114805 (617320), страница 3
Текст из файла (страница 3)
У. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
1. Параграфи 3, 4.
2. Провести дослід:
ПРОВЕДЕННЯ ДОСЛІДУ
Щоб дістати культуру сінної палички, покладіть з водою трохи сіна, шийку колби закрийте ватою й кип`ятіть вміст для знищення інших бактерій, які можуть бути в колбі. Сінна паличка від кип`ятіння не загине.
Настій сіна відфільтруйте і на кілька днів поставте в приміщення з температурою 20 –25 градусів. Сінна паличка розмножуватиметься і незабаром поверхня води покриється плівкою з бактерій.
УРОК 59
ТЕМА: ЗНАЧЕННЯ У ПРИРОДІ І ЖИТТІ ЛЮДИНИ ПРЕДСТАВНИКІВ ЦАРСТВА.
МЕТА: ВИЗНАЧИТИ ЗНАЧЕННЯ БАКТЕРІЙ ТА ЦІАНОБАКТЕРІЙ У ПРИРОДІ ТА ЖИТТІ ЛЮДИНИ.
ОСНОВНІ ТЕРМІНИ: гниття, перетворення, санітари, ґрунтові бактерії, бульбові бактерії, кругообіг речовин у природі, “цвітіння води”.
ОБЛАДНАННЯ: таблиці “Різноманітність Царства Дроб`янки”, “Відділ Бактерії”, “Відділ Ціанобактерії”.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА.
ІІ. ПЕРЕВІРКА ЗНАНЬ УЧНІВ.
Дидактична гра “Плюс – мінус” – учням роздаються картки де вони мають відповісти за мінімально короткий час, для своєї відповіді вони використовують лише два знаки “+” і “-“.
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Дидактична гра “Кущик” – вчитель розповідає навчальний матеріал про значення бактерій та ціанобактерій у природі та житті людини, учні мають скласти “кущик” під назвою “Значення бактерій”.
МАТЕРІАЛ ДЛЯ РОЗПОВІДІ УЧИТЕЛЯ
Бактерії бродіння використовують у харчовій промисловості. Під дією молочнокислих бактерій молоко перетворюється в кисляк, а вершки - у сметану. Квашення овочів, силосування кормів – теж бродіння. Без відповідних бактерій (наприклад, кишкової палички) кишечник не може нормально функціонувати. Гниття, корисне в природі, вкрай небажане в побуті (наприклад, псування м`ясних продуктів). Не завжди корисне і бродіння (наприклад, скисання молока). Багато бактерій-паразитів викликають важкі захворювання тварин і людини: чуму, тиф, туберкульоз, перитоніт, менінгіт, ботулізм тощо. Інші бактерії служать причиною хвороб рослин. Від них гине приблизно 1/8 частина світового врожаю.
Ціанобактерії збагачують ґрунт органікою й азотом, є кормом для зоопланктону і риб, можуть використовуватися для одержання амінокислот, вітаміну В12 тощо. Носток, спіруліна можуть застосовуватися в їжу. У період масового розмноження у водоймах (“цвітіння води”) відбувається процес їхнього гниття, вода буває неприємного запаху і стає непридатною для пиття, може бути масова загибель (замор) риби.
ІУ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ УЧНІВ
Дидактична гра “Твір” – учні мають скласти твір на тему “Правила особистої гігієни і гігієни в колективі”.
У. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Параграф 5.
Підготуватися до тематичної атестації.
УРОК 60
ТЕМА: ТЕМАТИЧНА АТЕСТАЦІЯ.
МЕТА: ВИЗНАЧЕННЯ РІВЕНЬ ЗАСВОЄНИХ ЗНАНЬ УЧНЯМИ.
ОБЛАДНАННЯ: дидактичні картки з різнорівневими завданнями.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА
ІІ. ПРОВЕДЕННЯ ТЕМАТИЧНОЇ АТЕСТАЦІЇ
Дидактична гра “Визначеність” – учням даються картки з завданнями різного рівня знань (І, ІІ, ІІІ, ІУ) – учні самостійно мають оцінити свій рівень знань і вибрати завдання в відповідності із своїми можливостями.
І. Рівень
Вкажіть правильну відповідь (“так” чи “ні”):
-
бактерії можуть стати причиною хвороби людини.
-
бактерії можна побачити неозброєним оком.
-
хвороботворних бактерій під час дезінфекції знищуються.
-
бактерій не буває в продуктах харчування.
-
за допомогою бактерій виготовляють деякі продукти харчування.
-
бактеріальна клітина ззовні вкрита клітинною стінкою.
За кожну правильну відповідь 0,5 бала.
ІІ. Рівень
Допишіть речення:
-
бактерії на планеті поширені _______________.
-
найпоширеніша форма бактеріальної клітини – це ____________.
-
гниття плодів – результат масового розвитку в них ________ бактерій.
