132704 (619768), страница 2

Файл №619768 132704 (Психологічна структура особистості) 2 страница132704 (619768) страница 22016-07-30СтудИзба
Просмтор этого файла доступен только зарегистрированным пользователям. Но у нас супер быстрая регистрация: достаточно только электронной почты!

Текст из файла (страница 2)

З думкою про те, що особистістю чоловік не народжується, а стає, згодна зараз більшість психологів. Проте їх точки зору на те, яким законам підкоряється розвиток особистості, значно розходяться. Ці розбіжності стосуються розуміння рушійних сил розвитку, зокрема значення суспільства і різних соціальних груп для розвитку особистості, закономірностей і етапів розвитку, наявності, специфіки і ролі в цьому процесі криз розвитку особистості, можливостей прискорення процесу розвитку і інших питань.

Якщо по відношенню до розвитку пізнавальних процесів можна було сказати, що дитячий вік є вирішальним в їх формуванні, то це тим більше вірно у зв'язку з розвитком особистості. Майже всі основні властивості і особові якості людини складаються в дитинстві, за винятком тих, які отримуються з накопиченням життєвого досвіду і не можуть з'явитися раніше того часу, коли людина досягне певного віку.

У дитинстві складаються основні мотиваційні, інструментальні і стильові риси особистості. Перші відносяться до інтересів людини, до тих цілей і завдань, які він перед собою ставить, до його основних потреб і мотивів поведінки. Інструментальні риси включають засоби досягнення відповідних цілей, що віддаються перевага людиною, задоволення актуальних потреб, а стильові стосуються темпераменту, характеру, способів поведінки, манер. До закінчення школи особа в основному оформляється, і ті індивідуальні особливості персонального характеру, яких дитя набуває в шкільні роки, зазвичай зберігаються в тій або іншій мірі протягом всієї подальшому життю.

Розвиток особистості в дитинстві відбувається під впливом різних соціальних інститутів: сім'ї, школи, позашкільних установ, а також під впливом засобів масової інформації (друк, радіо, телебачення) і живого, безпосереднього спілкування дитяти з довколишніми людьми. У різні вікові періоди особового розвитку кількість соціальних інститутів, що беруть участь у формуванні дитяти як особі, їх виховне значення різні. В процесі розвитку особи дитяти від народження до трьох років домінує сім'я, і його основні особові новоутворення пов'язані в першу чергу з нею. У дошкільному дитинстві до дій сім'ї додається вплив спілкування з однолітками, іншими дорослими людьми, звернення до доступних засобів масової інформації. Зі вступом до школи відкривається новий потужний канал виховної дії на особу дитяти через однолітків, вчителів, шкільні учбові предмети і справи. Розширюється сфера контактів із засобами масової інформації за рахунок читання, різко зростає потік інформації виховного плану, що досягає дитяти і що надає на нього певну дію.

На питання, що таке особистість, психологи відповідають по-різному, і в різноманітності їх відповідей, а частково і в розбіжності думок із цього приводу виявляється складність самого феномену особи. Кожне з визначень особи, наявних в літературі, заслуговує на те, аби врахувати його у пошуках глобального визначення особистості.

Особистість найчастіше визначають як людини в сукупності його соціальних, придбаних якостей. Це означає, що до особових не належать такі особливості людини, які генотипично або фізіологічно обумовлені, ніяк не залежать від життя в суспільстві. У багатьох визначеннях особи підкреслюється, що до особових не належать психологічні якості людини, що характеризують його пізнавальні процеси або індивідуальний стиль діяльності, за винятком тих, які виявляються в стосунках до людей, в суспільстві. У поняття «особистість» зазвичай включають такі властивості, які є більш менш стійкими і свідчать про індивідуальність людини, визначаючи його значимі для людей вчинки.

4. Основні чинники розвитку особистості

Які ж причини впливають на розвиток особистості, наводять до її занепаду і які причини сприяють її розвитку? На розвиток особистості певний вплив робить природа, що оточує її (місце існування). Тут можна привести що не підлягає сумніву факт, що помірний клімат для розвитку особи є сприятливішим, ніж суворий клімат півночі і жаркий клімат тропіків.

Навряд чи хто-небудь стане оспорювати разом з кліматом важливе значення інших метеорологічних, а рівно і географічних умов. Великі пустелі, малопридатні для людського життя, і все ті місцевості, де людині доводиться витрачати багато сил і енергії на боротьбу з довколишньою природою, не сприяють розвитку особистості.

Рівним чином несприятливі ґрунтові і метеорологічні умови, що характеризуються ендемічним розвитком тих або інших загальних хвороб, не можуть не відбиватися згубно на розвитку особистості, погіршуючи фізичне здоров'я організму.

