97269 (613764)
Текст из файла
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ ТА НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ АВІАЦІЙНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІНСТИТУТ ПІСЛЯДИПЛОМНОГО НАВЧАННЯ
КУРСОВА РОБОТА
з дисципліни «Міжнародна економіка»
на тему «Сучасні тенденції міжнародної торгівлі послугами»
Виконав:
Студент 1-го курса
спеціальність «Міжнародна економіка»
специализация 8.050103
Шаль Эдуард Альбертович
Науковий керівник
Кочергина Наталя Леонідівна
Київ – 2007
ЗМІСТ
Вступ.
1. Теоретичні основи формування світового ринку послуг
1.1 Суть та передумови формування світового ринку послуг
1.2 Особливості міжнародних послуг
1.3 Види послуг в міжнародній економіці
Висновки до розділу 1
2. Дослідження світового ринку послуг
2.1 Географічна структура міжнародної торгівлі послугами
2.2 Регулювання міжнародної торгівлі послугами
2.3 Тенденції розвитку міжнародної торгівлі послугами в умовах глобалізації
Висновки до розділу 2
3. Україна в міжнародній торгівлі послугами
3.1 Передумови вступу України до Світової організації торгівлі
3.2 Аналіз динаміки міжнародної торгівлі послугами України.
3.3 Тенденції розвитку окремих видів послуг в Україні
Висновки до розділу 3
Висновки.
Список використаних джерел
Додатки.
ВСТУП
Формування ринкової економічної системи в Україні потребує її інтегрування до світового економічного простору. Це можливо тільки за умов створення високоефективного механізму функціонування суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності, належної підготовки фахівців у даній галузі.
Слід зазначити, що товари й послуги в міжнародній торгівлі тісно взаємозалежні й взаємодіють один з одним, і в цьому одна з причин включення послуг у коло ведення СОТ.
Багато видів послуг виділилися в самостійні сектори міжнародної торгівлі на певному шаблі розвитку обміну товарами. Так виникли міжнародний транспорт, банківська справа й страхування, логістика й багато інших. З одного боку, багато видів послуг затребувані, оскільки вони обслуговують торгівлю, тому при обслуговуванні міжнародної торгівлі товарами міжнародний обмін послугами залежить від темпів зростання, структури й географічного розподілу товарних потоків у міжнародній торгівлі. З іншого боку, було б серйозною помилкою не зазначити, що розвиток міжнародної торгівлі товарами залежить від ряду загальних глибинних, глобальних процесів, що відбуваються у світі.
Мета написання курсової роботи – показати, що в умовах сьогодення міжнародна торгівля послугами як складова частина міжнародної торгівлі дуже важлива як для світового співтовариства в цілому так і для України в окремості.
Предмет роботи – міжнародні економічні відносини в галузі торгівлі послугами.
Об’єкт роботи – міжнародна діяльність України в сфері торгівлі послугами.
У написанні даної роботи були використані сучасні роботи як відомих українських спеціалістів із галузі міжнародної економіки, так і роботи російських фахівців.
Робота підкріплена даними із статистичних збірників стосовно міжнародної торгівлі та міжнародного менеджменту.
1. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ФОРМУВАННЯ СВІТОВОГО РИНКУ ПОСЛУГ
1.1 Суть та передумови формування світового ринку послуг
Під широким терміном “міжнародна торгівля” можна розуміти не тільки відносини купівлі продажу товарів, а й послуг.
Світовий ринок послуг – це система міжнародних відносин обміну, де основним товарним об’єктом виступають різноманітні види послуг і яка існує на основі міжнародного поділу праці [17, c. 23].
Міжнародний ринок послуг — диверсифікована система спеціалізованих ринків послуг, участь у функціонуванні якої у той або інший спосіб беруть усі країни. Ця система динамічно розвивається відповідно до тенденцій НТП і сама є прискорювачем темпів розвитку й причиною диверсифікації форм міжнародних економічних відносин.
Визначення змісту ринку зустрічаються різні. Тому приведемо одне з них, що відбиває найбільш адекватно його вміст. Отож, ринок - це засіб або механізм реалізації і придбання товарів і послуг, у якому беруть участь продавці і покупці, тобто він являє собою систему співвідношення пропозиції і попиту різних власників.
