56630 (Архітектура стародавньої Мексики)

2016-07-31СтудИзба

Описание файла

Документ из архива "Архітектура стародавньої Мексики", который расположен в категории "". Всё это находится в предмете "история" из , которые можно найти в файловом архиве . Не смотря на прямую связь этого архива с , его также можно найти и в других разделах. Архив можно найти в разделе "рефераты, доклады и презентации", в предмете "история" в общих файлах.

Онлайн просмотр документа "56630"

Текст из документа "56630"

Архітектура стародавньої Мексики

На території сучасної Мексики існувало кілька вогнищ культури. Найбільш цікаві архітектурні спорудження збереглися в долині Мехіко.

Одним із древніх поселень, виявлених археологами, є Куїкуїлько, що розташовувався недалеко від Мехіко. Його мешканці жили в простих хатинах із плетеними стінами, обмазаними глиною. Покривали такі будинки звичайно пучками соломи. Для того щоб захистити будинку від повеней, їх будували на природних чи штучних узвишшях.

Головним культовим спорудженням селища була кругла піраміда, побудована, як думають археологи, близько 500 року до н. е. Вона складалася з чотирьох ступіней, діаметр підстави складав 135 м, висота досягала 20 м. Спочатку піраміда уключала всього дві ступіні і вівтар, що знаходився на вершині, на круглій площадці. Піднятися до нього можна було по двох сход, розташованим зі східної і західної сторін.

Як будівельний матеріал були використані величезні валуни і глиняний розчин. Щоб доставити валуни до місця будівництва і скласти з них подібне спорудження, була потрібний праця великої кількості людей.

Селище Куїкуїлько розташовувався в підніжжя вулкана. Один раз відбулося сильне виверження, у результаті якого хатини і підніжжя піраміди виявилися залиті лавою і засипані попелом. Уцілілим жителям довелося залишити селище й освоювати нове місце проживання.

Про Теотиуакане, одному із самих великих міст, що відносяться до класичної епохи, мається набагато більше зведень. Теотиуакан розташовувався на північному сході від Мехіко, у полонині на висоті 2300 м над рівнем моря. З ацтекського назву міста можна перевести як "місце богів". Поселення хліборобів на місці Теотиуакана існувало із середини II тисячоріччя до н. е. Місто, як видно, був закладений приблизно в 300 році до н. е. і проіснував до 900 року н. е. Будівництво монументальних культових споруджень почалося з I століття н. е. Саме тоді була зведена перша піраміда, присвячена Сонцю.

Піраміда Сонця, на відміну від культового спорудження в Куикуилько, не була круглою. Її головний фасад і сходи, що ведуть до святилища, виходили на центральну вулицю міста, що носила назву "вулиця Мертвих". Розміри піраміди були досить значними: квадратна підстава мала довжину 215м, висота складала 63 м. По невідомих причинах піраміда два рази добудовувалася, у результаті чого довжина сторони підстави збільшилася до 225 м. Піраміда Сонця була складена з адоб (однієї з різновидів цегли-сирцю) і облицьована великими валунами, скріпленими розчином. На початку XX століття через невдалу реставрацію було знищене облицювання і зняте шар цегли, у результаті чого розміри головного культового спорудження скоротилися до первісних, а залишки святилища на вершині були знищені.

Майже одночасно з пірамідою Сонця була зведена і піраміда Місяця, друга по значимості. Її підстава мала форму прямокутника з довжиною сторін 140 і 150 м, висота складала 45,8 м. На вершину піраміди, до святилища, можна було піднятися по сходам, розташованої з південної сторони. Сходи як би були продовженням вулиці Мертвих, ведучої до підніжжя піраміди. Вона протягалася по місту на 2,5 км, ширина коливалася від 40 до 95 м. Під вулицею був проритий каналізаційний канал, у який по спеціальних стоках надходила дощова вода. Канал тягся до ріки Сан-Хуан, у яку і зливалися, що зібралися в місті води. Закінчуючи в підніжжя піраміди, вулиця знову починалася в північної її стіни. Недалеко від піраміди Місяця знаходилася площа, на якій були встановлені чотирнадцять скульптур.