Першою і основною умовою правильного розвитку особи є природа організму, спадщина його батьків або ті антропологічні особливості, які складають ґрунт для розвитку особи.

Навряд чи хто може сумніватися в значенні раси у вказаному відношенні. Найкращим прикладом може служити той факт, що з трьох людських рас чорна, не дивлячись на свою численність, далеко не досягла тієї міри культурного розвитку, як дві інші раси.

При всій своїй численності представники цієї раси ніколи не грали (за невеликим винятком) важливої ролі в історії. Цей важливий факт не можна не зіставити з тим антропологічним фактом, що місткість черепа і вага мозку цієї раси менші, ніж в двох інших рас, особливо білою. Мені здається, що це не повинно піддаватися яким-небудь сумнівам.

Іншим прикладом впливу антропологічних особливостей на розвиток особи є народи древньої Еллади, що досягли дивної культури і не менш дивного розвитку особи і потім загиблі унаслідок особливих історичних умов.

Коли виникла боротьба за звільнення греків від турецького іга, багато хто уявляв собі, що справа йде про відновлення того ж волелюбного народу, який залишив після себе чудові пам'ятники думки і культури, що зберігаються в різних музеях. Ця думка захоплювала багато, вона збудила симпатії до греків з боку кращих умів того часу, і війна за їх звільнення зробилася відразу популярною в Європі.

Але коли година звільнення настала, що ж виявилося?

Древнього грека з його жвавим розумом і відчуттям, з сильною волею вже не можна було визнати в греках новітньої формації, що володіють іншими якостями. І це тому, що древні греки переродилися в іншу націю, що характеризується іншими антропологічними рисами, вони переродилися частиною унаслідок виселення і рабства, головним же чином унаслідок змішення з іншими племенами.

Отже, не дивлячись на те, що залишилися ті ж географічні умови, які були в Греції і в минулі століття, не дивлячись на те, що центр цивілізації до цих пір залишається, як і раніше, на материку Європи, сучасні нам греки, унаслідок придбаних ними нових антропологічних особливостей в період довгого рабства, мабуть, не обіцяють зробитися великим народом, яким вони поза сумнівом були в давнину.

Наведені приклади показують, що вже в антропологічних особливостях раси криються ті основи, які визначають розвиток особи надалі.

На не меншу увагу заслуговує інший чинник, що впливає на розвиток особи. Це – чинник біологічний, пов'язаний з умовами зачаття і розвитку людського організму.

Тут ми не можемо не відзначити важливого значення в розвитку особи тих елементів, які відомі під назвою звиродніння і які кореняться в умовах несприятливого зачаття і розвитку плоду. Від яких би причин не залежали ці умови – від несприятливої психо- або неврапатичної спадковості, фізичних недоліків, хвороб матері під час зачаття і вагітності, наслідком їх, як ми знаємо, є дегенеративні особливості потомства, які врешті-решт зводяться до розкладання особи і до її занепаду.

Цілком зрозуміло, що розвиток особи як вищого прояву психіки знаходиться залежно від фізичних умов. Це положення не може збуджувати і тіні сумніву, якщо ми візьмемо до уваги тісне співвідношення між фізичним і психічним, між «тілом і душею», як прийнято виражатися.

В усякому разі, не можна не взяти до уваги той факт, що лише гармонійний розвиток тіла і духу забезпечує правильне вдосконалення особи. Якщо фізичний розвиток від природи слабо, якщо людина з раннього віку піддається фізичним знегодам і цілому ряду загальних інфекційних хвороб, особливо із затяжною течією, якщо в той же час у нього розвиваються такі загальні хворобливі поразки, що кореняться в недостатньому і неправильному живленні організму, як анемія, золотуха, рахітизм та інші, то вже повний розквіт особистості буде в тій чи іншій мірі затриманий.

На розвиток особистості роблять істотний вплив несприятливі економічні умови, що наводять послідовно до фізичного ослабання організму, підривають в корені живлення організму і що порушують правильний розвиток мозку, а отже, і особистості.

Далі, важливим чинником, що наводить до розвитку особистості, є суспільна діяльність. Де немає суспільної діяльності, там і немає повного розвитку особистості. Без суспільної діяльності особистість зупиняється на певному рівні свого розвитку; вона є пасивним членом суспільства, позбавленим тій самодіяльності, яка служить заставою нормального розвитку суспільного життя і міцного розвитку державності.

Народи, в яких суспільна діяльність відсутня або слабо розвинена, готують в своєму середовищі менш розвинених і більш пасивних осіб в порівнянні з іншими народами, що врешті-решт відбивається на всіх галузях культури.

