168563 (595675), страница 6

Файл №595675 168563 (Аналіз та обгрунтування заходів охорони флори Луганської області) 6 страница168563 (595675) страница 62016-07-30СтудИзба
Просмтор этого файла доступен только зарегистрированным пользователям. Но у нас супер быстрая регистрация: достаточно только электронной почты!

Текст из файла (страница 6)

Дякуючи Старобельській районній організації Українського товариства мисливців та рибалок фауну Старобельщини поповнили фазани, лосі, кабани тощо, за рахунок членських внесків обладнують годівники, площадки для підкорму птахів та звірів, щорічно засіваються кормові поля.

Багато проблем по лісним ресурсам. По віку і стану більшість дубових насаджень підлягають суцільним вирубкам, при цьому іде зміна цінних порід на менш цінні. Велика площа лісів гине в результаті дії водозаборів (знижується рівень ґрунтових вод).

Кожний 4-й вид флори області зустрічається тут дуже рідко і в одному екземплярі. Заповідні території, котрі утримують близько 75% видового складу флори, займають всього лиш 0,005% площі.

В кінці ΧVIII ст. на території нинішнього Біловодського району була створена міжнародна станція і лабораторія по вивченню незайманих степів. Її очолили видатні вчені-географи та ґрунтознавці Докучаєв і Юніцкий. Задача, поставлена перед ними – раціональне лісорозведення у степу. Під їх керівництвом і особисто ними тут було посаджено в голому степу 90 га насаджень, причому таких, котрі ніколи раніше в цих районах не проростали. Були закріплені овраги. Більша частина насаджень збереглась до нашого часу. Тепер ця ділянка має назву Урочище Юнацького і оголошена пам’ятником природи. В будинку, де жив Докучаєв, створений музей степового лісорозведення, там же і встановлені їхні пам’ятники.

Однією із кращих на Україні вважається мінеральна вода “Біловодська”, створена на основі місцевих цілющих джерел і не поступаючи, а часто і перевищуюча по своїй якості багатьох зарубіжних аналогів. Вона експортується по багатьох зарубіжних країнах.

Заповідні Кременецькі ліси – самі найбільші масиви на півдні лівобережної України, які займають 35.5 тис. га. Складається з 15-ти урочищ, де голубі озера та болота розташувалися. Знаходиться на відстані близько 140 км. від Луганська. Кременецькі ліси здавна славилися своїм корабельними соснами та могутніми дубами. По свідченням, звідси за часів Петра 1 переправлялась по річкам деревина для будівництва військових та торгівельних кораблів на Воронезькому судноверхв’ї. Спеціалісти відмічають хороший стан ліса: він густий і компактний. Але лише третя частина його – природного походження. Тут проростає близько 60 видів дерев і кущів.[7]


4.2 Раритетні види флори, занесені до Червоної книги України

Сальвінія плаваюча

Salvinia natans (L.) All.

Родина Сальвінієві – Salviniaceae

Наукове значення. Реліктовий (третинний) вид.

Статус. ІІ категорія.

Поширення. На всій території України ( в долинах Дніпра, Десна, Південь Бугу, Сіверського Дінця та інших річок) – спорадично.

Вид поширений також у Центральній Європі, Середземномор’ї, на Кавказі, у Середній Азії, захід Сибіру, Китаї, Японії, північної Америці.

Місце зростання. Мілководдя прісноводних і мало проточних водойм (глибина 0,5-2,5м) з мулисто-піщаними та мулисто-торфовими відкладами. У пониззях річок характерні угруповання виду, в інших місцях утворює лише фрагменти угрупувань.

Чисельність. Популяції численні, різко скорочуються в забруднених водоймах.

Причини зміни чисельності. Осушування екотопів, засолення та забруднення водойм.

Загальна характеристика. Однорічна трав’яниста (папоротева) водяна рослина завдовшки 10-20 см. Стебло ( діаметр 1-2 мм) плаваюче розгалужене. Листки розміщенні кільцями по три: два-плаваючі, яйцевидно еліптичні, розташовані попарно, третій – занурений у воду, розсічений, вкритий бурими волосками. Спороносить у серпні – вересні. Розмножується спорами і вегетативно.

