169637 (Ноосфера), страница 2

2016-08-02СтудИзба

Описание файла

Документ из архива "Ноосфера", который расположен в категории "". Всё это находится в предмете "экология" из , которые можно найти в файловом архиве . Не смотря на прямую связь этого архива с , его также можно найти и в других разделах. Архив можно найти в разделе "рефераты, доклады и презентации", в предмете "экология" в общих файлах.

Онлайн просмотр документа "169637"

Текст 2 страницы из документа "169637"

У історії людства і біосфери взагалі війна такої потужності, тривалість і сили - небувале явище. До того ж їй передувала тісно з нею зв'язана причинно, але значно менш могутня перша світова війна з 1914 по 1918 р.

На думку Вернадського історичні явища такій потужності можна і повинно розглядати як єдиний великий земний геологічний, а не тільки історичний процес. У атмосфері першої світової війни учений, за його словами, підійшов в геології до нового для нього і для інших і тоді забутому розумінню природи - до геохімічного і біогеохімічного, такого, що охоплює і відсталу і живу природу з однієї і тієї ж точки зору.

На мій погляд новизна наукової думки В.І.Вернадського полягала в тому, що події, зір (традиційна наука, в даному випадку історія), що традиційно розглядається під певним кутом, ученим розглядалися в абсолютно іншому аспекті, під іншою точкою зору (інша наука - геологія). Це в деякому розумінні допомогло йому в процесі творчого пошуку натрапити на думку про зміну біосфери ноосферою.

Вивчаючи біосферу, учений відмітив, що в нашому сторіччі вона отримує абсолютно нове розуміння і виявляється як планетне явище космічного характеру. Космічний характер біосфери виявляється в тому, що на думку ученого життя (живі організми) реально існує не тільки на одній нашій планеті, не тільки на Землі. Факт існування життя встановлений, мені здається, без сумнівів для всіх так званих земних планет, тобто для Венери, Землі і Марса.

У своєму вченні про ноосферу Вернадський підкреслює величезну роль живої речовини. Учений розмежовує поняття "життя" і "живу речовину". "Жива речовина" є сукупність живих організмів, а поняття "життя" завжди виходить за межі поняття "Живої речовини" в області філософії, фольклору, релігії, художньої творчості. Це все відпало в "живій речовині".

Живу речовину пол вазі складає нікчемну частину планети. Мабуть, це спостерігається протягом всього геологічного часу, тобто геологічно вічно. Воно зосереджене в тонкій, більш менш суцільній, плівці на поверхні суші в тропосфері - в полях і лісах - і проникає весь океан. Кількість його обчислюється долями, що не перевищують десятих доль відсотка біосфери по вазі, порядку близького до 0.25%. На суші воно йде в суцільних скупченнях на глибину в середньому, ймовірно, менше 3 км. Поза біосферою його немає.

В ході геологічного часу воно закономірно змінюється морфологічно. Історія живої речовини в ході часу виражається в повільній зміні форм життю, форм живих організмів, генетично між собою безперервно зв'язаних, від одного покоління до іншого, без перерви.

Століттями ця думка піднімалася в наукових шуканнях: у 1859 г вона отримала міцне обґрунтування у великих досягненнях Ч.Дарвіна і А.Уоллеса. Вона вилилася у вчення про еволюцію видів рослин і тварин, у тому числі і людину.

Еволюційний процес властивий тільки живій речовині. І лише жива речовина міняючись в часі змінює і навколишній світ - біосферу. В.І.Вернадським була розглянута еволюція живої речовини, яка стала безпосередньою передумовою утворення ноосфери.

Жива речовина, еволюціонуючи на певному етапі розвитку біосфери, народжує людину - розумна істота, Як показує Вернадський в своєму ученні, людині, щоб вижити, довелося використовувати, єдине переваги перед тваринним світом - розум. Уміння вчитися, переймати і передавати досвід народжує таку категорію, як "працю", яка за природою своєю абсолютно чужа решті представників, живої речовини. Завдяки праці, людина змогла виділитися не тільки з живої речовини, але і з групи тварин, близьких до нього історично в процесі еволюції. Завдяки своїй діяльності, людина надалі змогла не тільки виділитися, але і зайняти чільне місце в живій природі і навіть кинути виклик різним природним явищам, очевидним законам і спробують змінити що оточують його мир відповідно до виникаючих потреб.

