181025 (Дослідження фінансових результатів виробничо-господарської діяльності та майнового стану підприємства ЗВП "Неон" УТОГ), страница 11

2016-07-30СтудИзба

Описание файла

Документ из архива "Дослідження фінансових результатів виробничо-господарської діяльності та майнового стану підприємства ЗВП "Неон" УТОГ", который расположен в категории "". Всё это находится в предмете "экономика" из , которые можно найти в файловом архиве . Не смотря на прямую связь этого архива с , его также можно найти и в других разделах. Архив можно найти в разделе "остальное", в предмете "экономика" в общих файлах.

Онлайн просмотр документа "181025"

Текст 11 страницы из документа "181025"

─ фактичний рівень використовування i-го виду виробничих ресурсів;

─ потенційний рівень використання i-го виду виробничих ресурсів;

Узагальнююча кількісна оцінка загальної суми резерву зниження собівартості продукції проводиться шляхом підсумовування:

, (3.4)

де ─ загальна величина резерву зниження собівартості продукції, грн.;

─ резерв зниження собівартості по i-му виду виробничих ресурсів, грн.

Якщо аналізу прибутку передує аналіз собівартості продукції і визначена загальна сума резерву її зниження, то розрахунок резерву зростання прибутку проводиться за формулою:

, (3.5)

де ─ резерв збільшення прибутку за рахунок зниження собівартості продукції, грн.;

─ потенційно можливе зниження витрат на гривню реалізованої продукції;

─ фактичний об'єм реалізованої продукції за період, що вивчається, грн.;

─ можливе збільшення об'єму реалізації продукції, грн.

Для того, щоб витрати по статтях привести в сопоставні значення, перерахуємо їх на 1 гривню реалізованої продукції, використовуючи формулу:

(3.6)

Отримані дані зведені в таблиці 3.1.

Таблиця 3.1 Витрати на 1 гривню товарної продукції

Найменування показника

За 2006 р.

За 2007 р.

Відхилення

Матеріальні затрати

0,5463

0,5724

0,0261

Витрати на оплату праці

0,2347

0,2812

0,0465

Відрахування на соціальні заходи

0,0233

0,0247

0,0014

Амортизація

0,0437

0,0425

-0,0012

Інші операційні витрати

0,0351

0,0347

-0,0004

Разом

0,8831

0,9555

0,0724

Як показують дані таблиці 3.1, існують резерви зниження собівартості продукції за рахунок зменшення матеріальних затрат, амортизаційних відрахувань та інших операційних витрат. Всі перелічені показники затрат на 1 грн. товарної продукції збільшились порівняно з попереднім періодом, і являють собою негативні відхилення від досягнутих у попередньому періоді, які можна розглядати як потенційно можливі.

Можливе зниження витрат на гривню товарної продукції дорівнює:

(0,5724-0,5463) + (0,0425+0,0437) + (0,0347+0,0351) = 0,1821

Витрати на гривню товарної продукції в 2007 році склали 0,9555 грн., зниження цієї суми на 0,1821 грн. дозволить збільшити суму прибутку. Розрахуємо резерв збільшення суми прибутку:

РПС = 0,1821* (9873,5+222,225) = 1838,431 тис.грн.

А це у свою чергу підвищить рентабельність продажів.

Фактична рентабельність продажів у 2007 році склала:

Можлива рентабельність продажів при зниженні на 0,1821 грн. витрат на 1 гривню реалізованої продукції складе:

Істотним резервом зростання прибутку є поліпшення якісного складу товарної продукції.

Дотримання технологічної дисципліни, контроль за роботою устаткування і своєчасна його наладка, умови зберігання і транспортування сировини і готової продукції є найважливішими чинниками підвищення якості товарної продукції.

Резерв збільшення прибутку за рахунок підвищення якості звичайно визначається таким чином: зміна питомої ваги кожного виду продукції помножується на відпускну ціну відповідного виду продукції, результати підсумовуються, і одержана зміна середньої ціни помножується на можливий об'єм реалізації продукції:

, (3.7)

де ─ резерв збільшення прибутку за рахунок підвищення якості продукції, грн.;

─ питома вага i-го виду продукції в загальному об'ємі реалізації, %;

─ відпускна ціна i-го виду продукції, грн.;

─ фактичний об'єм реалізованої продукції за період, що вивчається, грн.;

─ можливе збільшення об'єму реалізації продукції, грн.

