132941 (619910), страница 5
Текст из файла (страница 5)
Занадто жорстка структура «Я-концепції» спочатку здається силою характеру, а на перевірку часто стає джерелом болісних неузгодженості, які можуть довести до хвороби.
З іншого боку, занадто слабка «Я-концепція робить нас безхарактерними і непридатними для тривалих і напружених зусиль по досягненню поставленої мети. Люди можуть відрізнятися один від одного також тим, як вони реагують на неузгодженість між «Я-концепцією» і реальним поведінкою.
Ті, хто зовсім не здатні його витримати, дуже чутливі до нього, здаються людьми сильними, а на перевірку життя ламає їх швидко. Їх жорстка структура не може «гнутися» і змінюватися під впливом обставин, і в силу нетерпимості до неузгодженості вона ламається;особистість переживає кризу, іноді незворотний.
У разі комплексу неповноцінності, де порушений процес звірення між «Я-концепцней» і реальним поведінкою, ця «Я-концепція» настільки перекручена і деформована, що досягнення узгодження неможливо.Коли ми говоримо про низьку самооцінку особистості, то під цим маємо на увазі те, що неузгодженість настільки сильно, що людина втратила будь-яку можливість досягти згоди із самим собою.
Хоча поняття «Я» передбачає внутрішню єдність і тотожність особи, фактично індивід має безліч різних «образів Я».
«Образ Я» - одна з найважливіших для особистості соціальних установок.Всі люди відчувають потребу в позитивному «образ Я»: негативне ставлення до себе, неприйняття власного "Я", які б не були його витоки і причини, завжди переживаються хворобливо. «Образ Я» асоціюється з такими специфічними почуттями, як гордість або приниження.
Питання про істинність «образу Я» правомірний тільки щодо когнітивних його компонентів. Знання людиною самого себе не може бути ні вичерпним, ні вільним від оціночних характеристик і протиріч.
2.5 Самооцінка як одне з центральних утворень особистості - види самооцінки
Якщо перед людиною постають складні проблеми відносин між людьми, пов'язаних з ними власних переживань, йому потрібно зрозуміти внутрішні механізми виникнення цих відносин.А це можливо зробити, тільки зрозумівши всю складність і тонкість психічного світу людини.
Психологічне обличчя людини дуже різноманітний і визначається як природженими властивостями, так і придбаними в процесі виховання, навчання, оволодіння матеріальною і духовною культурою суспільства.Через індивідуальність розкриваються: своєрідність особистості, її здатності, краща сфера діяльності.
Наше вміння розбиратися в своєму складному психічному світі допоможе нам легше вирішувати важкі життєві проблеми, вступати в спілкування з людьми.Будь-яка людина, знаючи про своїх позитивних і негативних властивостях, може використовувати плюси і мінуси нівелювати, прогнозувати і регулювати свою поведінку, а також більш свідомо проаналізувати поведінку та психологічні властивості іншої людини,
У індивідуальності особистості виділяються базові властивості - її самооцінка, темперамент, характер, здібності людини.Саме базові властивості, які представляють сплав її вроджених і набутих у процесі виховання та соціалізації рис, формують певний стиль поведінки і діяльності особистості.
Що ж являє собою самооцінка? Самооцінка - це моральна оцінка своїх власних вчинків, моральних якостей, убеждейій, мотивів; один із проявів морального самосвідомості і совісті особистості.Здатність до самооцінки формується в людині в процесі її соціалізації, в міру свідомого засвоєння їм тих моральних прішщпов, які виробляються суспільством, і виявлення свого особистого ставлення до власних вчинків на основі оцінок, що даються цим вчинків оточуючими.Тому в аюге самооцінки людина судить про моральне значення своєї діяльності не просто від свого імені, а як би з боку, від імені інших людей, від імені групи, до якої він належить і суб'єктивно відносить себе. У моралі самооцінка і оцінка з боку інших нерозривно пов'язані між собою.Можна сказати так: самооцінка є оцінки інших, прийняті особистістю як масштабу власної поведінки, або, кажучи по-іншому, власна оцінка особистості, яку вона вважає необхідною звести в загальний масштаб.
Завдяки здатності до самооцінки людина знаходить можливість значною мірою самостійно спрямовувати і контролювати свої дії і навіть виховувати себе. Відомих автор книг з психології ТА Ритченко призводить таке визначення самооцінки;«На основі самопізнання у людини виробляється певний емоційно-ціннісне ставлення до себе, яке виражається в самооцінці.Самооцінка припускає оцінку своїх здібностей, психологічних якостей і вчинків, своїх життєвих цілей і можливостей їх досягнення, а також свого місця серед інших людей ».Життя доводить, що правильна самооцінка, заснована на почутті згоди з собою, має в основному неусвідомлений характер. Обставини, які супроводжують наше життя, насправді визначаються фундаментальними переконаннями людини про себе.