За своїми функціями ці піраміди нагадували зиккурати древніх Жителів Месопотамії: на їхніх вершинах розташовувалися храми, у яких проходили релігійні церемонії. Як правило, в одне зі свят усі жителі міста збиралися в підніжжя піраміди з боку сходи. До піраміди повільно наближалася процесія жреців, одягнених у блискаючі на сонце плащі. Жреці починали підніматися по сходам, і жителям міста здавалося, що нескінченна процесія, піднявшись на останній уступ піраміди, раптом зникає.

На вершині жреці робили необхідні релігійні обряди, просячи богів - заступників стихій - про гарну погоду, врожай і т.д. Нерідко приносилися людські жертви: жреці вбивали на очах жителів міста рабів, злочинців, військовополонених і скидали їхнього тіла по сходам до підніжжя піраміди.

У місті малося ще одне велике культове спорудження - Цитадель. Вона була побудована пізніше пірамід Сонця і Місяця, близько 500 року н. е. Цитадель являла собою закриту квадратну площу розміром 400 ' 400 м, оточену чотирма платформами, на яких піднімалися піраміди. Головної була піраміда, присвячена богу Кецалькоатлю. Жителі Америки вірили, що він створив небо і землю, людину, культуру, був владикою стихій і богом ранкової зірки і близнюків (його іноді навіть називали "дорогоцінний близнюк").

Ім'я Кецалькоатль позначає "змій, покритий зеленими перами", тому спорудження, присвячене йому, зветься "Піраміда Пернатого Змія". Спочатку вона була прикрашена рельєфами і зображеннями зміїв з перами і тріскачками на кінці хвостів. У камені були вирізані голови Кецалькоатля, Тлалока (бога дощу і грому, заступника їстівних рослин) і інших найбільш шанованих богів. До сьогоднішнього дня збереглися тільки рельєфи головного західного фасаду {мал.29}. Рис.29. Західний фасад піраміди Кецалькоатля в Теотиуакані.

Поблизу Цитаделі були побудовані Північний і Південний палаци. Вони включали житлові покої для правителя міста і його наближених; у залах проводилися різні збори, зустрічі і т.д. Уздовж вулиці Мертвих симетрично розташовувалися піраміди меншого розміру, що підкреслюють велич і грандіозність головних споруджень міста, а також світські будівлі (адміністративні будинки, житла жреців, найбільш шановних і шанованих городян і т.д.).

В дома обов'язково включали двір, розташований на невеликий по розмірі платформі й оточений портиками. До двору з усіх боків примикали житлові і господарські приміщення. Стіни з внутрішньої і зовнішньої сторін були облицьовані сумішшю гіпсу з різними добавками і відполіровані. У результаті такої обробки облицювання (вона називалася "стукко") нагадувала мармур. Особливо популярної таке облицювання стало з 500 року, коли нею прикрашали практично всі житлові будинки і палаци.

Житлові будівлі міста утворювали правильні квартали. Вулиці і площі були рівними й обов'язково покривалися вапняним розчином. Можливі нерівності рельєфу згладжувалися, земля утрамбовувалася.

Теотиуакан розвивався і процвітав приблизно до середини VII століття. Його населення постійне росло й у період розквіту складало 125 тисяч чоловік. Потім культура стала поступово занепадати. Місто продовжувало існувати до Х століття, щоправда, архітектурні споруди останніх століть будувалися по древніх традиціях, що склалася відразу ж після підстави міста. У 900 році жителі з якоїсь причини залишили Теотиуакан. Багато істориків дотримують версії, що племена, що прийшли з півночі, кочевників-тольтеків захопили Теотиуакан і спалили його.