Заходи охорони. Занесено до Червоної книги України (1980). Охороняється в природних заповідниках: Дунайську Плавні, Луганському (Станично-Луганський відділ), Канівському, Розточчя та заказниках загальнодержавного значення (зокрема Святе Озеро у Козилевському районі Чернігівської області). Необхідно дослідити стан популяції.

Дельфіній Сергія

Delphinium sergii Wissjul.

Родина Жотееві -

Ranunculaceae

Наукове значення. Східно-Європейсько Кавказький вид.

Статус. ІІІ категорія.

Поширення. Донецька височина. Вид поширений також у пониззі Дону, Передкавказзі.

Місце зростання. Узлісся серед чагарників, трапляється на вапняках.

Чисельність. Характерні ізольовані популяції. У східній частині ареалу – звичайна рослина.

Причини зміни чисельності. Антропогенне порушення екотопів (випасання худоби, вирубування лісів тощо).

Загальна характеристика. Багаторічна трав’яниста рослина заввишки 40-100см, з бульбо видно потовщеним коренем. Стебло прямо стояче, просте або розгалужене. Листки 5-7 пальчасто розсіченні. Квітки яскраво голубі (іноді під деревами білуваті), зібрані в просту або розгалужену китицю. Розмножується насінням і кореневими бульбами. Цвіте у червні-липні. Плодоносить у серпні. Ксеромезофіт. Отруйний.

Заходи охорони. Охороняється у Луганському природному заповіднику (відділ Провальський степ) і на території пам’ятки природи

Півонія тонколиста

Paeonia tenuifolia L.

(P. lithophila Kotov?

P. biebersteiniaca Rupr.)

Родина Півонієві -

Paejniaceae

Наукове значення. Причорноморський ендемічний вид.

Статус. ІІ категорія.

Поширення. Південна частина лісостепової і степової зони, яйли Гірського Криму. Вид поширений у Центральній Європі, південно-східних районах Східно-Європейської рівнини, на Кавказі.

Місця зростання. Плакорні ділянки, степові схили з добре розвиненими чорноземними грунтами (у складі різнотрав’я степових фітоценозів).

Чисельність. Незначна. Трапляються скупчення рослин на пасовищах, частіше росте поодинці. Спостерігається скорочення чисельності виду, особливо поблизу населених пунктів.

Причини зміни чисельності. Розорювання цілинних степових ділянок; витоптування, зривання на букети та збирання як лікарської сировини, викопування.

Загальна характеристика. Багаторічна трав’яниста рослина заввишки 20-50 см, з бульбовидним коренем. Листки двічі-або тричі перисті, вузько розчленовані. Квітки (діаметр до 8см) одиничні, темно-червоні; пелюстки обернено яйцевидні. Плід – густо опушенні листянки (2-5). Цвіте у квітні – травні. Плодоносить у червні – серпні. Розмножується насінням. Отруйна.

Заходи охорони. Охороняється в Українському степовому (відділ Хомутівський Степ), Луганському (відділ Стрільцівський Степ), Ялтинському гірсько-лісовому та Карадазькому природних заповідниках. Вирощують вид у ботанічних садах

Громовик гранітний

Onosma graniticola Klok.

Родина Шорстколисті –

Boraginacea

Наукове значення. Ендемічний вид.

Статус. І категорія

Поширення. Причорномор’я та Приазов’я: у Миколаївській області – на околицях сіл Бузького Арбузинського району та Богданівни Доманівського району, у Луганській області – незначний локалітет у Провальському Степу (відділ Луганського природного заповідника).

Місця зростання. Кам’янисті степові схили (вздовж Південного Бугу вид локалізується переважно біля гранітних відсолень, у Луганській області пов’язаний з виходами сланцю).

Чисельність. Дуже мала, різко скорочується. Зростає поодинці або невеликими групами (10-15) особин.