Самооцінка може бути заниженою, завищеною і адекватної (нормальної). У однаковій ситуації люди з різною самооцінкою будуть вести себе зовсім по-різному, зроблять різні дії, тим самим по-різному будуть впливати на розвиток подій.
На основі завищеною самооцінки у людини виникає ідеалізоване уявлення про своєї особистості, своєї цінності для оточуючих, Він не бажає визнавати власних помилок, ліні, браку знань, неправильної поведінки, часто стає жорстким, агресивним, незлагідний.
Явно занижена самооцінка веде до невпевненості в собі, боязкості, сором'язливості, неможливості реалізовувати свої задатки і здібності.Такі люди зазвичай ставлять перед собою більш низькі цілі, ніж ті, яких могли б досягти, перебільшують значення невдач, гостро потребують підтримки оточуючих, вже критичні до себе. Людина з низькою самооцінкою дуже ранимий.Все це призводить до виникнення комплексу неповноцінності, відбивається на його зовнішньому вигляді - очі відводить убік, похмурий, неулибчів.
Причини подібної самооцінки можуть ховатися в надмірно владному, турботливому або потурає батьківському вихованні, що буде з ранніх років запрограмоване в підсвідомості людини, народжувати почуття неповноцінності, а воно, у свою чергу, формує основу для низької самооцінки.
Низька самооцінка має багато форм PI проявів. Це скарги і звинувачення, пошук винного, потребу в увазі і схваленні, що як би компенсує в очах такої людини почуття самозаперечення, почуття власної гідності.Депресії, розлучення (багато з них - результат низької самооцінки одного або обох партнерів).
Адекватна ж самооцінка особистістю своїх здібностей і можливостей зазвичай забезпечує відповідний рівень домагань, тверезе ставлення до успіхів і невдач, схвалення і несхвалення.Така людина більше енергійний, активний і оптимістичний. Звідси висновок: треба прагнути розвивати у себе адекватну самооцінку на основі самопізнання.
Формування і розвиток позитивної самооцінки - це фундамент, на якому повинна будуватися все життя, Дозволяючи ж негативним схемами мислення домінувати в нашому житті, ми формуємо у себе звичку очікування негативних факторів,
Своє життя можна вдосконалити тільки тоді, коли ми самі, а не випадок програмуємо своє підсвідомість і мислення. Отже, формування позитивної самооцінки - головна життєва установка для кожного з нас.
2.6 Самооцінка і самоповага
Перша складова самоповаги - це чисто емоційний елемент, то, як і що ви відчуваєте про самого себе, окремо і незалежно від кого-небудь або чого-небудь ще.Друга складова вашого самоповаги визначається відчуваються вами рівнем компетентності в тому, що ви робите. Це те, як ви уявляєте собі, наскільки добре ви справляєтеся з важливими областями свого життя.Це називається самоповагою, які базуються на звершення, і це є істотним елементом вашої особистості.
Коли ви відчуваєте, що сильні в своїй області, що добре з цим справляєтеся, ви насолоджуєтеся високим самоповагою.Це почуття зміцнює інші складові самоповаги, ваше відчуття власної значущості. Якщо ви добре робите справу, ви відчуваєте себе добре, якщо ви відчуваєте себе добре, ви добре робите справу. Одне залежить від іншого.
У силу того що ваші особисті взаємини є основоположними у вашому житті для того, щоб ви могли насолоджуватися неминущим почуттям самоповаги, ви повинні в своєму серці знати, що здатні вступити і підтримувати позитивні, здорові і конструктивні,насичені любов'ю взаємини з іншою людиною.
Відчуття дефектності або некомпетентність у своїх взаєминах з іншими підриває ваше самоповага і самовпевненість. Ваш успіх у взаєминах з важливим для вас людиною зміцнює ваше самоповага.Успішність спілкування з іншими змушує вас почувати себе більш компетентним і завершеним і вивільняє вас для досягнення успіху в інших областях вашого життя.
Існує прямий взаємозв'язок між якістю ваших взаємин і вашим рівнем самоповаги і самоодобренія.Ви можете подобатися собі самому лише в такій мірі, в якій ви повністю схвалюєте самі себе, а те, наскільки ви подобаєтеся собі, великою мірою визначається тим, наскільки ви - як відчуваєте - схвалює іншими людьми.
