71045 (Срібне століття), страница 2

2016-08-01СтудИзба

Описание файла

Документ из архива "Срібне століття", который расположен в категории "". Всё это находится в предмете "культура и искусство" из , которые можно найти в файловом архиве . Не смотря на прямую связь этого архива с , его также можно найти и в других разделах. Архив можно найти в разделе "рефераты, доклады и презентации", в предмете "культура и искусство" в общих файлах.

Онлайн просмотр документа "71045"

Текст 2 страницы из документа "71045"

1912 став початком нового революційного піднесення в суспільно-політичному житті Росії.

Прийнято розрізняти "старших" і "молодших" символістів. "Старші" (В. Брюсов. К. Бальмонт, Ф. Сологуб, Д. Мережковський, 3.Гіппіус), прийшли в літературу в 90-ті роки, період глибокої кризи поезії, проповідували культ краси і вільного самовираження поета. "Молодші" символісти (О. Блок, А. Білий, В. Іванов, С. Соловйов) на перший план висували філософські та теософські шукання.Читачеві символісти пропонували барвистий міф про світ, створеному за законами вічної Краси. Якщо до цього додати вишукану образність, музикальність і легкість стилю, стає зрозумілою стійка популярність поезії цього напрямку.Вплив символізму з його напруженими духовними пошуками, чарівною артистизмом творчої манери зазнали не тільки змінили символістів акмеїстів і футуристи, але й письменник-реаліст А.П. Чехов.

В основі платформи "молодших" символістів лежить ідеалістична філософія В.Соловйова з його ідеєю Третього Заповіту і пришестя Вічної Жіночності. В. Соловйов стверджував, що найвище завдання мистецтва - "...створення вселенського духовного організму ", що художній твір це - зображення предмета і явища" у світлі майбутнього світу ", з чим пов'язане розуміння ролі поета як теург, священнослужителя. У цьому укладено, за роз'ясненням А.Білого, "з'єднання вершин символізму як мистецтва з містикою".

Символісти прагнуть до створення складної, асоціативної метафори, абстрактної та ірраціональної.

Остання переджовтневі десятиріччя було відзначено пошуками в модерністському мистецтві. Відбувалася в 1910 р.в середовищі художньої інтелігенції полеміка навколо символізму виявила його кризу. Як висловився в одній зі своїх статей Н. С. Гумільов, "символізм закінчив своє коло розвитку і тепер падає". До 1910 р. "символізм закінчив своє коло розвитку" (М. Гумільов), на зміну йому прийшов акмеїзм.

1.2 Акмеїзм

Акмеїзм ~ (від грец. "Акме" - це найвищий ступінь чого-небудь, квітуча пора). Основоположниками акмеїзму вважаються М. С. Гумільов (1886 - 1921) та С. М. Городецький (1884 - 1967). У нову поетичну групу увійшли О. А. Ахматова, О. Е. Мандельштам, М. А. Зенкевич, М. А. Кузмін та ін

Акмеїсти на відміну від символістської туманності проголосили культ реального земного буття, "мужньо твердий і ясний погляд на життя". Але разом з тим вони намагалися затвердити насамперед естетико-гедонистическую функцію мистецтва, ухиляючись від соціальних проблем у своїй поезії.В естетиці акмеїзму чітко висловлювалися декадентські тенденції, а теоретичною основою його залишався філософський ідеалізм. Однак серед акмеїстів були поети, які у своїй творчості змогли вийти з рамок цієї "платформи" і знайти нові ідейно-художні якості (А. А. Ахматова, С. М.Городецький, М. А. Зенкевич).

Акмеїсти вважали себе спадкоємцями "гідного батька" - символізму, який, за висловом М. Гумільова, "... закінчив своє коло розвитку і тепер падає".Стверджуючи звірине, первісне начало (вони ще називали себе адамістамі), акмеїстів продовжували "пам'ятати про непізнаване" і в ім'я його проголошували всякий відмова від боротьби за зміну життя. "Бунтувати ж в ім'я інших умов буття тут, де є смерть, - пише Н.Гумільов у роботі "Спадщина символізму і акмеїзм", - так само дивно, як в'язневі ламати стіну, коли перед ним - відкриті двері ".

