118755 (Ідеологічний контроль та агітація в тоталітарних суспільствах), страница 2

2016-07-30СтудИзба

Описание файла

Документ из архива "Ідеологічний контроль та агітація в тоталітарних суспільствах", который расположен в категории "". Всё это находится в предмете "политология" из , которые можно найти в файловом архиве . Не смотря на прямую связь этого архива с , его также можно найти и в других разделах. Архив можно найти в разделе "курсовые/домашние работы", в предмете "политология" в общих файлах.

Онлайн просмотр документа "118755"

Текст 2 страницы из документа "118755"

Ось витримка з Великої радянської енциклопедії: «Ідеологія (від ідея логия), система поглядів і ідей, в яких усвідомлюються і оцінюються стосунки людей до дійсності і один до одного, соціальні проблеми і конфлікти, а також містяться цілі (програми) соціальної діяльності, направленої на закріплення або зміну (розвиток) даних суспільних стосунків. У класовому суспільстві і завжди носить класовий характер, відображаючи положення даного класу, класові інтереси.

Ідеологія не просто формує і організовує свідомість людей, вона створює і нав'язує людям певні стереотипи (алгоритми) свідомості, поведінку, що виявляється в стереотипах. Завдання ідеології — привчити якусь безліч людей схожим чином думати про якісь явища реальності і (здійснювати якісь вчинки під впливом такого розуміння схожим чином.

Слід звернути увагу, що завдання ідеології фактично лежить в прихованій дії на свідомість мас, маніпуляції масами. Тобто якимись дивними образами масам висувається послідовний ланцюжок моно-ідей, дотримання яким — відбувається навіювання, що якщо вони слідуватимуть їм — приводить до поліпшення життя «послідовників». [14 ]

При цьому у жодному випадку маси не повинні розгадувати примарну ілюзорність нав'язуваної ним ідеології. Вони взагалі не повинні підозрювати, що відносно їх відбувається якесь маніпулювання, прихована, таємна дія. І виконувати цілі і завдання, що нав'язуються маніпуляторами, — з власним бажанням. Причому перед цим подібне бажання обов'язково має бути «введене» в підсвідомість мас будь-якими способами. Ідеологія — це перш за все віра. Віра в нав'язуваний образ, віра в непорушність ідей і побудови чого-небудь, віра у все, що буде необхідне для підтримки правлячого класу. Адже так чи інакше, найбільше вживання ідеологія знаходить в побудові політичної системи суспільства. [ 17]

У наш час індивід для мешкання в суспільстві вимушений підстроюватися під існуючі норми поведінки і закони, що задаються суспільством. Дотримання цих законів продиктоване умовою існування індивіда в суспільстві, і з правилами поведінки він простою зобов'язаний вважатися, якщо не хоче цим суспільством побут знехтуваним.

Щоб правильно пристосуватися до навколишньої дійсності, людина повинна з'ясувати багаточисельні і складні суспільні зв'язки. Але будь-яке подібне з'ясування, на думку ідеологів, є вже маніпуляція, оскільки воно обумовлене довільним вибором серед наявних даних, службовців утворенню думки.

По чиннику навіюваності можна рахувати практично всіх індивідів суспільства не лише схильними до маніпулювання, але і фактично вже самим знаходженням в товаристві тих, що підтримують теорію маніпуляції мас, перш за все тому, що само по собі мешкання в суспільство, в соціумі, є дотримання норм і законів, вироблених цим суспільством. А окрім якихось обов'язковим норм і законів, увязнених у відповідні зведення правив існують і т.з. негласні правила поведінки в суспільстві. І ось згідно з дотриманням ним — той або інший індивід вже як би вимушено повинен грати відповідну роль, необхідну, відмітимо, для елементарного виживання. [19 ]

3. Форми ідеологічного контролю, агітації та піар процеси

3.1 Фашистська Німеччина.Гітлер

Чому зразки нацистського агітпропу як історичне джерело не загубили свою цінність і через шість десятиліть після того, як коричнева чума зникла з тіла планети? Ну, говорили собі підлеглі Геббельса гидоти про СРСР, ну і що з того?

