168856 (Заказники як форма збереження біорозмаїття), страница 4

2016-07-30СтудИзба

Описание файла

Документ из архива "Заказники як форма збереження біорозмаїття", который расположен в категории "". Всё это находится в предмете "экология" из 6 семестр, которые можно найти в файловом архиве . Не смотря на прямую связь этого архива с , его также можно найти и в других разделах. Архив можно найти в разделе "курсовые/домашние работы", в предмете "экология" в общих файлах.

Онлайн просмотр документа "168856"

Текст 4 страницы из документа "168856"

З впевненістю можна стверджувати, що в умовах Чолгинського заказника склались сприятливі умови для регульованого випасання свійських тварин при навантаженні не більше 100 голів корів та 25 голів коней на одне пасовище протягом сезону. В багатьох випадках випасання слід навіть рекомендувати, що пов'язано з управлінням локальними рослинними формаціями необхідними для підтримки успішного гніздування цінних мисливських та рідкісних видів птахів. Тільки випасання з допомогою собак на території заказника виключається повністю, бо такий режим випасання порушує весь заповідний режим заказника, створює надмірні умови хвилювання для птахів, що гніздуються і молодняка багатьох видів.

Випасання зокрема в умовах Чолгинського заказника максимально сприяло утворенню значної популяції зеленої ропухи (Bufo viridis), яка як правило в умовах Львівщини вважається малочисельним, а місцями рідкісним видом, але в умовах Чолгинського заказника досягає найвищої щільності не тільки для області, але й для всього регіону Західної України в цілому. Саме територія Чолгинського заказника з одного боку лежить на границі північно-східного поширення цьоговиду, а з іншого боку заказник став найбільшим резерватом для успішного збереження цього виду земноводних в регіоні, що випливає в наслідок огляду існуючої спеціальної літератури. Значення випасання для утворення багаточисельної популяції зелених ропух в Чолгинському заказнику полягає в тому, що свійські тварини сприяють збільшенню природного корму для ропух в тому числі і личинок комах шкідливих для цих же свійських тварин, а крім того переважно корови, втоптуючи грунт, часто сприяють утворенню великої кількості необхідних для цих земноводних укрить.

На території існуючого заказника обмежена господарська діяльність, але розробляючи мененджмент-план його розвитку вчені вважають, що на території заказника доцільне викошування трав та болотної рослинності особливо в післягніздовий період, коли фактично вже вивелись всі види мисливської та іншої фауни. Дуже доцільним на території заказника є викошування рогозів та очеретів на водоймі, де концентруються головні угруповання мігруючих сивкоподібних. Такі умови спиятимуть активному добуванню корму куликами, їхньому захисту від хижаків і можливих бродячих свійських тварин, а також наступному гніздуванню крячків, норців. В свою чергу ці умови викошування запобігатимуть можливому випалюванню очеретів і рогозів, які останнім часом часто практикують на території області як і пастухи, так і окремі жителі навколишніх сіл. А таке випалювання рослинності на території заказника категорично заборонено і воно порушує весь природоохоронний режим та збіднює фауну та населення всього заказника. В цьому нам довелось переконатись у 2000 р., коли на частині території заказника були випалені значні очеретяні зарості.

Сінокосіння ж в пізньо-літній період, навпаки поступово сприятиме збагаченню фауни заказника і при тому можливо запобігатиме поширенню синантропних рослин і частково бур'янів, які звичайно можуть загрожувати зміні рослинності заказника і всього цінного природного комплексу. Доцільним на території заказника є випасання рогатої худоби і коней, яке також сприяє збагаченню природних екосистем особливо різними видами комах, що в свою чергу є важливим кормом для багатьох хребетних тварин. Але на території заказника фактично не допускаються такі сільськогосподарські роботи, як оранка та сівба, бо саме вони докорінно можуть вплинути на зміни екосистеми і її флористичні та фауністичні ресурси. З іншого боку землі заказника фактично зовсім несприятливі для робіт такого характеру.

Проте, корисно для екосистем заказника було б підняти на 0.5-1.0 м рівень води у хвостосховищі, яке через низький відвідний колодязь щорічно втрачає дуже багато води і міліє, зменшуючи площі придатні для використання рідкісними видами птахів.