Це ж стверджує і С. Городецький: "Після всіх" неприйняття "світ безповоротно прийнятий акмеизмом, у всій сукупності красот і неподобств".Сучасна людина відчув себе звіром, "позбавленим і кігтів і шерсті" (М. Зенкевич "Дика порфіру"), Адамом, який "... озирнувся тим же ясним, пильним оком, взяв все, що побачив, і проспівав життя і світу алілуя ".

І в той же час у акмеїстів постійно звучать ноти приреченості і туги.Творчість А. А. Ахматової (А. А. Горенко, 1889 - 1966) займає особливе місце в поезії акмеїзму. Її перша поетична збірка "Вечір" вийшов в 1912 р. Критика відразу ж зазначила відмінні риси її поезії: стриманість інтонацій, підкреслену камерність тематики, психологізм.Рання поезія Ахматової глибоко лірична, емоційна. Своєю любов'ю до людини, вірою в його духовні сили і можливості вона явно відходила від акмеістіческой ідеї "первозданного Адама". Основна частина творчості А. А. Ахматової припадає на радянський період.

Акмеїсти прагнули повернути способу його живу конкретність, предметність, звільнити його від містичної зашифрованность, про що дуже зло висловився О. Мандельштам, запевняючи, що російські символісти "... запечатали всі слова, всі образи, предназначив їх виключно для літургійного вживання.Вийшло вкрай незручно - ні пройти, ні встати, ні сісти. На столі не можна обідати, тому що це не просто стіл. Не можна запалити вогню, тому що це, може, значить такий, що сам потім радий не будеш ".

І разом з тим, акмеїстів стверджують, що їхні образи різко відмінні від реалістичних, бо, за висловом С. Городецького, вони "... народжуються вперше" "як небачені досі, але відтепер реальні явища".Цим визначається вишуканість і своєрідна манірність акмеистического образу, в якій би навмисної звірячої дикості він ні з'явився. Наприклад, у Волошина:

Люди - звірі, люди гади,

Як стоглазий злий павук,

Заплітають у кільця погляди.

Значно по своїй художній цінності літературна спадщина М. С. Гумільова. У його творчості переважала екзотична і історична тематика, він був співаком "сильної особистості". Гумільову належить велика роль у розвитку форми вірша, відзначався карбованістю і точністю.

Даремно акмеїсти так різко відмежували себе від символістів. Ті ж "інші світи" і тугу за ним ми зустрічаємо і в їх поезії. Так, Н.Гумільов, який вітав імперіалістичну війну як "святе" справу, стверджував, що "серафими, ясні і крилаті, за плечима воїнів видно", через рік пише вірші про кінець світу, про загибель цивілізації:

Чудовиськ чутні Реви мирні,

Раптом хльостають скажено дощі,

І все затягують жирні

Світло-зелені хвощі.

Колись гордий і сміливий завойовник розуміє згубність руйнівність ворожнечі, що охопила людство:

Не всі ль одно? Нехай час котиться,

Ми зрозуміли тебе, земля:

Ти тільки похмура воротарка

Біля входу в Божі поля.

Цим пояснюється неприйняття ними Великої Жовтневої соціалістичної революції. Але доля їх не була однорідною. Одні з них емігрували; Н. Гумільов нібито "взяв активну участь у контрреволюційній змові" і був розстріляний.У вірші "Робочий" він передбачив свій кінець від руки пролетаря, отлівшего кулю, "що мене з землею розлучить".

І господь воздасть мені повною мірою

За недовгий мій і короткий вік.

Це зробив у блузі світло-сірої

Невисокий старий чоловік.

Такі поети, як С. Городецький, А.Ахматова, В. Нарбут, М. Зенкевич не змогли емігрувати.

Наприклад, А. Ахматова, яка не зрозуміла і не прийняла революцію, покинути батьківщину відмовилася. Не відразу повернулася вона до творчості.Але Велика Вітчизняна війна знову пробудила в ній поета, поета-патріота, впевненого в перемозі своєї Батьківщини ("My-дружність", "Клятва" та ін.) А. Ахматова у своїй автобіографії писала, що для неї у віршах "... зв'язок моя з часом, з новим життям мого народу".

