3334 (684915), страница 13

Файл №684915 3334 (Управління вартістю кредитного портфеля банку) 13 страница3334 (684915) страница 132016-07-31СтудИзба
Просмтор этого файла доступен только зарегистрированным пользователям. Но у нас супер быстрая регистрация: достаточно только электронной почты!

Текст из файла (страница 13)

Як показують результати аналізу динаміки ставок строкових депозитів в національній та іноземній валюті, на протязі 2008 року комерційні банки з жовтня 2008 року до кінця 2008 року, стримуючи ажіотажний відток депозитів із банків, підняли середньозважені ставки доходу депозитів:

  • в національній валюті з рівня 13,5% до рівня 20,0%;

  • в іноземній валюті з рівня 8,5% до рівня 11,5%.

В результаті середньозважені ставки поточних та строкових залучених депозитів фізичних та юридичних осіб, які визначають, в основному, вартість кредитних ресурсів з жовтня 2008 року по 1 січня 2009 року зросли:

  • в національній валюті з рівня 11,0% до рівня 17,5 -18,0%;

  • в іноземній валюті з рівня 6,0% до рівня 8,0 – 8,5%.

При цьому стан волатильності (відхилення від математичного очікування тренду) ставок депозитів при різкому зростанні конкурентної боротьби банків за депозити клієнтів значно зріс, що суттєво знизило ймовірність прогнозу ставок ресурсів та , відповідно, визвало введення додаткових складових ризиків в ставки надаваємих кредитів.

Як показує аналіз впливу Національного банку України на депозитний ринок на протязі 2008 -2009 років, інструмент нормативного регулювання рівня обов’язкового резервування ресурсів використовувався в наступних напрямках:

  • НБУ не стримував депозитну масу в національній валюті, встановив-ши «нульові» ставки резервування на поточні та строкові залучені кошти юридичних, фізичних осіб та банків в національній валюті;

  • рівень резервування строкових депозитів юридичних та фізичних осіб в іноземній валюті зріс з 3,0% до 4,0%;

  • рівень резервування поточних депозитів юридичних та фізичних осіб в іноземній валюті зріс з рівня 5,0% до 7,0%;

  • додатоково з 22 грудня 2008 року було введене резервування коштів в іноземній валюті, залучених у банків-нерезидентів, на рівні 2,0%.

Окрім цього, Національним банком було прийняте рішення про збері-гання коштів обов’язкових резервів на окремому рахунку в НБУ, тобто банки виводили кошти резервів з обсягів необхілного «платіжного вікна» та створю-вали необхідний платіжний резерв на коррахунку в НБУ без права використан-ня коштів обов’язкового резерву, відповідно від 2,0% до 7,0% залучених коштів в іноземній валюті не працювали на ринку кредитів.

Подорожчання з жовтня 2008 року ресурсної бази в комерційних банках та її суттєве скорочення за рахунок ажіотажного зняття клієнтами депозитних коштів привело до 2-х ефектів на кредитному ринку та в кредитних портфелях комерційних банків:

  • різке зниження платоспроможності населення та уповільнення чи зупинка розширенного відтворення на підприємствах юридичних осіб визвало масове неповернення кредитів та несплату відсотків за їх користування;

  • згідно з методологією ризикованості кредитів вони були переміщені банками в більш ризиковані категорії та під них почали створюватися підвищенні резерви на кредитні ризики (постановою Кабміну та НБУ у середині 2009 року тимчасово був введений дозвіл формування резервів кредитного ризику навіть за рахунок створення збитковості роботи банків, тобто за рахунок не тільки доходів, а і власного капіталу банків);

  • падіння будівельного ринку та масова зупинка будівництва визвала різке зниження вартості застав у вигляді недобуваного будівництва практично до «нуля», що також змусило банки змінити умови в кредитних договорах та додатково сформувати резерви на кредитні ризики за рахунок доходів банку.