На аналізованому підприємстві продукція представляє собою кілька видів друкованих видань і не підлягає класифікації за показниками якості, тому й не можуть бути розглянуті резерви підвищення прибутку завдяки змінам у структурі якісного складу продукції.

Узагальнимо всі виявлені резерви зростання прибутку в таблиці 3.2.

Таблиця 3.2 Загальні резерви збільшення суми прибутку

Джерело резервів

Резерв збільшення прибутку, грн.

Резерв збільшення прибутку, %

Збільшення об'єму продажів

222,225

10,78

Зниження собівартості продукції

1838,431

89,22

Разом

2060,656

100,00

Питома вага кожного резерву в загальній сумі резервів зображено на рисунку 3.1

Рисунок 3.1 Структура джерел резервів збільшення прибутку

Основними джерелами резервів підвищення рівня рентабельності продукції є збільшення суми прибутку від реалізації продукції, зниження собівартості товарної продукції. Для підрахунку резервів збільшення рентабельності продажів може бути використана наступна формула:

, (3.8)

де ─ резерв зростання рентабельності;

─ рентабельність можлива;

─ рентабельність фактична;

─ фактична сума прибутку;

─ резерв зростання прибутку від реалізації продукції;

─ можлива собівартість продукції з урахуванням виявлених резервів;

─ фактична сума витрат по реалізованій продукції.

Можлива сума витрат на 1 гривню товарної продукції:

0,9555-0,1821 = 0,7734 грн.

Помножимо цю суму витрат на можливий об'єм товарної продукції виражений в цінах реалізації (9873,5 + 222,225 = 10095,725 грн.), отримаємо значення суми можливої собівартості:

См = 0,7734*10095,725 = 7808,033

Підставивши всі відомі дані у формулу (3.8) обчислимо резерв збільшення рентабельності продажів фірми ЗВП "Неон" УТОГ за рахунок названих вище чинників:

Таким чином, при збільшенні об'єму виробництва і реалізації продукції на 15%, зниженні на 0,1821 грн. витрат на 1 гривню товарної продукції підприємство ЗВП "Неон" УТОГ одержить додатковий прибуток в сумі 2060,656 тис.грн. і збільшить рентабельність продажів на 22,94%.

На основі аналізу прибутку і рентабельності підприємства, проведеного в попередньому пункті даного розділу, нами встановлено, що на даному підприємстві існують наступні резерви поліпшення фінансових результатів діяльності:

а) Резерв збільшення прибутку за рахунок збільшення обсягів реалізації продукції. Факторний аналіз прибутку показав, що обсяги реалізації товарів підприємства в 2007 році зменшилися порівняно з 2006 роком, через що підприємство недоотримало потенційно можливий прибуток. Це зменшення зумовлене зменшенням замовлень з боку клієнтів підприємства ─ магазинів, через цінову політику підприємства. Однак, спираючись на експертні оцінки працівників підприємства, щодо рівня попиту на товари підприємства можна зробити висновок, що можливе збільшення обсягу реалізації на 15%. Досягнути цього збільшення можливо шляхом проведення рекламної акції серед постійних клієнтів підприємства, яка простимулює їх повернути попередні обсяги замовлень. Реалізація цього резерву дасть змогу додатково отримати 222,225 грн. прибутку.

б) Резерв збільшення прибутку за рахунок зменшення витрат підприємства. Аналіз витрат підприємства продемонстрував збільшення собівартості продукції, тобто закупочних цін на товари, збільшення амортизації та інших операційних витрат в 2007 році порівняно з 2006 роком, згідно аналізу витрати на 1 гривню реалізованої продукції по цих статтях збільшились. Розмір цих перевитрат являє собою резерв збільшення прибутку, оскільки підприємство відхилилось від вже досягнутого рівня витрат і потенційно може до нього повернутись. Реалізація цього резерву можлива головним чином за рахунок зменшення закупочних цін на товари, оскільки ця стаття затрат має найбільшу питому вагу. Зменшити закупочні ціни можна шляхом збільшення закупочних партій і отримання відповідних знижок, що стає можливим при реалізації резерву збільшення прибутку зазначеного вище. Реалізація цього резерву дозволить додатково отримати 1838,341 грн. прибутку.

