178453 (596285), страница 5
Текст из файла (страница 5)
Складність економічної оцінки земель за урожайністю сільськогосподарських культур полягає в тому, що урожайність окремої культури не може дати повних відомостей про якість землі.
Для економічної оцінки земель вихід валової продукції на землях різної якості необхідно пов'язувати із витратами виробництва. Треба мати на увазі, що тільки кількість продукції, віднесена до рівновеликих виробничих затрат, або розміри рівновеликих затрат на виробництво одиниці продукції відображають якість земель. Різниця в якості земель визначається ефективністю рівновеликих затрат, вкладених у землю неоднакової якості.
Встановлені розміри валової продукції і затрат кладуть в основу розрахунків інших економічних показників оцінки земель.
Тому для оцінки земель застосовують розрахункові кадастрові ціни, що базуються на суспільне необхідних затратах у гірших умовах виробництва.
Кадастрові ціни - єдині для всієї країни. Оцінка земель, обчислена за кадастровими цінами, забезпечує порівнянність якості земель у межах сільськогосподарського підприємства, між підприємствами у межах району, між районами, областями, регіонами країни.
Основними показниками економічної оцінки є:
-
розмір валової продукції;
-
чистий дохід;
-
окупність витрат як показник економічної оцінки є відносним вираженням рівня родючості земель при рівних економічних умовах господарювання;
-
диференціальний дохід – це дохід, яких гарантує землекористувачу щорічну економічну забезпеченість при використанні земель різної якості.
За матеріалами економічної оцінки земель, проведеної в 1988 році, територія на якій розташовано населений пункт, відноситься до третього земельно-оціночного району.
Належність земель до земель України визначається знаходженням їх в межах території держави. Наявність території — це обов'язкова ознака держави. Оскільки територією держави є і острови, а також землі, зайняті водними об'єктами, то і вони також включаються до складу земель України.
В межах території України можуть знаходитися землі, які перебувають у державній, приватній та комунальній власності.
Землі в межах території України характеризуються різним цільовим призначенням. Основне цільове призначення земель — головний і єдиний критерій диференціації земель на окремі категорії, які мають особливий правовий режим. Особливості правового режиму земель кожної категорії визначаються специфікою їх цільового призначення.
Згідно ст. 85 Земельного кодексу іноземні держави можуть набувати у власність на території України земельні ділянки для розміщення будівель і споруд дипломатичних представництв та інших, прирівняних до них, організацій відповідно до міжнародних договорів. На таких же умовах і Україні можуть належати відповідні земельні ділянки, які теж будуть відноситись до земель України.
Земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.
Землі в межах України є неоднорідними за своєю якістю, природними, біологічними, хімічними та іншими показниками. Крім того, окремі землі характеризуються певними особливостями і можуть використовуватись з різною метою. Одні використовуються як засіб виробництва в сільському і лісовому господарстві, інші — як територіальна просторова база для розміщення різних об'єктів, або ж як охоронні зони та ін. [ст.ст. 22, 38, 112 ЗК].
В основі поділу земель України на самостійні категорії — основне цільове призначення. Використання земель по основному цільовому призначенню не виключає можливості використання їх одночасно і для інших цілей, наприклад, землі сільськогосподарського призначення — для будівництва внутрішньогосподарських доріг, землі транспорту в смузі відведення — для городництва тощо. Поділ земель на самостійні категорії, що здійснюється за основним цільовим призначенням, представляє собою первісну класифікацію.
Класифікація земель і відмінності в правовому режимі окремих категорій відображають їх положення як об'єктів державного управління, права власності і права землекористування.
За відсутності генерального плану забудови населеного пункту, при проведенні інвентаризації земель було складено план функціонального використання території.
На плані відображені інженерні комунікації – газопроводи, водопроводи, лінії електропередач, вулична мережа із твердим покриттям. Вказані сервітути права користування земельними ділянками третіми особами (у разі необхідності ремонту та обслуговування інженерних комунікацій).
