131231 (619250), страница 2

Файл №619250 131231 (Психологія професійної діяльності) 2 страница131231 (619250) страница 22016-07-30СтудИзба
Просмтор этого файла доступен только зарегистрированным пользователям. Но у нас супер быстрая регистрация: достаточно только электронной почты!

Текст из файла (страница 2)

Дроблення процесу на окремі етапи можна провести різними способами: по використовуваних знаряддях і прийомам, по районах простору, по енергетичних ознаках.

Дія, що відбувається в присутності дослідника, дія професіонала неможливо спостерігати з вірогідністю ні з боку, ні зсередини. Але необхідна така точка відліку, щоб вона зберігала прикмети тимчасового опису: тримання сьогодення. Опис повинен схоплювати пульсацію живої дії. «Зараз» повинно стати початком відліку в побудові психологічного опису.

Енергетична характеристика дії враховує: зусилля суб'єкта, прискорення, маси, концентрацію уваги суб'єкта на окремих моментах дії і стомлення суб'єкта на різних етапах праці.

Границі дії як процесу виконання проходять через ті предмети, що входять у дію: засобу, перешкоди, матеріал, продукт. Але можливі і «порожні» зони. Припустимі відхилення визначаються подібністю предметів. Межі дії і суб'єкта: так само як і суб'єкт, дія виходить за свої межі.

Дія, ще до його виконання, одержує визначення часом (терміном і тривалістю), простором, енергією і змістом завдання, що формулюється вербально.

Простір дії порівнянний із простором сприйняття. Виконання без знання, крім знання, несвідоме виконання не можна назвати дією. Дія йде на тлі перцептивного світу. Чи варто стверджувати, що існує простір дії усередині простору сприйняття? Тут ми виявляємося перед несподіваною ситуацією - дія розширює простір сприйняття: сприйманим стає те, що раніше не сприймалося, - предмети, розходження між ними, тонкості упорядкування. Простір дії, виконуваного в межах перцептивного простору, ширше його? Ні, дія - розширення перцептивного простору, але поточне, що відбувається, живе. Розширення перцептивного простору відбувається за допомогою дії.

За аналогією можна зіставити час дії і час сприйняття. Дія розширює простір сприйняття: сприйманим стає те, що раніше не сприймалося, - зміни предметів, розходження між процесами, тонкості тимчасового упорядкування.

Нормальне виконання дії припускає дізнавання простору (місць, предметів) і часу (ланцюг подій випливає відповідно до чекань). Це важливо так само, як дізнавання людей, що беруть участь у трудовому процесі. По зовнішнім, просторовим і тимчасовим, ознакам суб'єкт оцінює настрій навколишніх. Їхній нормальний настрій, що відповідають ситуації, уможливить точне виконання дії. У противному випадку - при недізнаванні, або, якщо обставини виявилися незнайомими, - дія затягується, починається суєта. Суб'єкт відзначає просторові і тимчасові коливання в оточенні.

У реальному трудовому потоці точно виділити і спостерігати дію неможливо. Дію можна виділити тільки після його закінчення і тільки за допомогою суб'єкта, якщо в нього їсти що сказати. Необхідна розповідь суб'єкта про виконану дію, адресована кваліфікованому слухачеві, що спостерігав за дією. Присутній під час обговорення дії фахівцями, психолог має можливість виділити уже виконану дію з потоку трудових операцій.

Відкіля ми можемо знати про те, наскільки точно суб'єкт повідомляє про виконану дію?

Відхилення від звичного малюнка виконання служить найпершою зовнішньою ознакою дії.

Виділення і спостереження дій можливо в процесі навчання. Дія суб'єкта змінюється в міру нагромадження досвіду. Разом з тим відзначається зміна уваги до виконання.

Динамічна модель дії. Принцип: дія варто розглядати як біполярну безперервну структуру - від помилкового до точного. Як можна представити динамічне зв'язування між полюсами? Цей принцип важливий для аналізу професійної діяльності, тому що дозволяє пояснити помилки.

Набір термінів динамічної моделі. Напруги. Тиск. Процеси усередині структури. Ритми і синхронізації. Коливання зусиль суб'єкта. Дія як система. Груповий суб'єкт. Групова дія. Координації і сипергії. Динаміка групових процесів. Зовнішні події і внутрішні процеси в системі. Витиснення зі свідомості в несвідоме. Тиск на індивіда з боку групи. Дія як процес. Вільна дія. Дія як сьогодення. Адаптивні елементи в системі дії. Підтримка навичок у формі. Розпад навички.