До цього треба додати, що природним наслідком відсутності правильно організованої суспільної діяльності у формі самоврядності є неробство і бездіяльність, яка знаходить в цьому випадку особливо сприятливі умови переважно в забезпеченіших класах суспільства. Тим часом неробство, чим би вона не була обумовлена, наводить природним чином до пониження розумової працездатності, до непоправної втрати розумового матеріалу за час бездіяльності, до недостатнього удосконалення нервово-психічних механізмів, що доводиться між іншим також і психометричними дослідженнями. Також неробство наводить до етичного і фізичного звиродніння, особливо якщо до неї приєднуються її природні супутники – алкоголізм, наркоманія, розпусні діяння і інші надмірності. Поступово відбувається деградація особистості.

На не меншу увагу в сенсі розвитку особи заслуговують виховання і навчання.

Як для правильного розвитку тіла необхідне правильне фізичне харчування, так для розумового розвитку, що приводить до розвитку особистості, необхідне живлення духовне. Ясно, що для цілісного розвитку особи правильне виховання і навчання складають істотну основу.

Особливо слід підкреслити ту обставину, що основи майбутньої особистості формуються ще в дошкільному віці, і, отже, правильне і раціональне виховання повинне починатися з перших днів життя людини. Інакше можуть статися істотні зміни в характері особистості, його світогляді (завдяки тим або іншим умовам), що в майбутньому може негативно позначитися як на самій людині, так і на людях, що оточують його.

Також важливу роль у формуванні особистості грає правильний напрям розумового розвитку. Оскільки неуцтво і недолік освіти веде до недорозвиненості особистості.

Під вихованням розуміється цілеспрямований розвиток кожної зростаючої людини як неповторній людській індивідуальності, забезпечення зростання і вдосконалення етичних і творчих сил цієї людини.

Соціальна обумовленість розвитку особистості носить конкретно-історичний характер. Але соціально-історичне формування особи не є пасивним віддзеркаленням суспільних стосунків. Виступаючи і суб'єктом, і результатом суспільних стосунків, особистість формується через її активні суспільні дії, свідомо перетворюючи і довкілля, і саму себе в процесі цілеспрямованої діяльності. Саме в процесі цілеспрямований організовуваній діяльності формується в людині найважливіша, така, що визначає його як розвинену особу потреба в благу іншого.

Цілеспрямоване формування особи людини передбачає її проектування, але не на основі загального для всіх людей шаблону, а відповідно до індивідуального для кожної людини проекту, що враховує його конкретні фізіологічні і психологічні особливості.

Дійсну основу особистості складає те особлива будова діяльностей суб'єкта, яка виникає на певному етапі розвитку його людських зв'язків зі світом.

Формування особистості передбачає розвиток процесу і, відповідно, розвитку дій суб'єкта. Дії, усе більш збагачуючись, як би переростають той круг діяльностей, які вони реалізують, і вступають в протиріччя з породжувачами їх мотивами. В результаті відбувається зрушення мотивів на цілі, зміну їх ієрархії і народження нових мотивів – нового вигляду діяльності; колишні цілі психологічно дискредитуються, а дії, що відповідають ним, або зовсім перестають існувати, або перетворюються на безособові операції.

Звичайно, формування особистості є процесом безперервний, такий, що складається з ряду стадій, що послідовно змінялися, якісні особливості яких залежать від конкретних умов і обставин. Тому, просліджуючи послідовну його течію, ми помічаємо лише окремі зрушення. Але якщо поглянути на нього як би з деякого видалення, то перехід, що знаменує собою справжнє народження особи, виступає як подія, що змінює хід всього подальшого психічного розвитку.

Існують багато явищ, які відзначають цей перехід. Перш за все, це перебудова сфери стосунків до інших людей, до суспільства. Якщо на попередніх стадіях суспільство відкривається в спілкуваннях, що розширюються, з тими, що оточують і тому переважно в своїх персоніфікованих формах, то тепер це положення обертається: довколишні люди усе більш починають виступати через об'єктивні суспільні стосунки. Перехід, про який йде мова, і починає собою зміни, що визначають головне в розвитку особистості, в її долі.

Процес розвитку особистості завжди залишається глибоко індивідуальним, неповторним. Він протікає абсолютно по-різному залежно від конкретно-історичних умов, від приналежності індивіда до того або іншого соціального середовища.

Реальним базисом особистості людини є сукупність його суспільних за своєю природою стосунків до світу, але стосунків, які реалізуються, а вони реалізуються його діяльністю, точніше, сукупністю його багатообразних діяльностей.

