96243 (613420), страница 9
Текст из файла (страница 9)
В табл.8.1 - 8.2 наведена динаміка зниження ставок ввізного та вивізного мита на насіння соняшника та соняшникову олію в Україні, здійснена на виконання угод по вступу в СОТ (згідно матеріалів дослідження по індивідуальному завданню - підрозділи 1 - 7).
Таблиця 8.1
Динаміка зниження ставок ввізного мита на насіння соняшника та соняшникову олію в Україні згідно угоди СОТ
Таблиця 8.2
Динаміка зниження ставок вивізного мита на насіння соняшника та соняшникову олію з України згідно угоди СОТ
21 лютого 2005 року на засіданні Ради з питань співробітництва між Україною та ЄС було офіційно схвалено План дій Україна-ЄС, розроблений у рамках Європейської політики сусідства (ЄПС), що свідчить про значне зміцнення українсько-європейських відносин.
Планом дій Україна-ЄС визначено основні завдання сторін на три роки. До нього включено низку положень, які стосуються співробітництва між Україною та ЄС у митній сфері. (Реалізація положень Плану дій Україна - ЄС, зокрема розділу „Митні справи”, цілі 28 та 29 (Розроблення та імплементація митного законодавства, що відповідає міжнародним стандартам та стандартам ЄС. Удосконалити функціонування митниці (Customs Service), спростити та модернізувати митні процедури на кордоні та всередині).
Заходи Української сторони, спрямовані на його виконання, розробляються та затверджуються щорічно Кабінетом Міністрів України.
Результатами виконання вищезазначених заходів є наступне:
запроваджено митний контроль, заснований на аналізі ризиків, шляхом видання наказів Держмитслужби від 27.05.05 № 435 „Про затвердження Концепції створення, упровадження і розвитку системи аналізу та керування ризиками та Положення про систему аналізу й селекції факторів ризику при визначенні окремих форм митного контролю” та від 02.08.07 № 655 „Про затвердження Положення про Департамент аналізу ризиків та аудиту”.
Для впровадження митного контролю, заснованого на аналізі ризиків, та визначення необхідного організаційного забезпечення наказом Держмитслужби від 30.03.07 № 275 затверджено Порядок застосування автоматизованої системи аналізу та управління ризиками під час митного контролю та митного оформлення товарів із застосуванням вантажної митної декларації;
запроваджено проведення митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, за принципом „єдиного вікна" (наказ Держмитслужби від 20.04.06 № 314 „Про затвердження Порядку здійснення митного контролю та митного оформлення товарів із застосуванням вантажної митної декларації” (із змiнами i доповненнями));
запроваджено механізм здійснення митними органами попереднього документального контролю товарів, що підлягають різним видам контролю в пунктах пропуску через державний кордон (постанова Кабінету Міністрів України від 13.04.05 № 269 „Про здійснення попереднього документального контролю товарів у пунктах пропуску через державний кордон України" та спільний наказ Держмитслужби, Адміністрації Держприкордонслужби, МОЗ, Мінагрополітики, Мінприроди та Мінкультури „Про затвердження Інструкції з організації здійснення попереднього документального контролю товарів, що ввозяться на митну територію України" від 31.08.05 № 819/641/435/441/310/592);
приведено законодавство з митної оцінки у повну відповідність до Угоди про застосування статті VII ГАТТ - Верховна Рада України прийняла Закон України від 22.12.2005 № 3269-IV „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", яким внесено зміни до глав 46, 47 Митного кодексу України.
З метою реалізації положень вищезазначеного Закону України Держмитслужбою України підготовлено, а Кабінетом Міністрів України видано постанову від 20.12.06 № 1766 „Про затвердження Порядку декларування митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України, та подання відомостей для їх підтвердження".
Положення Тлумачних приміток до Угоди про застосування статті VII ГАТТ враховані у Методичних рекомендаціях із застосування окремих положень Митного кодексу України, що стосуються питань визначення митної вартості товарів, які імпортуються на митну територію України, які затверджені наказом Держмитслужби України від 31.01.07 № 74;
впроваджено Політику митної етики на основі визнаних у світі стандартів (Арушська Декларація) - Верховна Рада України прийняла Закон України „Про Дисциплінарний статут митної служби України" від 06.09.05 № 2805-IV;
здійснено заходи щодо приєднання України до Міжнародної конвенції про спрощення та гармонізацію митних процедур05.10.06 Верховна Рада України прийняла Закон України „Про приєднання України до Протоколу про внесення змін до Міжнародної конвенції про спрощення та гармонізацію митних процедур”;
здійснено заходи щодо гармонізації митного законодавства України у сфері захисту прав інтелектуальної власності із загальноприйнятими в європейській та світовій практиці нормами та стандартами, зокрема Угоди з торговельних аспектів прав інтелектуальної власності (TRIPS) ГАТТ/СОТ - Закон України від 16.11.06 № 359-V „Про внесення змін до Митного кодексу України (щодо сприяння захисту прав інтелектуальної власності під час переміщення товарів через митний кордон України) ” та постанова Кабінету Міністрів України від 13.04.07 № 622 „Питання реєстрації об’єктів права інтелектуальної власності у митному реєстрі, отримання інформації та взаємодії митних органів з іншими правоохоронними і контролюючими органами та власниками прав на об’єкти права інтелектуальної власності у разі призупинення митного оформлення товару за ініціативою митного органу".
З метою забезпечення виконання вимог статей 257, 2571 Митного кодексу України та пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 13.04.07 № 622, Держмитслужбою виданий наказ від 20.06.07 № 520 „Про затвердження Порядку надання застави або еквівалентної гарантії з відшкодування витрат, пов‘язаних із діями митних органів України щодо сприяння захисту прав інтелектуальної власності".