Динамічна теорія змушує розглядати дію як систему. Елементами системи стають не тільки суб'єкт, але об'єкти і події навколишнього світу. Між елементами системи, структури дії виникають динамічні відносини. Динамічні - значить силові, такі, котрі приводять до рухів, тобто - енергетичні. Динаміка дії зв'язана з прагненням довести дія до кінця. Динамічна характеристика дії - у спрямованості на результат. Подолання перешкоди - вольовий акт. Але часто таке подолання вимагає великої витрати енергії, веде до втрати сил. Запас сил, резерв енергії, заряд, потенціал - вага це терміни, що підштовхують до міркування про динамічний аспект дії. Дія як система містить безліч компонентів, зв'язаних різноманітними відносинами, у тому числі і силовими. Мотиви - предмети, що впливають на дію, - притягають, направляють дії суб'єкта. Згадаємо про відносини в групі: байдужність, притягання, симпатія, відраза, ненависть. Суб'єкт у групі зазнає утиску - це силовий вплив.

Мотиви-предмети, це зовнішні складові дії. До внутрішнього відносяться спрямованість, воля, мети. Дія - це живий процес виконання. Воно вимагає зусилля. Зусилля неможливе утримати незмінним. Воно коливається - те зростає, те слабшає. Щоб перебороти інерцію попереднього стану, необхідно відкинути усі впливи і зосередитися на меті. «Відкинути» і «зосередитися» - це терміни, що фіксують динамічний аспект дії. «Мотивація» - термін енергетичного типу. Дії виконуються в умовах множинного спонукання. На суб'єкта одночасно впливає безліч тенденцій. Дія вимагає зосередженості. Невизначеність так велика, що навіть після багаторазового успішного виконання в звичних умовах можна щось упустити. Зосередивши на результаті, людина може відвернутися від контролю за безпекою. Людина сама по собі є складною системою, стан якої може відхилитися і стати несприятливим, якщо не для результату, то для самої людини як виконавця. І чим довше він трудиться, чим він старше, тим сильніше його негативний вплив на результат. З кожним успішним виконанням необхідна, позитивна тривога за результат стає усе менше, контроль за безпекою усе слабкіше. Виходить, потрібне особливе зусилля для контролю за виконанням, за впливом небезпечних факторів. Тут не повинно бути звикання. Професіонал, фахівець з великим стажем, не повинен покладатися на досвід, на автоматизми. Усе повинно бути, як у перший раз. Постійним зусиллям волі фахівець повинен зосереджуватися на звичних правилах безпеки. Особливо в груповій діяльності, що де розхолоджує вплив досвіду стає ще сильніше, оскільки система ще складніше. І складність складається саме в невизначеності, що досвід, що став системою автоматизмів, прагне покрити оболонкою автоматизмів, установкою - «я везучий». Ця установка ірраціональна, вона перетворюється в руйнівний фактор, що сумується з зовнішніми і внутрішніми факторами, утворює нові несподівані сполучення. Воля лідера - от що повинно бути протиставлено цієї руйнівній переконаності кожного члена команди. Це зусилля робить усяку дію новою, унікальною. Дія - це акт боротьби людської волі з інерцією ліні і спокою, заспокоєності, що стає руйнівною байдужністю. Особливі зусилля потрібні для збереження ритму і координації групової дії.

Існують обмеження концепції «дія як одиниця психологічного аналізу»: важко виділити початок дії в трудовому потоці операцій, не можна установити сам факт дії, не звертаючи до суб'єкта. Дія більш придатна для аналізу навчальної діяльності і моделювання, чим для вивчення трудового процесу фахівця високого класу.

В аналіз поточної дії необхідно уключити віддалене минуле і перспективне майбутнє.

Необхідність використовувати ідеї формування і поступової деградації, адаптації і дезадаптації, контексту діяльності і спілкування вимагає виходу за рамки ситуації, сьогодення, за рамки дії. Таке подолання рамок концепції дії вимагає побудови нового апарата, у якому об'єднана дія і контекст діяльності (внеситуативний), дія і структури досвіду, дія і процеси адаптації.

У теорії діяльності розроблялося уявлення про скорочену і розгорнуту дії. Основної є ідея принципової подібності між ними. Однак часовий аналіз показує, що поняття «формування», «сформоване», «згорнуте» (у згорнутому виді) вимагають введення іншого часу, що відрізняється від часу виконавчого процесу. Необхідно і просторове визначення сформованої, згорнутої, скороченої дії. Без чіткого просторового і тимчасового визначень згортання означає лише те, що дія іде в «потаєне», стає таємницею.

Рівнева організація дії припускає співпідпорядкованість. Який рівень вважати більш високим? Наскільки стійко зберігається відношення між рівнями? Рівні міняються місцями. Верхні стають нижніми, а нижні починають усім керувати. Орієнтовані і практичні частини дії невіддільні - і це принципово.

Практична дія, а не тільки орієнтована, становить інтерес для психології. Практична дія є предметом психології праці.

