113315 (616790), страница 3
Текст из файла (страница 3)
Хід уроку
І. Бесіда про предмет математики, підручник і зошит з математики
– Діти! Сьогодні ви вперше прийшли на урок математики. На цей урок до нас завітав і Котигорошко (учитель виставляє ляльку або малюнок Котигорошка). Йому дуже цікаво, що ви будете робити на уроках математики. Хто з вас знає? (Діти відповідають, а вчитель доповнює).
Перед вами лежить книжка. Це підручник з математики. Розгляньте обкладинку книжки. Що на ній намальовано? Що написано? Погортайте сторінки підручника. Що ви на них побачили? (Малюнки, цифри). Знайдіть першу сторінку. Хто на ній зображений? (Кенгуру).
На уроках математики ми будемо писати в зошитах у клітинку. (Учитель розповідає, як користуватися зошитом).
Учні під керівництвом вчителя пишуть (обводять) рядок квадратиків чи паличок.
Фізкультхвилинка
II. Знайомство з поняттями "лівий – правий", "верхній – нижній", "довгий – короткий", "однакової довжини"
1. Бесіда.
– Підніміть вгору праву руку; ліву. Торкніться парти лівим коліном, правим коліном. Встаньте і поверніться праворуч, ліворуч. Хто сидить біля вас праворуч, ліворуч?
Учитель ставить на стіл ляльку спиною до дітей. Біля її правої ноги кладе кубик, а біля лівої – м’яч.
– Що розташоване праворуч від ляльки? Що ліворуч? Учитель повертає ляльку лицем до дітей.
– Що тепер розташоване праворуч від ляльки? Що ліворуч?
2. Робота з комп’ютером.
Лічба в межах 10. Використовуємо малюнки, які діти мають полічити зліва направо і навпаки.
Учитель виставляє комп’ютері 5 іграшок, а потім – 7 трикутників і пропонує учням порахувати спочатку фігури, а потім предмети. Діти рахують хором. Далі вчитель повторює подібні вправи, викликаючи окремих учнів. При цьому звертає увагу дітей на те, що кожен предмет при лічбі називається один раз і не можна пропускати жодного предмета; рахувати можна в будь-якому порядку, і щоразу останній з названих числівників дає відповідь на запитання, скільки предметів у даній групі.
Див. додаток 1. (малюнки з даної роботи).
Фізкультхвилинка
III. Підсумок уроку
Урок 2.
Тема. Лічба предметів. Порівняння предметів за величиною ("більший – менший"). Підготовчі вправи до написання цифр
Мета. Уточнити значення понять "більший – менший", "найбільший", "найвищий" "найширший". Учити дітей орієнтуватися у просторі, вживати слова "спереду" "позаду", "поруч", "між", "під", "над", "на". Вправляти їх у лічбі предметів.
Хід уроку
I. Усна лічба
1. Учні вправляються в лічбі (у межах 10) лічильного матеріалу, викладеного на магнітній дошці.
а) Гра "Скільки?". Учитель показує на комп’ютері мишею 8 будильничків, а діти рахують хором. Далі вчитель показує гриби в іншому порядку, а діти знову рахують. Після цього, виймаючи гриби по одному в будь-якому порядку, він знову пропонує порахувати грибі хором. З’ясовується, що і в цьому випадку отримали те ж число.
2. Робота з підручником (с. 4).
II. Вивчення нового матеріалу
1. Фізкультхвилинка.
Проводиться у формі гри "Відшукай казкового героя".
2. Поняття "поруч", "під", "над", "на" вчитель пояснює на демонстраційному матеріалі.
3. Фронтальна робота за вправою 2.
4. Робота в зошитах.
Учитель малює на комп’ютері, а учні виконують малюнки в зошитах кольоровими олівцями.
– Пропустіть від напису зверху 4 клітинки. Посередині рядка обведіть клітинку червоним олівцем. Над нею намалюйте 3 зелені палички, під нею – 4 жовті. Праворуч від клітинки намалюйте 2 сині кружечки, ліворуч – 5 коричневих кружечків.
III. Підсумок уроку
– Вазон стоїть... (на підвіконні). Над дошкою висить... (годинник). Між Петриком і Марійкою сидить...
Учитель виставляє на набірному полотні 3 ялинки, різні за висотою.
– З якого боку розміщена найнижча ялинка? (Праворуч).
Урок 3
Тема. Порядкова лічба. Поняття "зліва направо", "справа наліво", "один", "всі", "решта", "кожний", "вищий – нижчий". Підготовчі вправи до написання цифр
Мета. Учити лічити вперед і назад, використовуючи порядкові числівники. Ознайомити дітей із розміщенням предметів у просторі з використанням слів "зліва направо", "справа наліво"; уточнити значення понять "один", "всі", "решта", "кожний", "вищий", "нижчий". Ознайомити з напрямками руху "зліва направо", "справа наліво". Вправляти в написанні елементів цифр.
Хід уроку
І. Вивчення нового матеріалу
1. Робота з демонстраційним матеріалом.
Учитель показує на комп’ютері групи предметів (кількість у межах 10), учні рахують їх, використовуючи кількісні числівники. Учитель звертає увагу дітей на те, що останній числівник показує кількість предметів у множині. Предмети останньої множини учні рахують спочатку кількісними числівниками, а потім – порядковими.