Причини зміни чисельності. Стенотопність і низька конкурентна здатність виду, знищення екотопів внаслідок спорудження АЕС тощо.

Загальна характеристика. Дворічна монокарпічна рослина заввишки до 40 см. Стебла пірамідально розгалужені. Коренева система стрижнева. Листки лінійно довгасті, звужені біля основи. Чашечки завдовжки 10-11мм, віночок – 16-18 мм. Цвіте у червні – липні. Плодоносить у липні – серпні. Розмножується насінням. Ксерофіт, Петрофіт.

Заходи охорони. Охороняється у Провальському Степу. Необхідно контролювати стан популяцій, створити заказник загальнодержавного значення, розширити роботи по інтродукції виду в ботанічних садах.

Астрагал крейдолюбний

Astragalus cretophilus Klok.

(A. cornutus auct.)

Родина Бобові –

Fabaceae (Leguminosae)

Наукове значення. Ендемічний вид.

Статус. ІІІ категорія.

Поширення. Басейн Сіверського Дінця. Вид поширений у степових районах басейну Дону.

Місця зростання. Крейдяні відсолення.

Чисельність. Даних немає.

Причини зміни чисельності. Антропогенне порушення екотопів, зокрема, внаслідок випасання худоби.

Загальна характеристика. Кущик заввишки до 100см. Стовбурці вкриті бурувато-коричневою потрісканою корою; річні пагони завдовжки 15-50 см з сріблясто-білою тонкою корою. Листки з 5-7 парами широко еліптичних або лінійно довгастих, опушених листочків. Квітки в головчастих китицях. Віночок червонувато-фіолетовий. Біб довгастий (13-20 мм), шорсткий, з циліндричним носиком. Цвіте у червні – серпні. Плодоносить у липні – вересні. Розмножується насінням. Ксерофіт. Кальцефіл.

Заходи охорони. Вирощують у Донецькому ботанічному саду НАН України. Охороняється в Луганському природному заповіднику. Необхідно контролювати стан популяції.[10]

4.3 Луганський природний заповідник

Луганський природний заповідник розташований у Луганській області.

Створений у 1968 році з метою збереження у природному стані типових та унікальних природних комплексів степової ландшафтної зони. Загальна площа заповідника – 1607,57га. складається з трьох відділень, розташованих на крайньому південному сході Луганської області: Стрільцівський степ, Провальський степ та Станично-Луганське відділ.

Згідно з фізико-географічним районуванням України Стрільцівський степ розташований в Придонецькому районі Айдарської підобласті Старобільської степової області. Цей район займає Лівобережно-Донецьку частину Луганської адміністративної області і характеризується північностеповими ландшафтами, для яких типовим є поєднання вододільно-хвилястих, яружно-балочних, надзаплавно-терасових і заплавних територій.[11] „Стрільцівський степ” знаходиться на крайньому сході України у Міловському районі, де розташоване с.Стрільцівка від якого й походить назва степу. Як заповідник місцевого значення він існував з 1936 року, а з березня 1947 року був проголошений заповідником республіканського значення. [12] Він розташований на південних відрогах Середньоросійської височини. Територія заповідника являє собою слабохвилясте плато, яке на південному заході переходить у глибокий Крейдяний яр. У східному напрямі закінчується Глиняним яром. Флора Стрільцівського степу налічує близько 550 видів, з них понад 50 ендемічних.[13]

Заповідні степи філіалів належать до східного типу різнотравно-типчаково-ковилових степів. Порівняно з південними степами видовий склад рослинності тут досить багатий, причому деякі види є характерними представниками східних степів. Раніше тут в колишній Старобільській окрузі велику площу займали так звані Старобільські степи. Тепер майже весь степ у цьому районі розорані і в первісному вигляді зберігається лише 494 га Стрільцівської цілини. Річки течуть з півночі на південь, мають високі праві і низькі ліві береги. Останні поступово переходять у пологі степові схили до річки Мілової (лівої притоки Комишної) і знаходиться „Стрільцівський степ”.