1.3 Футуризм

Одночасно з акмеизмом в 1910 - 1912 рр.. виник футуризм, розпадається на кілька угруповань. Як і інші модерністські течії, він був внутрішньо суперечливим. Найбільш значна з футуристичних угруповань, що отримала згодом назву кубофутуризму, об'єднувала таких поетів, як Д. Д. Бурлюк, В. В. Хлєбніков, О. Кручених, В. В. Каменський, В. В. Маяковський, і деяких інших. Різновидом футуризму був егофутурізм І. Северяніна (І. В.Лотарев, 1887 - 1941). У групі футуристів під назвою "Центрифуга" починали свій творчий шлях радянські поети М. М. Асєєв та Б. Л. Пастернак.

Футуризм проголошував революцію форми, незалежної від змісту, абсолютну свободу поетичного слова.Футуристи відмовлялися від літературних традицій. У своєму маніфесті з епатуючі назвою "Ляпас суспільному смаку", опублікованому в збірнику з тією ж назвою в 1912 р., вони закликали скинути Пушкіна, Достоєвського, Толстого з "пароплава Сучасності". А.Кручених відстоював право поета на створення "зарозумілого", що не має певного значення мови. У його писаннях російська мова дійсно замінялася безглуздим набором слів. Проте В. Хлєбніков (1885 - 1922), В.В.Каменський (1884 - 1961) зуміли в своїй творчій практиці здійснити цікаві експерименти в царині слова,благотворно позначилися на російській і радянській поезії.

У середовищі поетів-футуристів почався творчий шлях В. В. Маяковського (1893 - 1930). У пресі його перші вірші з'явилися в 1912 р.З самого початку Маяковський виділявся в поезії футуризму, несучи до неї свою тему. Він завжди виступав не тільки проти "усілякого мотлоху", а й за творення нового в суспільному житті.

У роки, що передували Великому Жовтню, Маяковський був пристрасним революційним романтиком, докоряти царства "жирних", предчувствующей революційну грозу. Пафос заперечення всієї системи капіталістичних відносин, гуманістична віра в людину з величезною силою звучали в його поемах "Хмара у штанях", "Флейта-хребет", "Війна і мир", "Людина". Тему поеми "Хмара у штанях", опублікованій в 1915 р.в урізаному цензурою вигляді, Маяковський згодом визначив як чотири крику "геть": "Геть вашу любов!", "Геть ваше мистецтво!", "Геть ваш лад!", "Геть вашу релігію!". Він був першим з поетів, хто показав у своїх творах правду нового суспільства.

У російській поезії передреволюційних років були яскраві індивідуальності, які важко віднести до певного літературної течії. Такі М. А. Волошин (1877 - 1932) та М. І. Цвєтаєва (1892 - 1941).

Футуризм, різко протиставив себе не тільки літературі минулого, але й літературі сьогодення, яке увійшло у світ з прагненням скидати все і вся.Цей нігілізм проявлявся і в зовнішньому оформленні футуристичних збірок, які друкувалися на обгорткового паперу або зворотній стороні шпалер, і в назвах - "Молоко кобил", "Дохла місяць" і т. п.

У першій збірці "Ляпас суспільному смаку" (1912) була опублікована декларація, підписана Д. Бурлюком, О. Кручених, В. Хлєбниковим, В. Маяковським. У ній футуристи стверджували себе і тільки себе єдиними виразниками своєї епохи. Вони вимагали "Кинути Пушкіна, Достоєвського, Толстого та ін. та ін. з пароплава сучасності ", вони заперечували разом з тим" парфумерний блуд Бальмонта ", твердили про" брудної слизу книг, написаних нескінченними Леонідом Андрєєвим ", гамузом скидали з рахунків Горького, Купріна, Блоку і пр.

Всі відкидаючи, вони стверджували "Зірниці нової прийдешньої Краси самоцінність (самокрученого) Слова". На відміну від Маяковського вони не намагалися заперечувати існуючий лад, а прагнули лише оновити форми відтворення сучасного життя.

Основа італійського футуризму з його гаслом "війна - єдина гігієна світу" в російській варіанті була ослаблена, але, як зауважує В. Брюсов у статті "Сенс сучасної поезії", ця ідеологія "... проступала між рядків, і маси читачів інстинктивно сторонилися цієї поезії ".