Для уникнення конфліктних ситуацій між інтересами мисливських та рибальських колективів було б доцільно рекомендувати для розвитку любительського рибальства в районі спеціальне облаштування для рибальських потреб найближчих водойм у районі і зокрема поблизу с.Тарнавиця, де спортивний лов риби традиційно проводився і раніше. Зокрема, доцільно рекомендувати Яворівському національному парку подбати про організацію платних послуг для любительського і спортивного рибальства на окремих спеціально відведених для цих потреб водоймах, які могли б бути розміщені на території парку чи в його буферній зоні.

В умовах існуючого природного комплексу, що склався біля с. Чолгині за останні десятиліття на територіях, що прилеглі до заказника домінує відкритий ландшафт і це є необхідною умовою для збереження сформованого нового фауністичного комплексу. Зокрема відсутність деревних насаджень в межах заказника сприяє успішному гніздуванню більшості водоплавних та болотних видів птахів, які якраз в умовах відкритого ландшафту більше захищені від різних хижаків, у тому числі і хижих птахів. Крім того, умови відкритого простору максимально сприяють успішності гніздування багатьох видів сивкоподібних, інших болотних та цінних мисливських видів птахів, яким постійно може загрожувати локальна популяція сірої гави або крука. Але відсутність близьких деревних насаджень не сприяють цим воронивим птахам і тому втрати при гніздуванні водно-болотних птахів від згаданих видів воронових є мінімальними. В таких умовах є зовсім небажаним висаджування дерев або навіть чагарників не тільки по дамбах навколо існуючого заказника, але і на ближніх від заказника територіях, зокрема вздовж шосейних трас, що знаходяться поблизу с. Чолгині. Кошти які могли б витрачатись на такі міроприємства краще спрямувати на інші природоохоронні заходи, які не принесуть шкоди ні заказнику, ні його фауністичним ресурсам.

На території заказника, з метою збереження природнього спадку, заборонені роботи з видобутку корисних копалин, оскільки вони можуть привести до нових небажаних змін у заказнику (рівня води, рослинності, тощо) чим загрожуватимуть його існуванню і суперечуватимуть ст. 26, Глава 5 Закону України "Про природно-заповідний фонд України".

На території заказника "Чолгинський" проживають або зустрічаються в період міграцій дев'ять видів тварин занесених до списку загрожуваних видів у Європі, це: коромисло зелене (Aeschna viridis), карась сріблястий (Carassius carassius), джерлянка червоночерева (Bombina bombina), квакша (Hyla arborea), тритон гребінчастий (Triturus cristatus), деркач, дерихвіст степовий, орлан-білохвіст, баклан малий (The IUCN Species Survival Commission, "2000 IUCN Red List of Threatened Species", IUCN - The World Conservation Union, Cambridge, 2000). Тут також відмічені види, які віднесені до Видів Загальноєвропейської Природоохоронної Значимості (Species of European Conservation Concern, SPECs) відповідно до чотирьох визначених категорій.

Унікальність рослинних угруповань території заказника, обумовлюють певну специфіку фауни безхребетних, і зокрема комах. Так, тут зустрічаються кілька видів прямокрилих (Locusta migratoria, Oedipoda coerulescens, Tettigonia sp. та ін.) які живляться злаковими та очеретом. Верби, як основна деревна порода є об'єктом харчування для деревоточця пахучого (Cossus cossus). Серед інших привабливих в естетичному плані видів лускокрилих слід відмітити Cerura vinula, Celerio euphorbiae, Pergessa elpenor, Arctia caja. Крім того, в межах заказника відмічена стійка популяція махаона (Papilio machaon), занесеного в червону книгу України, та павука Argiope bruennichi - регіонально рідкісного ксерофільного представника фауни.