Враховуючи зростання ставок вартості кредитних ресурсів, комерційні банки в 4 кварталі 2008 року підняли ставки кредитування:

  • в національній валюті з середньозваженого рівня 17,0 % станом на по-чаток жовтня 2008 року до рівня 25,0 -28,0% станом на початок 2009 року;

  • в іноземній валюті з середньозваженого рівня 11,0 % станом на поча-ток жовтня 2008 року до рівня 11,9 – 12,2% станом на початок 2009 року;

На протязі 2009 року, враховуючи динаміку змін вартості кредитних ресурсів ставки кредитування :

  • по іноземній валюті з рівня 8,0% на початок 2009 року поступово зросли до рівня 10,0% на кінець 2009 року;

  • по національній валюті з рівня 25,0% на початок 2009 року зросли до рівня 32% у лютому та після падіння до 18% у середині 2009 року знов зросли до рівня 22,0% на початок 2010 року.

Аналіз динаміка маржі середньозважених ставок кредитів та депозитів в національній валюті та іноземній валютах в докризовий, кризовий та післякри-зовий періоди наслідків світової фінансової кризи у 2008 - 2009 рр. показав:

  1. Кредитування в національній валюті:

  • дохідний рівень ставок маржі вартості кредитів та кредитних ресурсів з рівня 5,0% на початок 2008 року в докризовому періоді зріс до рівня 7,0% на початок жовтня 2008 року;

  • в активну фазу кризи з жовтня 2008 року рівень маржі з 7,0% зріс до рівня 12-15% на протязі грудня 2008 – лютого 2009 року;

  • після значного зниження рівня маржі до рівня 5,0% станом на середи-ну 2009 року він знов зріс до рівня 7,5% станом на кінець 2009 року;

  1. Кредитування в іноземній валюті:

  • дохідний рівень ставок маржі вартості кредитів та кредитних ресурсів з рівня 4,0% на початок 2008 року в докризовому періоді зріс до рівня 8,0% на середину 2008 року після чого знизився до рівня 4,0% станом на початок активної фази кризи;

  • в активну фазу кризи з жовтня 2008 року рівень маржі з 4,0% знизився поступово до рівня 1,0% станом на середину 2009 року та знов знизив-ся до рівня 0,5% станом на кінець 2009 року.

Таким чином, в післякризовому періоді 2009 року станом на початок 2010 року:

  • валютне кредитування в Україні для банків практично стало нерента-бельним в умовах заборони валютного кредитування населення та юридичних осіб, які не мають джерел доходів в іноземній валюті;

  • дохідність кредитування за рахунок пропорційного зростання ставок вартості депозитних джерел та ставок вартості кредитів в національній валюті в Україні практично повернулась на докризовий рівень рента-бельності.

Досліджена динамічність ставок вартості депозитних та кредитних ресур-сів в банківській системі України в період наслідків світової фінансової кризи 2008 – 2009 рр. виявила необхідність створення динамічного інструменту уп-равління вартістю кредитного портфелю банку, тобто щоденної розрахункової оцінки трендів доходності та витратності кредитного портфелю.

В рамках запропонованої в дипломному дослідженні моделі щоденної оцінки вартісних характеристик кредитного портфелю банку по кожному з ви-ділених в моделі агломератів ресурсів та кредитів виконані розрахунки щоден-них обсягів доходів кредитного портфеля та витрат ресурсного портфеля для ПАТ КБ «Хрещатик», які потім підсумовані в цілому по портфелям:

а) в цілому по кредитному та ресурсному портфелям за 2008 рік:

- щоденний розрахунковий рівень доходів кредитного портфеля стано-вив 2,384 млн.грн./день;

  • щоденний розрахунковий рівень витрат ресурсного портфелю стано-вив 1,464 млн.грн./день;

в) в цілому по кредитному та ресурсному портфелям за 2009 рік:

- щоденний розрахунковий рівень доходів кредитного портфеля становив 2,249 млн.грн./день;

- щоденний розрахунковий рівень витрат ресурсного портфелю становив 1,835 млн.грн./день;

Запропонований підхід агломератної структуризації ресурсного портфе-лю банку дозволив досить оперативно та якісно проаналізувати причини підви-щення щоденних витрат. Так при порівнняні структур формування щоденних витрат по ресурсним портфелям ВАТ КБ „Хрещатик” у грудні 2008 року та у грудні 2009 року виявлено, що:

- банк у 2009 році значно наростив обсяги запозичених кредитів НБУ в національній валюті під ставку 17,0%, але на міжбанківському ринку кредитів в національній валюті на кінець 2009 року ставка знизилась до 7-10%, тобто довгострокові кредити НБУ стали надто витратними;

- банк у 2009 році суттєво знизив обсяг залучених валютних депозитів під ставку 10-11% річних та компенсував їх нарощенням обсягів залучених депозитів в національній валюті під ставку 18-20% річних;

- банк у 2009 році суттєво знизи обсяги поточних коштів клієнтів під ставку 0,25-0,5% річних та компенсував їх додатковим залученням довгостро-кових коштів банків – нерезидентів під ставку 4,5 – 6,03 %..

- нарощення платних зобов”язань в балансу банку на +1 млрд.грн. у 2009 році відносно 2008 року виконанно за рахунок нарощування відносно «дорогих» (по ставці кредитування) коштів міжбанківського ринку.

Таким чином, працюючи в період наслідків світової фінансової кризи, ПАТ КБ «Хрещатик”», в умовах відпливу залучених коштів юридичних осіб та населення (фізичних осіб), провів їх компенсаційну заміну на більш витратну ресурсну базу, що і виявляє запропонована модель щоденного розрахунку вит-ратності ресурсного портфелю, який є джерелом кредитів в кредитному порт-фелі банку.

Також, запропонований підхід агломератної структуризації кредитного портфелю банку дозволив досить оперативно та якісно проаналізувати причини зниження щоденних доходів. Так при порівнянні структур формування щоден-них доходів по кредитним портфелям ПАТ КБ «Хрещатик» у грудні 2008 року та у грудні 2009 року виявлено, що:

- банк суттєво наростив у 2009 році обсяги наданих міжбанківських кре-дитів в національній валюті, але станом на кінець 2009 року ставки міжбанківського ринку різко зменшились, в результаті чого доходи від міжбанківського кредитування в національній валюті стали на 50% менше, ніж у 2008 році;

  • банк суттєво наростив у 2009 році обсяги наданих міжбанківських кре-дитів в іноземній валюті, але станом на кінець 2009 року ставки міжбанківського ринку різко зменшились, в результаті чого доходи від міжбанківського кредитування в іноземній валюті стали на 80% менше, ніж у 2008 році;

- банк суттєво наростив у 2009 році обсяги наданих кредитів в національ-ній валюті юридичним особам, але у 2009 році ставки ринку кредитування в національній валюті суттєво зменшились, в результаті чого доходи від кредитування юридичних осіб зросли на 60% менше, ніж рост обсягів кредитів.

Таким чином, працюючи в період наслідків світової фінансової кризи, ПАТ КБ «Хрещатик» , в умовах заборони НБУ на кредитування в іноземній ва-люті юридичних та фізичних осіб, які не мають доходів в іноземній валюті, пе-ремістив основну питому вагу кредитного портфелю в кредитування в націо-нальній валюті, але стагнація промисловості України та падіння платіжного попиту населення визвали відсутність попиту на кредити в умовах підвищених вимог банків до обсягу та стану застав, що привело к загальному зниженню ставок кредитування і доходів від кредитування, виявлене запропонованою моделлю щоденного розрахунку доходності кредитного портфелю банку.

Для оцінки адекватності запропонованої економічної моделі щоденного управління вартістю кредитного портфеля в дипломному дослідженні проведе-ний порівняльний аналіз оцінок доходної, витратної та прибуткової вартості кредитного портфеля ПАТ КБ «Хрещатик» у 2008 – 2009 роках з застосуван-ням:

  • економічної моделі щоденного управління вартістю кредитного портфеля;

  • та з застосуванням інтегральних показників річної фінансової звіт-ності по сегменту відсоткових доходів банку .