По- перше дослідники називали гітлерівську пропагандистську кампанію «війною, яку виграв Гітлер». Дійсно, приголомшує завзятість, з якою німці билися до самого 1945 років проти половини світу. Але при цьому пропаганда, направлена проти ворожих країн, особливим успіхом не користувалася. Геббельсу було доступне звернутися лише до німців, причому командним тоном. Окрики анітрохи не були награними, але при зверненні до чужаків жодної дії не мали». [ 10]

Німецький доктор Штерн-Рубарт, в своїй книзі «Пропаганда, як політичний інструмент», робить наступний вивід: «...в Німеччині склалося переконання, що поразка її має бути пояснена не військовою перевагою ворога, а перемогою слів і думок».

Думку цю можна зрозуміти трояко.

Виходить, нібито, що у німців ці «слова і думки» серед бойових засобів були відсутні, або були, але німці не зуміли застосувати їх в боротьбі і отримати з них можливу користь, або ж «слова і думки» їх противників виявилися застосованими в боротьбі з більшою користю і мистецтвом з що сильніше діють.

Поглянемо тепер, як було поставлено у німців справа пропаганди, як і ким вона велася і які результати дала на ділі. В Німеччини під час війни пропаганда по військовій лінії була зосереджена в органах розвідки.

У мирний час керівництво закордонною пропагандою належало міністерству закордонних справ, де цією справою відав спеціальний відділ друку. Цей відділ витрачав той секретний «фонд рептилій», який щорік відпускався в розпорядження міністерства закордонних справ. Крім того, відділи друку були в морському міністерстві і в прусському міністерстві внутрішніх справ.

Всі ці відділи друк, однорідний по своїх цілях і завданнях, працював урозбрід і незалежно один від одного. [16 ]

Керівники фашистської Німеччини з великою увагою віднеслися до проблем ведення військової пропаганди. Зал з'їзду націонал-соціалістів в Нюрнберзі в 1936 році прикрашав гасло: «Пропаганда допомогла нам прийти до влади. Пропаганда допоможе нам утримати владу. Пропаганда допоможе нам завоювати весь світ». Відразу ж після приходу до влади в Германії Націонал-соціалістської партії гітлерівське керівництво утворило Міністерство народної освіти і пропаганди на чолі з Йозефом Геббельсом. [24]

З перших кроків своєї політичної діяльності Гітлер приділяючи величезну увагу інформаційній дії на психіку людей. Саме Гітлер, після приходу до влади в Германії, вперше зробив спробу глобальної інформаційної дії (експансії) на населення інших країн.

Інформаційний вплив здійснювався наступними способами:

Поширенням інформації через інформаційні агентства, радіо, шляхом доставки за кордон німецьких газет і журналів, листівок через агентурну мережу.

Через німецьких кореспондентів за кордоном, а також через іноземні газети, що знаходяться під німецьким впливом.

Шляхом проведення виставок і ярмарків в Германії, участі в ярмарках і виставках за кордоном.

Здійсненням культурного обміну з дружніми країнами у всіляких областях (наука, мистецтво, спорт, виховання молоді і так далі)».

З кінця 1940 року німецькі відомства, почали активну роботу по збору інформації на користь проведення інформаційно-психологічного забезпечення нападу на СРСР: оброблялися матеріали червоноармійських газет прикордонних військових округів і інший періодичний друк, аж до багатотиражок крупних заводів і відомчих журналів, що виходять невеликими накладами. До роботи притягувалися так звані «фахівці по Росії», у тому числі і із складу емігрантських організацій, що виявили бажання співробітничати з німцями. Вони готували аналітичні матеріали, визначали слабкі сторони радянських військовослужбовців, розкривали проблеми радянського суспільства, розробляли рекомендації по інформаційно-психологічній дії на особовий склад Червоної Армії і населення з врахуванням національно-психологічних особливостей, традицій і культури».

Причому варто відзначити, що методи пропаганди фашисткою Німеччиною завжди коректувалися. Наприклад, перед реалізацією плану «Барбаросса», 6 червня 1941 року у війська Вермахту була розіслана директива, згідно якої «Основними цілями інформаційно-психологічної дії були: залякування противника; посилення пораженських настроїв; створення позитивного уявлення про полон; підривання авторитету державного і військово-політичного керівництва СРСР; спонука до добровільної здачі в полон і до дезертирства; підривання авторитету командирів і начальників, непокора ним; посилення незадоволеності цивільного населення положенням в країні; спонука населення до лояльного відношення до військовослужбовців вермахту; посилення тривоги за долю рідних».