Виходячи з геологічної ролі людини А.П.Павлов (1854-1929) останніми роками своєму життю говорив про антропогенну еру, нами що тепер переживається. Він правильно підкреслив, що людина на наших очах стає могутньою геологічною силою, все що росте.

У геологічній історії біосфери перед людиною відкривається майбутнє, якщо він зрозуміє це і не вживатиме свій розум і свою працю на самовинищення.

Геологічний еволюційний процес відповідає біологічній єдності і рівності всіх людей - Homo sapiens і його геологічних предків Sinanthropus і ін. потомство яких для білих, червоних, жовтих і чорних рас - будь-яким чином серед них всіх - розвивається безупинно в незліченних поколіннях.

На думку Вернадського, це закон природи. Всі раси між собою схрещуються і дають плодовите потомство.

Історичний процес на наших очах корінним чином міняється. Вперше в історії людства інтереси народних мас - всіх і кожного - і вільній думці особи визначають життя людства, є мірилом його уявлень про справедливість. Перед людством, перед його думкою і працею стає питання про перебудову біосфери на користь вільного мислячого людства як єдиного цілого.

Це новий стан біосфери, на думку В.І.Вернадського, і є "ноосфера". В умовах ноосфери людина може і повинен перебудовувати своєю працею і думкою область свого життя, перебудовувати корінним чином в порівнянні з тим, що було раніше. Завдяки придбаним знанням перед ним відкриваються все більш і більш творчі можливості.

3. Тенденції розвитку ноосфери і завдання розумної організації взаємодії з природою

З моменту виникнення ноосфери закінчується звичайна еволюція навколишнього середовища. Якщо раніше в живій природі діяв природний відбір і сильні диктували свої умови і видозмінювали мир, то з початком трудової діяльності людини, яка майже завжди пов'язана із зміною біосфери в бажану для людини сторону, зміна навколишнього Середовища вже не підкоряється законам природи. У зв'язку з цим виникає необхідність проаналізувати нинішній стан ноосфери, тенденції її розвитку, перспективи майбутнього людство.

Оцінити сам розум або думку з погляду розвитку ноосфери ми не в силах. Проте емпірично результати виникнення і розвитку ноосфери ми вже зараз можемо спостерігати навколо нас на кожному кроці.

Мінералогічна рідкість - самородне залізо - виробляється тепер в мільярдах тонн. Що ніколи не існував на нашій планеті самородний алюміній проводиться тепер в будь-яких кількостях. Те ж саме має місце по відношенню до майже незліченної безлічі новостворюваних на нашій планеті штучних хімічних сполук (біогенних культурних мінералів). Маса таких штучних мінералів безперервно зростає. Вся стратегічна сировина відноситься сюди.

Лице планети - біосфера - хімічно різко міняється людиною свідомо і головним чином несвідомо. Міняється людиною фізично і хімічно повітряна оболонка суші, всі її природні води. Через величезну кількість взаємозв'язків в навколишньому середовищі, зміна якого-небудь однієї умови не приходить безслідно для всієї системи (біосфера) в цілому. Чи з причини недостатності знань, а часто із-за недбалої діяльності, людина отримує зовсім не ті результати, які він ставив своєю метою. Яскравим прикладом цього є проблема екології.

Розвиваючи науку і техніку чоловік досяг величезного рівня виробництва. Були створені тисячі величезних заводів і фабрик, які проте є виробниками не тільки необхідною людині продукції, але і постачальниками так званій побічній продукції, - різних шкідливих відходів виробництва.

На першому етапі крупного промислового виробництва чоловік просто скидав відходи "за борт", чи припускаючи що біосфера величезна і зможе переробити шкідливі речовини або просто із-за недбалого відношення до навколишнього середовища, унаслідок гонки за прибутком і збагачення.

На сучасному етапі такого відношення до природи вже не допустимо. Людство своїми очима переконалося в силі власного, часто безрозсудного, втручання в біосферу. Зникають різні види рослин і тварин, змінюється хімічний склад водної і повітряної оболонки планети. З'явилися навіть місця, небезпечні для життя. І йдеться не про Крайню Північ або льоди Антарктиди. Раніше в таких місцях вирувало життя, завдяки діяльності людини, ці місця просто вибили з круговороту живої речовини і є "пастками" для життя.