Крім згаданих ярів, на території заповідника є ряд неглибоких балок, у верхів’ях яких розміщенні невеликі площі солонцюватих та піскуватих грунтів. По всьому заповідному степу розкидано багато невеликих курганів бабаковин.

Багата й різноманітна рослинність „Стрільцівського степу” ще з кінця минулого сторіччя почала привертати увагу ботаніків. Нині живою сторінкою великої книги природи колишнього безмежного степу є заповідна цілина. Природні ліси на його території відсутні. Місцями зустрічаються лише невеликі чагарникові зарості, головним чином по схилах у напрямі до Крейдяного і Глиняного ярів та на прилеглій до них частині плато. Схили тут покриті терном, вишнею степовою, таволгою Литвинова. Чимало росте тут жостеру проносного, шипшини і бруслин – європейської та бородовчастої. Проте найбільш характерні для Стрільцівського степу зарості карагани кущової, яку у народі називають дерезною. На відкритих ділянках степу трав’янистихй покрив дуже цікавий і різноманітний. Основу його, як і південних степів, становлять типчак, різні види ковили (9 видів), а також інші злакові трави – келерія струнка, стоколос прибережний, тимофіївка степова, лисохвіст лучний, пирій волосистий, повзучий, ковилолистий. Всього на території степу налічується 45 видів злакових рослин. Порівняно з південними степами різнотрав’я у заповіднику значно багатше за видовим складом. Тут зокрема, налічується 448 видів квіткових рослин, з яких до пустельно-степових видів належить – 10, степових – 167, кам’янисто-степових – 10, лучно-степових – 102, лучних – 70, лісових – 35, бур’янів – 55 видів.

На солончакових грунтах домінує типчак борознистий та грудниця волохата, разом з якими зростають ехінопсилон очитковидний, келерія Делявіна, морківник Бессера, смовдь великолиста й інші види. Навіть цей неповний перелік свідчить про різноманітність і своєрідність та особливу цінність рослинних угруповань Стрільцівського степу. У травні – червні, тобто в період масового цвітіння більшості видів рослин, степ розцвічується яскравими барвами. Водночас у другій половині травня на плато і схилах виділяються великі сріблясто-білі плями різних видів ковили пірчастої, з яких найбільш поширеною є ковила пірчастої, з яких найбільш поширеною є ковила Лессінга. Довгі, шововисто-срібні суцвіття цих рослин нахиляються від подиху вітру, і тоді здається, що перед тобою не степ, а море, по якому біжать легенькі хвилі.

Стрільцівський степ добре відомий не тільки як резерват незайманої степової рослинності, а й місце, де ще зберігається такий реліктовий вид тваринного світу, як бабак. Жила бабачина має добре втоптану вершину, навколо якої росте кальцієфільна рослинність – ковила Лессінга, вінниччя сланке, житняк гребінчастий, блекота чорна,лобода багатолиста, на якій рясніють червоні соковиті плоди, через що місцеві жителі називають її „бабаковою малиною”, оскільки ці плоди бабака охоче поїдають.[12]

Провальський степ у системі фізико-географічного районуваня України розташований в районі головного Донецького вододілу Донецької фізико-географічної області Лівобережно-Дніпровської північностепової провінції. Ділянка Провальського степу представлена різнотравно-типчаково-ковиловими і перофітними степами Донецького округу Приазовсько-Чорноморської степової провінції.[11]

„Провальський степ” як філіал Луганського державного заповідника існує з 1975 року. У довоєнні роки він був самостійним заповідником місцевого значення. Цей дуже цікавий об’єкт природи степової зони здавна привертав увагу багатьох науковців, як біогеоценотичний комплекс різнотравно-типчаково-ковилових степів з кам’янистими, зарослими чагарником ділянками, байрачними і заплавними лісами та іншою цікавою рослинністю. Тут працювали геологи і грунтознавці, ботаніки і зоологи, фахівці ряду інших природничих спеціальностей.