2. Робота з підручником.
За вправою 1 учні рахують геометричні фігури по порядку, називаючи їхній колір.
(Перший кружечок – рожевий, другий – синій, і т. д.)
За вправою 2 учні вправляються у лічбі "зліва направо" й "справа наліво", називаючи пташок (перший – снігур, другий – горобець, третя – ластівка, четверта – синиця). Учні доходять висновку, що кількість предметів не залежить від напрямку лічби. Учитель повідомляє, що коли напрям лічби не вказано, то рахують зліва направо.
– Діти! Чи знаєте ви, які з цих пташок відлітають восени в теплі краї? (Ластівка). Скільки ластівок на малюнку? (Одна). Назвіть решту пташок. Усі вони зимують у нас. У цьому випадку говорять: "Усі пташки, крім ластівки, зимують у нас". Або "Ластівка – перелітна пташка, а решта – зимуючі".
3. Гра "Закінчи речення". –Кожна пташка має дзьоб.
– Кожна пташка має... (крила, хвостик, лапки, пір’я...)
– Усі пташки... (літають, щебечуть...)
-
Одна з пташок на малюнку має... (берет, галстук, шарф.)
Використовуємо малюнок пташки.
Фізкультхвилинка.
– Вийдіть з-за парт. Станьте лицем до вікна. Зробіть 3 приставні кроки праворуч. Присядьте 5 разів. Зробіть 4 приставних кроки ліворуч. Підніміть вгору руки. Плесніть у долоні. Поверніть голову ліворуч. Поверніть тулуб праворуч, ліворуч і т. д.
II. Повторення вивченого матеріалу.
1. За вправою 3 учні дають відповіді на запитання; називають звірят від найвищого до найнижчого і навпаки.
Використовуємо малюнки, зроблені на комп’ютері.
2. Робота в зошиті.
Учні малюють рядок ялинок, чергуючи вищі й нижчі.
Вчитель виконує ту саму роботу на комп’ютері.
III. Підсумок уроку
Учитель демонструє на комп’ютері предметні малюнки: яблуко, грушку, сливу, буряк, персик.
– Назвіть предмети зліва направо по порядку, справа наліво; усі фрукти; усі овочі.
Закінчіть речення: "Усі, крім буряка, –...". "Буряк – це овоч, а решта – ...".
Урок 4
Тема. Лічба предметів. Поняття "стільки ж", "великий – малий", "найбільший – найменший".
Мета. Учити порівнювати групи предметів за кількістю на основі встановлення взаємно-однозначної відповідності. Закріпити поняття "великий – малий", "найбільший – найменший". Вправляти в написанні елементів цифр.
Хід уроку
І. Повторення вивченого матеріалу
1. Фронтальна робота з лічильним матеріалом.
– Сьогодні до нас на урок прилетів на лебеді Івасик-Телесик. Він летів через осінній ліс і зібрав букет листя (на комп’ютері зображені різні листки). Листки яких дерев ви бачите? (Клена, берези, липи, дуба...) Скільки кленових листків? Березових? ...? Скільки є зелених листків? Жовтих? Червоних?
2. Гра "Курка та курчата". Учитель промовляє слова:
Вийшла курка за поріг
Погуляти у дворі.
А за нею хлоп’ятка й дівчатка,
Жовтенькі курчатка.
Квокче їм курка: "Кудах-тах-тах,
Не ховайтесь у кущах".
Курка клює кілька разів (учитель стукає олівцем по парті різним учням, а вони рахують мовчки і кажуть, скільки разів він стукнув). У цю гру можна грати в масках. Куркою може стати будь-яка дитина.
3. На набірному полотні вчитель виставляє двома множинами 6 їжачків і 6 грибів.
– Чи однакова кількість їжачків і грибів? Як про це можна дізнатись? (Порахувати.) А як по-іншому, не рахуючи? (Утворити пари.)
Один учень виходить до дошки, розставляє їжачків у рядок і кожному "наколює" по грибу.
Який висновок можна зробити? (їжачків і грибів однакова кількість.)
Фізкультхвилинка
II. Вивчення нового матеріалу
Пояснення нового матеріалу
1. Речення про їжачків можна сказати й по-іншому: їжачків стільки ж скільки грибочків; грибочків стільки ж, скільки їжачків.
Учитель виставляє на набірному полотні два ряди кружечків один піл одним: 5 синіх і 4 зелені.
– Чи всі сині кружечки мають пару?
– Чи можна тепер сказати, що синіх кружечків стільки ж, скільки зелених?
2. Робота в зошитах.
а) – Обведіть у рядку 5 клітинок. Намалюйте кружечків стільки, скільки обвели клітинок. У нижньому рядку намалюйте стільки трикутників, що їх було більше, ніж кружечків.
б) Письмове виконання вправ 1, 3 підручника (с. 6).
Динамічна пауза
III. Закріплення понять "великий – малий", "найбільший – найменший"
1. Учитель виставляє на столі 5 великих кубиків і 7 малих. Пропонує учням полічити спочатку великі кубики, а потім – малі.
2. 3а вправою 2 підручника учні називають тварин від найбільшої до найменшої й навпаки; з’ясовують, що мишенята однакові.
IV. Підсумок уроку.
За вправою 3 учні рахують спочатку малі м’ячі, а потім великі.















