114473 (617211), страница 6

Файл №617211 114473 (Термінологічна робота на уроках зоології) 6 страница114473 (617211) страница 62016-07-30СтудИзба
Просмтор этого файла доступен только зарегистрированным пользователям. Но у нас супер быстрая регистрация: достаточно только электронной почты!

Текст из файла (страница 6)

ІІІ. Закріплення та узагальнення вивченого матеріалу.

Бесіда з учнями за такими питаннями:

• За якими ознаками гриби поділяють на нижчі та вищі?

• Чи є серед нижчих грибів паразити? Відповідь обґрунтуйте.

• До якої групи належить мукор? Чому?

• Чим характеризуються вищі гриби?

• Назвіть гриби-паразити. Якої шкоди вони завдають рослинам?

• Які ви знаєте методи боротьби з грибами-паразитами?

ІV. Домашнє завдання

Прочитати відповідний параграф підручника; підготувати повідомлення про дріжджі (на бажання).

Додаток 7

План-конспект уроку:

Шапкові гриби

Мета: вивчити будову, живлення, розмноження шапкових грибів, указати на їх екологічне і практичне значення; розвивати вміння порівнювати будову грибів; навчити учнів надавати першу допомогу потерпілому в разі отруєння грибами.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань, формування вмінь і навичок.

Обладнання: муляжі грибів, натуральні об'єкти, таблиця «Гриби», дидактичний матеріал, роздатковий матеріал для лабораторної роботи.

Хід уроку

І. Підготовка учнів до вивчення нового матеріалу:

І. Актуалізація опорних знань

1. Біологічний диктант.

Вегетативне тіло гриба називається ... . Грибниця складається з ... . Гіфи нижчих грибів ... , а вищих ... . Гриби всмоктують воду з розчиненими.....За способом живлення гриби поділяються на ... і....

2. Робота з картками. Завдання

• Замалюйте гриб-мукор і зробіть відповідні підписи (виконують два учні на класній дошці).

• Замалюйте цвільовий гриб і зробіть відповідні підписи

2. Мотивація навчальної діяльності

(Учитель повідомляє тему, мету, завдання уроку.) На дошці написано загадку:

І великі, і малі

Повдягалися в брилі,

І дощу ці одноніжки

Не бояться ані трішки.

Ліс — улюблений їх край,

А як звуться — відгадай.

Учитель демонструє учням шапкові гриби і пропонує відповісти на запитання: з чого складається надземне плодове тіло шапкових грибів? (З шапки і ніжки.)

ІІ. Вивчення нового матеріалу

1. Будова грибів.

Учні розбирають будову шапкових грибів за муляжами і записують у свої зошити назви частин гриба: шапка і ніжка.

2. Середовище існування.

Учитель пропонує учням прочитати загадку і підкреслити слова, які свідчать про середовище життя шапкових грибів.

3. Живлення.

Учитель пояснює семантику терміна «мікориза» (співжиття грибів з коренями рослин) та розкриває значення шапкових грибів.

4. Гра «Грибник-знавець».

Учитель. Грибник у лісі в кошик назбирав грибів, а саме: сироїжки, маслюки, лисички, мухомори, опеньки, бліді поганки, печериці, підберезовики, боровики, підосичники тощо.

(Учні записують назви грибів до своїх зошитів.)

Запитання до учнів

• Які з цих грибів ви порадили б грибникові викинути з кошика і чому? (Мухомори, бліді поганки.)

• Які ще гриби, крім названих, є отруйними?

(Учні перелічують отруйні гриби, які їм відомі. Учитель доповнює їх, пропонуючи учням записати отруйні представники шапкових грибів до зошитів.)

Отруйні гриби: мухомор червоний, мухомор білий, мухомор смердючий, мухомор пантерний, опеньок сірчано-жовтий несправжній, опеньок цегляно-червоний, дощовик несправжній, хрящ — молочник неїстівний.

5. Ознаки отруєння грибами і перша допомога потерпілому. (Учитель ознайомлює учнів з ознаками отруєння грибами і правилами надання першої допомоги потерпілому.)

Виконання лабораторної роботи № „Будова плодових тіл шапкових грибів”.

Мета: вивчити особливості будови плодового тіла і навчитися розрізняти трубчасті і пластинчасті гриби.