Виникнення і становлення ринку обумовлено розвитком суспільного поділу праці і товарного виробництва. З ростом товарного виробництва розвивається і ринок - засіб обміну продуктів, що призначені для продажу, а не споживання самими виробниками [55, с. 41].
При рабовласницькому ладі товарне виробництво і товарне обертання усередині окремих країн були розвинуті слабко. Відповідно до цого на зовнішній ринок відправлялася лише незначна частина продукції. І усе ж при рабовласницькому засобі виробництва виник світовий ринок.
Протягом довгого часу і при феодалізмі також не спостерігалося широкого поширення товарного виробництва, оскільки пануючим було натуральне господарство. Купецький капітал, виступаючи посередником між товаровиробниками, поступово втягував в обмін усі нові райони й області. Але в умовах їх політичної і виробничої роз'єднаності товарний обмін носив нерегулярний характер: був відсутнім єдиний національний ринок, суспільні потреби задовольнялися переважно продукцією місцевого виробництва [47, c. 65].
Проте саме при феодалізмі древній світовий внутриконтинентальний ринок переріс у міжконтинентальний. Справді, середньовічний Китай торгував не тільки в Індією, але і з Аравією і Південної Африкою. Венеція і Генуя вели торгівлю як із феодальними країнами Європи, так і з Єгиптом і державами Ближнього Сходу. Подорож Васко да Гама з'єднала ці два регіональні міжнародних ринки, а відкриття Америки Колумбом і кругосвітня подорож Магелана об'єднала всі регіональні ринки в єдиний ланцюг. Так що світовий ринок виник не в XIX в., а значно раніше.
В умовах капіталістичного товарного виробництва, що розвивається, кожна з галузей промисловості і сільського господарства поступово стають ринком один для одного. Диференціація виробництва на спеціалізовані галузі являє собою процес поглиблення і розширення суспільного поділу праці. Коли ж процес спеціалізації капіталістичного виробництва виходить за рамки окремих країн, тоді вона доповнюється міжнародним обміном і на цій основі розвивається новий світовий ринок. Таким чином, світовий ринок являє собою сукупність ринків окремих країн, що пов'язані між собою товарообміном.
Вирішальний вплив на формування єдиних національних ринків, а потім і подальший розвиток світового міжконтинентального ринку зробила значна капіталістична промисловість. У результаті промислового перевороту, що відбувся в Англії в останній третині XVIII в., а потім протягом XIX в. і в інших країнах Європи й Америки, стала швидко розвиватися значна промисловість, що і прискорило формування національних ринків і призвело до утворення світового капіталістичного ринку.
Світовий ринок міг досягти свого повного розвитку лише при капіталістичному машинному виробництві і викликаному їм широкому міжнародному поділі праці. Тільки в умовах капіталістичного засобу виробництва світовий ринок стає цілком розвинутою економічною категорією, створюється грунт для широкого розвитку регулярного і всебічного міжнародного товарообігу, що спирається на постійне і масове виробництво товарів для продажу на світових ринках, на розвиток мережі міжнародних засобів транспорту і зв'язку.
Світовий капіталістичний ринок проходить у своєму розвитку три стадії, обумовлені розвитком капіталістичного засобу виробництва: стадію підготування капіталістичного засобу виробництва (епоха мануфактури), стадію машинного виробництва окремих підприємств і корпоративної стадії капіталізму. Кожна стадія розвитку світового капіталістичного ринку має свої особливості, обумовлені самим капіталістичним засобом виробництва.
Світовий ринок на стадії підготування капіталістичного засобу виробництва знаходився ще в зародковому, нерозвиненому стані. Визначальною рисою зовнішньої торгівлі на цій стадії була переважна роль купецького капіталу, що виступав у якості посередника в процесі обертання товарів, вироблених переважно дрібними товаровиробниками і частково капіталістичними мануфактурами.
Світовий ринок на другій стадії капіталізму охоплює період від промислового перевороту в Англії наприкінці XVIII в. до кінця 70-х рр. XIX в., коли світова капіталістична торгівля набула цілком розвинутих рис. Для цього етапу характерна перемога значної машинної промисловості в Англії і встановлення нею промислової і торгової гегемонії. Вирішальну роль на світовому ринку починає грати промисловий капітал, що підкоряє собі торговий капітал.
Корпоративна стадія капіталізму охоплює період із 80-х рр. XIX в. і до наших днів. коли виявлявся перехід від капіталізму вільної конкуренції окремих підприємств до різних форм панування корпорацій. На цьому етапі завершилося формування світового ринку, на основі утворення єдиної капіталістичної системи господарства і всесвітнього панування фінансового капіталу та зародження ринку послуг.
