143509 (Індустріальна соціологія в Німеччині)

2016-07-29СтудИзба

Описание файла

Документ из архива "Індустріальна соціологія в Німеччині", который расположен в категории "". Всё это находится в предмете "социология" из , которые можно найти в файловом архиве . Не смотря на прямую связь этого архива с , его также можно найти и в других разделах. Архив можно найти в разделе "контрольные работы и аттестации", в предмете "социология" в общих файлах.

Онлайн просмотр документа "143509"

Текст из документа "143509"

ІНДУСТРІАЛЬНА СОЦІОЛОГІЯ В НІМЕЧЧИНІ

Розглядаючи тематику досліджень в післявоєнній соціології в епоху так званого "нового початку" (після 1945 р.), Р. Дарендорф вказував, що в центрі уваги безперечно була індустріальна проблематика, а саме промислова бюрократизація, протиріччя у сфері аграрної праці, соціальний клімат на підприємстві і т.д.

Г. Шмідт пояснює причини домінування індустріальної проблематики в дослідженнях післявоєнного періоду тим, як соціологи того покоління розуміли суть соціального замовлення. Вони вважали, що їх покликання - впливати на громадський і політичний розвиток Німеччини. Не менш сильно позначався вплив традицій тієї соціології, яка існувала до 1933 р.. А до війни в німецькій соціології домінували індустріальні мотиви з ухилом у бік соціально-реформаторських і культурно-критичних аспектів.

Творчим ядром, що кристалізувало розвиток західнонімецької індустріальної соціології періоду "нового початку", з'явилися наступні учені: Хайнрих Попитц, Ханс-Пауль Бардт, Эрнст Серпень Юрес, Хано Кестинг, Тео Пиркер, Зігфрід Браун, Буркхарт Лутц, Людвіг фон Фридебург, Манфред Тешнер і Фрідріх Вельтц. Їх можна вважати основоположниками сучасної індустріальної соціології в Німеччині, причому як в теоретико-методологічному, так і в тематичному стосунках. Характерні риси їх досліджень: соціально-історичні порівняння і детальне емпіричне опрацювання теми. Емпіричне дослідження зовсім не зводилося до опису окремих фактів або перевірки ізольованих робочих гіпотез, хоча багато в чому вони ще були методично обмеженими, а пошук методологічного плюралізму поєднувався з широким тематичним горизонтом.

У кінці 50-х років індустріально-соціологічні дослідження втрачають лідируюче положення. Тому було декілька причин. По-перше, сталася стабілізація економічного і соціально-культурного розвитку країни - післявоєнне "економічне диво" перетворилося на повсякденність. Основоположники індустріальної соціології поступово і все більше розчаровуються в можливостях соціальних реформ, орієнтованих на вирівнювання економічних шансів населення. Для соціології настає період переважно екстенсивного розвитку. Експансія соціології в університети зміцнює її статус учбової академічної дисципліни. На перший план висуваються проблеми соціології освіти, політичної структури і соціального розшарування.

Дослідницька група, що склала ядро західнонімецької індустріальної соціології, розпадається. Претензії на високу теоретичну поступаються місцем прагненню до високого професіоналізму і методичної витонченості. У індустріальній соціології кристалізується нове тематичне ядро: 1) вплив технічного прогресу на умови праці і соціальну структуру підприємства (Полиць, 1956; Циммерман, 1960; Лутц, 1975); 2) підприємство як соціальна система панування і підпорядкування (Дарендорф, 1959; Нойло, 1960; Фридебург, 1963; Гете, 1962; Вельтц, 1964); 3) місце службовців на підприємстві і в суспільстві, взаємини службовців і робітників (Штам- заходів, 1960; Браун, 1964; Видеман, 1964).

Період з кінця 50-х по другу половину 60-х років називають "консолідуючою фазою". Для неї характерна поява нових дослідницьких тим, зокрема, соціології професій і ринку, підвищення методичного рівня досліджень, публікація перших підручників по індустріальній соціології (Дарендорф, 1956; Фюрстенберг, 1964; Лепсиус, 1960; Шельски, 1955), що само по собі є ознакою затвердження академічного статусу індустріальної соціології.