Характеристики

Тип файла
Документ
Размер
1,16 Mb
Предмет
Учебное заведение
Неизвестно

Список файлов ВКР

Свежие статьи
Популярно сейчас
А знаете ли Вы, что из года в год задания практически не меняются? Математика, преподаваемая в учебных заведениях, никак не менялась минимум 30 лет. Найдите нужный учебный материал на СтудИзбе!
Ответы на популярные вопросы
Да! Наши авторы собирают и выкладывают те работы, которые сдаются в Вашем учебном заведении ежегодно и уже проверены преподавателями.
Да! У нас любой человек может выложить любую учебную работу и зарабатывать на её продажах! Но каждый учебный материал публикуется только после тщательной проверки администрацией.
Вернём деньги! А если быть более точными, то автору даётся немного времени на исправление, а если не исправит или выйдет время, то вернём деньги в полном объёме!
Да! На равне с готовыми студенческими работами у нас продаются услуги. Цены на услуги видны сразу, то есть Вам нужно только указать параметры и сразу можно оплачивать.
Отзывы студентов
Ставлю 10/10
Все нравится, очень удобный сайт, помогает в учебе. Кроме этого, можно заработать самому, выставляя готовые учебные материалы на продажу здесь. Рейтинги и отзывы на преподавателей очень помогают сориентироваться в начале нового семестра. Спасибо за такую функцию. Ставлю максимальную оценку.
Лучшая платформа для успешной сдачи сессии
Познакомился со СтудИзбой благодаря своему другу, очень нравится интерфейс, количество доступных файлов, цена, в общем, все прекрасно. Даже сам продаю какие-то свои работы.
Студизба ван лав ❤
Очень офигенный сайт для студентов. Много полезных учебных материалов. Пользуюсь студизбой с октября 2021 года. Серьёзных нареканий нет. Хотелось бы, что бы ввели подписочную модель и сделали материалы дешевле 300 рублей в рамках подписки бесплатными.
Отличный сайт
Лично меня всё устраивает - и покупка, и продажа; и цены, и возможность предпросмотра куска файла, и обилие бесплатных файлов (в подборках по авторам, читай, ВУЗам и факультетам). Есть определённые баги, но всё решаемо, да и администраторы реагируют в течение суток.
Маленький отзыв о большом помощнике!
Студизба спасает в те моменты, когда сроки горят, а работ накопилось достаточно. Довольно удобный сайт с простой навигацией и огромным количеством материалов.
Студ. Изба как крупнейший сборник работ для студентов
Тут дофига бывает всего полезного. Печально, что бывают предметы по которым даже одного бесплатного решения нет, но это скорее вопрос к студентам. В остальном всё здорово.
Спасательный островок
Если уже не успеваешь разобраться или застрял на каком-то задание поможет тебе быстро и недорого решить твою проблему.
Всё и так отлично
Всё очень удобно. Особенно круто, что есть система бонусов и можно выводить остатки денег. Очень много качественных бесплатных файлов.
Отзыв о системе "Студизба"
Отличная платформа для распространения работ, востребованных студентами. Хорошо налаженная и качественная работа сайта, огромная база заданий и аудитория.
Отличный помощник
Отличный сайт с кучей полезных файлов, позволяющий найти много методичек / учебников / отзывов о вузах и преподователях.
Отлично помогает студентам в любой момент для решения трудных и незамедлительных задач
Хотелось бы больше конкретной информации о преподавателях. А так в принципе хороший сайт, всегда им пользуюсь и ни разу не было желания прекратить. Хороший сайт для помощи студентам, удобный и приятный интерфейс. Из недостатков можно выделить только отсутствия небольшого количества файлов.
Спасибо за шикарный сайт
Великолепный сайт на котором студент за не большие деньги может найти помощь с дз, проектами курсовыми, лабораторными, а также узнать отзывы на преподавателей и бесплатно скачать пособия.
Популярные преподаватели
Добавляйте материалы
и зарабатывайте!
Продажи идут автоматически
6510
Авторов
на СтудИзбе
302
Средний доход
с одного платного файла
Обучение Подробнее