88416 (Вивчення правопису у 1-4 класах з допомогою засобів мультимедіа), страница 2

2016-07-30СтудИзба

Описание файла

Документ из архива "Вивчення правопису у 1-4 класах з допомогою засобів мультимедіа", который расположен в категории "". Всё это находится в предмете "педагогика" из 6 семестр, которые можно найти в файловом архиве . Не смотря на прямую связь этого архива с , его также можно найти и в других разделах. Архив можно найти в разделе "курсовые/домашние работы", в предмете "педагогика" в общих файлах.

Онлайн просмотр документа "88416"

Текст 2 страницы из документа "88416"

Краще попередити помилки в письмі учня, ніж потім їх виживати.

Отже, слухові, зорові і рухомі сприймання відіграють важливу роль в оволодінні навичками письма, але які з них матимуть перевагу в тому чи іншому випадку, буде залежати від характеру орфограм, від ступеня підготовленості учнів з граматики й орфографії.

При письмі часто діють одночасно різні фактори, можливо з перевагою одного якогось з них. Так, при письмі слів у І-II класах з йотованими буквами (няня, синє, давнє, люблю і т. ін.), мають значення як зорово-моторне сприймання, так і рух рукою при письмі. Такі слова учні цих класів навчаються писати через зіставлення вимови (слухове сприймання) і їх графічного зображення (зорове сприймання), бо вони ще не усвідомлюють глибоко, що ці букви можуть позначати один звук, а в іншому випадку два звуки (моя, грає). Отже, при письмі слів з йотованими діють фактори зорового, слухового і моторно-рухомого сприймання.

Подібних фактів українського письма можна навести чимало.

Не слід, однак, перебільшувати значення зазначених факторів. Зір, слух, вправи рукою при письмі мають додаткову роль в процесі навчання письма. У навчанні правопису основну роль відіграє свідомість письма. За всяких умов навчання письма учень повинен усвідомити зміст, побудову і форму-слів. Мається на увазі четвертий фактор при навчанні правопису — знання граматики.

Відомо, що основним принципом правопису української мови є морфологічний принцип, і Саме частина граматики — морфологія —визначає правила правопису коренів, префіксів, суфіксів, закінчень. Отже, лише глибоке усвідомлення, міцне засвоєння правил граматики створить основу для набуття навичок грамотного письма. Письмо навмання, без опори на певні правила може привести до письма неправильного, з грубими орфографічними помилками, які потім буде важко викорінювати як учителеві, так і учням.

Не можна навчити правильно писати іменники круча, сажа,, груша, площа в орудному відмінку однини, не застосувавши правила про те, що іменники жіночого роду на -жа, -ча, -ша, -ща в орудному відмінку однини мають закінчення -ею, а не -ою, як це мають подібні іменники на (хата — хатою).

З усього сказаного можна зробити висновок, що звичайним списуванням на зір чи слух не можна навчити учнів правильного письма. Орфографічне грамотного письма можна досягти тільки свідомим вивченням правил граматики й орфографії.

Особливістю письма грамотної людини є те, що вона легко,, швидко, майже непомітно для себе вміє застосувати в своєму письмі граматичні знання. Правильність письма досягається-звичкою завжди контролювати своє письмо, бути уважним під час письма. Таку звичку треба виробити в учнів в процесі всієї навчальної роботи в школі, зокрема під час письма. Лише знання граматики при достатній практиці письма, при умові уважного контролю за своїм письмом приведе учнів до повної орфографічної грамотності. Знаючи найголовніші фактори, що на них будується навчання правопису, вчитель буде добирати найдоцільніші прийоми і відповідні вправи для вироблення в учнів навичок грамотного письма.

1.2 Психолого-педагогічний аспект використання комп’ютера при вивченні правопису

На даний час у навчально-виховний процес школи поступово але впевнено вплітаються новітні інформаційні технології. На зміну старим методикам приходять сучасні, розвивальні, що планують окрім звичайного навчання всебічний розвиток особистості.

На тлі цих процесів стає актуальним використання комп’ютера як засобу навчання, а не лише як предмету вивчення в школі. Звернувшись до початкової ланки освіти ми можемо знайти чимало можливостей такого використання у різних напрямках вивчення рідної мови, зокрема у правописі.

Та перед тим як розглянути можливості застосування комп’ютера при вивченні правопису в початкових класах, необхідно наголосити, що саме має нести комп’ютерне навчання в освіту, які проблеми має вирішувати.