Екологічна проблема доводить, що розвиток ноосфери досяг такого рівня, коли людина вже здатна охопити всю біосферу і, більш того, здатна змінювати відразу все навколишнє середовище. Розум людини на даному етапі стає небезпечним і для біосфери, і для нього самого. Саме тому людство повинне знати і вивчати наслідки своєї діяльності, передбачати небажані явища і не допускати їх.

Оскільки чисельність людства, його потреби, технічна озброєність суспільства, а звідси і запити до природи неухильно ростуть, виникає невідкладна необхідність як об'єктивної і усесторонньої оцінки сучасного стану, так і науково обґрунтованого прогнозування ступеня, глибини і тенденцій подальшого розвитку взаємодії людства і навколишнього Середовища. При цьому дослідження процесів складного обміну речовин і енергії між природою і суспільством відкриває широкі можливості для кількісного (балансового) вивчення проблеми і її моделювання.

Необхідно доповнити, що з проблемою забруднення навколишнього Середовища пов'язано промислове виробництво, до складу яких входить важка промисловість, сільгоспвиробництво, видобуток корисних копалин, енергетична і хімічна промисловість та інші. Практично кожна галузь народного господарства таїть в собі небезпеку забруднення навколишнього середовища: повітряної і водної оболонки нашої планети і самої суші.

З розвитком ноосфери і посиленням дії людини на навколишнє середовище, виникли так звані "глобальні проблеми людства", однією з яких є екологічна проблема, описана вище. Серед інших глобальних проблем такі як: демографічна проблема, загроза війни та інші. При їх ретельному розгляді можна виявити, що всі вони виникають з взаємодії людства з біосферою. Будь то демографічна проблема - проблема перенаселення і браку пищи, тобто сировинних ресурсів навколишнього Середовища. Або проблема війни, головною причиною якій гущавині всього виступає територіальні тяжби держав, тобто також відношення людства до ресурсів навколишнього середовища.

Про проблему війни потрібно сказати особливо. В даний час людський розум зумів дізнатися таємницю ядерних реакцій і скористатися нею, як і передбачав В.И.Вернадский. Проте в енергії ядер знаходиться така руйнівна сила, що невміле або недалекоглядне поводження з нею може привести до загибелі не тільки людства і біосфери в цілому, але і до руйнування нашої планети.

В.І.Вернадський передбачав не тільки "приручення" людиною енергії атома, але і вихід людини в космос. Проте при цьому він не втомлювався повторювати, що разом з силою впливу людства, що росте, на навколишнє середовище, воно повинне бути все більш обережним відносно використання цієї сили, оскільки наслідки вже можуть бути непоправними.

У зв'язку з цим хочеться ще раз підкреслити важливість не стільки наукових відкриттів, скільки оцінки їх впровадження в діяльність людини. Наука вже вторглася в області, які ще недавно вважалися недоступними людині. Прикладом можуть бути генетика і генна інженерія. Людині вже підвладно міняти те, що закладене непорушним самою природою – хромосомний набір, проте про наслідки такого втручання чоловік представляє ще дуже смутно. В результаті таких дій, наприклад, може трапитися катастрофа, порушений баланс в живій природі. Та що там говорити, людина може просто себе знищити, створивши якого-небудь генетичного чудовиська.

Підводячи підсумок, можна сказати, що розвиток наукової думки, діяльності людини невідступно відбивається на зовнішності нашої планети, її біосфері, ноосфері. От чому, необхідно строго відстежувати тенденції розвитку ноосфери і бити тривогу у разі виникнення небезпеки розвитку людства і загрози існуванню біосфери.

Висновок

Ноосфера – найновіша зі всіх сфер нашої планети. Проте, на мій погляд, вона є найголовнішою сферою, що визначає зовнішній вигляд Землі у наш час. Адже завдяки розуму, в рамках сучасних можливостей людини, відбувається зміна біосфери, атмосфери, гідро- і літосфери.

Таким чином, в наші дні вивчення проблеми розвитку ноосфери є реальною необхідністю. Для подальшого співіснування людини, суспільства і навколишнього Середовища і розвитку кожного з них, потрібно уміло використовувати даний людині розум на вирішення загальнолюдських і глобальних проблем. Розум, на мій погляд, даний людині на благо, а не в шкоду. Тому потрібно ретельним чином, особливо в обставинах посилення впливу людини, що склалися, на навколишнє середовище, вивчати наслідки вірогідного застосування тих або інших знань, здійснення тієї або іншої діяльності.