Більшість з нас зростає при умовному схвалення, а часто і при неприйнятті та засудженні з боку наших батьків.Ставши дорослими, ми шукаємо безумовної любові і схвалення з боку інших і головним чином з боку одного особливу людину, щоб компенсувати те, чого, як ми відчуваємо, були позбавлені в дитинстві. Від цього залежить наше ментальне здоров'я.
Самоодобреніе. Ви ніколи не можете щиро відчувати симпатію до самого себе до тих пір, поки не схвалили себе повністю, поки не погодилися зі своїми і сильними рисами, і слабостями. А ключ до схвалення самого себе - в тому, щоб бути безумовно схваленим принаймні ще однією людиною, якого ви поважаєте і яким захоплюєтеся і навіть, більше того, - якого любите. Тільки тоді, коли хтось інший приймає вас "без прикрас і повністю", ви можете розслабитися і прийняти самого себе як значну і стоїть особистість.
Самосвідомість. Для того щоб відчувати самоодобреніе, ви спочатку повинні розвинути самосвідомість.Вам потрібно зрозуміти, чому ви думаєте, відчуваєте і дієте саме так, як це є. Вам необхідно усвідомити вплив формуючого досвіду вашого життя. Вам необхідно зрозуміти, як і чому ви стали такою особистістю, якою є сьогодні.Тільки коли ви досягнете високого рівня самосвідомості, ви зможете рухатися до більш високого рівня самоодобренія. Перш ніж зможете схвалити самих себе, ви повинні краще усвідомити, хто ви є насправді.І тільки володіючи високим рівнем самоодобренія, ви можете насолоджуватися самоповагою - ключем до того, щоб бути щасливою, здоровою особистістю.
Саморозкриття. Самосвідомість, у свою чергу, грунтується на саморозкриття. Ви можете правильно розуміти самих себе тільки в такій мірі, в якій здатні розкритися або поділитися про себе з ще принаймні однією людиною. Відповідне саморозкриття означає, що ви можете розповісти кому-то ще, кому ви повністю довіряєте, то, що ви думаєте і відчуваєте, не побоюючись несхвалення або неприйняття.
Психотерапія грунтується на саморозкриття.Психотерапевти домагаються успіху в такій мірі, в якій вони можуть змусити пацієнта розкритися і точно розповісти їм, що послужило причиною того, що вони нещасливі або невдаха.Один психолог нещодавно сказав: "Якщо б кожен дійсно навчився слухати інших людей, 75 відсотків психотерапевтів у Сполучених Штатах, починаючи з наступної середи, виявилися б без роботи". Для того, щоб чесно розкрити себе іншій людині, ви повинні довіряти цьому іншому.Вам потрібно знати, що інша людина піклується про вас і що він не буде засуджувати вас або гудити за щось, що ви сказали чи зробили в минулому. Велика емоційна проблема XX століття - це вина.Почуття провини виникає від відчуття нікчемності, що з'являється в результаті деструктивної критики і помилок, які, як ви відчуваєте, зробили в минулому. Більшість з нас зробили або сказали речі, про які шкодують. Ми завдавали болю іншим людям, і ми шкодуємо про це.Ми можемо почати звільняти себе від цих негативних відчуттів тим, що розповімо кому-небудь іншому про те, що ми зробили або говорили. Ця форма катарсису, чи очищення, звільняє нас і дозволяє нам ладити з самим собою весь залишок нашого життя.Розкаяння не тільки корисно, але й істотно для душі, для тривалого щастя.
Чесне саморозкриття іноді буває страшним. Воно вимагає, щоб ви зробили зусилля, яке робить вас уразливими. Але це - базисна вимога для ментального здоров'я.Коли ви відкрито і чесно розкриваєте свої думки і почуття іншої людини, ви краще розумієте самі себе. Ви усвідомлюєте ясніше, хто ви є насправді, бачите себе і своє життя в кращій перспективі. Коль скоро ви стаєте більш самосвідома, ви стаєте і більше самоодобряющім.Коли ви, безперечно, схвалюєте самі себе, ви насолоджуєтеся більш високим рівнем самооцінки і самоповаги. Ви краще відчуваєте себе у всьому, що ви робите. Ви звільняєте себе від негативних відчуттів, які можуть стримувати вас і тримати в покорі.Завдяки caмopaскритію ви можете знімати тягар із серця і жити в злагоді з самим собою.