У кінці 60-х років починається новий, якісно вищий етап - "ренесанс індустріальної соціології". Загострення трудових конфліктів, невідповідність між накопиченими суспільством ресурсами і реальними умовами життя людей, посилення впливу соціал-демократії і профспілок (1969) змінили ситуацію в країні. Профспілки починають розглядати соціальні дослідження як засіб здійснення своєї політики, прагнучи обмежити круг досліджень, яким слід було надавати фінансову підтримку. Виникла потреба в даних, що виходили за рамки того, що можна було отримати з офіційної статистики.

Гіпертрофія практичної орієнтації індустріальної соціології загрожувала перетворити її на постачальника емпіричної інформації, а її роль як специфічного теоретичного підходу відійшла на другий план. Більш ніж десятирічна участь соціологів у виконанні урядової програми по гуманізації праці дала, поза сумнівом, дуже потужні імпульси для розвитку науки, хоча і погрожувало понизити професійний рівень індустріальних соціологів.

Поступово індустріальна соціологія потрапила в центр громадської уваги. Але чому саме вона, а не інша галузь соціології? У 70-і роки в багатьох країнах набирають силу соціальні рухи (екологічне, феміністське і так далі). Проблеми, що піднімаються ними, безпосередньо пов'язані насилу і виробництвом. Більше того, в Німеччині, на відміну від США, організація праці завжди була в центрі політичних дискусій. У суспільстві, що дотримується демократичної моделі західного типу, усе що формулюється і легітимується засобами соціальної науки, отримує значно більше шансів для практичної реалізації, чим в інших соціальних системах. Не в останню чергу це відбувається завдяки авторитету науки про суспільство. У атмосфері демократії спостерігається стійкий інтерес державних органів до пошуку способів боротьби з негативними наслідками технологічних інновацій. Доказом служить широке впровадження програм гуманізації праці, здійснення яких немислиме без участі індустріальних соціологів. В результаті індустріальна соціологія в Німеччині виявилася на гребені хвилі.

Таблиця 1

Тематичний розподіл занять по соціології (дані по 70 внз за 1984/85 навчальний рік), %

Заняття

Методи емпіричних досліджень

12,1

Теорія соціології

9,4

Індустріальна соціологія

7,0

Соціальна психологія

6,8

Введення|вступ| в соціологію

6,3

Політична соціологія

6,3

Соціологія сім'ї, жінок і|та| молоді

5,5

Макросоціологія

4,5

Соціологія виховання

3,9

Роботою, що викликав найбільший громадський інтерес і що стала символом "ренесансу", стала книга X.Керна і М. Шумана "Індустріальна праця і свідомість того, що працює" (1977). (Радянські читачі могли ознайомитися з нею по рецензії, опублікованій в журналі "Соціологічні дослідження" (1986, N 4). Автори поставили під сумнів правомірність ототожнення технічного прогресу і поліпшення умов праці. Їх дослідження довело, що між вдосконаленням техніки і поліпшенням умов праці немає значущого зв'язку. Уявлення про те, що технічний прогрес автоматично веде до зникнення одноманітної, рутинної праці, виявилося ілюзією. Більше того, автори виявили ознаки самосвідомість німецьких робітників, характерна тільки для пролетарів, що постійно борються з нуждою і позбавленнями. Хоча особисте матеріальне становище робітників помітно покращало, їх класова самосвідомість зовсім не відповідала уявленням про процвітаюче суспільство з розвиненим ринковим господарством.

На відміну від періоду "економічного дива", дослідники обернули інтереси до соціального положення і свідомості трудящих. А поява кризових тенденцій в промисловості послужила поштовхом до посилення уваги ряду установ до проблеми "індустріального конфлікту". Йдеться про дослідження Інституту соціології при університеті (X. Гартман ) Мюнстера, Інституту соціальних досліджень у Франкфурте-на-Майне (Г. Брандт, Й. Бергман ), Філії соціальних досліджень в Дортмунде (В. Пелер).