Про те, як ретельно доктор Геббельс підбирав методи пропаганди, може служити той факт, що «Міністерство пропаганди віддрукувало до 22 червня 1941 року понад 30 млн. листівок, барвистих пропагандистських брошур кишенькового формату на 30 мовах народів СРСР і підготувало декілька радіопередач. На Східному фронті було зосереджено 17 рот пропаганди. Коли 22 червня 1941 року в З.15 німецька артилерія завдавала вогневого удару по об'єктах на території Радянського Союзу, за допомогою агитснарядов була поширена значна кількість листівок із зверненням до червоноармійців, командирів Червоної Армії. Протягом перших двох місяців війни ними було поширено близько 200 млн. листівок. Основною формою пропаганди тієї, що проводиться вермахтом, була друкарська пропаганда (листівки, газети, журнали, використовувалося і усне мовлення). Найбільших успіхів пропагандистська машина вермахту добилася в 1942 році. Після цього командування Вермахту робить додаткові заходи по посиленню дії на психіку військовослужбовців Червоної Армії, населення Радянського Союзу (відбувається посилення підрозділів пропаганди, вони стають самостійним родом військ). [ 25]

Відділ друку міністерства закордонних справ мав при німецьких дипломатичних установах за межею своїх представників, що займалися обробкою громадської думки, за допомогою підкупу: газет, впливових письменників, громадських діячів, телеграфних агентств, шляхом випуску книг, журналів і відповідно підібраній і підтасованій інформації.

З початку війни ці організації німецької пропаганди продовжували свою роботу. Так, відомий випадок, коли вже на початку війни пропаганда міністерства закордонних справ в Румунії вилилася в досить дивну форму. З приводу цього російський посланець в Бельгії, в телеграмі від 20/xi 1914 р. повідомив наступне'':

«...На німецьку пропаганду німецький посланець в Бухаресті витрачає великі гроші. Не будучи в змозі підкуповувати заможні класи, він купує в землеробів продукти за високими цінами і тим прагне придбати їх розположення. В усякому разі, Бушу (посланцеві. — До. ) удалося добитися того, що в народі все більш і більш помічається зростаюча байдужість до тих зобов'язань справжньої кампанії, які ще так недавно викликали захват населення».

Відділ друку морського міністерства вів за кордоном аналогічну роботу через морських агентів і через відділення «Союзу зміцнення німецького флоту».

Але, загалом, всі ці організації виявилися непристосованими для виконання завдань військового часу. З боку німецьких доброзичливців за кордоном посипалися вимоги — підсилити пропаганду, головним чином, в нейтральних країнах. У Германії виникли цілий ряд «приватних бюро пропаганди», що викинули гасло: «Правду для закордону». Ця «німецька правда» і посипалася в дружні Німеччині і нейтральні країни у вигляді цілих пакунків відповідних німецьких газет. До чого грандіозний був цей потік «німецької правди», показує та обставина, що незабаром видні громадські діячі нейтральних країн почали просити позбавити їх від здобуття десятків екземплярів одного і того ж номера однієї і тієї ж німецької газети. Характерний, що газети начеб «Deutsche Tageszeitung», «Post», «Tagliehe Rundschau» і ін., що відстоювали найрізкішу антиданську політику в північному Шлезвіге, — у величезній кількості посилалися саме в Данію.

За підрахунками Ерцбергера, вже в жовтні 1914 року в Германії займалося закордонною пропагандою не менше 27 самостійних бюро або відомств. Всі вони працювали абсолютно самостійно, на власний страх і ризик, без єдиної керівної ідеї. [24 ]

Не дивно, тому, що, коли на початку війни велика кількість американських громадян побажала повернутися на батьківщину, німці за всього бажання не могли їх забезпечити відповідно підібраним матеріалом про роль Німеччини в світовій війні. Ерцбергеру, спільно з іншими німецькими політиками, довелося за пропозицією представника відділу друку морського міністерства виконати цю роботу за 48 години.

Нарешті, при міністерстві закордонних справ було створено Центральне бюро для пропагандистської роботи за кордоном. На чолі нього встав барон фон-Мумм. У цьому Центральному бюро було зосереджено видання пропагандистських брошур, книг, ілюстрованих журналів і так далі . Це бюро пропаганди проіснувало до 1917 року, коли, за наполяганням генерала, Людендорфа, воно було розформоване, і замість нього було створено нову установу пропаганди, але вже під егідою військового управління. Що існувало до 1917 року Центральне бюро пропаганди займалося головним чином пропагандою на релігійному грунті. До цієї справи було притягнене декілька видатних і відданих Німеччині католицьких ксьондзів і лютеранських пасторів. Ці «святі » зайнялися поширенням «німецької правди» за допомогою агентських телеграм, передових статей, інтерв'ю, кореспонденції і листів, що поміщалися в газетах, що підкуповували, за допомогою брошур, книг, ілюстрованих журналів, доповідей, лекцій , проповідей, кінематографів, театрів і т. д., і так далі.