Наприкінці XX ст. та на початку XXI ст. обсяги експорту послугами провідних ринкових країн зростали вдвічі швидше за обсяги товарного експорту.
Різноманітність міжнародних послуг відповідають характеру сучасного розвитку людства, економічних систем, науково-технічного прогресу.
Об’єктом купівлі – продажу є більш ніж 600 видів послуг.
Умови розвитку світового ринку послуг:
-
науково-технічний прогрес (інтелектуальні послуги);
-
ускладнення виробництва;
-
насичення ринків товарами (торгівельні послуги);
-
інформаційний бум;
-
нові наукові відкриття (ноу-хау);
-
зростання кількості компаній по наданню послуг;
-
прискорений розвиток нових видів транспорту;
-
підвищення частки нових видів послуг (банківських, страхових, посередницьких).
1.2 Особливості міжнародних послуг
Послуги на світовому ринку - споживчої вартості, які переважно не здобувають упредметненої форми.
Переглянемо основні характеристики послуг:
-
Послуги не відчутні;
-
Послуги невидимі;
-
Послуги не підлягають зберіганню;
-
Місце виробництва і споживання послуг співпадає — експорт послуг обов’язково передбачає їх виробництво за кордоном;
-
Експорт послуг не вимагає обов’язкового виведення за митну територію країни.
Особливості міжнародного ринку послуг:
-
більшість міжнародних контактів у цій сфері базується на прямих зв’язках між виробниками та споживачами;
-
міжнародна торгівля послугами припускає більшої наявності зарубіжних партнерів;
-
МРП тісно пов’язан із товарним ринком, але розвивається більш високими темпами;
-
сфера послуг більш захищена державою, ніж сфера товарного виробництва, тому що вище питома вага державних капіталовкладень (транспорт і його інфраструктура, зв'язок, охорона здоров'я, наука, освіта та ін., перебувають, як правило, в частковій, а інколи навіть у переважаючій державній власності);
-
ступень концентрації на ринку сучасних послуг значно більша, ніж на ринку товарів;
-
ряд послуг практично не включається до міжнародного обігу [57, c. 146].
МРП сформувався у 80 рр., а об’єктом купівлі–продажу є більш ніж 600 видів послуг.
Розширення міжнародної торгівлі послугами та диверсифікація світового ринку послуг посилюють потребу розвивати відповідні механізми регулювання та сприяти їх адаптації до сучасної специфіки цієї сфери міжнародної економічної діяльності. Для цього вживаються заходи на різних рівнях, як зусиллями окремих урядів, так і в міжнародному масштабі, а саме:
-
на національному рівні — у вигляді правової діяльності та нормативної регламентації, організаційно-інституційної політики держав;
-
на рівні двосторонніх угод, наприклад, щодо поліпшення транспортного обслуговування рухомим складом пасажирів, вантажів, а також перекачування газу, нафти трубопроводами,
-
у рамках багатосторонніх, регіональних проектів, наприклад, лібералізація торгівлі послугами в межах зони вільної торгівлі в Північній Америці — НАФТА,
-
на рівні світових організацій — передусім у рамках системи ГАТТ/СОТ, укладення Генеральної угоди з торгівлі послугами (ГАТС).
Існує різноманіття теоретичних класифікаційних підходів за якими розмежують міжнародні види послуг, так вагомі міжнародні організації по різному проводять класифікацію.
1.3 Види послуг в міжнародній економіці
Згідно з підходом, який прийнятий ЮНКТАД (конференція ООН по торгівлі та розвитку), виділяють наступні види послуг [27, c. 20]:
-
Торгівля транспортними послугами за межами національних кордонів;
-
Торгівля туристичними послугами;
-
Послуги поштового, кур’єрського, телефонного, телеграфного зв’язку між резидентами та нерезидентами;
-
Будівництво (об’єкти за кордоном, що здійснені на тимчасовій основі резидентами);
-
Страхування (нерезидентів страховими компаніями-резидентами);
-
Фінансові послуги;
-
Комп’ютерні та інформаційні послуги;
-
Роялті та ліцензійні послуги;
-
Франчайзинг;
-
Лізинг;
-
Інжиніринг;
-
Управлінський контракт.
