17367 (601145), страница 6
Текст из файла (страница 6)
a = (Y0X1 – Y1X0) / (X1 – X0),
де Y0 і Y1 – середні значення витрат;
X0 і X1 – середні значення площі полів.
Підставивши розраховані середні значення Y і X , одержимо:
а = ((154268*218.8) – (157809*153.2)) / (218.8–153.2) = 9577499,6 / 65.6 = 145998,5 грн.
Можемо обчислити змінні витрати на одиницю (b):
b = (154268– 145998,5) / 153.2 =53,98;
або:
b = (157809– 145998,5 ) / 218.8 =53,98.
виходячи з цього, функція витрат є: Y = 145998,5 + 53,98х.
На мою думку найбільш точні розрахунки ми отримуємо за допомогою методу найменших квадратів, тому що він враховує всі витрати для кожного поля.
Таблиця 11
Аналіз взаємозв'язку витрати, обсяг прибуток
Показники | Продукція | |||
Простий олівець | Лінійка | Ручка | Зошит | |
Ціна реалізації, грн. | 3 | 3,5 | 4,5 | 6 |
Змінні витрати, грн. | 2 | 1,3 | 2,5 | 3 |
Обсяг продажу, од. | 60000 | 50000 | 50000 | 60000 |
Постійні витрати компанії заплановані у сумі 170 000 грн. Необхідно знайти:
1) Маржинальний дохід для кожної продукції;
2) запланований операційний прибуток;
3) чистий прибуток;
4) точку беззбитковості для кожної продукції в грошових і натуральних
одиницях;
5) накреслити графіки беззбитковості;
6) запас міцності, коефіцієнт запас міцності компанії;
7) коефіцієнт маржинального доходу.
Для розрахунку маржинального доходу використовуємо наступну формулу:
Ціна реалізації – змінні витрати = маржинальний дохід на одиницю.
Простий олівець МД = 3-2 = 1 грн.
Лінійка МД = 3,5-1,3 = 2,2 грн.
Ручка МД = 4,5-2,5 = 2 грн.
Зошит МД = 6-3 = 3 грн.
Запланований операційний прибуток розраховуємо наступним чином :
Операційний прибуток =МД заг. - Постійні витрати.
МД заг. = (1*60000)+ (2,2*50000)+ (2*50000)+ (3*60000) = 450000 грн.
ОП = 450000 – 170000 = 280000 грн.
Чистий прибуток розраховуємо так:
ЧП = ОП * (1 – 0.25) = 280000 * (1 – 0.25)= 210000 грн.
Розраховую точки беззбитковості для кожної продукції в грошових і натуральних одиницях. Для визначення точки беззбитковості кожного виду продукції я розраховую величину маржинального доходу на одну умовну одиницю за наступною формулою:
WCM = ∑ CM i * SM i
де WCM – середньозважений маржинальний дохід;
CM i – маржинальний дохід на одиницю і-го виробу;
SM i – комбінація продажу.
WCM = (1 *0,27)+ (2,2 * 0,22)+ (2 * 0,22)+ (3 * 0,27) = 2,00 грн.
Обчислюю точку беззбитковості: 170000/ 2,00 = 85000 од.
Для відшкодування всіх витрат компанія має реалізувати 85000 одиниць продукції. Визначаю в якій кількості кожного виду продукції:
Для простого олівця = 85000* 0,27= 22950 од.;
Для лінійки = 85000* 0,22= 18700 од.;
Для ручки = 85000 * 0,22= 18700 од.;
Для зошита = 85000* 0,27= 22950 од.
Для того щоб визначити точку беззбитковості в грошових одиницях:
Кількість*ціна
Для простого олівця = 22950* 3= 68850 грн
Для лінійки = 18700 * 3,5= 65450 грн.;
Для ручки = 18700 * 4,5= 84150 грн
Для зошита = 22950* 6= 137700 грн
Постійні витрати:
Для простого олівця = 68850-(2*22950)=22950
Для лінійки = 65450-(1,3*18700)=41140
Для ручки = 84150-(2,5*18700)=37400
Для зошита = 137700-(2*22950)=68850
Графіки беззбитковості наведені в додатках В,Г ,Д,Ж
Запас міцності=Продаж – Точка беззбитков.у грош..од.