Особа як суспільний індивід завжди виконує певну сукупність суспільних функцій. Кожна з цих функцій здійснюється шляхом своєрідної суспільної поведінки, будується у вигляді відомих процедур поведінки і мотивацій, що обумовлюють їх. Ці процедури, мотиви і суспільні функції особи в цілому детерміновані нормами моралі, права і іншими явищами суспільного розвитку. Будь-яка діяльність людини здійснюється в системі об'єктно-суб'єктних стосунків, тобто соціальних зв'язків і взаємозв'язків, які утворюють людину як суспільна істота – особа, суб'єкта і об'єкту історичного процесу.

Характеристики

Тип файла
Документ
Размер
275,85 Kb
Тип материала
Предмет
Учебное заведение
Неизвестно

Список файлов курсовой работы

Свежие статьи
Популярно сейчас
А знаете ли Вы, что из года в год задания практически не меняются? Математика, преподаваемая в учебных заведениях, никак не менялась минимум 30 лет. Найдите нужный учебный материал на СтудИзбе!
Ответы на популярные вопросы
Да! Наши авторы собирают и выкладывают те работы, которые сдаются в Вашем учебном заведении ежегодно и уже проверены преподавателями.
Да! У нас любой человек может выложить любую учебную работу и зарабатывать на её продажах! Но каждый учебный материал публикуется только после тщательной проверки администрацией.
Вернём деньги! А если быть более точными, то автору даётся немного времени на исправление, а если не исправит или выйдет время, то вернём деньги в полном объёме!
Да! На равне с готовыми студенческими работами у нас продаются услуги. Цены на услуги видны сразу, то есть Вам нужно только указать параметры и сразу можно оплачивать.
Отзывы студентов
Ставлю 10/10
Все нравится, очень удобный сайт, помогает в учебе. Кроме этого, можно заработать самому, выставляя готовые учебные материалы на продажу здесь. Рейтинги и отзывы на преподавателей очень помогают сориентироваться в начале нового семестра. Спасибо за такую функцию. Ставлю максимальную оценку.
Лучшая платформа для успешной сдачи сессии
Познакомился со СтудИзбой благодаря своему другу, очень нравится интерфейс, количество доступных файлов, цена, в общем, все прекрасно. Даже сам продаю какие-то свои работы.
Студизба ван лав ❤
Очень офигенный сайт для студентов. Много полезных учебных материалов. Пользуюсь студизбой с октября 2021 года. Серьёзных нареканий нет. Хотелось бы, что бы ввели подписочную модель и сделали материалы дешевле 300 рублей в рамках подписки бесплатными.
Отличный сайт
Лично меня всё устраивает - и покупка, и продажа; и цены, и возможность предпросмотра куска файла, и обилие бесплатных файлов (в подборках по авторам, читай, ВУЗам и факультетам). Есть определённые баги, но всё решаемо, да и администраторы реагируют в течение суток.
Маленький отзыв о большом помощнике!
Студизба спасает в те моменты, когда сроки горят, а работ накопилось достаточно. Довольно удобный сайт с простой навигацией и огромным количеством материалов.
Студ. Изба как крупнейший сборник работ для студентов
Тут дофига бывает всего полезного. Печально, что бывают предметы по которым даже одного бесплатного решения нет, но это скорее вопрос к студентам. В остальном всё здорово.
Спасательный островок
Если уже не успеваешь разобраться или застрял на каком-то задание поможет тебе быстро и недорого решить твою проблему.
Всё и так отлично
Всё очень удобно. Особенно круто, что есть система бонусов и можно выводить остатки денег. Очень много качественных бесплатных файлов.
Отзыв о системе "Студизба"
Отличная платформа для распространения работ, востребованных студентами. Хорошо налаженная и качественная работа сайта, огромная база заданий и аудитория.
Отличный помощник
Отличный сайт с кучей полезных файлов, позволяющий найти много методичек / учебников / отзывов о вузах и преподователях.
Отлично помогает студентам в любой момент для решения трудных и незамедлительных задач
Хотелось бы больше конкретной информации о преподавателях. А так в принципе хороший сайт, всегда им пользуюсь и ни разу не было желания прекратить. Хороший сайт для помощи студентам, удобный и приятный интерфейс. Из недостатков можно выделить только отсутствия небольшого количества файлов.
Спасибо за шикарный сайт
Великолепный сайт на котором студент за не большие деньги может найти помощь с дз, проектами курсовыми, лабораторными, а также узнать отзывы на преподавателей и бесплатно скачать пособия.
Популярные преподаватели
Добавляйте материалы
и зарабатывайте!
Продажи идут автоматически
6525
Авторов
на СтудИзбе
301
Средний доход
с одного платного файла
Обучение Подробнее