42421 (662064)
Текст из файла
Урок-дослідження з елементами групових форм роботи
Тема. Написання НЕ з дієсловами
Мета: ознайомити учнів з правописом частки НЕ з дієсловами: розвивати вміння писати окремо частку НЕ з дієсловами, зв'язне мовлення, збагачувати словниковий запас учнів; розвивати пізнавальну активність, навички роботи в групах; виховувати бережливе ставлення до природи як до рідного дому, бажання зберегти нашу планету для нащадків.
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Актуалізація опорних знань.
1. Перевірка домашнього завдання.
Керівники груп перевіряють, звітують учителю
2. Вступна бесіда.
Діти, сьогодні незвичайний день. Сьогодні ми святкуємо день народження. Чий? Ви дізнаєтесь, послухавши казку.
«Жили-були у Всесвіті дев'ять сестер, дев'ять красунь. Та одна з них була найчарівніша. Милувалася вона своїми чистими блакитними очима-озерцями, дзвінким життєрадісним голосом, що розливався пташиним щебетом, линув перегуками лісових жителів та видзвонював крихітними цвіркунами. Розвівалося на вітрах її розкішне зелене волосся з переплетеного березового та вербового гілля. А ще красуня мала чарівну вдачу. Ступить крок — і заллється все навколо бузковими кольорами, засміється — і розсиплеться пролісковий цвіт, притихне в задумі — і видніється рожевий обрій...»
-
Чи впізнали ви цю красуню? Як її звуть? (Земля.)
-
Так, це планета Земля — наша домівка у Всесвіті. Вона сьогодні святкує свій день народження. 22 квітня — День Землі.
«...Та минав час. Почали тьмяніти і міліти її очі-озерця, рідшати волосся, затихати голоси...»
—У мою душу закрадається тривога, а у вашу?
3. Робота над словниковими словами. Робота в групах.
-
Що таке «тривога»? Це наше нове словникове слово.
Відповіді учнів.
-
Давайте прочитаємо вірш.
Молюся вам, святі дороги,
Дуби, озера, комиші,
Де голос чесної тривоги
Прокинувся в моїй душі.
(Микола Руденко.)
Завдання для груп
I група— пояснити лексичне значення слова «тривога» (1.Почуття неспокою, збентеження, .викликане побоюванням, передчуттям чогось неприємного.
2. Переполох, метушіння, викликані хвилюючими вістками.)
II група — дібрати спільнокореневі слова до слова «тривога» (тривожний, тривожити, тривожно).
III група — дібрати синоніми до слова «тривога» (хвилювання, неспокій, сполох, збентеження).
IV група — скласти словосполучення зі словом «тривога» (тривожний сон, бити тривогу, говорити з тривогою).
V група — скласти речення зі словом «тривога».
-
Каліграфічна хвилинка.
-
Запис у словники.
6. Запис і аналіз речення. (Я тривожуся за долю Землі.)
III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і завдань уроку.
-
Чому ми тривожимося? Що викликає занепокоєння? (Міліють і забруднюються ріки, вирубуються ліси, зникають рослини (про це ми говорили на уроках «Я і Україна» ), люди винищують тварин і птахів.)
-
Ось скільки проблем ми назвали. А як поводяться з найдорожчим у світі, коли йому боляче, коли воно хворіє? (Його лікують, зберігають, охороняють.) Що ж ми повинні робити? (Не рубати лісів, не знищувати рослини і тварин.) У цих реченнях зустрічається частка НЕ з дієсловами. Ми поки що не знаємо, як її записувати. Сьогодні на уроці будемо вчитися це робити.
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Робота за підручником с. 84, впр. 204
-
Прочитайте вірш. Зверніть увагу на написання цієї частки. (Читання вголос.)
-
Як же пишеться частка НЕ з дієсловами? (Окремо.)
-
Списати першу строфу. Підкреслити НЕ з дієсловом.
-
Який вірш Д. Павличка про збереження природи ми вивчали на уроці читання? («Птиця».) Давайте пригадаємо його. Про що він?
2. Первинне закріплення. Робота в групах.
—У вас у конвертах — розрізані поради, як зберегти природу. Давайте відновимо їх.
(Не) зривайте квітів!