Вже в середині 60-х років в наукових кругах починається інтенсивна дискусія по проблемах технічного прогресу і його соціальних наслідків. Точки зору учених розділилися. Одні бачили в технічному прогресі дію природного закону, так або інакше праці, що впливала на горизонтальний розподіл і кооперацію, а інші розуміли його як вираження стратегії підприємства, свідомої політики адміністрації, організації праці, що враховує або не враховує наукові принципи, і дія ринкових чинників. Поступово переміг другий підхід, розроблений в Мюнхенському інституті соціальних наук (Н. Альтман, Г. Бехтле, Б. Лутц). Звідси витікало, що підприємство знову стало одним з центральних об'єктів індустріальної соціології. Якщо раніше воно вивчалося як сфера прояву макросоціальних сил або групових процесів, то тепер у поле зору соціологів потрапили стратегія використання робочої сили, стан ринку праці, фінансові можливості виробництва.

На рубежі 70-80-х років "ренесанс" закінчується. Включені в дану збірку матеріали торкаються нинішнього стану індустріальної соціології в Німеччині, різних аспектів її інституціоналізації.

Під "професіоналізацією" автори книги розуміють не наявність професійної етики, високих прибутків або відповідної профспілки, але швидше такі риси нормативного канону соціолога, які характеризують специфіку професійної компетентності і академічний статус науки.

Нині в Німеччині соціологія викладається як основна дисципліна в 43 університетах і в чотирьох - додатковою. У восьми університетах число студентів-соціологів перевищує 1000. Приведені в таблицю. 1 дев'ять курсів соціології складають 2/3 об'єми соціологічного навчання. Його особливість в тому, що методичні заняття домінують над теоретичними, а заняття по індустріальній соціології займають провідне місце серед приватних соціологічних дисциплін.

Викладання індустріальної соціології переслідує двояку мету: 1) дати студентам основи спеціалізації, підготувати до прикладної роботи на виробництві; 2) розширити кругозір майбутніх споживачів соціологічних знань. У останні десятиліття другої функції надається зростаюче значення.

За даними Клима, в 1985 р. проводилося 250 спецкурсів по індустріальній соціології, у тому числі по:

-спільним питанням ("Економіка і суспільство", "Основні соціологічні проблеми сучасного економічного життя" і тому подібне) - 24.

-темі "Промисловість і підприємство" - 83;

-темі| "Праця і професія" - 99;

-другим темам ("Соціологія фінансів", "Поведінка підприємця", "Теорія споживання", "Теорія власності") - 44.

Якщо в Билефельдском університеті індустріально-соціологічна підготовка поєднується з викладанням загальносоціологічних дисциплін, то протилежна картина спостерігається в Гамбурзі - доля загальносоціологічних занять тут незначна, знайомство студентів з індустріальною соціологією покликане швидше сформувати потенційних споживачів соціологічної інформації, чим її виробників (таблиця. 2).

Таблиця 2

Розподіл викладання індустріальної соціології в німецьких університетах (1984/85 навчальний рік)

Університети

Доля в загальному числі учбових дисциплін, %

Ранг внз по заняттях

індустріальній соціології

загальносоціологічних дисциплін

індустріальною соціологією

соціологією

Билефельдский

8,3

8,1

1

I

Дортмундский

6,5

12,8

2

5

Геттингенський

4,3

10,7

3

8

Ганноверський

4,3

8,3

3

4

Вільний університет

3,8

4,0

5

2

Західного Берліна

Мюнхенський

3,5

8,7

6

8

Марбургский

3,2

12,8

7

23

Хагенский

3,2

21,1

7

38

Зигенский

3,2

14,0

7

26

Гамбургський університет

3,2

31,1

7

38

((Вище училище економіки і|та| політики)

Особливу роль в розвитку німецької індустріальної соціології зіграла державна програма гуманізації праці, прийнята в 1974 р. Починаючи з 1984 р. щорічно на неї виділяється до 100 млн. марок. Участь в програмі - найпотужніший імпульс до розвитку індустріальної соціології в останні 15 років.