Методологічні і психологічні побудови С.Л. Рубінштейна підтвердили справедливість критики і необхідність більш глибокого пророблення понять суб'єкта й об'єкта в сукупності з поняттями діяльнісного підходу. Тричленна схема вивчалася багатьма авторами (наприклад, А.В. Брушлинським - про недизюнктивність мислення, О.К. Тихомировим - про змісти і мотиви), однак самі по собі ці дослідження не містять засобів, що дозволяють схопити просторово-тимчасову динаміку трудових дій і підійти до постановки задачі синхронізації дії суб'єкта з процесами навколишнього світу. У роботах Н.А. Бернштейна, С.Г. Геллерштейна, И.М. Сєченова є вказівки на те, що для рішення складної задачі синхронізації необхідно розгорнутий опис сприйняття як безпосередньої даності навколишнього світу суб'єктові. Тому нам доведеться звернутися до підходів, теоріям і моделям, у яких є засоби для фіксації перцептивного феноменального поля. Багато представників діяльнісного підходу майже одночасно прийшли до необхідності вирішення ряду проблем сприйняття. П.Я. Гальперин виділив просторовий аспект сприйняття і зв'язав його з поняттям цілісного суб'єкта. В.П. Зінченко акцентував образ ситуації, зв'язаний із предметною дією. В.В. Столин, А.А. Пузирей, А.Д. Логвиненко, В.К. Вилюнас аналізували значеннєву сторону перцептивного образу. Однак для аналізу операторської праці потрібна більш диференційована модель навколишнього світу, що схоплює швидкі процеси і дозволяє суб'єкту підлаштуватися під них за допомогою своїх дій.

Доповнимо базову схему «суб'єкт – діяльність - об'єкт» четвертим членом: поняттям «навколишній світ». Навколишній світ - сукупність що рухаються, мінливих об'єктів. Навколишній світ характеризується безліччю знайомих предметів, розташованих відомим образом, але разом з тим і новизною, невизначеністю, несподіванкою. Суб'єкт сприймає оточення і будує свої дії, співвідносячи зі швидкостями руху і змінами предметів, з огляду на несподіванку, невизначеність, новизну предметів і подій у навколишньому світі. Сукупність що рухаються, мінливих предметів навколишнього світу, даних суб'єктові в сприйнятті, - «перцептивний світ». У перцептивному світі суб'єктові насамперед дані його власне тіло і керований об'єкт, дане власна дія, що він робить, рухаючи серед предметів. Сукупність предметів і подій навколишнього світу, що впливають на виконання дії, разом із просторовими і тимчасовими характеристиками дії утворять простір і час дії. Очевидно, що воно не збігається з перцептивним світом. Границі двох типів, зовнішні і внутрішні, різні. Границі перцептивного світу визначаються можливостями сприйняття - порогами розрізнення, виявлення і ін.

Перцептивний світ і дія суб'єкта - це форми його досвіду, що зберігається в когнітивних структурах і у формах відомих предметів. Простір і час дії - це форма професійного досвіду суб'єкта, так само як простір і час сприйняття. Простір і час дії штурмана неоднорідні і розрізняються по щільності. Вони визначаються предметами і подіями навколишнього світу, їхньою щільністю, швидкістю руху і характером їхнього впливу на рух керованого об'єкта і на саму дію, що виконується суб'єктом. Час визначається щільністю рухів суб'єкта, його зусиллями при виконанні дії. Простір і час сприйняття і дії мають значеннєвий характер, оскільки вони визначаються метою і досвідом суб'єкта. Теза про значеннєву структуру часу розробляв А. Бергсон, на неоднорідність простору указував В.И. Вернадський, ідею значеннєвого характеру простору захищав у своїх ранніх роботах А.Ф. Лосєв. Психологам добре знайоме поняття валентностей об'єктів у поле і топологічну теорію життєвого простору. Згідно К. Левіну, динамічні процеси в психологічному полі теж одержують просторовий опис. Поняття перцептивного світу необхідно, щоб привести тріаду «суб'єкт – дія - об'єкт» у робочий стан: значна частина простору і часу дії дані суб'єктові в перцептивному світі. Через перцептивний світ замикаються багато зв'язків, необхідні для керування дією. У перцептивному світі суб'єктові дані рухи предметів, що він зіставляє з власними рухами. Завдяки цьому можлива синхронізація дій суб'єкта з процесами навколишнього світу. Тіло і своя дія дані суб'єктові інакше, ніж предмети навколишнього світу.