-
ззовні клітина бактерії виробляє за сприятливих умов ___________.
-
речовини, здатні протидіяти хвороботворним бактеріям, називають __________.
-
у травній системі людини живе мікроскопічна кишкова паличка, яка належить до царства ___________.
-
мурен – це речовина, яка входить до складу ____________ бактеріальних клітин.
-
бактерії розмножуються способом: ____________.
-
які бактерії корисні для людини?
-
бактерії, які живляться органічними рештками, належать до групи ________.
-
до яких наслідків призводить потрапляння в організм людини хвороботворних бактерій?
-
для своєї життєдіяльності потребують сонячного світла бактерії __.
За кожну правильну відповідь 0,5 бала.
ІУ. Рівень.
Дайте відповіді на запитання або обґрунтуйте відповідь.
-
які переваги має бактеріальна спора над живою бактерією?
-
запропонуйте способи знищення шкідливих бактерій у харчових продуктах.
-
порівняйте життєдіяльність ціанобактерій з іншими групами бактерій.
-
запропонуйте дослід, який зміг би довести існування бактерій у повітрі.
За кожну правильну відповідь 3 бали.
ІІІ. Рівень.
Вибери вірну відповідь:
-
за своїми розмірами відповідно до клітин інших організмів бактеріальні клітини:
а) такі самі; б) значно менші; в) трохи більші; г) набагато більші ніж клітини інших організмів.
-
масове розмноження бактерій на харчових продуктах:
а) спричинює їхнє гниття; б) сприяє їхньому консервуванню; в) полегшує людині засвоєння такої їжі; г) спричинює їхнє висихання.
-
за несприятливих умов бактерії перетворюються на:
а) бактеріальні спори; б) цисти; в) пилкові зерна; г) насінини.
-
зелене забарвлення мають бактерії, які:
а) спричинюють туберкульоз; б) живляться органічними рештками; в) здатні до фотосинтезу; г) живуть у кишечнику людини.
-
слизову капсулу бактерії утворюють:
а) за сприятливих умов існування; б) в разі несприятливих умов; в) за нестачі кисню; г) з метою захисту від висихання.
-
бактерії живуть:
а) у клітинах різних живих організмів; б) тільки на харчових продуктах; в) у будь-яких природних умовах; г) скрізь, де немає прямих сонячних променів.
-
людина добре засвоює рослинну їжу завдяки тому, що:
а) випиває багато води; б) додає в їжу сіль; в) у її кишечнику мешкають бактерії, що цьому сприяють; г) вживає її у вареному вигляді.
-
під час пастеризації молока його:
а) нагрівають до температури 30 – 40 0С; б) тримають у холодильнику; в) кип`ятять; г) нагрівають до температури не вище 80 0С.
-
кулясту форму мають клітини бактерій, які належать до групи:
а) бацил; б) вібріонів; в) стафілококів; г) коків.
За кожну правильну відповідь 1 бал.
ЖИВІ ОРГАНІЗМИ І ДОВКІЛЛЯ
УРОК 61 – 62
ТЕМА: СЕРЕДОВИЩЕ ЖИТТЯ ОРГАНІЗМІВ , ЙОГО ЧИННИКИ. ЕКОЛОГІЧНІ ГРУПИ РОСЛИН.
МЕТА: ОЗНАЙОМИТИ УЧНІВ З ОСНОВНИМ СЕРЕДОВИЩЕМ ЖИТТЯ ОРГАНІЗМІВ, ЧИННИКАМИ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА. ВИЗНАЧИТИ ЕКОЛОГІЧНІ ГРУПИ РОСЛИН
ОСНОВНІ ТЕРМІНИ: абіотичні фактори, світло, температура, вода, повітря, мінеральні речовини, біотичні фактори, антропічний фактор, багаторічні, однорічні та дворічні рослини.
ОБЛАДНАННЯ: зразки рослин, вирощених на світлі й у темряві, таблиці “Тіньовитривалі рослини лісу”, “Рослини лісу”, “Рослини мішаного лісу”; фотокартки: “Латаття біле”, “Кактус”, “Молодило звичайне”, “Купальниця європейська”, “Ряст”.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА
ІІ. ВИВЧЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ.
Дидактична гра “Учимось писати конспектик” – учитель подає матеріал у вигляді схематичного конспекту який відтворює постійно на дошці, учні мають навчитися записувати схематичний конспект швидко та якісно, так щоб могли його пояснити в кінці уроку.
Розповідь учителя:
-
Екологічні групи рослин. (Розповідь учителя).