Програма гуманізації праці - це один з аспектів політики реформ у рамках соціально-ліберальної орієнтації уряду. Вона розглядається як форма конкретизації концепції "нової якості життя". Її прийняттю передували: 1) інтенсивні соціально-політичні дискусії відносно нових шляхів організації праці і 2) затвердження ряду юридичних актів, регулюючих стосунки працівників і умови праці. Програма покликана наповнити реальним змістом нові юридичні постанови. Природно, що окрім гуманітарних цілей виконання програми переслідувало і ряд чисто утилітарних. Це скорочення витрат на компенсацію виробничого травматизму і професійних захворювань, підвищення конкурентоспроможності національної продукції, викликане зростанням кваліфікації працівників, збільшення технологічної гнучкості виробництва.

Повна назва програми - "Дослідження гуманізації трудового життя". Мається на увазі, що індустріальні соціологи на перший план ставитимуть не свої особисті академічні амбіції і не написання дисертацій, а турботу про благо суспільства і участь в поліпшенні життя простих людей, особливо тих, хто зайнятий рутинною, нетворчою працею. Тому програма є гуманістичною акцією, що має на виході дуже зримий економічний ефект. Основна мета програми - досліджувати, яким чином умови праці у вищій мірі, ніж тепер, можна пристосувати до потреб і працюючих людей, що означає поліпшення умов праці на основі використання наукових знань у кожному конкретному випадку. Можна виразитися інакше: головна особливість програми в тому, що це програма практичних дій, аргументованих за допомогою наукових результатів. Досягнення головної мети розбивається на ряд проміжних завдань:

  • розробка критеріїв оцінки і мінімальних вимог до техніки і робочих місць;

- проектування адекватних людині трудових технологій;

  • розробка зразкового переліку пропозицій і моделей організації праці і робочих місць.

Уряд, експерти і соціологи розробили конкретну програму дій, яка включала наступні пункти, :

    1. Рівень і зона підвищених навантажень.

    2. Страхування від нещасних випадків.

    3. Вплив довкілля (виробничі одиниці, небезпечні предмети праці, шум, вібрація і так далі).

    4. Фізичні навантаження в праці.

    5. Психологічні навантаження в праці.

    6. Дія організації праці на людину (організація трудового процесу, структура ухвалення рішень і участі в нім, планування персоналу, зарплата і професійне зростання, задоволеність працею і трудова мотивація).

    7. Положення окремих груп персоналу (молодь, жінки-робітниці, працюючі інваліди, літні робітники).

    8. Взаємовідношення між світом праці і іншими сферами громадського життя.

За приблизними оцінками, в 1979 р. засоби на здійснення програми гуманізації праці розподілилися по наукових дисциплінах таким чином:

  • социальные науки— 31%;

  • інженерні науки- 31%;

  • економіка (наука про працю) - 24%;

-- виробнича медицина- 4%;

  • інші (включаючи економіку підприємства) - 10%

В начальный период реализация программы была связана с множеством конфликтов. Кто только не критиковал ее. Консервативные круги Германии характеризували програму як "поле дії лівих теоретиків", які хочуть змінити основи господарського і соціального ладу. Навпаки, профспілки побоювалися, що її здійснення не дасть значних результатів трудящим, нібито під маскою гуманізації уряд намагається ще більше "загвинтити гайки" і звести справу до простої раціоналізації виробництва, і без того досить високої. Пізніше ситуація змінилася: на виробництві не проявляється ознак серйозних протиріч і конфліктів, викликаних гуманізацією праці. Експерти подейкують навіть про те, щоб охопити програмою ті галузі народного господарства, які раніше не були залучені до експерименту.

В ході участі індустріальних соціологів в державній програмі гуманізації праці сформувався новий тип досліджень - супровідне дослідження. Воно перетворюється на головний інструмент реалізації державної програми. Основна особливість такого дослідження полягає в тому, що в нього інтегровані різні типи діяльності : дослідження у власному значенні слова, консультування, використання на практиці результатів, оцінка ефекту практичного використання. Воно має ряд|низку| переваг порівняно з традиційними теоретичними і прикладними дослідженнями. Період його проведення співпадає з періодом реалізації запланованих на підприємстві змін, тобто він досить великий для того, щоб протягом цього часу вести безперервні спостереження і діставати можливість відкривати нові факти, бачити наслідки наукової діяльності (як прогнозовані, так і непрогнозовані).