Мультимедійні технології шукали свого втілення в навчанні вже давно. Це і не дивно, адже окрім щедро розкритикованих негативів (які безумовно існують) неважко побачити і приховані, невідомі позитиви. Звернемо увагу на переваги навчання з допомогою комп’ютера перед звичайними методами навчання. Для цього розглянемо по одному методу з таких груп, як словесна, наочна і практична:

1. Бесіда з елементами комп’ютерного ілюстрування стає більш жвавішою, захоплюючою, а отже краще сприймається дітьми. Прийоми в межах цього методу із допомогою ПК стають справді надійною зброєю в руках вчителя.

2. Демонстрація. Цей наочний метод якнайкраще може розкрити переваги комп’ютерного навчання, адже тут в нього з’являється ціла низка нових прийомів:

  • одночасне звукове і наочне пояснення (під певним контролем або і розробкою вчителя);

  • нова форма застосування схем, таблиць, діаграм;

  • зміна зображень може здійснюватись у потрібному вчителю та учням темпі;

  • мультинаочне зображення тощо.

3. З практичних методів навчання відзначимо дослід з опосередкованим використанням комп’ютера, яке вносить у його зміст нові форми та прийоми (дистанційність, можливість копіювання процесів та явищ, множинність виконаного).

Отже, комп’ютер у школі покликаний виконати наступні основні задачі:

  • забезпечення індивідуалізації навчального процесу;

  • підвищення наочності навчального процесу;

  • покращення моделювання досліджуваних процесів або явищ;

  • забезпечення різнобічного контролю навчальних досягнень.

Вивчення правопису в початкових класах (як і в старшій школі) завжди вимагало від вчителя чітко організувати учнів, націлити на зміст виучуваних правил, адже самі правила, "рамочні слова" (слова, правопис яких слід запам’ятати) є з психофізичного боку абстрактними для дитини, тому їй важко як слід збагнути і зафіксувати в пам’яті їх суть. З методичної точки зору, щоб навчити учня правильно, без помилок писати слова і речення йому мало показати приклад для наслідування (рамочку із правильно написаним словом). Перед дитиною необхідно поставити проблему, щоб вона замислилась над її вирішенням, задала запитання (іншими словами зацікавити, актуалізувати школяра). Обов’язком вчителя ж є у різних формах дати якомога глибші і вичерпні відповіді на такі запити. В даній ситуації як одне ціле працюють дитячі увага, уява, пам’ять, мислення, сприймання і відтворення. Досягти такого результату можна, систематично використовуючи при цьому всі можливі засоби. Одним з таких засобів може стати використання комп’ютера.

ПК здатен справити моментальний вплив на дитячу психіку з різних сторін, а саме:

  • зацікавити учнів уроком;

  • привернути увагу дітей до проблеми, яку ставить вчитель;

  • забезпечити належне сприйняття учнями матеріалу;

  • розвинути потрібні саме в цій ситуації лінії уяви, фантазії;

  • допомогти учневі використати мислительні процеси тощо.

Загалом використання комп’ютера на засвоєнні правильного написання слів молодшими школярами має на меті забезпечити наступні моменти:

    • покращення основних навичок письма;

    • покращення ситуації із правильністю письма, а отже і загальною успішністю на уроках мови;

    • забезпечення кращого засвоєння правил написання;

    • унаочнення орфографічного словника;

    • унаочнення логічної сторони пунктуаційних правил.

Отже, використання комп’ютера під час опрацювання правопису в початковій школі дасть певні переваги перед стандартним, звичним навчанням. Але не потрібно залишати поза увагою і недоліки такого навчання. Адже, як зазначалось вище вони мають місце у будь-якій проблемі.

Насамперед слід зауважити на впливі комп’ютера на фізичне, психічне та ін. здоров’я дитини. Ця проблема розглянута досить ґрунтовно в різній літературі, тому наголошувати на ній немає смислу. Скажемо лише, що будь-який навчально-виховний процес, здійснений із безпосереднім використанням та впливом комп’ютера на дитину має забезпечуватись і належною розрядкою вищезазазначених процесів (використанням фізкультхвилинок, фізкультпауз, тощо).

1.3 Опис прикладного програмного забезпечення (ППЗ) для розробки дидактичних засобів

У роботі ми вже відповіли на запитання: „Для чого нам комп’ютер?”, а ось на питання: ”Чим вчити дитину? Якими комп’ютерними засобами здійснювати навчання правопису?” лише будемо намагатись відповісти.

