123467 (Олії селективного очищення. Екологічні вимоги до виробництва)

2016-07-29СтудИзба

Описание файла

Документ из архива "Олії селективного очищення. Екологічні вимоги до виробництва", который расположен в категории "". Всё это находится в предмете "промышленность, производство" из , которые можно найти в файловом архиве . Не смотря на прямую связь этого архива с , его также можно найти и в других разделах. Архив можно найти в разделе "контрольные работы и аттестации", в предмете "промышленность, производство" в общих файлах.

Онлайн просмотр документа "123467"

Текст из документа "123467"

Національний Авіаційний Університет

Інститут міського господарства

Факультет екологічної безпеки

Кафедра хіммотології

Домашня робота

з дисципліни: паливно-мастильні матеріали

Тема: Олії селективного очищення. Екологічні вимоги до виробництва

Київ 2008

Зміст

Вступ

1.Загальні положення

1.1 Показники фізико-механічних властивостей

1.2 Нафтова сировина

1.3 Основні промислові розчинники

1.4 Типова виробнича установка

2.Селективне очищення фенолом

2.1 Загальний опис

2.2 Суть процесу селективного очищення

2.3 Розчинник та його якості

2.4 Недостатки фенолу, як селективного розчинника

3.Олії селективного очищення

4. Екологічні вимоги до виробництва

Висновки

Список літератури

Вступ

Виробництво високоякісних масел, що відповідають сучасним вимогам, неможливе без селективного очищення. Це викликано рядом переваг селективного очищення в порівнянні з хімічними методами очищення: отримувані олії вищої якості (вище за в’язкісно-температурні властивості і термоокислюючою стабільністю), розчинник може використовуватися багато разів, відсутні відходи виробництва, що дозволяють більш повно використовувати нафтову сировину і порівняно легко вирішувати питання охорони навколишнього середовища. Селективне очищення масел розчинниками в промисловості почало здійснюватись в тридцятих роках, в широких масштабах воно стало застосовуватися з кінця сорокових років.

Для очищення олійної сировини можна використовувати велике число виборчих розчинників, в основному органічні речовини різних класів: ефіри, хлоровані вуглеводні, заміщені ароматичні вуглеводні і ін. Як в наший країні, так і за кордоном, як селективні розчинники найбільш широке застосування знайшли фенол і Фурфурол, у вітчизняній промисловості застосовується головним чином фенол, Це пов'язано з більшою здатністю фенолу витягувати з масел сірчисті з'єднання, наявністю значних ресурсів фенолу в країні, можливістю переробки на установках фенолового очищення сировини різної природи. У даній роботі розглянуті теоретичні основи селективного очищення, вплив різних чинників на цей процес і особливості застосування фенолу як виборчий розчинник.

1.Загальні положення

За способом очищення залежно від використовуваних реагентів розрізняють олії кислотно-лужного, кислотно-контактного, селективного, адсорбційного очищення, а також олії процесів гідрогенізацій (гідроочищення, гидрокрекинга).

Відомі такі способи очищення нафтопродуктів:

· хімічні;

· адсорбційні;

· селективні;

· каталітичні.

Вибір способу очищення залежить від природи домішки і від цільового призначення нафтопродукту.

Селективне очищення засноване на вибірковому розчиненні у визначеному розчиннику продукту, що очищається, та домішок. В даний час цей метод є основним при виробництві високоякісних мастил.

Селективне очищення нафтопродуктів, здійснюється шляхом екстракції розчинниками шкідливих домішок з нафтових фракцій для поліпшення їх фізикохімічних експлуатаційних характеристик; один з головних технологічних процесів виробництва змащувальних олій з нафтової сировини. Селективне очищення засноване на здатності полярних розчинників вибірково (селективно) розчиняти полярні або поляризовані компоненти сировини поліциклічних ароматичних вуглеводні і високомолекулярні смолисто-асфальтенові речовини.

Олії селективного очищення (ГОСТ 10121-76)

Склад: виробляють з сірчистих парафіністих нафт методом фенолового очищення з подальшою низькотемпературною депарафінізацією; містить присадку іонол.

Область застосування: рекомендується область застосування — устаткування напругою до 220 кв включно.