З інших безхребетних, інтерес представляють нематоди, виявлені як в грунті, так і у водоймах. Грунтові нематоди представлені в переважній більшості типовими ксерофільними формами, з яких описано новий для науки рід і вид Acroukrainicus sagittiferus. Це численні види з родин Cephalobidae (Acrobeles ciliatus, Acrobeloides thornei, A. buetschlii, Chiloplacus coarticaudatus, Stegelletina similis, Zeldia sp.), Panagrolaimidae (Panagrolaimus), Aphelenchoididae (три види Aphelenchoides) та Discolaimidae (Discolaimus). Виявлені також Ecumenicus monhystera, Mesodorylaimus Aporcelaimidae. Крім того відмічена присутність неспецифічних ектопаразитичних нематод (Helicotylenchus, Hemicycliophora, Tylenchorhynchus), в тому числі і переносників вірусів (Longidorus, Trichodorus) та типових седентарних ендопаразитів (Heteroderoidea). В прісноводних біотопах виявлено високу чисельність сапробіотичних нематод (Diplogastridae, Diploscapter, Panagrolaimus thienemanni, P. hygrophilus), характерних для порушених або забруднених біотопів.

Проведені попередні дослідження свідчать про своєрідність даної екосистеми і нагальну необхідність подальшого її вивчення спеціалістами в разних галузях зоологічної та біологічної науки.

Висновки

Однією з форм охорони навколишнього середовища є заповідна справа – комплекс організаційних, правових, наукових, економічних і виховних заходів, спрямованих на збереження унікальних та типових ландшафтів чи окремих природних об’єктів (видів рослинного і тваринного світу, насамперед рідкісних та таких, що перебувають під загрозою зникнення і занесених до Червоної книги, геологічних утворень, водойм тощо) у наукових, природоохоронних цілях

Зникнення видів і деградація довкілля викликають дедалі більше занепокоєння не лише вчених-екологів. Кількісне й якісне зубожіння біоти зазначають усі, хто хоч трохи стикається з дикою природою. Навіть не дуже спостережливі городяни помічають, що дедалі менше стає птахів, метеликів, риби, грибів, ягід, а передмістя, куди вони виїжджають на відпочинок, з кожним роком втрачають свою привабливість.

Стрімкий розвиток цивілізації не прискорив процесів видоутворення, але інтенсифікував процеси вимирання видів. Це відбувається через руйнування місць проживання видів, надмірну економічну експлуатацію окремих видів (масовий відстріл тварин, хижацьке рибальство, вирубування комерційно цінних видів дерев тощо), конкуренцію з екзотичними видами «чужих» фаун і флор, екстенсивне нарощування масштабів сільськогосподарської діяльності (передусім вирубування лісів і розорювання під сільськогосподарські угіддя цілинних земель), глобальне техногенне забруднення біосфери.

Людство занепокоєне тим, що біорізноманітність істотно зменшується в результаті деяких видів людської діяльності. Необхідно передбачити можливість істотного скорочення чи втрати біорізноманітності, відвернути небезпеку й усунути причини цього.

Постає нагальне питання про збереження того біорізноманітті, яке існує на території України. Велику роль у цьому відіграють законсервовані території – заказники місцевого та державного значення.

Заказники — це території й акваторії, на яких охороняються окремі види рослин і тварин або природні комплекси (озера, болота, ділянки лісу чи степу з рідкісними видами рослин або тварин, печери, території з унікальними геологічними утвореннями тощо). На території заказників дозволяється обмежена господарська діяльність, але тільки така, що не завдає шкоди об'єктам, які охороняються (наприклад, обмежена заготівля сіна в лісових заказниках, збирання морської трави зостери в приморських заказниках, регламентоване полювання на окремих видів тварин у заповідно-мисливських господарствах). На території України практично в кожній області є принаймні кілька заказників.

Список використаної літератури:

  1. Білявський Г. О., Падун М. М., Фурдуй Р. С. Основи екологічних знань. — К.: Либідь, 2000.

  2. Білявський Г. О., Падун М. М., Фурдуй Р. С. Основи загальної екології: Підруч. — К.: Либідь, 1993.

  3. Бойчук Ю. Д., Солошенко Е. М., Бугай О. В. Екологія і охорона навколишнього середовища: Навч. посіб. — 2-ге вид., стереотип. — Суми: Вид. “Унів. книга”, 2003. — 284 с.

  4. Географічна енциклопедія України в трьох томах. - К.: Українська енциклопедія, 1993. – 1-3т.

  5. Дерій С. І., Ілюха В. О. Екологія. — К.: Вид-во фітосоціолог. центру, 1998.