ЛІТЕРАТУРА:

1. Вернадський В.І. Біосфера, М. 1967

2. Петров К.М., Загальна екологія. Взаємодія суспільства і природи, Спб. 1998

3. Кузнєцов М.А. Вчення В.І.Вернадського про ноосферу: перспективи розвитку людства.

4. Людина, суспільство і навколишнє середовище. М. 1973

5. Казначеев В.П. Вчення про біосферу (етюди про наукову творчість В.І.Вернадського) .М. 1985

Свежие статьи
Популярно сейчас
Зачем заказывать выполнение своего задания, если оно уже было выполнено много много раз? Его можно просто купить или даже скачать бесплатно на СтудИзбе. Найдите нужный учебный материал у нас!
Ответы на популярные вопросы
Да! Наши авторы собирают и выкладывают те работы, которые сдаются в Вашем учебном заведении ежегодно и уже проверены преподавателями.
Да! У нас любой человек может выложить любую учебную работу и зарабатывать на её продажах! Но каждый учебный материал публикуется только после тщательной проверки администрацией.
Вернём деньги! А если быть более точными, то автору даётся немного времени на исправление, а если не исправит или выйдет время, то вернём деньги в полном объёме!
Да! На равне с готовыми студенческими работами у нас продаются услуги. Цены на услуги видны сразу, то есть Вам нужно только указать параметры и сразу можно оплачивать.
Отзывы студентов
Ставлю 10/10
Все нравится, очень удобный сайт, помогает в учебе. Кроме этого, можно заработать самому, выставляя готовые учебные материалы на продажу здесь. Рейтинги и отзывы на преподавателей очень помогают сориентироваться в начале нового семестра. Спасибо за такую функцию. Ставлю максимальную оценку.
Лучшая платформа для успешной сдачи сессии
Познакомился со СтудИзбой благодаря своему другу, очень нравится интерфейс, количество доступных файлов, цена, в общем, все прекрасно. Даже сам продаю какие-то свои работы.
Студизба ван лав ❤
Очень офигенный сайт для студентов. Много полезных учебных материалов. Пользуюсь студизбой с октября 2021 года. Серьёзных нареканий нет. Хотелось бы, что бы ввели подписочную модель и сделали материалы дешевле 300 рублей в рамках подписки бесплатными.
Отличный сайт
Лично меня всё устраивает - и покупка, и продажа; и цены, и возможность предпросмотра куска файла, и обилие бесплатных файлов (в подборках по авторам, читай, ВУЗам и факультетам). Есть определённые баги, но всё решаемо, да и администраторы реагируют в течение суток.
Маленький отзыв о большом помощнике!
Студизба спасает в те моменты, когда сроки горят, а работ накопилось достаточно. Довольно удобный сайт с простой навигацией и огромным количеством материалов.
Студ. Изба как крупнейший сборник работ для студентов
Тут дофига бывает всего полезного. Печально, что бывают предметы по которым даже одного бесплатного решения нет, но это скорее вопрос к студентам. В остальном всё здорово.
Спасательный островок
Если уже не успеваешь разобраться или застрял на каком-то задание поможет тебе быстро и недорого решить твою проблему.
Всё и так отлично
Всё очень удобно. Особенно круто, что есть система бонусов и можно выводить остатки денег. Очень много качественных бесплатных файлов.
Отзыв о системе "Студизба"
Отличная платформа для распространения работ, востребованных студентами. Хорошо налаженная и качественная работа сайта, огромная база заданий и аудитория.
Отличный помощник
Отличный сайт с кучей полезных файлов, позволяющий найти много методичек / учебников / отзывов о вузах и преподователях.
Отлично помогает студентам в любой момент для решения трудных и незамедлительных задач
Хотелось бы больше конкретной информации о преподавателях. А так в принципе хороший сайт, всегда им пользуюсь и ни разу не было желания прекратить. Хороший сайт для помощи студентам, удобный и приятный интерфейс. Из недостатков можно выделить только отсутствия небольшого количества файлов.
Спасибо за шикарный сайт
Великолепный сайт на котором студент за не большие деньги может найти помощь с дз, проектами курсовыми, лабораторными, а также узнать отзывы на преподавателей и бесплатно скачать пособия.
Популярные преподаватели
Добавляйте материалы
и зарабатывайте!
Продажи идут автоматически
5247
Авторов
на СтудИзбе
422
Средний доход
с одного платного файла
Обучение Подробнее