На VIII-IX століття приходиться розквіт іншого міста - Шочикалько. Він знаходився на південно-заході від Куїкуїлько, на схилах пагорба. На самій вершині пагорба, штучно перетвореної в рівну площадку, древні американці звели культові спорудження, що складали три незалежних архітектурних ансамблі. Кожний з ансамблів був орієнтований по сторонах світла, гармонійно вписувався в навколишню природу і мав регулярне планування.

У північній частині пагорба серед інших будівель знаходилася піраміда, що вважається однієї із самих оригінальних, красивих і цікаво оформлених споруджень подібного типу за весь період розвитку архітектури на Американському континенті. Її розміри в порівнянні з іншими пірамідами дуже скромні: довжина сторін підстави складала 19,6 і 21 м.

Як будівельний матеріал були використані великі валуни: їх укладали один на одного і скріплювали розчином із глини. Потім зовнішні стіни облицьовували різьбленими андезитовими плитами. Рельєфи цих плит становлять найбільший інтерес: на них вирізані древні орнаменти, фігурки людей, а на нижній ступіні піраміди - зображення гримучих змій і календарні знаки. Святилище, що розташовувалося на верхній площадці піраміди, було побудовано з каменю і мало квадратну форму. До нього з західної сторони піраміди вели сходи шириною 9,5 м із поручч, покритими різьбленням, що додає їм подібність зі зміями. Різьблення було покрито фарбою.

І рельєфи, що прикрашають облицювання, і різьблене поруччя призначалися для того, щоб любуватися ними з великої відстані. При такій умові прикраси виглядали гармонічними, точними, мистецьки вирізаними з каменю картинами. При більш близькому розгляді можна було побачити майже філігранне різьблення, однак малюнок не виглядав єдиним цілим, а розпадався на окремі елементи.

Другий ансамбль, крім піраміди, включав одне із самих цікавих споруджень Америки: площадку для гри в м'яч (стадіон). Подібні стадіони можна знайти не тільки на пагорбі міста Шочикалько. Такі спорудження існували практично у всіх містах, що будувалися на території Мексики, тому що гра в м'яч була дуже популярною. Однак стадіон у Шочикалько вважається одним з перших. З цього можна зробити висновок, що гра в м'яч була винайдена в VIII столітті.

Поруч зі стадіоном, як правило, зводилися невеликі храми, присвячені богам, покровительствуючим гравцям у м'яч (Макуиль-шочитль і ін.). На схилах пагорба розташовувалися адміністративні будинки і житла, по архітектурі спорудження, що повторювали, Теотиуакана. Місто мало систему каналізаційних каналів. Удома Самих багатих і знатних городян уключали кімнати з купальнями, у які надходила гаряча вода.

Розвиток архітектури останнього етапу в долині Мексики можна простежити на прикладі міста Толлана, що знаходиться на півночі від Теотиуакана, на краю долини Мехіко. Толлан був столицею толь-теков, що, як уже було сказано вище, у Х столітті розграбували і спалили древнє місто Теотиуакан. Їх вважають руйнівниками культури жителів Теотиуакана, однак у дійсності вони, як видно, багато чого перейняли у своїх попередників. Архітектурні пам'ятники, особливо храми, схожі на піраміди, сильно нагадують піраміди Сонця і Місяця.

Культовий архітектурний ансамбль Толлана знаходився на вершині пагорба, у закруті ріки Тула. У східній частині пагорба піднімалася головна піраміда (довжина її квадратної підстави складала 65 м). Вона дотепер дуже погано вивчена.

Поруч знаходилася п'ятиступінчата піраміда з довжиною підстави 38 м, площадка для гри в м'яч з маленькими храмами, колонна галерея і житлові будинки. Про другу піраміду відомо більше: вона була складена з валунів і облицьована тонкими плитами з рельєфним малюнком. Рельєф був покритий стукко і розписаний фарбами.