1.1 Показники фізико-механічних властивостей

Кінематична вязкість, мм2/с, при температурі:

Назва показника

Норма по ДОСТ (ТУ)

В’язкість кінематична , мм2/с: при 50°С

9

В’язкість кінематична, мм2/с: при 20°С

28

В’язкість кінематична, мм2/с: при -30°С

1300

Кислотне число, мг КОН/г, не більш

0,02

Температура, °С: вспалаху в закритому тиглі, не нижче

150

Температура, °С: застигання ни вище

-45

Вміст: сірки, % (мас. доля)

0,6

Леткі низкомолекулярні кислоти мг КОН/г

0,005

кислотне число, мг КОН/г

0,1

Колір од. ЦНТ, не більше

1

Прозорість

При 5°С прозрачно

Тангенс кута диелектричних втрат при 90°С, %, не більше

1,7

Цвет, ед. ЦНТ, не более

1

Умови окислення при визначенні стабільності по методу ГОСТ 981-75:

Температура, °С

120

Длительность, ч

14

Расход кислорода, мл/мин

200

1.2 Нафтова сировина

Олійні вакуум-дистилляти і деасфальтізати гудрони, що пройшли деасфальтизацию рідким пропаном; продукти: цільовий рафінад (містить нафтено-парафінові і малов'язкі поліциклічевкие ароматичні вуглеводні), побічний екстракт (містить високов'язкі поліциклічні ароматичні вуглеводні і смолянисті речовини).

1.3 Основні промислові розчинники

Фенол, фурфурол і N-метил-2-пир-ролидон (гідність останнього - відносно екологічна чистота). При селективному очищенні фенолом або М-метил-2-пірролідоном в зону екстракції іноді вводять так званий антирозчинник (зазвичай вода), що знижує надмірну розчинювальну здатність розчинника і що підвищує чіткість (селективність) розділення корисних компонентів сировини і шкідливих домішок.

1.4 Типова виробнича установка

Селективного очищення включає секції екстракції і регенерації розчинника відповідно з рафіната і екстракту. Екстракцію проводять в протиточних (за рахунок різниці щільності сировини і розчинника) насадках або ситчатих колонах екстракцій або в напірних відцентрових екстракторах з горизонтальною віссю обертання. Протікання селективного очищення визначається, разом з химічним складом сировини і природою розчинника, також співвідношенням об'ємів, або кратністю, розчинник: сировина (S), температурою екстракції (Т °С), подачею антирозчинника. Залежність виходу рафіната (R % за об'ємом) від S м. би. виражена емпіричним рівнянням:

lg(100 - R) = ( + bT)lgS + cT+ d,

де а, b, с, d- константи, що знаходяться експериментально

Параметр S-основний чинник, що обумовлює вихід і необхідну якість рафіната. Залежно від нього S може змінюватися в широких межах (від 1,5:1 до 3,5:1). Селективність процесу в значній мірі визначається температурним режимом: як правило, Т на 5-15°С нижче за температуру повного змішення рівних об'ємів розчинника і сировини, або критичної температури розчинення (КТР). Для створення внутрішньої циркуляції потоків в екстракторі і підвищення чіткості розділення по висоті колони створюється (унаслідок різниці температур що подаються в апарат розчинника і сировини, а також рециркуляцією частини охолодженого екстракту) і підтримується так званий температурний градієнт екстракції: температура в рафінадній зоні (верх колони) на 5-30 °С вище за температуру в зоні екстракції (низ колони). Об'єм антирозчинника зазвичай складає 3-8% від об'єму розчинника; при цьому чим нижче КТР, тим більше води доцільно подавати в екстрактор.

Перед регенерацією розчинника рафінад і екстракт нагрівають в трубчастих печах. Регенерацію здійснюють відгоном розчинника (при атмосферному або підвищеному тиску, а також під вакуумом) з рафінаду, як правило, в 2 ступені, з екстракту в 3-6 ступенів; останній ступінь відгону - відпарювання або отдувка інертним газом (на установках очищення сировини N-метил-2-пирролидоном).

2. Селективне очищення фенолом

2.1 Загальний опис

На установках різних типів передбачені допоміжні операції, обумовлені особливостями процесу і розчинника. Так, на установках фенольного очищення (див. мал.) застосовують заздалегідь абсорбцію гарячим сировиною розчинника з суміші пари його і води; на установках фурфурольной очищення попередня деаеріруют сировина (унаслідок тієї, що легкої окисляється розчинника) і защелачивают фурфурол (для нейтралізації продуктів окислення). На укрупнених установках реалізована двух- або трьохпотокова схема екстракції, що дозволяє переробляти одночасно декілька різних видів сировини для отримання, наприклад, змащувальних олій дистилятів і залишкових.