Обладнання: муляжі плодових тіл шапкових грибів, таблиця, підручник.

(Учитель проводить інструктаж з техніки безпеки.)

Хід роботи

1. Розгляньте схему будови плодового тіла шапкових грибів. Знайдіть його основні частини, підпишіть.

2. Розгляньте будову нижньої частини шапки. Поділіть гриби на пластинчасті та трубчасті з урахуванням будови їх шапок і заповніть таблицю:

3. Узагальнюванні запитання

• За якими ознаками шапкові гриби належать до царства Гриби?

• Які особливості будови нижнього шару шапки?

• Чому можна отруїтися шапковими грибами?

IV. Закріплення та узагальнення вивченого матеріалу

1. Бесіда за запитаннями: 1. Які гриби називаються шапковими? Чому? 2. На які групи поділяються гриби за будовою шапки? 3. Що таке плодове тіло? 4.Що таке мікориза? 5. Як живляться і розмножуються шапкові гриби? 6. Які отруйні гриби трапляються у вашій місцевості?

2. Термінологічна робота: заповніть порожні клітинки, вписавши назви грибів-паразитів (кросворд.

(Відповіді: 1- сажкові, 2 - іржасті, 3 - чага, 4 - трутовики, ріжки.)

Кросворд

V. Домашнє завдання

Прочитати відповідний параграф підручника; підготувати повідомлення про неїстівні шапкові гриби.

Додаток 8

План-конспект уроку

Лишайники - симбіотичні організми. Роль та значення лишайників і грибів у природі й житті людини

Мета: вивчити особливості будови лишайників; визначити практичне значення лишайників та їх роль у природі; далі розвивати вміння працювати з підручником, аналізувати, робити висновки; виховувати в учнів екологічну культуру.

Обладнання: таблиця „Лишайники”, гербарні екземпляри накипних, листуватих і кущистих лишайників.

Хід уроку

І. Підготовка учнів до вивчення нового матеріалу:

1. Актуалізація опорних знань.

На цьому етапі уроку можна запропонувати термінологічну роботу (для окремих учнів):

1. Заповніть схему „Царство гриби” (робота з карткою):

2. Визначте систематичне положення:

а) білого гриба: царство ... , відділ ... , клас ... , вид ...;

б) хлібних дріжджів: царство ... , відділ ... , клас ... , вид ... .

2. Мотивація навчальної діяльності

1. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.

2. Учитель пропонує розглянути колекцію лишайників і дати відповіді на запитання: Що це за організми? Що вам про них відомо? Де вони вам траплялися?

(Учитель пояснює етимологію та семантику терміна „ліхенологія”. Ліхенологія (від грец. leikhen - лишайник і logos - наука) - наука про лишайники.

ІІ. Вивчення нового матеріалу

1. Відділ Лишайники (25 тисяч видів).

Лишайники — дуже своєрідні організми, які утворилися внаслідок співжиття грибів із ціанобактеріями та зеленими водоростями. Тобто це організми, які утворені симбіозом гриба і водорості.

(Учитель пояснює етимологію та семантику терміна «симбіоз».) Симбіоз (від грец. symbiosis - спільне життя) - взаємокорисне для різних форм організмів співжиття.

2. Особливості будови, живлення, розмноження лишайників.

• Будова. (Учитель пояснює етимологію та семантику слова «талом».)

Талом (від грец. tabs - паросток), слань - вегетативне тіло лишайників, не диференційоване на органи.

(Учитель пояснює будову лишайника, демонструючи настінну таблицю.)

• Живлення. (Учні заповнюють міні-таблицю за допомогою вчителя.)

Гіфи гриба

Клітини водорості

• Розмноження. (Учитель ознайомлює учнів з основними способами розмноження лишайників: вегетативне — частинами слані; нестатеве — спорами.)

3. Різноманітність лишайників. (Учні працюють з роздатковим гербарієм, малюнками та текстом підручника за завданнями.) Завдання

• Розгляньте гербарій лишайників.

• Виберіть кущисті лишайники; поясніть, чому вони так називаються.

• Розгляньте накипні лишайники і встановіть, чим вони відрізняються від листуватих.

• Розгляньте листуваті лишайники; поясніть, чому вони дістали таку назву.

Дані потрібно занести до таблиці „Різноманітність лишайників”.