Продаж=ціна*кількість
З.М. олівця= 180000-68850=111150
З.М. лінійки=175000-65450=109550
З.М. ручки=225000-84150=140850
З.М. зошита=360000-137700=222300
К.З.М. олівця= 111150:180000=0,62
К.З.М. лінійки= 109550:175000=0,62
К.З.М. ручки= 140850:225000=0,63
К.З.М. зошита= 222300:360000=0,62
Середній К.З.М=583850:940000=0,6211
К.М.Д. олівця=(1*60000):180000=0,33
К.М.Д. лінійки=(2,2*50000):175000=0,63
К.М.Д. ручки=(2*50000):225000=0,44
К.М.Д. зошита=(3*60000):360000=0,5
Задача 1
Підприємство розглядає доцільність укладання контракту терміном на 3 роки, який передбачає виготовлення складських деталей. Для виконання контракту буде задіяне існуюче устаткування, яке можна використати лише для виготовлення деталей, передбачених контрактом. Це устаткування було придбане п’ять років тому за 30 300 грн., річна амортизація дорівнює 4 200 грн. Сьогодні його можна придбати за 9 600 грн., а ще через рік за 2 400 грн.
Для виконання контракту потрібно чотири види матеріалів, про які є така інформація (таб. 1)
Таблиця 12
Дані про матеріали для виконання замовлення
№ | Показники | Матеріали | ||||
А | Б | В | Г | |||
1 | Загальна кількість, необхідна для виконання контракту | 2200 | 2200 | 2200 | 520 | |
2 | Наявність на складі , од. | 0 | 850 | 730 | 470 | |
3 | Первісна вартість, грн.. | - | 4,3 | 5,1 | 6,7 | |
4 | Чиста вартість реалізації, грн.. | - | 4,8 | 4,2 | 8,6 | |
5 | Поточна відновлювальна вартість, грн.. | 10 | 6,5 | 5,9 | 12 |
Необхідно: знайти релевантні витрати на виконання контракту
Первісна вартість і накопичена амортизація устаткування не є релевантними, оскільки первісна вартість – це минулі витрати, а амортизація є наслідком застосування принципу відповідності у фінансовому обліку.
Тому релевантними витратами щодо устаткування є лише втрата виручки від його продажу, яка дорівнює 7200 грн.:
(9600-2400) = 7200 грн.
Тепер розглянемо релевантні матеріальні витрати на виконання контракту. зважаючи на те, що матеріал А відсутній на складі, його релевантною оцінкою буде поточна відновлювальна вартість, тобто:
2200 * 10 = 22000 грн.
Щодо матеріалу Б, то 850одиниць, що є на складі, можна придбати за чистою вартістю 4.8 грн. за одиницю, якщо вони будуть використані для використання контракту. Решту 1350 одиниць у разі укладання контракту слід придбати за ціною 6.5 грн. за одиницю. Виходячи з цього, релевантною оцінкою матеріалу Б буде:
(850*4.8) + (1350*6.5 ) = 12855 грн.
Релевантною оцінкою матеріалу В буде поточна відновлювальна вартість а також чиста вартість, а саме:
(730*4.2) + (1470*5.9) = 11739 грн.
Релевантна оцінка матеріалу Г:
(470*8.6)+(50*12) = 4642 грн.
Релевантні витрати на виконання контракту дорівнюють:
22000+12855+11739+4642+7200 = 58436 грн.
Задача 2
Керівництво фірми Колос отримала низький прибуток й розглядає питання щодо закриття однієї турбаз із трьох. Бухгалтер фірми підготував такий аналіз для прийняття рішення, грн..