Таблиця 3. Розподіл земель населеного пункту Вільхуватка за функціональним використанням
| № | Функціональне використання | Площа |
| 1 | Землі житлової забудови | 20 |
| 2 | Землі комерційного призначення | 0,69 |
| 3 | Землі с – г призначення | 394,64 |
| 4 | Землі зв’язку | 0,08 |
| 5 | Землі громадського використання | 6,8 |
| 6 | Землі оборони | 0,25 |
| 7 | Землі промисловості, транспорту | 5,34 |
| 8 | Землі загального використання | 126,3 |
| Всього | 554,1 |
Таблиця 4. Розподіл земель населеного пункту Водяне за функціональним використанням
| № | Функціональне використання | Площа |
| 1 | Землі житлової забудови | 2,6 |
| 2 | Землі комерційного призначення | 0,04 |
| 3 | Землі громадського використання | 10,2 |
| 4 | Землі с – г призначення | 36,2 |
| 5 | Землі загального використання | 6,6 |
| Всього | 55,64 |
Таблиця 5. Розподіл земель населеного пункту Анискине за функціональним використанням
| № | Функціональне використання | Площа |
| 1 | Землі житлової забудови | 3,0 |
| 2 | Землі комерційного призначення | 0,02 |
| 3 | Землі с – г призначення | 102,9 |
| 4 | Землі загального використання | 17,4 |
| Всього | 123,32 |
Таблиця 6. Розподіл земель населеного пункту Зарубинка за функціональним використанням
| № | Функціональне використання | Площа |
| 1 | Землі житлової забудови | 2,9 |
| 2 | Землі комерційного призначення | 0,02 |
| 3 | Землі громадського використання | 0,18 |
| 4 | Землі с – г призначення | 88,3 |
| 5 | Землі загального використання | 28,6 |
| Всього | 120 |
Таблиця 7. Розподіл земель населеного пункту Довгеньке за функціональним використанням
| № | Функціональне використання | Площа |
| 1 | Землі житлової забудови | 1,0 |
| 2 | Землі с – г призначення | 46,2 |
| 3 | Землі загального використання | 13,5 |
| Всього | 60,7 |
Таблиця 8. Розподіл земель населеного пункту Устинівка за функціональним використанням
| № | Функціональне використання | Площа |
| 1 | Землі житлової забудови | 2,8 |
| 2 | Землі комерційного призначення | 0,02 |
| 3 | Землі громадського використання | 0,68 |
| 4 | Землі с – г призначення | 84,1 |
| 5 | Землі загального використання | 12,6 |
| Всього | 100,2 |
Таблиця 9. Розподіл земель населеного пункту Широке за функціональним використанням
| № | Функціональне використання | Площа |
| 1 | Землі житлової забудови | 1,0 |
| 2 | Землі промисловості | 0,3 |
| 3 | Землі с – г призначення | 26,7 |
| 4 | Землі загального використання | 12 |
| Всього | 40 |
Таблиця 10. Розподіл земель населеного пункту Пепельне за функціональним використанням
| № | Функціональне використання | Площа |
| 1 | Землі житлової забудови | 58,35 |
| 2 | Землі с – г призначення | 0,05 |
| 3 | Землі загального використання | 9,6 |
| Всього | 68 |
Таблиця 11. Розподіл земель населеного пункту Комісарове за функціональним використанням
| № | Функціональне використання | Площа |
| 1 | Землі житлової забудови | 2,0 |
| 2 | Землі комерційного призначення | 0,02 |
| 3 | Землі громадського використання | 0,92 |
| 4 | Землі с – г призначення | 79,1 |
| 5 | Землі загального використання | 44,8 |
| Всього | 126,84 |
Таблиця 12. Розподіл земель населених пунктів Вільхуватської сільської ради за функціональним використанням
| № | Функціональне використання | Площа |
| 1 | Землі житлової забудови | 35,95 |
| 2 | Землі комерційного призначення | 0,69 |
| 3 | Землі с – г призначення | 932,79 |
| 4 | Землі зв’язку | 0,08 |
| 5 | Землі громадського використання | 18,9 |
| 6 | Землі оборони | 0,25 |
| 7 | Землі промисловості, транспорту | 5,64 |
| 8 | Землі загального використання | 276,1 |
| Всього | 1270,40 |















