183356 (743489), страница 2
Текст из файла (страница 2)
Блок прийняття рішень









Блок формування образів
Модель середови-ща
Рис. 1.
Саме формуванню бази знань слід приділити особливу увагу. Вона повинна містити не тільки інформацію про цінні папери в деякі періоди часу, а й логічні зв’язки між курсами цінних паперів та подіями на підприємствах. Це дозволить зв’язати фундаментальний та технічний аналіз, що дає набагато більш точний результат аналізу, ніж просте дослідження змін курсів за допомогою статистичних моделей. Слід відмітити, що дуже часто на курс цінних паперів впливають структурні зміни на підприємстві, зміна бюджетної та дивідендної політики та інше. Але після проходження вищеназваних змін курс змінюється не відразу, а через деякий проміжок часу. Система повинна побудувати нейронну мережу на основі об’єднання інформації, отриманої з бази знань.
Результатами роботи систем підтримки прийняття рішень є рекомендація щодо прийняття управлінського рішення особою, яка приймає рішення. Але у випадку з системою підтримки прийняття рішення фінансового аналізу на фондовому ринку недоцільно використовувати стандартний підхід до результатів роботи системи. Це пов’язано перш за все з великим ступенем невизначеності при роботі на фондовому ринку, а також з неможливістю завантаження бази знань системи повністю інформацією, яка б охоплювали весь можливий досвід роботи на фінансових ринках. Тому доцільно представити на розгляд особи, яка приймає рішення декілька варіантів рішення з описом позитивних і негативних рис кожного. Досвід нейронної мережі у сукупності з досвідом особи, яка приймає рішення повинен дати більш позитивний результат у порівнянні з суто машинним варіантом. Вибір одного з варіантів повинен бути далі внесений в базу знань, як наступний досвід роботи системи.
Вміння навчатись на отриманому досвіді – це основна з позитивних рис системи на базі алгоритмів нечіткої логіки. Фінансовий аналіз на фондовому ринку на 80 відсотків залежить від отриманого досвіду у вміння їм користуватись. Тому створення системи підтримки прийняття рішень фінансового аналізу з застосуванням нейронних мереж є одним з ефективних методик побудови подібних систем. Найголовніше при створенні системи – це відмова від традиційного підходу до СППР, такого як орієнтація на надання єдиного результату. Необхідно генерувати цілий спектр можливих рішень та навчатись на досвіді їх вибору. Саме такий підхід дозволяє створити систему підтримки прийняття рішень, яка б задовольняла всі потреби аналітиків, які працюють на фондових ринках.