  6. Джигирей В. С. Екологія та охорона навколишнього природного середовища: Навч. посіб. — К.: Знання, 2000.

  7. Екологія людини: Підруч. для вищ. навч. закл. / О. М. Микитюк, О. З.

Запольський А.К, Салюк А.І. Основи екології. — К.: Вища освіта. — 2001.

  1. Злотін В. М. Бровдій. Екологія. — Х.: Ранок, 1998.

  2. Злобін Ю. А. Основи екології. — К.: Лібра, 1998.

  3. Исаченко А.Г. Ландшафтоведение и физико - географическое районирование. - М.: Высшая школа, 1991, С 5 - 19, 199 - 200.

  4. Колотило Д. М. Екологія і соціологія: Навч. посіб. — К.: КНЕУ, 1999.

  5. Крисаченко В. С., Мостяєв О. І. Україна: природа і люди. — К.: НІСД, 2002. — 623 с.

  6. Основи соціоекології (Ред. Г. О. Бачинський).- К.: Вища школа, 1995. - С. 52-58.

  7. Охорона навколишнього середовища та використання природних ресурсів України. - К., 1992. - С. 106 - 107.

  8. Проблеми екології рідного краю (навчальні матеріали) (Ред. Л.П. Царик). Тернопіль, 1993. - С. 16 - 20

  9. Реймерс Н.Ф. Природопользование: словарь - справочник. – М.: Мысль. – 1990.

  10. Справочник по заповедному делу (Ред. А.М. Гродзинский ). - К.: Урожай, 1998. - С. 33 - 36..

  11. Сторожук В.М, Яцюк Р.А. Основи екології та навколишнього середовища — Львів: Афішаю — 2000.

  12. Шаблій О.І. Соціально-економічна географія України. — Львів: Світ. — 1994.