У природі в результаті тривалої (протягом багатьох мільйонів років) взаємодії рослин і зовнішнього середовища виникли різні життєві форми рослин. Життєва форма – це зовнішній загальний вигляд (габітус) рослинного організму, що склався протягом багатьох років при певних зовнішніх умовах. Кожна життєва форма пристосувалася до тих несприятливих умов зовнішнього середовища, у яких вона виростає. Життєві форми мають кілька класифікацій, в основу яких покладено різні ознаки. Широко використовується класифікація, в основі якої лежить зовнішній вигляд рослин. За цією класифікацією життєві форми бувають такі:
-
Дерева;
-
Чагарники;
-
Чагарники;
-
Напівчагарники;
-
Рослини-“подушки”;
-
Сукуленти;
-
Ліани;
-
Трав`янисті рослини;
-
Мохи і нижчі рослини.
ІІІ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ
Дидактична гра “Квартет” – для цієї гри необхідно велика кількість малюнків, листівок чи фотокарток. Їх необхідно розрізати та перемішати (розрізати необхідно так щоб усі частини рослин – стовбур, корінь, квітка, плід та ін. були відокремлені один від одного). Учні мають скласти цілу картинку з частинок.
ІУ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Параграф 68.
ТЕМА: РОСЛИННІ УГРУПУВАННЯ.
МЕТА: ДАТИ ПОНЯТТЯ ПРО ГРУПИ РОСЛИН. ВИЗНАЧИТИ ЩО ТАКЕ РОСЛИННІСТЬ, ФЛОРА. ВИХОВУВАТИ БЕРЕЖНЕ СТАВЛЕННЯ ДО ПРИРОДИ.
ОСНОВНІ ТЕРМІНИ: флора, рослинність, фітоценози.
ОБЛАДНАННЯ: таблиця “Різноманітність природи”, “Дерево і чагарник”, “Трав`янисті рослини”, “Рослини різної тривалості життя”.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА
ІІ. ПЕРЕВІРКА ЗНАНЬ УЧНІВ
Дидактична гра “Ромашка” – для цієї гри учитель виготовляє “Ромашку” пелюстки якої відриваються, на звороті пелюсток знаходяться запитання, відповіді на які дають учні. Першого учня викликає учитель, наступного той учень який відповідав біля дошки і так далі.
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Розповідь учителя з елементами бесіди.
Рослини живуть не ізольовано один від одного, а спільно, утворюючи угрупування, фітоценози. Рослинне угрупування – це сукупність видів рослин на однорідній ділянці, що знаходяться в складних між собою: ліс, степ, луг і т. д. Для кожного рослинного угрупування характерний певний видовий склад, будова та ін. У лісі, на лузі, на болоті ростуть різні рослини. На лузі не буде чорниці, брусниці, малини. Це рослини лісу. Тимофіївка лугова, волошка лугова зустрічаються тільки на лузі, тому їх так і називають.
Усі рослини рослинного угрупування пристосовані до умов спільного життя, які тут склалися. Кожне рослинне угрупування знаходиться на певній території, тобто сюди входять такі рослини, які вимагають для свого життя подібних умов: ґрунт, вологість, освітлення, температура та ін. так, соснові ліси звичайно ростуть на піщаних ґрунтах, а дубові – на ґрунтах, багатих мінеральними речовинами. У кожнім рослинному угрупуванні звичайно є рослини, які переважають. Наприклад, на лузі – злаки, у сосновому лісі – сосни.
Займаючись вивченням рослин, постійно доводиться користуватися термінами “флора” і “рослинність”.
Флорою називають сукупність видів рослин, що живуть на певній території. Наприклад, можна говорити про флору України, флору Кавказу, флору Середньої Азії і т.д. різноманітна флора України. Це пояснюється її великою територією і різноманітністю природних зон – дидактична гра “Ланцюжок”. Учні мають називати, у формі ланцюжка природні зони заробляючи бали (змішані ліси, листяні ліси, лісостепи, степи, Крим, Карпати...).
Рослинність – це сукупність рослинних угрупувань, що існують на певній території.
ІУ. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ УЧНІВ.
Дидактична гра “Кросворд” – необхідно скласти кросворд з даними словами:
-
Екологія;
-
Екологічні фактори;
-
Біотичні фактори;
-
Антропічний фактор;
-
Життєва форма;
-
Рослинне угрупування;
-
Флора;
-
Рослинність.
Після того як учні склали кросворди вони їх здають учителю. Учитель в свою чергу дає завдання учням підготуватися дома по використаних термінах.
У. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Термінологічна робота.
Параграф 68.
УРОК 64
ТЕМА: ОХОРОНА РОСЛИН.
МЕТА: ОЗНАЙОМИТИ УЧНІВ ІЗ РОЛЛЮ РОСЛИН РІЗНИХ УГРУПУВАНЬ У ПРИРОДІ ТА ЖИТТІ ЛЮДИНИ, А ТАКОЖ ІЗ ОСНОВНИМИ ЗАХОДАМИ ЩОДО ЇХ ОХОРОНИ.