"Футуристи вперше підняли форму на належну висоту, - стверджує В. Шершеневич, - додавши їй значення самоцелевого, головного елемента поетичного твору. Вони абсолютно відкинули вірші, які пишуться для ідеї ".Цим пояснюється виникнення величезного числа декларованих формальних принципів, на кшталт: "В ім'я свободи особистого випадку ми заперечуємо правопис" або "Нами знищені знаки пунктуації, - чим роль словесної маси - висунута вперше і усвідомлена" ("Садок суддів").

Підкресленому естетизму поезії символістів і особливо акмеїстів футуристи протиставляють навмисну деестетизації. Так, у Д. Бурлюка "поезія - пошарпані дівка", "душа - шинок, а небо - дрантя", у В. Шершеневича "в запльованому сквері" гола жінка хоче "з грудей відвислих вичавити молоко".В огляді "Рік російської поезії" (1914) В. Брюсов, відзначаючи навмисну грубість віршів футуристів, справедливо зауважує: "Дуже недостатньо поносити лайливими словами все, що було, і все, що є поза свого гуртка, щоб вже знайти щось нове". Він вказує, що всі їхні нововведення уявні, бо з одними ми зустрічалися у поетів XVIII століття, з іншими у Пушкіна і Вергілія,що теорія звуків - фарб розроблялася Т. Готьє.

Цікаво,що при всіх запереченнях інших напрямів у мистецтві футуристи відчувають свою спадкоємність від символізму.

Особливе місце в літературі рубежу століть зайняли селянські поети (М. Клюєв, П. Орешин). Не висуваючи чіткої естетичної програми, свої ідеї (з'єднання релігійно-містичних мотивів з проблемою захисту традицій селянської культури) вони втілювали у творчості. З селянськими поетами, особливо з Клюєвим, був близький на початку шляху С. Єсенін (1895-1925), який з'єднав в своїй творчості традиції фольклору та класичного мистецтва (збірка "Радуниця", 1916 і ін.)

Російська культура передодня Великого Жовтня представляла собою підсумок складного і величезного шляху. Відмінними рисами її завжди залишалися демократизм, високий гуманізм і справжня народність, незважаючи на періоди жорстокої урядової реакції, коли прогресивна думка, передова культура всіляко придушувались.

Багату культурну спадщину дореволюційного часу, століттями що створювалися культурні цінності складають золотий фонд нашої вітчизняної культури.

2. Значення Срібного століття для російської культури

Творці мистецтва, яких сьогодні відносять до "срібному віці", незримими нитками пов'язані з оновленим світовідчуттям в ім'я свободи творчості. Розвиток громадських колізій рубежу століть владно вимагало переоцінки цінностей, зміни підвалин творчості і засобів виразності. На цьому тлі народжувалися художні стилі, в яких зміщувався звичний сенс понять та ідеалів. "Сонце наївного реалізму захід лось", - виніс свій вирок А.А. Блок. Йшли в минуле історико-реалістичний роман, життєподібного опера, жанровий живопис. У новому мистецтві світ художнього вимислу немов розійшовся зі світом повсякденному житті. Подекуди творчість збігалося з релігійним самосвідомістю, давало простір фантазії та містики, вільному відвідуванню уяви. Нове мистецтво, вибаглива, загадкове і суперечливе, жадало то філософської глибини, то містичних одкровень, то пізнання неосяжної Всесвіту і таємниць творчості. Народилася символістська і футуристична поезія, музика, що претендує на філософію, метафізична і декоративний живопис, новий синтетичий балет, декадентський театр, архітектурний модерн.

На перший погляд культура "срібного століття" сповнена загадок і суперечностей, важко піддаються логічному аналізу. Здається, ніби на грандіозному історичному полотні переплелися численні художні течії, творчі школи, індивідуальні, принципово нетрадиційно ні стилі. Символізм і футуризм, акмеїзм і абстракціонізм, "міріскуснічество" і "Нова школа церковного співу" ...Контрастних, часом взаємовиключних художні ських напрямків в ті роки було значно більше, ніж за всі попередні століття розвитку вітчизняної культури. Однак ця багатогранність мистецтва "срібного століття" не затуляє його цілісності, бо з контрастів, як помічено ще Гераклітом, народжується найпрекрасніша гармонія.