Установка селективного очищення олійної сировини фенолом: 1, 2, 5, 8, 9, 13, 15, 17, 19, 22- теплообмінників; 3- ємкості для фенолу; 4- абсорбера; 6- екстрактора; 7- насоса для відкачування екстракту; 10- ємкості для рафінад; 11, 12 і 16, 21, 2.4- колон для регенерації фенолу відповідно з рафінаду і екстракту; 14, 18- трубчасті печі; 20, 23- ємкостей для фенолової води; I- сировина; II- фенол; III- рафінад; IV- екстракт; V- фенолова вода; VI- водяна пара.

Середні витратні показники установок селективного очищення (на 1 т сировини): розчинник - від 0,3-1,0 (фенол) до 3,5 кг (фурфурол); паливо - 40-70 кг; електроенергія -5-15 квт•ч; вода-10-25 м3. При застосуванні N-метил-2-пірролідона витрата енергоносіїв нижча: паливо-15-26 кг; електроенергія - 4,3-5,6 квт•ч; вода-1,5-1,7 м3. Потужність установок по сировині досягає 600-650 тис. т/год і більш.

Рафінати селективного очищення направляють на депарафінізацию з метою отримання олій; екстракти використовують як сировина для виробництва бітумів, технічного вуглецю, пластифікаторів СК і як компоненти котельних палив. Селективне очищення (розчинник - суміш фенолу і крезолу) застосовують іноді у поєднанні з деасфальтізацией (розчинник - пропан) в так званий дуосол - процесі, призначеному для очищення гудронов. Після проведення селективного очищення олійну сировину найчастіше піддають доочистці за допомогою вибілюючих земель (Контактне очищення).

Отже:

У зв'язку із тим, що виросли вимоги до якості масел, в основному відносно їх стабільності проти окислення і покращення вязкостно-температурних властивостей, установки селективного очищення розчинниками стали невід'ємною частиною сучасних заводів по виробництву масел. Як розчинники використовують фурфурол, фенол, нітробензол і ін. При виробництві масел з сірчистих, вісокос, високосмолянистих нафт широкого поширення набув метод очищення фенолом. Застосування фенолу дозволяє з успіхом очищати олійні дистиляти і залишки за умови попередньої деасфальтізациі їх.

2.2 Суть процесу селективного очищення

Очищення селективними розчинниками основане на виборчому розчиненні окремих груп вуглеводнів, що входять до складу масел. Для отримання масел з високими експлуатаційними властивостями необхідно проводити очищення при оптимальному співвідношенні сировини і фенолу. Неодмінною умовою процесу є наявність двох фаз. Розділення фаз відбувається внаслідок різниці щільності обох фаз, обумовленої відмінністю щільності розчинника і сировини.

У верхній фазі — рафінадній — знаходиться олія з невеликою кількістю розчинника. У нижній фазі — екстрактній — знаходиться основна маса розчинника з невеликою кількістю небажаних компонентів олії, які в основному складаються з поліциклічних ароматичних вуглеводнів з негативними значеннями індексу в'язкості і смолянистих речовин. Важливим чинником, що визначає хід процесу, є критична температура розчиненні. Критичною температурою розчинення (КТР)- називається така температура, при якій і вище за яку відбувається повне взаєморозчинення сировини і розчинника з утворенням однієї фази. Зазвичай очищення проводять при температурі на 8—10° нижче КТР сировини, що очищається. Критична температура розчинення визначається природою розчинника, хімічним і фракційним складом сировини, що очищається.

100 95 90 85 80 75 70 65 60 55 Глибина відбору %

Дані залежності критичної температури розчинення (КТР), кінематичної в'язкості і показника заломлення від глибини відбору (олійний дистилят нафти, фракція 370—500°). I — показник заломлення; - КТР; 3 — кінематична в'язкість.

При селективному очищенні масел є певна залежність КТР, показника заломлення і в'язкості при 100° від глибини очищення, що видно з мал. Показник заломлення є до деякої міри показником хімічного складу олії. Чим він нижчий, тим менше в олії міститься важких ароматичних вуглеводнів і тим вище якість олії. Велике значення має ступінь обводненості, що застосовується очищення фенолу. Чим більше у фенолі води, тим вище КТР за інших рівних умов.