На вершині був зведений маленький храм із плоским перекриттям, що підтримували кам'яні опори висотою 4,6 м, встановлені в два ряди. Опорам першого ряду тольтеки постаралися додати подібність з людськими фігурами. Фігури людей, по усій видимості воїнів, вийшли скованими, з неправильними пропорціями, але досить виразними. Другий ряд опор являв собою стовпи з квадратним перетином. Вхід у храм прикрашали опори у виді гримучих змій: голова змії упиралася у вершину піраміди, тіло було витягнуто вертикально і було опорою, а хвіст підтримував горизонтальну балку перекриття.

У підніжжя піраміди тольтеки звели колонну галерею, чого в ранніх будівлях не спостерігалося. Вона складалася з трьох рядів квадратних у перетині опор і горизонтального перекриття. Уздовж західної стіни піраміди малося ще одне спорудження, що ніколи не зустрічалося раніше, - стіна, названа "зміїна" (датується XIII століттям). Нижня плоска частина стіни звужувалася догори на зразок трапеції і була покрита рельєфами.

На схилах пагорба, якнайближче до культових споруджень, зводили житла правителі міста, придворні і жреці. Інші городяни - будівельники, хлібороби, майстри - будували свої глиняні хатини в підніжжя пагорба. Тольтеки спорудили піраміду, що по розмірах перевищує навіть піраміду Хеопса в Єгипті і є найбільший у світі. Вона знаходиться поблизу від міста Чолула, на південно-заході від Мехіко. Ядро цього гігантського спорудження складала піраміда меншого розміру, побудована іншими народами, що жили на цій території. Тольтеки двічі оббудовували древню будівлю, у результаті чого розміри підстави піраміди досягли 300' 320 м. До верхньої площадки цього гігантського спорудження вели широкі сходи. Вершина піраміди являла собою велику рівну платформу, на якій і знаходилося святилище (згодом воно було зруйновано іспанськими завойовниками).

Під час розквіту своєї культури тольтеки встигли залишити сліди на досить великій території. Як уже було сказано, Толлан був столицею цього народу, але не єдиним містом, у якому вони жили. Тольтеки завоювали більш 20 міст і утворили держава, що простиралася, як думають історики, від Мексиканської затоки до Тихого океану.

Правителі держави тольтеків, прагнучи залишити про себе пам'ять, будували в містах культові спорудження. Наприклад, сьомий правитель по імені Митл (Тлакомихуа) побудував храм Богині Води і прикрасив його статуєю богині в образі величезної жаби з зеленого жадеита.

Онук Митла, Се Акатль Топильцин Кецалькоатль, що означає "Наш Принц Пернатий Змій", був правителем і первосвящеником у містах Кулуакана, а потім Тула. Судячи зі збереженого джерелам, він прийшов до влади в 843, 845 чи 947 року. В роки його правління було побудовано багато храмів, у тому числі, відповідно до джерел, самий прекрасний з усіх, присвячений богу Кецалькоатлю. Цей храм уключав чотири величезних, багато оброблених зали. Стіни східного залу були облицьовані золотими пластинками. Західний зал прикрашала мозаїка з бірюзи і смарагдів. Стіни південного залу були покриті картинами, виконаними з морських раковин і доповнених срібних пластинок. Останній, північний, зал був оброблений раковинами, яшмою і червоними каменями.

В іншім місті був побудований схожий храм, але стіни його залів прикрашали не золото, срібло, раковини і дорогоцінні камені, а пера різних квітів. Для східного залу були обрані пера жовтого кольору, для західного - блакитні, для південного - білі, для північного - червоні.

Зведення про ці храми можна знайти в літописах, що були записані іспанцями зі слів індіанців. Чи існували вони насправді чи були легендою, невідомо. Одне можна сказати точно: тольтеки дійсно славилися як митецькі майстри по створенню мозаїк з каменю і пер і досить часто прикрашали свої храми і житла подібним чином.