4. Поширення. Учитель разом з учнями визначає місця поширення лишайників: каміння, скло, залізо, ліси, тундра, скелі, стовбури дерев, грунт.

5. Значення лишайників у природі та житті людини.

а) Учитель розповідає про лишайники як індикатори чистоти повітря, повідомляє про їх бактерицидні властивості.

Учитель пояснює етимологію і семантику терміна „бактерицидність” (від бактерія і лат. sedere - вбивати) - вбивати бактерії.

б) Робота учнів з текстом підручника і складання у зошитах таблиці „Значення лишайників”.

У природі

У житті людини

ІІІ. Закріплення та узагальнення вивченого матеріалу 1. Учитель пропонує учням роботу з термінами «Розв'яжи кросворд». (Виконуючи завдання, учні можуть користуватися підручником.)

а) Наука про лишайники. (Ліхенологія.)

Відділ царства Гриби. (Лишайники.)

Їстівний лишайник. (Леканора.)

б) 1. Спеціальна клітина для нестатевого розмноження. (Спора.)

2. Їстівний лишайник. (Леканора.)

3. Група лишайників. (Накипні.)

4. Симбіотичні організми. (Лишайники.)

5. Накипний лишайник. (Пельтігера.)

2. Біологічний диктант. Закінчіть речення:

1. Лишайники поділяються на такі групи: .... (Кущисті, листу-ваті, накипні.)

2. На каменях оселяються лишайники, схожі на брунатно-сірий накип, це ... . (Накипні лишайники.)

3. Ксанторія належать до .... (Листуватих лишайників.)

4. Ягіль належить до .... (Кущистих лишайників.)

5. Тіло лишайників — слань складається з двох організмів: .... (Грибів і водоростей.)

6. Лишайники вбирають воду .... (Усією поверхнею тіла.)

7. Співжиття двох організмів називається .... (Симбіозом.)

VI. Домашнє завдання.

Прочитати відповідний параграф підручника; підготувати повідомлення про лишайники (на бажання).

Додаток 9

План-конспект уроку:

Загальна характеристика царства Дроб'янки.

Будова і різноманітність бактерій

Мета: дати загальну характеристику царства Дроб'янки, ознайомити учнів з особливостями будови і морфологічними формами бактерій.

Обладнання і матеріали: таблиці „Бактерії”, „Будова бактеріальної клітини”, „Бактерії і синьо-зелені водорості”

Базові поняття і терміни: дроб'янки, бактерії, ціанобактерії, оболонка, прокаріоти, коки, бацили, вібріони, спірили, спірохети.

Концепція уроку: сформулювати визначення дроб'янок. Розглянути особливості будови і життєдіяльності бактерій. Звернути увагу на відмінність бактерій від інших груп живих організмів. Розповісти про значення бактерій у природі і житті людини.

Хід уроку

І. Підготовка учнів до вивчення нового матеріалу:

1. Актуалізація опорних знань.

Запитання до учнів.

1. Які царства живих організмів ви знаєте?

2. Як побудована клітина рослин?

3. Опишіть будову клітини одноклітинних водоростей.

4. Яке значення в клітинах рослин має ядро?

II. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя.

Групу прокаріот (дроб'янок) звичайно виділяють у ранг царства або надцарства. Вони відрізняються від інших клітинних організмів більш примітивною будовою клітин, зокрема відсутністю сформованого ядра. У клітинах прокаріот є рибосоми, джгутики і плазматичні мембрани. Генетичний матеріал їх представлений бактеріальною хромосомою — кільцевою молекулою ДНК. Зовні клітини прокаріот покриті міцною клітинною стінкою, що містить речовину муреїн. Часто зовні клітини прокаріот оточені капсулою або слизуватими шарами.

Царство Дроб'янки часто поділяють на два відділи - бактерії і ціанобактерії..

При вивченні бактерій, повідомивши учням про два способи їх харчування (у зв'язку з чим бактерії поділяються на групи паразитів і сапрофітів), учитель може висунути проблему: „Як харчуються бактерії-сапрофіти?”, яку діти повинні вирішити в процесі роботи з терміном сапрофіт. Учні проводять його аналіз, відзначають, що термін складається зі слів „сапро” „”фітон”. Учитель повідомляє їх переклад із грецької мови: сапро - гнилий, який розклався, фітон - рослина. З'єднавши зміст цих слів, учні правильно пояснюють понятійне значення терміна і тим самим вирішують поставлену проблемну задачу.