Як показав аналіз кредитного та ресурсного (депозитного) портфелів ПАТ КБ «Хрещатик» у 2008 – 2009 роках:

  • обсяг ресурсного (депозитного) портфелю банку систематично переви-щує обсяг кредитного портфелю банку (міжбанківські кредити та кредити, на-дані юридичним та фізичним особам), таким чином банк не використовує влас-ний капітал для видачі кредитів, а вартість ресурсів кредитного портфелю виз-начається повністю вартістю залучених та запозичених платних поточних та строкових депозитів банків та клієнтів;

  • балансовий обсяг ресурсного(депозитного) портфелю банку у 2009 ро-ці відносно рівня 2008 року зріс на + 29,3%, а балансовий обсяг кредитного портфелю у 2009 році відносно рівня 2008 року зріс тільки на + 23,6%;

  • - обсяг щоденних відсоткових доходів кредитного портфелю банку з рівня 2,384 млн.грн./день у 2008 році (грудень) зменшився до рівня 2,25 млн. грн. / день у 2009 році (грудень), тобто падіння склало -5,66%;

  • обсяг щоденних відсоткових витрат відповідного депозитного порт-фелю банку з рівня 1,350 млн.грн./день у 2008 році (грудень) зріс до рівня 1,617 млн. грн./ день у 2009 році (грудень), тобто зростання склало +19,8%;

Отримані показники щоденної відсоткової доходності та витратності кре-дитного портфелю ПАТ КБ „Хрещатик” дали можливість прогнозувати наступ-ні річні показники вартості кредитного портфелю банку:

  • рівень річної доходної вартості кредитного портфеля у 2008 році прог-нозується як 23,5% від чистого обсягу кредитного портфелю (без резервів гна кредитні ризики), а у 2009 році прогнозується на рівні 17,9%, тобто відносне зменшення показника доходної вартості балансового обсягу кредитного порт-феля у 2009 році відносно 2008 року складе – 23,7%;

  • рівень річної витратної вартості кредитного портфеля у 2008 році прогнозується як 12,1% від чистого обсягу кредитного портфелю (без резервів гна кредитні ризики), а у 2009 році прогнозується на рівні 11,7%, тобто віднос-не зменшення показника витратної вартості балансового обсягу кредитного портфеля у 2009 році відносно 2008 року складе – 3,1%;

  • відповідно, рівень рентабельності (прибуткової вартості відсоткових доходів кредитів) кредитного портфеля у 2008 році прогнозується як 43,4% від обсягу відсоткових доходів кредитного портфелю, а у 2009 році прогнозується на рівні 28,1%, тобто відносне зменшення показника рентабельності відсотко-вих доходів кредитного портфеля по економічній моделі щоденних доходів та витрат у 2009 році відносно 2008 року складе – 35,2%.

Порівняльний аналіз інтегральних показників звіту ПАТ КБ «Хрещатик» про фінансові результати за 2008 - 2009 рр. по сегменту відсоткових доходів банку показав:

  • рівень чистого відсоткового прибутку у 2009 році відносно рівня 2008 року знизився на -18,9% (за моделлю щоденних рівнів прибутковості вибірко-вий рівень падіння склав -38,8% (грудень 2009 до грудня 2008 рр.));

  • рівень рентабельності відсоткових доходів банку по чистому відсотко-вому прибутку у 2008 році склав 37,8% та знизився у 2009 році до рівня 26,6% (відповідні рівні рентабельності за моделлю щоденних доходів та витрат ста-новлять 43,4% та 28,1%), що свідчить про адекватність запропонованої економічної моделі.

Отриманий висновок адекватності запропонованої економічної моделі ін-тегральним показникам прибутковості кредитного портфелю ПАТ КБ «Хрещатик» у 2008 - 2009 рр. дозволяє рекомендувати впровадження щоденної моделі управління доходною, витратною та прибутковою вартістю кредитного порт-феля банку як інструмент короткострокового та довгострокового прогнозуван-ня при вартісно-орієнтованому управлінні кредитним портфелем банку. Впровадження запропонованої вартісно-орієнтованої моделі управління кредитним портфелем банку дозволить об’єднати в комплексі питання:

- балансової вартості кредитів та зменшення їх вартості за рахунок ство-рення резервів на кредитні ризики;