Існує різноманіття теоретичних класифікаційних підходів за якими розмежують міжнародні види послуг, так вагомі міжнародні організації по різному проводять класифікацію. Міжнародний валютний фонд виділяє наступні послуги (таблиця 1.1). Світовий банк виділяє такі послуги:
-
факторні послуги, які пов'язані з рухом капіталів, робочої сили й інших компонентів та інструментів виробничого процесу;
Таблиця 1.1.
Класифікація послуг згідно МВФ*
Вид | Підвид | Характеристика |
1. Транспорт | Пасажирський | Міжнародне перевезення пасажирів всіма видами транспорту і надання супутніх послуг |
Вантажний | Міжнародне перевезення вантажів всіма видами транспорту і надання супутніх послуг | |
2. Поїздки | Ділові | Товари і послуги, придбані нерезидентами, що мандрують по справі (відрядження) |
Особисті | Товари і послуги, придбані нерезидентами, що мандрують з особистих питань (туризм) | |
3. Зв'язок | Послуги поштового, кур'єрського, телефонного та іншого зв'язку між резидентами і нерезидентами | |
4. Будівництво | Будівництво об'єктів за рубежем, що здійснюється на тимчасовій основі резидентами | |
5. Страхування | Страхування нерезидентів страховими компаніями-резидентами | |
6. Фінансові послуги | Фінансове посередництво між резидентами і нерезидентами (комісія за відкриття акредитивів, за обмін валюти, брокерські послуги і т.д.) | |
7. Комп'ютерні та інформаційні послуги | Консультації у області комп'ютерних програм, інформаційні послуги (обробка даних, користування базами даних, підписка на інформаційні лінії) | |
8. Роялті і ліцензійні платежі | Користування правами власності (торгова марка, патент, копірайт і т.д.) і використовування оригіналів або прототипів (фільмів, рукописів) на основі ліцензії | |
9. Інші бізнес-послуги | Посередницькі | Комісія за посередництво |
Лізинг | Лізинг і фрахт судів, літаків без екіпажів та іншого транспортного устаткування | |
Інші ділові, професійні і технічні послуги | Правові, бухгалтерські, управлінські, рекламні і інші послуги, а також послуги з проектування, картографії, нагляду за будівництвом, захисту урожаю, розвідки корисних копалин | |
10. Особисті, культурні і рекреаційні послуги | Аудіовізуальні послуги | Виробництво фільмів, радіо - і телепередач, компакт-дисків, гонорари артистів |
Інші | Показ виставок, проведення спортивних і інших заходів | |
11. Урядові послуги | Поставку товарів в посольства, консульства, представництва міжнародних організацій, операції ООН по підтримці миру |
* - джерело – [24, c. 102]
-
нефакторні послуги, які мають нефінансовий характер. Це транспортні, туристичні та інші нефінансові послуги.
Міжнародний лізинг — це складна фінансова операція, при якій спеціальна лізингова фірма (орендонадавач) у відповідності з домовленістю з офіційним орендарем купує у виробника відповідне устаткування, обладнання, машини, наймає людей і передає на визначений час за встановлену плату орендарю.
Це одна із форм міжнародних послугових відносин, яка має вигляд кредитування експорту й імпорту товарів, що полягає в довгостроковій оренді машин, устаткування, транспортних засобів, будівель виробничого призначення тощо.
Характеристики
Тип файла документ
Документы такого типа открываются такими программами, как Microsoft Office Word на компьютерах Windows, Apple Pages на компьютерах Mac, Open Office - бесплатная альтернатива на различных платформах, в том числе Linux. Наиболее простым и современным решением будут Google документы, так как открываются онлайн без скачивания прямо в браузере на любой платформе. Существуют российские качественные аналоги, например от Яндекса.
Будьте внимательны на мобильных устройствах, так как там используются упрощённый функционал даже в официальном приложении от Microsoft, поэтому для просмотра скачивайте PDF-версию. А если нужно редактировать файл, то используйте оригинальный файл.
Файлы такого типа обычно разбиты на страницы, а текст может быть форматированным (жирный, курсив, выбор шрифта, таблицы и т.п.), а также в него можно добавлять изображения. Формат идеально подходит для рефератов, докладов и РПЗ курсовых проектов, которые необходимо распечатать. Кстати перед печатью также сохраняйте файл в PDF, так как принтер может начудить со шрифтами.