Свежие статьи
Популярно сейчас
Почему делать на заказ в разы дороже, чем купить готовую учебную работу на СтудИзбе? Наши учебные работы продаются каждый год, тогда как большинство заказов выполняются с нуля. Найдите подходящий учебный материал на СтудИзбе!
Ответы на популярные вопросы
Да! Наши авторы собирают и выкладывают те работы, которые сдаются в Вашем учебном заведении ежегодно и уже проверены преподавателями.
Да! У нас любой человек может выложить любую учебную работу и зарабатывать на её продажах! Но каждый учебный материал публикуется только после тщательной проверки администрацией.
Вернём деньги! А если быть более точными, то автору даётся немного времени на исправление, а если не исправит или выйдет время, то вернём деньги в полном объёме!
Да! На равне с готовыми студенческими работами у нас продаются услуги. Цены на услуги видны сразу, то есть Вам нужно только указать параметры и сразу можно оплачивать.
Отзывы студентов
Ставлю 10/10
Все нравится, очень удобный сайт, помогает в учебе. Кроме этого, можно заработать самому, выставляя готовые учебные материалы на продажу здесь. Рейтинги и отзывы на преподавателей очень помогают сориентироваться в начале нового семестра. Спасибо за такую функцию. Ставлю максимальную оценку.
Лучшая платформа для успешной сдачи сессии
Познакомился со СтудИзбой благодаря своему другу, очень нравится интерфейс, количество доступных файлов, цена, в общем, все прекрасно. Даже сам продаю какие-то свои работы.
Студизба ван лав ❤
Очень офигенный сайт для студентов. Много полезных учебных материалов. Пользуюсь студизбой с октября 2021 года. Серьёзных нареканий нет. Хотелось бы, что бы ввели подписочную модель и сделали материалы дешевле 300 рублей в рамках подписки бесплатными.
Отличный сайт
Лично меня всё устраивает - и покупка, и продажа; и цены, и возможность предпросмотра куска файла, и обилие бесплатных файлов (в подборках по авторам, читай, ВУЗам и факультетам). Есть определённые баги, но всё решаемо, да и администраторы реагируют в течение суток.
Маленький отзыв о большом помощнике!
Студизба спасает в те моменты, когда сроки горят, а работ накопилось достаточно. Довольно удобный сайт с простой навигацией и огромным количеством материалов.
Студ. Изба как крупнейший сборник работ для студентов
Тут дофига бывает всего полезного. Печально, что бывают предметы по которым даже одного бесплатного решения нет, но это скорее вопрос к студентам. В остальном всё здорово.
Спасательный островок
Если уже не успеваешь разобраться или застрял на каком-то задание поможет тебе быстро и недорого решить твою проблему.
Всё и так отлично
Всё очень удобно. Особенно круто, что есть система бонусов и можно выводить остатки денег. Очень много качественных бесплатных файлов.
Отзыв о системе "Студизба"
Отличная платформа для распространения работ, востребованных студентами. Хорошо налаженная и качественная работа сайта, огромная база заданий и аудитория.
Отличный помощник
Отличный сайт с кучей полезных файлов, позволяющий найти много методичек / учебников / отзывов о вузах и преподователях.
Отлично помогает студентам в любой момент для решения трудных и незамедлительных задач
Хотелось бы больше конкретной информации о преподавателях. А так в принципе хороший сайт, всегда им пользуюсь и ни разу не было желания прекратить. Хороший сайт для помощи студентам, удобный и приятный интерфейс. Из недостатков можно выделить только отсутствия небольшого количества файлов.
Спасибо за шикарный сайт
Великолепный сайт на котором студент за не большие деньги может найти помощь с дз, проектами курсовыми, лабораторными, а также узнать отзывы на преподавателей и бесплатно скачать пособия.
Популярные преподаватели
Добавляйте материалы
и зарабатывайте!
Продажи идут автоматически
5224
Авторов
на СтудИзбе
428
Средний доход
с одного платного файла
Обучение Подробнее