Характеристики

Тип файла
Документ
Размер
7,68 Mb
Тип материала
Предмет
Учебное заведение
Неизвестно

Список файлов курсовой работы

Свежие статьи
Популярно сейчас
Как Вы думаете, сколько людей до Вас делали точно такое же задание? 99% студентов выполняют точно такие же задания, как и их предшественники год назад. Найдите нужный учебный материал на СтудИзбе!
Ответы на популярные вопросы
Да! Наши авторы собирают и выкладывают те работы, которые сдаются в Вашем учебном заведении ежегодно и уже проверены преподавателями.
Да! У нас любой человек может выложить любую учебную работу и зарабатывать на её продажах! Но каждый учебный материал публикуется только после тщательной проверки администрацией.
Вернём деньги! А если быть более точными, то автору даётся немного времени на исправление, а если не исправит или выйдет время, то вернём деньги в полном объёме!
Да! На равне с готовыми студенческими работами у нас продаются услуги. Цены на услуги видны сразу, то есть Вам нужно только указать параметры и сразу можно оплачивать.
Отзывы студентов
Ставлю 10/10
Все нравится, очень удобный сайт, помогает в учебе. Кроме этого, можно заработать самому, выставляя готовые учебные материалы на продажу здесь. Рейтинги и отзывы на преподавателей очень помогают сориентироваться в начале нового семестра. Спасибо за такую функцию. Ставлю максимальную оценку.
Лучшая платформа для успешной сдачи сессии
Познакомился со СтудИзбой благодаря своему другу, очень нравится интерфейс, количество доступных файлов, цена, в общем, все прекрасно. Даже сам продаю какие-то свои работы.
Студизба ван лав ❤
Очень офигенный сайт для студентов. Много полезных учебных материалов. Пользуюсь студизбой с октября 2021 года. Серьёзных нареканий нет. Хотелось бы, что бы ввели подписочную модель и сделали материалы дешевле 300 рублей в рамках подписки бесплатными.
Отличный сайт
Лично меня всё устраивает - и покупка, и продажа; и цены, и возможность предпросмотра куска файла, и обилие бесплатных файлов (в подборках по авторам, читай, ВУЗам и факультетам). Есть определённые баги, но всё решаемо, да и администраторы реагируют в течение суток.
Маленький отзыв о большом помощнике!
Студизба спасает в те моменты, когда сроки горят, а работ накопилось достаточно. Довольно удобный сайт с простой навигацией и огромным количеством материалов.
Студ. Изба как крупнейший сборник работ для студентов
Тут дофига бывает всего полезного. Печально, что бывают предметы по которым даже одного бесплатного решения нет, но это скорее вопрос к студентам. В остальном всё здорово.
Спасательный островок
Если уже не успеваешь разобраться или застрял на каком-то задание поможет тебе быстро и недорого решить твою проблему.
Всё и так отлично
Всё очень удобно. Особенно круто, что есть система бонусов и можно выводить остатки денег. Очень много качественных бесплатных файлов.
Отзыв о системе "Студизба"
Отличная платформа для распространения работ, востребованных студентами. Хорошо налаженная и качественная работа сайта, огромная база заданий и аудитория.
Отличный помощник
Отличный сайт с кучей полезных файлов, позволяющий найти много методичек / учебников / отзывов о вузах и преподователях.
Отлично помогает студентам в любой момент для решения трудных и незамедлительных задач
Хотелось бы больше конкретной информации о преподавателях. А так в принципе хороший сайт, всегда им пользуюсь и ни разу не было желания прекратить. Хороший сайт для помощи студентам, удобный и приятный интерфейс. Из недостатков можно выделить только отсутствия небольшого количества файлов.
Спасибо за шикарный сайт
Великолепный сайт на котором студент за не большие деньги может найти помощь с дз, проектами курсовыми, лабораторными, а также узнать отзывы на преподавателей и бесплатно скачать пособия.
Популярные преподаватели
Добавляйте материалы
и зарабатывайте!
Продажи идут автоматически
7029
Авторов
на СтудИзбе
260
Средний доход
с одного платного файла
Обучение Подробнее