У нинішній час покращилася ситуація з розробкою вітчизняних педагогічних програмних засобів навчального призначення. Багатогранність можливостей ППЗ та завдань, які можна за їх допомогою виконати, актуалізують необхідність класифікації і створення сприятливих умов для чіткого визначення інформаційних функцій, дидактичної ролі та призначення кожного виду, типу ППЗ у виконанні поставлених завдань процесу навчання.

Існують різні підходи до класифікації ППЗ, які в багатьох випадках дублюються або мають специфічні особливості, оскільки за основу беруться різні ознаки, співвідношення тощо. Залежно від призначення завдань, які повинні виконувати ППЗ, їх поділяють на: ППЗ, за допомогою яких подається навчально-наукова інформація про явища і процеси, що вивчаються.

  • ППЗ, які призначені для подання навчально-наставницької інформації для керівництва пізнавальною діяльністю учнів. Водночас не виключаються можливості подачі додаткової нової пояснюючої інформації;

  • імітаційно-моделюючі ППЗ, які фактично демонструють діючі моделі явищ і процесів, що вивчаються;

  • ігрові ППЗ з повним набором інформації для представлення і пояснення змісту гри, організації її проведення, аналізу отриманих результатів тощо;

  • контролюючі ППЗ, які призначені для організації процесів повторення раніше вивченого навчального матеріалу, контролю якості його засвоєння, застосування у практичній діяльності;

  • ППЗ із комплексним виконанням усіх вищезазначених призначень.

Як правило, вищезазначені типи і види ППЗ можуть мати спеціальне і загальнодидактичне призначення. Зокрема, вони можуть об'єднуватись (групуватись), а, отже, і призначатись для виконання самостійних, графічних, практичних та інших видів робіт та вправ в процесі вивчення правопису.

Змістовні й операційно-діяльнісні характеристики зазначених видів ППЗ повинні мати певний ступінь (рівень) автоматизації розв'язання навчальних завдань з використанням ППЗ, функціональності, надійності, використовуваності, раціональності, мобільності, оперативності отримання інформації, відкритості, цілеспрямованості забезпечення мотивації діяльності, наявності контролю, індивідуалізації навчання, креативності, простоти у використанні і т. ін.

При цьому навчальні ППЗ, які можна використати при вивченні правопису в початкових класах можна поділити на:

  • інформаційно-пояснюючі, за допомогою яких здійснюється тільки подання навчальної інформації про явища і процеси, що вивчаються (наприклад, комп’ютерні таблиці чи схеми, де наочно зображено правопис ненаголошених е та и в корені слова);

  • діагностуючі (контролюючі, навчальні ППЗ), за допомогою яких здійснюється тільки діагностика стану наявності та якості засвоєння знань, умінь, навичок, необхідних для виконання наступних поставлених завдань, мети навчання тощо (наприклад, програми для перевірки грамотності учнів, де наведені слова, в яких дитині потрібно вставити правильну літеру, яка пропущена);

  • навчально-тренувальні, ігрові, моделюючі ППЗ, які призначені для повторення, закріплення усвідомлених знань, формування вмінь, навичок їх застосування у практичній діяльності;

  • комбіновані навчальні ППЗ, які містять у своїх змістових і операційно-діяльнісних компонентах усі вищеперераховані призначення, що структуровані відповідно до закономірностей дидактичного процесу навчання і виконання поставлених завдань. При цьому до комбінованих навчальних ППЗ, як правило, можна віднести й електронні підручники, або створені самим вчителем (у певному знайомому йому комп’ютерному середовищі) деякі посібники комплексної дії.

Як вже було сказано вище комп’ютер, використаний на уроці покликаний виконати наступні завдання. Для учнів – розвинути основні психічні процеси, на основі чого забезпечити краще опрацювання матеріалу. Для педагога – полегшити пошук дидактичних матеріалів для уроку, тим самим вивільнити час для кращої підготовки до самого уроку, а отже краще подати матеріал.

Необізнаному у комп’ютерних питаннях вчителю легко заплутатись у сучасних пропозиціях стосовно використання ППЗ. В першу чергу необхідно з’ясувати, для чого використовувати програми:

  • для розробки, створення дидактичних засобів;

  • чи для безпосереднього навчання дітей у вже створених середовищах.