Свежие статьи
Популярно сейчас
Почему делать на заказ в разы дороже, чем купить готовую учебную работу на СтудИзбе? Наши учебные работы продаются каждый год, тогда как большинство заказов выполняются с нуля. Найдите подходящий учебный материал на СтудИзбе!
Ответы на популярные вопросы
Да! Наши авторы собирают и выкладывают те работы, которые сдаются в Вашем учебном заведении ежегодно и уже проверены преподавателями.
Да! У нас любой человек может выложить любую учебную работу и зарабатывать на её продажах! Но каждый учебный материал публикуется только после тщательной проверки администрацией.
Вернём деньги! А если быть более точными, то автору даётся немного времени на исправление, а если не исправит или выйдет время, то вернём деньги в полном объёме!
Да! На равне с готовыми студенческими работами у нас продаются услуги. Цены на услуги видны сразу, то есть Вам нужно только указать параметры и сразу можно оплачивать.
Отзывы студентов
Ставлю 10/10
Все нравится, очень удобный сайт, помогает в учебе. Кроме этого, можно заработать самому, выставляя готовые учебные материалы на продажу здесь. Рейтинги и отзывы на преподавателей очень помогают сориентироваться в начале нового семестра. Спасибо за такую функцию. Ставлю максимальную оценку.
Лучшая платформа для успешной сдачи сессии
Познакомился со СтудИзбой благодаря своему другу, очень нравится интерфейс, количество доступных файлов, цена, в общем, все прекрасно. Даже сам продаю какие-то свои работы.
Студизба ван лав ❤
Очень офигенный сайт для студентов. Много полезных учебных материалов. Пользуюсь студизбой с октября 2021 года. Серьёзных нареканий нет. Хотелось бы, что бы ввели подписочную модель и сделали материалы дешевле 300 рублей в рамках подписки бесплатными.
Отличный сайт
Лично меня всё устраивает - и покупка, и продажа; и цены, и возможность предпросмотра куска файла, и обилие бесплатных файлов (в подборках по авторам, читай, ВУЗам и факультетам). Есть определённые баги, но всё решаемо, да и администраторы реагируют в течение суток.
Маленький отзыв о большом помощнике!
Студизба спасает в те моменты, когда сроки горят, а работ накопилось достаточно. Довольно удобный сайт с простой навигацией и огромным количеством материалов.
Студ. Изба как крупнейший сборник работ для студентов
Тут дофига бывает всего полезного. Печально, что бывают предметы по которым даже одного бесплатного решения нет, но это скорее вопрос к студентам. В остальном всё здорово.
Спасательный островок
Если уже не успеваешь разобраться или застрял на каком-то задание поможет тебе быстро и недорого решить твою проблему.
Всё и так отлично
Всё очень удобно. Особенно круто, что есть система бонусов и можно выводить остатки денег. Очень много качественных бесплатных файлов.
Отзыв о системе "Студизба"
Отличная платформа для распространения работ, востребованных студентами. Хорошо налаженная и качественная работа сайта, огромная база заданий и аудитория.
Отличный помощник
Отличный сайт с кучей полезных файлов, позволяющий найти много методичек / учебников / отзывов о вузах и преподователях.
Отлично помогает студентам в любой момент для решения трудных и незамедлительных задач
Хотелось бы больше конкретной информации о преподавателях. А так в принципе хороший сайт, всегда им пользуюсь и ни разу не было желания прекратить. Хороший сайт для помощи студентам, удобный и приятный интерфейс. Из недостатков можно выделить только отсутствия небольшого количества файлов.
Спасибо за шикарный сайт
Великолепный сайт на котором студент за не большие деньги может найти помощь с дз, проектами курсовыми, лабораторными, а также узнать отзывы на преподавателей и бесплатно скачать пособия.
Популярные преподаватели
Добавляйте материалы
и зарабатывайте!
Продажи идут автоматически
5183
Авторов
на СтудИзбе
435
Средний доход
с одного платного файла
Обучение Подробнее