Додаток

Природні заказники Рівненської області

№ на карті

Назва території або об’єкта природно-заповідного фонду

Категорія

Площа, га

Рік створ

ЗАКАЗНИК

4

Вишнева гора

Ботанічний

97.0

1974

5

Сварицевицький

Ботанічний

2220.0

1981

6

Озерський

Ботанічний

1276.0

1981

7

Почаївський

Ландшафтний

927.0

1980

8

Хиноцький

Ботанічний

2267.0

1980

9

Золотинський

Ботанічний

3016.0

1981

10

Урочище Прище

Загальнозоологічний

100.0

1974

11

Висоцький

Лісовий

110.0

1984

12

Острівський

Гідрологічний

2126.0

1985

13

Дібрівський

Гідрологічний

873.0

1985

14

Вичівський

Ботанічний

2762.0

1981

15

Суський

Ботанічний

298.0

1984

16

Бущанський

Ботанічний

385.0

1984

17

Немирівський ліс

Лісовий

192.0

1991

18

Михайлівський

Ботанічний

200.0

1986

19

Урочище Баранне

Ботанічний

268.0

1986

20

Урочище Ситенське

Ботанічний

67.0

1983

21

Урочище Солонівське

Ботанічний

103.0

1983

22

Урочище Хрінники

Орнітологічний

1.30

1983

23

Урочище Вичивки

Орнітологічний

40.0

1983

24

Яр Каменярня, урочище Біла дебря

Геологічний

20.0

1983

25

Урочище Добрятин

Гідрологічний

129.0

1983

26

Урочище М'ятин

Гідрологічний

152.0

1983

27

Урочище Верба

Гідрологічний

148.0

1983

28

Урочище Студянка

Гідрологічний

64.0

1983

29

Урочище Стрілки

Гідрологічний

35.0

1983

30

Любомирське

Лісовий

88.30

1983

31

Мізоцький кряж

Геологічний

2526.0

1979

32

Мощаницький

Ентомологічний

44.0

1983

33

Будеразький

Лісовий

100.0

1979

34

Ясинівський

Ентомологічний

22.0

1983

35

Клинцівський

Ентомологічний

30.0

1983

36

Нараївський

Ентомологічний

27.0

1983

37

Урочище Бережани

Ботанічний

400.0

1991

38

Ступнівський

Ентомологічний

59.0

1983

39

Стеблівський

Ентомологічний

7.0

1983

40

Коршівський

Ентомологічний

32.0

1983

41

Озерянський

Ентомологічний

3.0

1983

42

Кунинська дача

Ботанічний

200.0

1979

43

Грушвицький

Ентомологічний

10.0

1983

44

Підгірцівський

Ентомологічний

14.0

1983

45

Новоставський

Лісовий

40.0

1983

46

Мар'янівський

Орнітологічний

215.0

1979

47

Рокитнянська діброва

Ботанічний

54.0

1993

48

Базальтівський

Лісовий

38.0

1979

49

Деражнинський

Іхтіологічний

100.0

1983

50

Урочище Чортове болото

Орнітологічний

163.0

1991

51

Бармаківський

Ентомологічний

19.0

1983

52

Рясниківський

Ентомологічний

15.0

1983

53

Новоставський

Ентомологічний

8.0

1983

54

М'ятинський

Ентомологічний

12.0

1983

55

Колоденський

Ентомологічний

12.0

1983

56

Корнинський

Ботанічний

77.0

1979

57

Урочище Дівоча гора

Ботанічний

146.70

1979

58

Розвазький

Ентомологічний

5.0

1983

59

Точевицький

Ентомологічний

6.0

1983

60

Збитенський

Орнітологічний

200.0

1993

61

Збитенський

Гідрологічний

458.0

1990

62

Бущанський

Ентомологічний

46.0

1983

63

Корецькі граніти

Геологічний

15.0

1979

64

Маренинсько-Устянські граніти

Геологічний

170.0

1979

65

Більчаківський

Лісовий

17.0

1983

66

Соколині гори

Ландшафтний

510.0

1972

67

Полянські стави

Гідрологічний

555.0

1991

68

Урочище Каліжари

Ландшафтний

447.0

1995

69

Урочище Берці

Лісовий

288.0

1995

70

Кузьмівський

Ландшафтний

450.0

1995

71

Урочище Брище

Загальнозоологічний

850.0

1983

72

Чабельський

Лісовий

51.0

1983

73

Карпилівський

Ботанічний

700.0

1983

74

Масевицький, урочище Старики

Загальнозоологічний

1500.0

1972

75

Білинський

Ботанічний

100.0

1983

76

Урочище Медин

Лісовий

20.0

1983

77

Ельнівський

Ботанічний

3548.0

1983

78

Грабунський

Ботанічний

769.0

1983

79

Урочище П'ятий кар'єр

Гідрологічний

77.0

1983

80

Урочище Вовча гора

Орнітологічний

64.0

1983

81

Костянтинівський

Лісовий

0.80

1983

82

Урочище Романщина

Орнітологічний

90.0

1983

83

Урочище Порода

Гідрологічний

36.0

1983

84

Урочище Вижар

Ботанічний

36.0

1983

85

Урочище Липне

Ботанічний

40.0

1983

86

Урочище Потки

Ботанічний

9.0

1983

87

Мульчицький

Ботанічний

3860.0

1983

88

Урочище Глуща

Загальнозоологічний

183.0

1979

89

Нобельський

Орнітологічний

510.0

1983

90

Прип'ятський

Іхтіологічний

3155.0

1983

91

Мутвицький

Загальнозоологічний

4745.0

1995

92

Дібрівський

Гідрологічний

106.0

1995

93

Урочище Поличне

Загальнозоологічний

219.0

1979

94

Урочище Стирське

Орнітологічний

273.0

1983

95

Урочище Озарінь

Ботанічний

90.0

1983

96

Літвицький

Лісовий

74.0

1972

97

Мостівський

Лісовий

197.0

1979

98

Ольхава

Лісовий

539.0

