм)—световой потік, випромінюваний абсолютно чорним тілом площею 0,5305 мм2 при температурі затвердіння платини. Освітленість — густина світлового потоку освітленої поверхні. За одиницю освітленості прийнятий люкс (лк)—освітленість поверхні в 1 м2, на яку падає і рівномірно розповсюджується світловий потік, рівний 1 лм. Освітленість вимірюється за допомогою люксметрів - приладів, датчиком яких є фотоелемент.

Мінімальна освітленість при люмінесцентних лампах повинна дорівнювати: в адміністративних і учбових закладах, читальнях, концертних залах—300 лк; в банках, ощадкасах, поштових відділеннях, машинописних і рахункових бюро, продовольчих магазинах—400 лк; в житлових і суспільних зданиях— 100 лк. В деяких приміщеннях, у тому числі гуртожитках, передбачають додаткове місцеве освітлення.

8. Вентиляція приміщень

Величина необхідного обміну кімнатного повітря із зовнішнім залежить від числа людей, що знаходилися в приміщенні, його кубатури і характеру роботи, що проводиться. Вона може бути визначена на основі різних показників, і як одне з них, поширеного в санітарній практиці при обстеженні житлових приміщень - зміст двоокису вуглецю. Вентиляція не повинна допускати перевищення змісту вуглекислоти в приміщенні вище 1%, яке прийняте як допустима концентрація і для звичайних житлових приміщень, класів, лікарняних палат і ін.

Чистота повітря в приміщеннях обумовлюється забезпеченням для кожної людини необхідного об'єму воздуха—так званого повітряного куба і його регулярною зміною із зовнішнім повітрям. Кількість потрібного для цього вентиляційного повітря на одну людину в годину називається об'ємом вентиляції.

Свежие статьи
Популярно сейчас
Как Вы думаете, сколько людей до Вас делали точно такое же задание? 99% студентов выполняют точно такие же задания, как и их предшественники год назад. Найдите нужный учебный материал на СтудИзбе!
Ответы на популярные вопросы
Да! Наши авторы собирают и выкладывают те работы, которые сдаются в Вашем учебном заведении ежегодно и уже проверены преподавателями.
Да! У нас любой человек может выложить любую учебную работу и зарабатывать на её продажах! Но каждый учебный материал публикуется только после тщательной проверки администрацией.
Вернём деньги! А если быть более точными, то автору даётся немного времени на исправление, а если не исправит или выйдет время, то вернём деньги в полном объёме!
Да! На равне с готовыми студенческими работами у нас продаются услуги. Цены на услуги видны сразу, то есть Вам нужно только указать параметры и сразу можно оплачивать.
Отзывы студентов
Ставлю 10/10
Все нравится, очень удобный сайт, помогает в учебе. Кроме этого, можно заработать самому, выставляя готовые учебные материалы на продажу здесь. Рейтинги и отзывы на преподавателей очень помогают сориентироваться в начале нового семестра. Спасибо за такую функцию. Ставлю максимальную оценку.
Лучшая платформа для успешной сдачи сессии
Познакомился со СтудИзбой благодаря своему другу, очень нравится интерфейс, количество доступных файлов, цена, в общем, все прекрасно. Даже сам продаю какие-то свои работы.
Студизба ван лав ❤
Очень офигенный сайт для студентов. Много полезных учебных материалов. Пользуюсь студизбой с октября 2021 года. Серьёзных нареканий нет. Хотелось бы, что бы ввели подписочную модель и сделали материалы дешевле 300 рублей в рамках подписки бесплатными.
Отличный сайт
Лично меня всё устраивает - и покупка, и продажа; и цены, и возможность предпросмотра куска файла, и обилие бесплатных файлов (в подборках по авторам, читай, ВУЗам и факультетам). Есть определённые баги, но всё решаемо, да и администраторы реагируют в течение суток.
Маленький отзыв о большом помощнике!
Студизба спасает в те моменты, когда сроки горят, а работ накопилось достаточно. Довольно удобный сайт с простой навигацией и огромным количеством материалов.
Студ. Изба как крупнейший сборник работ для студентов
Тут дофига бывает всего полезного. Печально, что бывают предметы по которым даже одного бесплатного решения нет, но это скорее вопрос к студентам. В остальном всё здорово.
Спасательный островок
Если уже не успеваешь разобраться или застрял на каком-то задание поможет тебе быстро и недорого решить твою проблему.
Всё и так отлично
Всё очень удобно. Особенно круто, что есть система бонусов и можно выводить остатки денег. Очень много качественных бесплатных файлов.
Отзыв о системе "Студизба"
Отличная платформа для распространения работ, востребованных студентами. Хорошо налаженная и качественная работа сайта, огромная база заданий и аудитория.
Отличный помощник
Отличный сайт с кучей полезных файлов, позволяющий найти много методичек / учебников / отзывов о вузах и преподователях.
Отлично помогает студентам в любой момент для решения трудных и незамедлительных задач
Хотелось бы больше конкретной информации о преподавателях. А так в принципе хороший сайт, всегда им пользуюсь и ни разу не было желания прекратить. Хороший сайт для помощи студентам, удобный и приятный интерфейс. Из недостатков можно выделить только отсутствия небольшого количества файлов.
Спасибо за шикарный сайт
Великолепный сайт на котором студент за не большие деньги может найти помощь с дз, проектами курсовыми, лабораторными, а также узнать отзывы на преподавателей и бесплатно скачать пособия.
Популярные преподаватели
Добавляйте материалы
и зарабатывайте!
Продажи идут автоматически
5167
Авторов
на СтудИзбе
437
Средний доход
с одного платного файла
Обучение Подробнее