Щоб поліпшити фінансові результати ЗВП "Неон" УТОГ, та сприяти реалізації виявлених резервів також можливо застосувати як в короткостроковому і середньостроковому, так і в довгостроковому періоді наступні заходи:

  • розглянути і усунути причини виникнення перевитрат фінансових ресурсів на матеріальні та інші операційні витрати;

  • впровадити на підприємстві системи управлінського обліку витрат в розрізі центрів відповідальності та витрат по окремим групам товарної продукції;

  • підвищити у складі реалізації питому ваги дрібнооптової товарної продукції;

  • здійснити ефективну цінову політику, диференційовану по відношенню до окремих категорій покупців;

  • удосконалити рекламну діяльність, підвищувати ефективність окремих рекламних заходів;

  • надавати достатню увагу навчанню і підготовці кадрів, підвищенню їх кваліфікації;

  • розробити і ввести ефективну систему матеріального стимулювання персоналу, тісно пов'язану з основними результатами господарської діяльності підприємства і економією ресурсів;

  • використовувати системи депреміювання працівників при порушенні трудової або технологічної дисципліни;

  • розробити і здійснити заходи, направлені на поліпшення матеріального клімату в колективі, що зрештою відобразиться на підвищенні продуктивності праці;

  • здійснювати постійний контроль за умовами зберігання і транспортування товарної продукції.

Впровадження зазначених заходів дозволить реалізувати виявлені резерви та покращить загальну якість функціонування підприємства.

Враховуючи результати, отримані в процесі дослідження, а саме прибутковість, та її стабільність, стає доцільним, на основі додатково проведеного, імовірно позитивного, аналізу кредитоспроможності, залучення банківських коштів у вигляді кредиту для розширення діяльності підприємства.

Узагальнимо в таблиці 3.3 вплив факторів, що впливають на розмір чистого прибутку.

Таблиця 3.3 Зведена таблиця впливу факторів на чистий прибуток звітного періоду

Показники

Сума, тис. грн.

Зміна цін

55,57

Обсяг реалізованої продукції

-1269,52

Обсяг зробленої продукції

880,95

Адміністративні витрати, витрати на збут, інші операційні витрати

110

Фінансові доходи

0

Фінансові витрати

0

Податок на прибуток

70

Усього

-163

Показники

Код ряда

2006 рік

2007 рік

Зміна 2007 до 2006 року

1. Виторг від реалізації продукції без обліку ПДВ, акцизного збору й інших відрахувань із доходів (В)

035

9429,6

9873,5

443,9

2. Собівартість реалізованої продукції (С)

040

7967,6

8276,9

309,3

3. Адміністративні витрати (АВ)

070

606,8

862,7

255,9

4. Витрати на збут (ЗВ)

080

106,0

88,7

-17,3

5. Інші операційні витрати (ІОВ)

090

864,0

750,9

-113,1

6. Фінансові доходи (ФД)

130

351,0

382,8

31,8

7. Податок на прибуток (ПНП)

180

0,6

0,9

0,3

8. Чистий прибуток (ЧП)

220

311,1

388,2

77,1

Як і в інших підприємств, в умовах кризи неплатежів підприємства ЗВП "Неон" УТОГ є нестача грошових коштів, проблеми зі збутом (великий обсяг готової продукції на складі) та з отриманням дебіторської заборгованості.

Щодо джерел отримання грошових коштів, то до них відносяться:

  • Реалізація продукції з негайною оплатою.

  • Отримання дебіторської заборгованості.

  • Продаж резервних грошових активів.

  • Продаж матеріальних і нематеріальних активів (зайвих запасів).

  • Отримання банківських кредитів.

  • Залучення інвестицій, приватного капіталу та інших внесків.