1995

99

Лев'ятинське болото

Ботанічний

23.0

1991

100

Залавський

Ботанічний

3062.0

1983

101

Осницький

Загальнозоологічний

300.0

1979

102

Більський

Ботанічний

1865.0

1983

103

Глинівський

Ботанічний

2130.0

1983

104

Мушнянський

Ботанічний

2018.0

1983

105

Плавський

Ботанічний

600.0

1983

106

Карасинський

Лісовий

267.0

1979

107

Красносільський

Ботанічний

1004.0

1983

108

Воронківський

Ботанічний

2400.0

1983

109

Озерський

Ботанічний

1840.0

1983

110

Партизанський

Ботанічний

1942.0

1983

111

Урочище Бір

Ботанічний

679.0

1993

112

Урочище Кишка

Ботанічний

422.0

1995

113

Урочище Савчуки

Ботанічний

65.60

1995

114

Остроганський

Лісовий

168.40

1999

19

Свежие статьи
Популярно сейчас
Зачем заказывать выполнение своего задания, если оно уже было выполнено много много раз? Его можно просто купить или даже скачать бесплатно на СтудИзбе. Найдите нужный учебный материал у нас!
Ответы на популярные вопросы
Да! Наши авторы собирают и выкладывают те работы, которые сдаются в Вашем учебном заведении ежегодно и уже проверены преподавателями.
Да! У нас любой человек может выложить любую учебную работу и зарабатывать на её продажах! Но каждый учебный материал публикуется только после тщательной проверки администрацией.
Вернём деньги! А если быть более точными, то автору даётся немного времени на исправление, а если не исправит или выйдет время, то вернём деньги в полном объёме!
Да! На равне с готовыми студенческими работами у нас продаются услуги. Цены на услуги видны сразу, то есть Вам нужно только указать параметры и сразу можно оплачивать.
Отзывы студентов
Ставлю 10/10
Все нравится, очень удобный сайт, помогает в учебе. Кроме этого, можно заработать самому, выставляя готовые учебные материалы на продажу здесь. Рейтинги и отзывы на преподавателей очень помогают сориентироваться в начале нового семестра. Спасибо за такую функцию. Ставлю максимальную оценку.
Лучшая платформа для успешной сдачи сессии
Познакомился со СтудИзбой благодаря своему другу, очень нравится интерфейс, количество доступных файлов, цена, в общем, все прекрасно. Даже сам продаю какие-то свои работы.
Студизба ван лав ❤
Очень офигенный сайт для студентов. Много полезных учебных материалов. Пользуюсь студизбой с октября 2021 года. Серьёзных нареканий нет. Хотелось бы, что бы ввели подписочную модель и сделали материалы дешевле 300 рублей в рамках подписки бесплатными.
Отличный сайт
Лично меня всё устраивает - и покупка, и продажа; и цены, и возможность предпросмотра куска файла, и обилие бесплатных файлов (в подборках по авторам, читай, ВУЗам и факультетам). Есть определённые баги, но всё решаемо, да и администраторы реагируют в течение суток.
Маленький отзыв о большом помощнике!
Студизба спасает в те моменты, когда сроки горят, а работ накопилось достаточно. Довольно удобный сайт с простой навигацией и огромным количеством материалов.
Студ. Изба как крупнейший сборник работ для студентов
Тут дофига бывает всего полезного. Печально, что бывают предметы по которым даже одного бесплатного решения нет, но это скорее вопрос к студентам. В остальном всё здорово.
Спасательный островок
Если уже не успеваешь разобраться или застрял на каком-то задание поможет тебе быстро и недорого решить твою проблему.
Всё и так отлично
Всё очень удобно. Особенно круто, что есть система бонусов и можно выводить остатки денег. Очень много качественных бесплатных файлов.
Отзыв о системе "Студизба"
Отличная платформа для распространения работ, востребованных студентами. Хорошо налаженная и качественная работа сайта, огромная база заданий и аудитория.
Отличный помощник
Отличный сайт с кучей полезных файлов, позволяющий найти много методичек / учебников / отзывов о вузах и преподователях.
Отлично помогает студентам в любой момент для решения трудных и незамедлительных задач
Хотелось бы больше конкретной информации о преподавателях. А так в принципе хороший сайт, всегда им пользуюсь и ни разу не было желания прекратить. Хороший сайт для помощи студентам, удобный и приятный интерфейс. Из недостатков можно выделить только отсутствия небольшого количества файлов.
Спасибо за шикарный сайт
Великолепный сайт на котором студент за не большие деньги может найти помощь с дз, проектами курсовыми, лабораторными, а также узнать отзывы на преподавателей и бесплатно скачать пособия.
Популярные преподаватели
Добавляйте материалы
и зарабатывайте!
Продажи идут автоматически
5209
Авторов
на СтудИзбе
430
Средний доход
с одного платного файла
Обучение Подробнее