Таблиця 13
Показники | Турбаза №1 | Турбаза №2 | Турбаза №3 |
Дохід від продажу | 84003 | 116008 | 200006 |
Змінні витрати | 48008 | 56005 | 104008 |
Маржинальний дохід | 35995 | 60003 | 95998 |
Постійні витрати | |||
- на утримання бази | 30004 | 28006 | 58002 |
- загальні | 14004 | 22004 | 36007 |
Прибуток (збиток) | -8013 | 9993 | 1989 |
Необхідно: визначити, чи варто закривати турбазу №1, якщо це призведе до скорочення загальних постійних витрат лише на 2400 грн.
Припустімо, що при закритті Турбази №1 площа турбази не буде використана для інших цілей. У цьому разі аналіз наслідків ліквідації Турбази № 1 матиме вигляд (таблиця 16):
Таблиця 14
Вплив ліквідації Турбази №1 на результати діяльності фірми загалом, грн.
Стаття | До зміни | Закриття турбази №1 | Після зміни |
Продаж | 400017 | -84003 | 316014 |
Змінні витрати | 208021 | -48008 | 160013 |
Маржинальний дохід | 191996 | -35995 | 156001 |
Постійні витрати на утримання бази | 116012 | -30004 | 86008 |
Внесок у покриття загальних витрат і прибуток | 75984 | -5991 | 69993 |
Загальногосподарські витрати | 72015 | -14004 | 58011 |
Прибуток (збиток) | 3969 | -5991 | -2022 |
Ліквідація Турбази № 1 за таких умов призведе до зменшення витрат фірми загалом, оскільки втрачаючи маржинальний дохід турбази № 1 в сумі 156001 грн., фірма заощаджує витрати на утримання бази – 86008 грн. Внаслідок цього фірма втрачає 5991 грн. прибутку.
Бюджетний продаж становить 70 тис. одиниць, а бюджетні змінні витрати на одиницю 23 грн. Витрати на збут були заплановані у розмірі 7% продажу.
Таблиця 16
Дані про фактичні обсяги діяльності
Показники | 2 |
Обсяг реалізації тис. | 65 |
Ціна товарів грн. | 22,7 |
Витрати на збут тис. | 177 |
Необхідно здійснити аналіз відхилень з використанням гнучкого бюджету.
Для розрахунку будуємо таблицю і в неї записуємо розраховані дані.
Таблиця 17
Показник | Фактично | Відхилення від гнучкого бюджету | Гнучкий бюджет | Відхилення за рахунок обсягу продажу | Бюджет |
Обсяг продажу | 65000 |
| 65000 | -5000 | 70000 |
Продаж, грн | 2552460 | -203540 | 2756000 | -212000 | 2968000 |
Змінні витрати : |
|
|
|
|
|
На придбання товарів | 1475500 | -19500 | 1495000 | -115000 | 1610000 |
Витрати на збут | 177000 | -15920 | 192920 | -14840 | 207760 |
Разом змінні витрати | 1652500 | -35420 | 1687920 | -129840 | 1817760 |
Маржинальний дохід | 899960 | -168120 | 1068080 | -82160 | 1150240 |
Постійні витрати : | |||||
На придбання товарів | 241540 | -129860 | 371400 | - | 371400 |
Витрати на збут | 458210 | 38210 | 420000 | - | 420000 |
Разом постійних витрат | 699750 | -91650 | 791400 | - | 791400 |
Операційний прибуток | 200210 | -76470 | 276680 | -82160 | 358840 |
Наведений аналіз свідчить, що діяльність фірми була нерезультативною, оскільки вона реалізувала тільки 65000 одиниць продукції замість 70000 запланованих, що зумовило негативне відхилення прибутку в сумі 82160 грн. діяльність компанії була неефективною, бо мало місце негативне відхилення витрат і як наслідок – негативне відхилення прибутку в сумі – 76470 грн.