(Не) руйнуйте гнізда і мурашники!
(Не) ламайте гілки!
(Не) знущайтеся над живими істотами!
(Записати в зошити. Перевірка — на дошці.)
— Які це речення за метою висловлювання, за інтонацією?
Фізкультхвилинка
— Давайте пригадаємо пісню «Природа просить порятунку», що вивчали на уроці естетики.
Природа просить порятунку
Зеленим шепотом лісів,
Тривожним лебединим криком,
Змілілим плеском рік, морів.
Вона до нас із щемом в серці
Зболілі руки простягає,
Надіючись на кращу долю,
Про милосердя всіх благає. Приспів:
Не ламайте, не знущайтесь,
Не руйнуйте, не губіть...
Пожалійте, приголубте,
Нагодуйте, оживіть!
— Які дієслова з НЕ зустрічались?
3. Робота з віршем А. Костецького «Я не хочу!».
Метеликів ловити я (не) хочу,
Він — квітка неба, хай живе собі!
Хай крильцями барвистими тріпоче,
Щоб радісно було мені й тобі.
І квітку лісову (не) стану рвати,
Її додому я (не) понесу,
Бо вдома їй джмеля (не) погойдати
І (не) попити ранками росу!
І ні стеблинку, гілку чи травинку
Я (не) ображу — це страшенний гріх.
Бо в кожній з них живе тремтинка,
Що світиться довірою до всіх.
— Виписати дієслова з НЕ. Як же пишеться НЕ здієсловами?
4. Ознайомлення з винятками.
Діти, іноді ця частка пишеться разом із дієсловом. Подивіться на дошку. Спробуйте здогадатись, у яких саме випадках.
незчутися недоїсти
непокоїти недобачати
5. Ознайомлення з блоковою схемою-опорою.
| НЕ З ДІЄСЛОВОМ | ||
| ОКРЕМО | РАЗОМ |
Завжди: Без НЕ не вживається У префіксі недо
Не пише незчутися недоїсти
Не говори непокоїти недобачати
Дієслово завжди пишеться разом з часткою НЕ, якщо без НЕ не вживається або має префікс недо-:
Не пише, незчутися, недоїсти;
Не говори, непокоїти, недобачати.
6. Творче завдання.
—Саме вам, діти, рятувати рідну землю. Саме вам любити її до нестями. Тож нехай змалечку очі вчаться вбирати красу, а душа промовляє до неї віршами. Спробуйте скласти власний вірш.
...повсюди
...буде
...краю
...раю
...ходити
...діти
...любити
...радіти
Зачитування віршів.
V. Домашнє завдання.
I група — с. 86, прочитати впр. 209 і скласти п'ять власних порад своїм товаришам.
II група — с 87, впр. 210 (вставити пропущені слова, списати поради).
II група — с 86, впр. 209 (прочитати і виписати три поради).
Усім — підкреслити НЕ з дієсловами.
VI. Підсумки уроку.
— Як пишеться НЕ з дієсловами? Чи завжди? Який сьогодні день?
На Землі, у домі вселюдському,
Протиріч і негараздів тьма.
Будьте, люди, обережні в ньому!
Іншої домівки в нас нема!
Характеристики
Тип файла документ
Документы такого типа открываются такими программами, как Microsoft Office Word на компьютерах Windows, Apple Pages на компьютерах Mac, Open Office - бесплатная альтернатива на различных платформах, в том числе Linux. Наиболее простым и современным решением будут Google документы, так как открываются онлайн без скачивания прямо в браузере на любой платформе. Существуют российские качественные аналоги, например от Яндекса.
Будьте внимательны на мобильных устройствах, так как там используются упрощённый функционал даже в официальном приложении от Microsoft, поэтому для просмотра скачивайте PDF-версию. А если нужно редактировать файл, то используйте оригинальный файл.
Файлы такого типа обычно разбиты на страницы, а текст может быть форматированным (жирный, курсив, выбор шрифта, таблицы и т.п.), а также в него можно добавлять изображения. Формат идеально подходит для рефератов, докладов и РПЗ курсовых проектов, которые необходимо распечатать. Кстати перед печатью также сохраняйте файл в PDF, так как принтер может начудить со шрифтами.