Для аналізу праці важливо ввести поняття «індивідуальний і груповий суб'єкт», «індивідуальна і групова дія» і розрізняти них. Простори і часи дій і сприйнять окремих фахівців навіть в одній кабіні не збігаються. Оскільки справжнім суб'єктом праці є екіпаж, виникає питання про координацію і синхронізацію дій. Феноменологічний метод вимагає розгляду свідомості в тимчасовій перспективі: дія, що виконується, і перцептивний світ є формами сьогодення. Минуле і майбутнє вводяться разом з поняттями досвіду і пам'яті, потреб, планів, змістів, чекань, антиципації. Строгість розгляду виникає тому, що вихідною точкою аналізу є безпосередня даність свідомості. Таким чином, чотиричленна схема, разом з відповідними відмінностями і доробками, стає робочим інструментом, придатним для реконструкції психологічного змісту праці льотчиків.

Характеристики

Тип файла
Документ
Размер
478,42 Kb
Тип материала
Предмет
Учебное заведение
Неизвестно

Список файлов курсовой работы

Свежие статьи
Популярно сейчас
Почему делать на заказ в разы дороже, чем купить готовую учебную работу на СтудИзбе? Наши учебные работы продаются каждый год, тогда как большинство заказов выполняются с нуля. Найдите подходящий учебный материал на СтудИзбе!
Ответы на популярные вопросы
Да! Наши авторы собирают и выкладывают те работы, которые сдаются в Вашем учебном заведении ежегодно и уже проверены преподавателями.
Да! У нас любой человек может выложить любую учебную работу и зарабатывать на её продажах! Но каждый учебный материал публикуется только после тщательной проверки администрацией.
Вернём деньги! А если быть более точными, то автору даётся немного времени на исправление, а если не исправит или выйдет время, то вернём деньги в полном объёме!
Да! На равне с готовыми студенческими работами у нас продаются услуги. Цены на услуги видны сразу, то есть Вам нужно только указать параметры и сразу можно оплачивать.
Отзывы студентов
Ставлю 10/10
Все нравится, очень удобный сайт, помогает в учебе. Кроме этого, можно заработать самому, выставляя готовые учебные материалы на продажу здесь. Рейтинги и отзывы на преподавателей очень помогают сориентироваться в начале нового семестра. Спасибо за такую функцию. Ставлю максимальную оценку.
Лучшая платформа для успешной сдачи сессии
Познакомился со СтудИзбой благодаря своему другу, очень нравится интерфейс, количество доступных файлов, цена, в общем, все прекрасно. Даже сам продаю какие-то свои работы.
Студизба ван лав ❤
Очень офигенный сайт для студентов. Много полезных учебных материалов. Пользуюсь студизбой с октября 2021 года. Серьёзных нареканий нет. Хотелось бы, что бы ввели подписочную модель и сделали материалы дешевле 300 рублей в рамках подписки бесплатными.
Отличный сайт
Лично меня всё устраивает - и покупка, и продажа; и цены, и возможность предпросмотра куска файла, и обилие бесплатных файлов (в подборках по авторам, читай, ВУЗам и факультетам). Есть определённые баги, но всё решаемо, да и администраторы реагируют в течение суток.
Маленький отзыв о большом помощнике!
Студизба спасает в те моменты, когда сроки горят, а работ накопилось достаточно. Довольно удобный сайт с простой навигацией и огромным количеством материалов.
Студ. Изба как крупнейший сборник работ для студентов
Тут дофига бывает всего полезного. Печально, что бывают предметы по которым даже одного бесплатного решения нет, но это скорее вопрос к студентам. В остальном всё здорово.
Спасательный островок
Если уже не успеваешь разобраться или застрял на каком-то задание поможет тебе быстро и недорого решить твою проблему.
Всё и так отлично
Всё очень удобно. Особенно круто, что есть система бонусов и можно выводить остатки денег. Очень много качественных бесплатных файлов.
Отзыв о системе "Студизба"
Отличная платформа для распространения работ, востребованных студентами. Хорошо налаженная и качественная работа сайта, огромная база заданий и аудитория.
Отличный помощник
Отличный сайт с кучей полезных файлов, позволяющий найти много методичек / учебников / отзывов о вузах и преподователях.
Отлично помогает студентам в любой момент для решения трудных и незамедлительных задач
Хотелось бы больше конкретной информации о преподавателях. А так в принципе хороший сайт, всегда им пользуюсь и ни разу не было желания прекратить. Хороший сайт для помощи студентам, удобный и приятный интерфейс. Из недостатков можно выделить только отсутствия небольшого количества файлов.
Спасибо за шикарный сайт
Великолепный сайт на котором студент за не большие деньги может найти помощь с дз, проектами курсовыми, лабораторными, а также узнать отзывы на преподавателей и бесплатно скачать пособия.
Популярные преподаватели
Добавляйте материалы
и зарабатывайте!
Продажи идут автоматически
6527
Авторов
на СтудИзбе
301
Средний доход
с одного платного файла
Обучение Подробнее