Характеристики

Тип файла
Документ
Размер
182,81 Mb
Учебное заведение
Неизвестно

Список файлов ВКР

Свежие статьи
Популярно сейчас
Почему делать на заказ в разы дороже, чем купить готовую учебную работу на СтудИзбе? Наши учебные работы продаются каждый год, тогда как большинство заказов выполняются с нуля. Найдите подходящий учебный материал на СтудИзбе!
Ответы на популярные вопросы
Да! Наши авторы собирают и выкладывают те работы, которые сдаются в Вашем учебном заведении ежегодно и уже проверены преподавателями.
Да! У нас любой человек может выложить любую учебную работу и зарабатывать на её продажах! Но каждый учебный материал публикуется только после тщательной проверки администрацией.
Вернём деньги! А если быть более точными, то автору даётся немного времени на исправление, а если не исправит или выйдет время, то вернём деньги в полном объёме!
Да! На равне с готовыми студенческими работами у нас продаются услуги. Цены на услуги видны сразу, то есть Вам нужно только указать параметры и сразу можно оплачивать.
Отзывы студентов
Ставлю 10/10
Все нравится, очень удобный сайт, помогает в учебе. Кроме этого, можно заработать самому, выставляя готовые учебные материалы на продажу здесь. Рейтинги и отзывы на преподавателей очень помогают сориентироваться в начале нового семестра. Спасибо за такую функцию. Ставлю максимальную оценку.
Лучшая платформа для успешной сдачи сессии
Познакомился со СтудИзбой благодаря своему другу, очень нравится интерфейс, количество доступных файлов, цена, в общем, все прекрасно. Даже сам продаю какие-то свои работы.
Студизба ван лав ❤
Очень офигенный сайт для студентов. Много полезных учебных материалов. Пользуюсь студизбой с октября 2021 года. Серьёзных нареканий нет. Хотелось бы, что бы ввели подписочную модель и сделали материалы дешевле 300 рублей в рамках подписки бесплатными.
Отличный сайт
Лично меня всё устраивает - и покупка, и продажа; и цены, и возможность предпросмотра куска файла, и обилие бесплатных файлов (в подборках по авторам, читай, ВУЗам и факультетам). Есть определённые баги, но всё решаемо, да и администраторы реагируют в течение суток.
Маленький отзыв о большом помощнике!
Студизба спасает в те моменты, когда сроки горят, а работ накопилось достаточно. Довольно удобный сайт с простой навигацией и огромным количеством материалов.
Студ. Изба как крупнейший сборник работ для студентов
Тут дофига бывает всего полезного. Печально, что бывают предметы по которым даже одного бесплатного решения нет, но это скорее вопрос к студентам. В остальном всё здорово.
Спасательный островок
Если уже не успеваешь разобраться или застрял на каком-то задание поможет тебе быстро и недорого решить твою проблему.
Всё и так отлично
Всё очень удобно. Особенно круто, что есть система бонусов и можно выводить остатки денег. Очень много качественных бесплатных файлов.
Отзыв о системе "Студизба"
Отличная платформа для распространения работ, востребованных студентами. Хорошо налаженная и качественная работа сайта, огромная база заданий и аудитория.
Отличный помощник
Отличный сайт с кучей полезных файлов, позволяющий найти много методичек / учебников / отзывов о вузах и преподователях.
Отлично помогает студентам в любой момент для решения трудных и незамедлительных задач
Хотелось бы больше конкретной информации о преподавателях. А так в принципе хороший сайт, всегда им пользуюсь и ни разу не было желания прекратить. Хороший сайт для помощи студентам, удобный и приятный интерфейс. Из недостатков можно выделить только отсутствия небольшого количества файлов.
Спасибо за шикарный сайт
Великолепный сайт на котором студент за не большие деньги может найти помощь с дз, проектами курсовыми, лабораторными, а также узнать отзывы на преподавателей и бесплатно скачать пособия.
Популярные преподаватели
Добавляйте материалы
и зарабатывайте!
Продажи идут автоматически
6392
Авторов
на СтудИзбе
307
Средний доход
с одного платного файла
Обучение Подробнее