Свежие статьи
Популярно сейчас
Как Вы думаете, сколько людей до Вас делали точно такое же задание? 99% студентов выполняют точно такие же задания, как и их предшественники год назад. Найдите нужный учебный материал на СтудИзбе!
Ответы на популярные вопросы
Да! Наши авторы собирают и выкладывают те работы, которые сдаются в Вашем учебном заведении ежегодно и уже проверены преподавателями.
Да! У нас любой человек может выложить любую учебную работу и зарабатывать на её продажах! Но каждый учебный материал публикуется только после тщательной проверки администрацией.
Вернём деньги! А если быть более точными, то автору даётся немного времени на исправление, а если не исправит или выйдет время, то вернём деньги в полном объёме!
Да! На равне с готовыми студенческими работами у нас продаются услуги. Цены на услуги видны сразу, то есть Вам нужно только указать параметры и сразу можно оплачивать.
Отзывы студентов
Ставлю 10/10
Все нравится, очень удобный сайт, помогает в учебе. Кроме этого, можно заработать самому, выставляя готовые учебные материалы на продажу здесь. Рейтинги и отзывы на преподавателей очень помогают сориентироваться в начале нового семестра. Спасибо за такую функцию. Ставлю максимальную оценку.
Лучшая платформа для успешной сдачи сессии
Познакомился со СтудИзбой благодаря своему другу, очень нравится интерфейс, количество доступных файлов, цена, в общем, все прекрасно. Даже сам продаю какие-то свои работы.
Студизба ван лав ❤
Очень офигенный сайт для студентов. Много полезных учебных материалов. Пользуюсь студизбой с октября 2021 года. Серьёзных нареканий нет. Хотелось бы, что бы ввели подписочную модель и сделали материалы дешевле 300 рублей в рамках подписки бесплатными.
Отличный сайт
Лично меня всё устраивает - и покупка, и продажа; и цены, и возможность предпросмотра куска файла, и обилие бесплатных файлов (в подборках по авторам, читай, ВУЗам и факультетам). Есть определённые баги, но всё решаемо, да и администраторы реагируют в течение суток.
Маленький отзыв о большом помощнике!
Студизба спасает в те моменты, когда сроки горят, а работ накопилось достаточно. Довольно удобный сайт с простой навигацией и огромным количеством материалов.
Студ. Изба как крупнейший сборник работ для студентов
Тут дофига бывает всего полезного. Печально, что бывают предметы по которым даже одного бесплатного решения нет, но это скорее вопрос к студентам. В остальном всё здорово.
Спасательный островок
Если уже не успеваешь разобраться или застрял на каком-то задание поможет тебе быстро и недорого решить твою проблему.
Всё и так отлично
Всё очень удобно. Особенно круто, что есть система бонусов и можно выводить остатки денег. Очень много качественных бесплатных файлов.
Отзыв о системе "Студизба"
Отличная платформа для распространения работ, востребованных студентами. Хорошо налаженная и качественная работа сайта, огромная база заданий и аудитория.
Отличный помощник
Отличный сайт с кучей полезных файлов, позволяющий найти много методичек / учебников / отзывов о вузах и преподователях.
Отлично помогает студентам в любой момент для решения трудных и незамедлительных задач
Хотелось бы больше конкретной информации о преподавателях. А так в принципе хороший сайт, всегда им пользуюсь и ни разу не было желания прекратить. Хороший сайт для помощи студентам, удобный и приятный интерфейс. Из недостатков можно выделить только отсутствия небольшого количества файлов.
Спасибо за шикарный сайт
Великолепный сайт на котором студент за не большие деньги может найти помощь с дз, проектами курсовыми, лабораторными, а также узнать отзывы на преподавателей и бесплатно скачать пособия.
Популярные преподаватели
Добавляйте материалы
и зарабатывайте!
Продажи идут автоматически
5224
Авторов
на СтудИзбе
428
Средний доход
с одного платного файла
Обучение Подробнее