Підвищення КТР продукції при підвищенні вологості фенолу обумовлюється тим, що з додаванням води у фенолі зменшується його розчинююча здатність у збільшенні селективності. Тому на установках фенольної очистки для збільшення виходу рафінаду передбачувана подача фенольної води в екстракційну колону.

З усіх масел вуглеводнів, що входять до складу, найбільш низьку КТР і також найбільшу розчинність мають ароматичні вуглеводні, добре розчинні смоли; критична температура розчинення дистилятного екстракту, що складається в основі з ароматичних вуглеводнів і смол, в фенолі утримують 1,6% води, дорівнює 59-60о .

Свежие статьи
Популярно сейчас
А знаете ли Вы, что из года в год задания практически не меняются? Математика, преподаваемая в учебных заведениях, никак не менялась минимум 30 лет. Найдите нужный учебный материал на СтудИзбе!
Ответы на популярные вопросы
Да! Наши авторы собирают и выкладывают те работы, которые сдаются в Вашем учебном заведении ежегодно и уже проверены преподавателями.
Да! У нас любой человек может выложить любую учебную работу и зарабатывать на её продажах! Но каждый учебный материал публикуется только после тщательной проверки администрацией.
Вернём деньги! А если быть более точными, то автору даётся немного времени на исправление, а если не исправит или выйдет время, то вернём деньги в полном объёме!
Да! На равне с готовыми студенческими работами у нас продаются услуги. Цены на услуги видны сразу, то есть Вам нужно только указать параметры и сразу можно оплачивать.
Отзывы студентов
Ставлю 10/10
Все нравится, очень удобный сайт, помогает в учебе. Кроме этого, можно заработать самому, выставляя готовые учебные материалы на продажу здесь. Рейтинги и отзывы на преподавателей очень помогают сориентироваться в начале нового семестра. Спасибо за такую функцию. Ставлю максимальную оценку.
Лучшая платформа для успешной сдачи сессии
Познакомился со СтудИзбой благодаря своему другу, очень нравится интерфейс, количество доступных файлов, цена, в общем, все прекрасно. Даже сам продаю какие-то свои работы.
Студизба ван лав ❤
Очень офигенный сайт для студентов. Много полезных учебных материалов. Пользуюсь студизбой с октября 2021 года. Серьёзных нареканий нет. Хотелось бы, что бы ввели подписочную модель и сделали материалы дешевле 300 рублей в рамках подписки бесплатными.
Отличный сайт
Лично меня всё устраивает - и покупка, и продажа; и цены, и возможность предпросмотра куска файла, и обилие бесплатных файлов (в подборках по авторам, читай, ВУЗам и факультетам). Есть определённые баги, но всё решаемо, да и администраторы реагируют в течение суток.
Маленький отзыв о большом помощнике!
Студизба спасает в те моменты, когда сроки горят, а работ накопилось достаточно. Довольно удобный сайт с простой навигацией и огромным количеством материалов.
Студ. Изба как крупнейший сборник работ для студентов
Тут дофига бывает всего полезного. Печально, что бывают предметы по которым даже одного бесплатного решения нет, но это скорее вопрос к студентам. В остальном всё здорово.
Спасательный островок
Если уже не успеваешь разобраться или застрял на каком-то задание поможет тебе быстро и недорого решить твою проблему.
Всё и так отлично
Всё очень удобно. Особенно круто, что есть система бонусов и можно выводить остатки денег. Очень много качественных бесплатных файлов.
Отзыв о системе "Студизба"
Отличная платформа для распространения работ, востребованных студентами. Хорошо налаженная и качественная работа сайта, огромная база заданий и аудитория.
Отличный помощник
Отличный сайт с кучей полезных файлов, позволяющий найти много методичек / учебников / отзывов о вузах и преподователях.
Отлично помогает студентам в любой момент для решения трудных и незамедлительных задач
Хотелось бы больше конкретной информации о преподавателях. А так в принципе хороший сайт, всегда им пользуюсь и ни разу не было желания прекратить. Хороший сайт для помощи студентам, удобный и приятный интерфейс. Из недостатков можно выделить только отсутствия небольшого количества файлов.
Спасибо за шикарный сайт
Великолепный сайт на котором студент за не большие деньги может найти помощь с дз, проектами курсовыми, лабораторными, а также узнать отзывы на преподавателей и бесплатно скачать пособия.
Популярные преподаватели
Добавляйте материалы
и зарабатывайте!
Продажи идут автоматически
5183
Авторов
на СтудИзбе
435
Средний доход
с одного платного файла
Обучение Подробнее