Другий варіант безперечно більш прийнятний і кращий. Але справа в тому, що пошук таких програм для певної теми (в даному випадку для навчання правопису) – справа дуже марудна, оскільки серед великого розмаїття не легко знайти програми, розраховані на учнів початкових класів (мається на увазі вікові та індивідуальні особливості), ще важче знайти програми, створені українською мовою і вже зовсім неможливо – з грифом Міністерства освіти України (див. Додаток 1).

Свежие статьи
Популярно сейчас
А знаете ли Вы, что из года в год задания практически не меняются? Математика, преподаваемая в учебных заведениях, никак не менялась минимум 30 лет. Найдите нужный учебный материал на СтудИзбе!
Ответы на популярные вопросы
Да! Наши авторы собирают и выкладывают те работы, которые сдаются в Вашем учебном заведении ежегодно и уже проверены преподавателями.
Да! У нас любой человек может выложить любую учебную работу и зарабатывать на её продажах! Но каждый учебный материал публикуется только после тщательной проверки администрацией.
Вернём деньги! А если быть более точными, то автору даётся немного времени на исправление, а если не исправит или выйдет время, то вернём деньги в полном объёме!
Да! На равне с готовыми студенческими работами у нас продаются услуги. Цены на услуги видны сразу, то есть Вам нужно только указать параметры и сразу можно оплачивать.
Отзывы студентов
Ставлю 10/10
Все нравится, очень удобный сайт, помогает в учебе. Кроме этого, можно заработать самому, выставляя готовые учебные материалы на продажу здесь. Рейтинги и отзывы на преподавателей очень помогают сориентироваться в начале нового семестра. Спасибо за такую функцию. Ставлю максимальную оценку.
Лучшая платформа для успешной сдачи сессии
Познакомился со СтудИзбой благодаря своему другу, очень нравится интерфейс, количество доступных файлов, цена, в общем, все прекрасно. Даже сам продаю какие-то свои работы.
Студизба ван лав ❤
Очень офигенный сайт для студентов. Много полезных учебных материалов. Пользуюсь студизбой с октября 2021 года. Серьёзных нареканий нет. Хотелось бы, что бы ввели подписочную модель и сделали материалы дешевле 300 рублей в рамках подписки бесплатными.
Отличный сайт
Лично меня всё устраивает - и покупка, и продажа; и цены, и возможность предпросмотра куска файла, и обилие бесплатных файлов (в подборках по авторам, читай, ВУЗам и факультетам). Есть определённые баги, но всё решаемо, да и администраторы реагируют в течение суток.
Маленький отзыв о большом помощнике!
Студизба спасает в те моменты, когда сроки горят, а работ накопилось достаточно. Довольно удобный сайт с простой навигацией и огромным количеством материалов.
Студ. Изба как крупнейший сборник работ для студентов
Тут дофига бывает всего полезного. Печально, что бывают предметы по которым даже одного бесплатного решения нет, но это скорее вопрос к студентам. В остальном всё здорово.
Спасательный островок
Если уже не успеваешь разобраться или застрял на каком-то задание поможет тебе быстро и недорого решить твою проблему.
Всё и так отлично
Всё очень удобно. Особенно круто, что есть система бонусов и можно выводить остатки денег. Очень много качественных бесплатных файлов.
Отзыв о системе "Студизба"
Отличная платформа для распространения работ, востребованных студентами. Хорошо налаженная и качественная работа сайта, огромная база заданий и аудитория.
Отличный помощник
Отличный сайт с кучей полезных файлов, позволяющий найти много методичек / учебников / отзывов о вузах и преподователях.
Отлично помогает студентам в любой момент для решения трудных и незамедлительных задач
Хотелось бы больше конкретной информации о преподавателях. А так в принципе хороший сайт, всегда им пользуюсь и ни разу не было желания прекратить. Хороший сайт для помощи студентам, удобный и приятный интерфейс. Из недостатков можно выделить только отсутствия небольшого количества файлов.
Спасибо за шикарный сайт
Великолепный сайт на котором студент за не большие деньги может найти помощь с дз, проектами курсовыми, лабораторными, а также узнать отзывы на преподавателей и бесплатно скачать пособия.
Популярные преподаватели
Добавляйте материалы
и зарабатывайте!
Продажи идут автоматически
5209
Авторов
на СтудИзбе
431
Средний доход
с одного платного файла
Обучение Подробнее