115997 (598496), страница 4
Текст из файла (страница 4)
IV. Узагальнення і систематизація знань.
Дидактична гра «Правда – неправда»
Правила гри. Учитель називає твердження. Якщо воно правильне, учні ставлять « + »., а якщо ні, то «–».
-
Козацька держава була монархією.
-
В Українській козацькій державі всі стани мали рівні права.
-
Найбільша кількість козацьких полків існувала в 1650 р.
-
Головним соціальним наслідком Національно-визвольної війни стала фактична ліквідація кріпацтва.
-
За часів Національно-визвольної війни кількість реєстрових козаків зростала.
-
Офіційна назва держави, що постала в результаті Національно-визвольної війни, – Українська козацька держава.
-
У 1648–1649 рр. козацьке військо здійснило дві переможні кампанії проти Польщі.
-
Союзниками козаків у подіях 1648–1649 pp. були кримські
татари. -
Вищою судовою інстанцією Гетьманщини був гетьман.
-
Зборівський мир визначав межі Козацької держави.
-
Під час кампанії 1648 р. козаки не змогли захопити Львів.
-
Програму побудови Української козацької держави Б. Хмельницький оголосив у Києві в 1648 р.
Підсумки уроку:
На звільненій від польського панування території сформувалася Українська гетьманська держава – Військо Запорозьке. Історичні обставини виникнення обумовили напіввійськовий характер української державності.
Важливою складовою й гарантом успішної розбудови Української держави стала її армія, створена на організаційних принципах Запорозької Січі.
Наявність власних фінансів і судочинства свідчили про повноцінний характер державності Війська Запорозького.
Значні зміни відбувалися в соціально-економічному житті українського народу. Суттєвий вплив на соціально-економічну ситуацію в Україні мала незавершеність визвольної боротьби.
V. Домашнє завдання.
Опрацювати відповідний параграф підручника.
Урок №8
Тема: Національно-визвольна війна українського народу під проводом Богдана Хмельницького.
Мета: закріплення знань учнів з теми «Національно-визвольна війна українського народу під проводом Б. Хмельницького (1648-1657 рр.)». Вчити дітей практично застосовувати теоретичні знання, готуватись до зовнішнього незалежного оцінювання навчальних знань учнів у майбутньому. Виховувати в учнів почуття патріотизму, національної гордості за свій народ, його героїчне минуле.
Тип уроку: контролю і корекції знань, умінь, навичок.
Форма уроку: самостійна робота учнів.
Обладнання: портрети Б. Хмельницького та його сподвижників, картки тестових завдань чотирьох рівнів у трьох варіантах.
Хід уроку.
I. Організація навчальної діяльності.
II. Мотивація навчальної діяльності.
Учитель вмотивовано пояснює значення, необхідність та перспективи у проведенні подібного уроку, пояснює правила виконання та критерії оцінювання.
ІІІ. Перевірка знань і умінь учнів.
1 варіант
1 рівень
-
Битва під Берестечком завершилась поразкою козаків.
-
□ Так
-
□ Ні
-
Вільна людина, особливий тип воїна-захисника — це:сотник;
-
козак;
-
воєвода;
-
гетьман.Дати визначення понять: «литаври», «хан» .
2 рівень
-
Розставте події у хронологічній послідовності:
-
Білоцерківська мирна угода
-
битва під Жовтими Водами
-
заснування Острозької академії
-
Переяславська рада
-
Коронний гетьман, який виступив проти військ Б.Хмельницького у битві під Жовтими Водами, - це:О. Конецпольський;
-
М. Потоцький;
-
М. Калиновський;
-
Г.І. Барабаш.Співвіднесіть імена з посадами.
-
М.Потоцький 1. великий канцлер Литовський
-
М.Калиновський 2. коронний гетьман Р.Посполитої,
-
С.А.Радзівіл 3. головний (віце-гетьман) Р.Посполитої,
-
Владислав IV 4. польський король.
5. гетьман Запорозької Січі
3 рівень
-
Складіть схему однієї з битв національно-визвольної війни під проводом Б. Хмельницького.
-
Підписано Білоцерківську угоду.
-
Якого року сталася ця подія?
-
У чому полягала її суть?
-
4 рівень
-
Складіть історичний портрет Б.Хмельницького. Які на вашу думку особисті якості сприяли його успіхам як лідера держави?
2 варіант
1 рівень
-
Битва під Жовтими Водами завершилась поразкою козаків.□ Так.
-
□ Ні.
-
-
Старший головний військовий начальник в українському козацькому війську – це:
-
Гетьман,
-
Воєвода,
-
Старшина,
-
Князь.
-
Дати визначення понять: «клейноди», «яничари» .
2 рівень
-
Розставте події у хронологічній послідовності:
-
смерть Б. Хмельницького,
-
битва під Берестечком,
-
відкриття Києво-Могилянської колегії,
-
Зборівський мир.
-
Прізвище українського полковника, сподвижника Б. Хмельницького.
-
М.Литвин;
-
М. Кривоніс;
-
І. Підкова;
-
С. Кішка.
Установіть відповідність між військовими посадами і тими функціями, виконання яких передбачалося ними.
-
Кошовий отаман 1. регулював витрати коштів Січі, зберігав «скарб і армату» у військовій скарбниці.
-
Військовий суддя 2. очолював артилерійську та фортифікаційну справу на Січі;
-
Військовий осавул 3. вирішував питання прийому козаків до війська або їх звільнення;
-
Військовий обозний 4. підтримував дисципліну і порядок у війську, розподіляв платню та провіант;
5. Зберігав ваги і міри на Січі.
3 рівень
-
Складіть схему «Управління в Українській козацькій державі – Гетьманщині».
-
Хто з козацьких полковників у битві під Берестечком очолив українські війська?
-
Коли відбулася ця битва?
-
Хто, крім українських військ, брав у ній участь?
-
4 рівень
-
Складіть історичний портрет Максима Кривоноса. Які, на вашу думку, особисті якості він проявив у роки визвольної війни?
3 варіант
1 рівень
-
Битва під Жовтими Водами завершилась поразкою козаків.
-
□ Так.
-
□ Ні.
-
Рада полковників та уряду козацької держави – це:
-
Старшинська рада;
-
Гетьманська рада;
-
Генеральна старшина;
-
Гетьманат.
Дати визначення понять: «автономія», «каламар» .
2 рівень
-
Розставте події у хронологічній послідовності:
-
урочистий в'їзд Б. Хмельницького до Києва;
-
битва під Корсунем;
-
видання «Апостола» і «Букваря» І. Федоровим;
-
Білоцерківська мирна угода.
-
«Березневі статті» Б.Хмельницького були узгоджені і затверджені у:
-
Переяславі;
-
Києві;
-
Москві;
-
Варшаві
-
Співвіднесіть міста з регіоном їх розташування.
-
Яси; 1. Галичина.
-
Берестечко; 2. Молдавія.
-
Жванець; 3. Слобідська Україна.
-
Конотоп; 4. Волинь.
-
5. Північна Буковина.
3 рівень
-
Заповніть порівняльну таблицю «Українські землі за Зборівською (1) і Білоцерківською (2) угодами».
Питання для порівняння | 1 | 2 |
-
Житло запорожців, військова одиниця Війська Запорозького.
-
Назвіть термін.
-
Коли це явище виникає?
-
На якій території?
-
4 рівень
-
Складіть історичний портрет Івана Богуна. Які, на вашу думку, особисті якості він проявив у роки визвольної війни?
Підведення підсумків уроку.