Свежие статьи
Популярно сейчас
А знаете ли Вы, что из года в год задания практически не меняются? Математика, преподаваемая в учебных заведениях, никак не менялась минимум 30 лет. Найдите нужный учебный материал на СтудИзбе!
Ответы на популярные вопросы
Да! Наши авторы собирают и выкладывают те работы, которые сдаются в Вашем учебном заведении ежегодно и уже проверены преподавателями.
Да! У нас любой человек может выложить любую учебную работу и зарабатывать на её продажах! Но каждый учебный материал публикуется только после тщательной проверки администрацией.
Вернём деньги! А если быть более точными, то автору даётся немного времени на исправление, а если не исправит или выйдет время, то вернём деньги в полном объёме!
Да! На равне с готовыми студенческими работами у нас продаются услуги. Цены на услуги видны сразу, то есть Вам нужно только указать параметры и сразу можно оплачивать.
Отзывы студентов
Ставлю 10/10
Все нравится, очень удобный сайт, помогает в учебе. Кроме этого, можно заработать самому, выставляя готовые учебные материалы на продажу здесь. Рейтинги и отзывы на преподавателей очень помогают сориентироваться в начале нового семестра. Спасибо за такую функцию. Ставлю максимальную оценку.
Лучшая платформа для успешной сдачи сессии
Познакомился со СтудИзбой благодаря своему другу, очень нравится интерфейс, количество доступных файлов, цена, в общем, все прекрасно. Даже сам продаю какие-то свои работы.
Студизба ван лав ❤
Очень офигенный сайт для студентов. Много полезных учебных материалов. Пользуюсь студизбой с октября 2021 года. Серьёзных нареканий нет. Хотелось бы, что бы ввели подписочную модель и сделали материалы дешевле 300 рублей в рамках подписки бесплатными.
Отличный сайт
Лично меня всё устраивает - и покупка, и продажа; и цены, и возможность предпросмотра куска файла, и обилие бесплатных файлов (в подборках по авторам, читай, ВУЗам и факультетам). Есть определённые баги, но всё решаемо, да и администраторы реагируют в течение суток.
Маленький отзыв о большом помощнике!
Студизба спасает в те моменты, когда сроки горят, а работ накопилось достаточно. Довольно удобный сайт с простой навигацией и огромным количеством материалов.
Студ. Изба как крупнейший сборник работ для студентов
Тут дофига бывает всего полезного. Печально, что бывают предметы по которым даже одного бесплатного решения нет, но это скорее вопрос к студентам. В остальном всё здорово.
Спасательный островок
Если уже не успеваешь разобраться или застрял на каком-то задание поможет тебе быстро и недорого решить твою проблему.
Всё и так отлично
Всё очень удобно. Особенно круто, что есть система бонусов и можно выводить остатки денег. Очень много качественных бесплатных файлов.
Отзыв о системе "Студизба"
Отличная платформа для распространения работ, востребованных студентами. Хорошо налаженная и качественная работа сайта, огромная база заданий и аудитория.
Отличный помощник
Отличный сайт с кучей полезных файлов, позволяющий найти много методичек / учебников / отзывов о вузах и преподователях.
Отлично помогает студентам в любой момент для решения трудных и незамедлительных задач
Хотелось бы больше конкретной информации о преподавателях. А так в принципе хороший сайт, всегда им пользуюсь и ни разу не было желания прекратить. Хороший сайт для помощи студентам, удобный и приятный интерфейс. Из недостатков можно выделить только отсутствия небольшого количества файлов.
Спасибо за шикарный сайт
Великолепный сайт на котором студент за не большие деньги может найти помощь с дз, проектами курсовыми, лабораторными, а также узнать отзывы на преподавателей и бесплатно скачать пособия.
Популярные преподаватели
Добавляйте материалы
и зарабатывайте!
Продажи идут автоматически
5173
Авторов
на СтудИзбе
436
Средний доход
с одного платного файла
Обучение Подробнее