Перші чотири шляхи більш доцільні, тому що не приводять до збільшення валюти балансу. В цих випадках грошові кошти формуються шляхом реструктуризації активів. Два останніх - можуть використовуватись для підтримки поточної платоспроможності в крайніх випадках, тому що вони приводять до відволікання залучених фінансових ресурсів від цільового використання.

Свежие статьи
Популярно сейчас
Зачем заказывать выполнение своего задания, если оно уже было выполнено много много раз? Его можно просто купить или даже скачать бесплатно на СтудИзбе. Найдите нужный учебный материал у нас!
Ответы на популярные вопросы
Да! Наши авторы собирают и выкладывают те работы, которые сдаются в Вашем учебном заведении ежегодно и уже проверены преподавателями.
Да! У нас любой человек может выложить любую учебную работу и зарабатывать на её продажах! Но каждый учебный материал публикуется только после тщательной проверки администрацией.
Вернём деньги! А если быть более точными, то автору даётся немного времени на исправление, а если не исправит или выйдет время, то вернём деньги в полном объёме!
Да! На равне с готовыми студенческими работами у нас продаются услуги. Цены на услуги видны сразу, то есть Вам нужно только указать параметры и сразу можно оплачивать.
Отзывы студентов
Ставлю 10/10
Все нравится, очень удобный сайт, помогает в учебе. Кроме этого, можно заработать самому, выставляя готовые учебные материалы на продажу здесь. Рейтинги и отзывы на преподавателей очень помогают сориентироваться в начале нового семестра. Спасибо за такую функцию. Ставлю максимальную оценку.
Лучшая платформа для успешной сдачи сессии
Познакомился со СтудИзбой благодаря своему другу, очень нравится интерфейс, количество доступных файлов, цена, в общем, все прекрасно. Даже сам продаю какие-то свои работы.
Студизба ван лав ❤
Очень офигенный сайт для студентов. Много полезных учебных материалов. Пользуюсь студизбой с октября 2021 года. Серьёзных нареканий нет. Хотелось бы, что бы ввели подписочную модель и сделали материалы дешевле 300 рублей в рамках подписки бесплатными.
Отличный сайт
Лично меня всё устраивает - и покупка, и продажа; и цены, и возможность предпросмотра куска файла, и обилие бесплатных файлов (в подборках по авторам, читай, ВУЗам и факультетам). Есть определённые баги, но всё решаемо, да и администраторы реагируют в течение суток.
Маленький отзыв о большом помощнике!
Студизба спасает в те моменты, когда сроки горят, а работ накопилось достаточно. Довольно удобный сайт с простой навигацией и огромным количеством материалов.
Студ. Изба как крупнейший сборник работ для студентов
Тут дофига бывает всего полезного. Печально, что бывают предметы по которым даже одного бесплатного решения нет, но это скорее вопрос к студентам. В остальном всё здорово.
Спасательный островок
Если уже не успеваешь разобраться или застрял на каком-то задание поможет тебе быстро и недорого решить твою проблему.
Всё и так отлично
Всё очень удобно. Особенно круто, что есть система бонусов и можно выводить остатки денег. Очень много качественных бесплатных файлов.
Отзыв о системе "Студизба"
Отличная платформа для распространения работ, востребованных студентами. Хорошо налаженная и качественная работа сайта, огромная база заданий и аудитория.
Отличный помощник
Отличный сайт с кучей полезных файлов, позволяющий найти много методичек / учебников / отзывов о вузах и преподователях.
Отлично помогает студентам в любой момент для решения трудных и незамедлительных задач
Хотелось бы больше конкретной информации о преподавателях. А так в принципе хороший сайт, всегда им пользуюсь и ни разу не было желания прекратить. Хороший сайт для помощи студентам, удобный и приятный интерфейс. Из недостатков можно выделить только отсутствия небольшого количества файлов.
Спасибо за шикарный сайт
Великолепный сайт на котором студент за не большие деньги может найти помощь с дз, проектами курсовыми, лабораторными, а также узнать отзывы на преподавателей и бесплатно скачать пособия.
Популярные преподаватели
Добавляйте материалы
и зарабатывайте!
Продажи идут автоматически
5259
Авторов
на СтудИзбе
420
Средний доход
с одного платного файла
Обучение Подробнее