здійснено заходи щодо приведення Митного тарифу України у відповідність з Гармонізованою системою опису та кодування товарів і Комбінованою номенклатурою ЄС - Верховною Радою України прийнято Закон України від 31.05.07 № 1109-V „Про внесення змін до Закону України „Про Митний тариф України", в основу якого покладено Гармонізовану систему опису та кодування товарів 2002 року. У продовження роботи з приведення Митного тарифу України у відповідність до Гармонізованої системи опису та кодування товарів і Комбінованої номенклатури ЄС видано наказ Держмитслужби від 21.09.07 № 793 „Про затвердження нової редакції Перехідних таблиць від версії УКТЗЕД 1996 до УКТЗЕД 2002".
Крім того, Держмитслужбою послідовно здійснюється робота по забезпеченню застосування методик, стандартів проведення лабораторних досліджень, що використовуються експертними підрозділами митних служб держав ЄС (видано наказ Держмитслужби від 04.04.05 № 238 „Про затвердження Порядку прийняття попередніх рішень щодо класифікації та кодування товарів в УКТЗЕД”).
З метою вступу до Європейської Асоціації експертних установ, та на виконання Програми запровадження системи управління якістю в органах виконавчої влади, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.06 № 614, в Центральному митному управлінні лабораторних досліджень та експертної роботи Держмитслужби (далі - Управління) розроблена, впроваджена та сертифікована система управління якістю відповідно до вимог ДСТУ ISO 9001-2001.
З метою забезпечення підвищення кваліфікації працівників митної служби, модернізації митних лабораторій Управлінням вживаються заходи для акредитації експертних підрозділів Управління згідно з вимогами стандарту ISO 17025, зокрема, згідно з визначеною галуззю акредитації підготовлено та подано пакет документів до Національного агентства з акредитації України для проведення попереднього документального аудиту. За наявності фінансування у 2008 році робота по акредитації експертних підрозділів Управління згідно з вимогами стандарту ISO 17025 буде продовжена.
Також, на постійній основі Держмитслужбою забезпечується:
виконання Меморандуму про взаєморозуміння між Урядом України, Урядом Республіки Молдова та Європейською Комісією щодо Місії Європейської Комісії з надання допомоги в питаннях кордону в Україні та Республіці Молдова (мандат Місії ЄК продовжено до 30 листопада 2009 року). Керівництвом Місії, експерти якої постійно працюють в польових офісах, розташованих в українських частинах пунктів пропуску на придністровській ділянці українсько-молдовського державного кордону, схвально оцінено послідовні дії митних органів щодо виконання положень Спільної заяви прем'єр-міністрів України і Республіки Молдова від 30.12.05 і розпорядження Кабінету Міністрів України від 01.03.06 № 112-р та забезпечення порядку переміщення товарів і транспортних засобів через українсько-молдовський державний кордон відповідно до взятих на себе зобов'язань згідно міжнародних договорів, укладених в установленому законодавством України порядку;
налагодження обміну інформацією між Держмитслужбою та Митною службою Республіки Молдова, в т. ч. в рамках Протоколу між Державною митною службою України та Митною службою Республіки Молдова про організацію обміну попередньою інформацією про товари та транспортні засоби, переміщувані через державний кордон України від 21.11 06;
проведення митними органами постійних консультацій із суб‘єктами зовнішньоекономічної діяльності щодо законодавства України та процедур здійснення експортно-імпортних операцій. Започатковано проведення постійних зустрічей керівників органів виконавчої влади з представниками Європейської бізнес асоціації.
Таким чином можна констатувати, що положення розділу „Митні справи” (цілі 28 та 29) Плану дій Україна-ЄС виконані майже у повному обсязі.
У той же час деякі положення ПД мають довготривалий та постійний характер (зокрема, перегляд Митного Кодексу, враховуючи положення законодавства ЄС; підвищення кваліфікації працівників митної служби, посилення комп’ютеризації митної адміністрації, модернізація митних лабораторій; надання консультацій суб’єктам ЗЕД щодо законодавства та процедур здійснення експортних та імпортних операцій).
Висновки
В Франції митне регулювання експорту (вивізне мито) та імпорту (ввізне мито) на насіння соняшника встановлене у 2010 році на рівні:
для країн-виробників та споживачів митного союзу ЄС - 0%;
вивізне мито і інші країни світу - 0%;
ввізне мито для виробників -інших країн світу - 5%;
В Франції митне регулювання експорту (вивізне мито) та імпорту (ввізне мито) на соняшникову олію (харчова) встановлене у 2010 році на рівні:
для країн - виробників та споживачів митного союзу ЄС - 0%;
вивізне мито в інші країни світу - 0%;
ввізне мито для виробників - інших країн світу - 17%;
В Україні митне регулювання експорту (вивізне мито) та імпорту (ввізне мито) на насіння соняшника встановлене у 2010 році на рівні:
вивізне мито - 10%;
ввізне мито - 12%;
В Україні митне регулювання експорту (вивізне мито) та імпорту (ввізне мито) на соняшникову олію (харчова) встановлене у 2010 році на рівні:
вивізне мито - 0%;
ввізне мито - 20%;
Аналіз наведених даних показує, що Франція захищає внутрішній ринок від імпорту олії та надає пільги по імпорту насіння соняшнику, Україна захищає внутрішній ринок від імпорту олії та також від надмірного експорту насіння соняшнику. Виконуючи зобов’язання по вступу до СОТ, Україна станом на початок 2010 року знизила:
ввізне мито на насіння соняшнику з 18% до 10%;
вивізне мито на насіння соняшнику з 23% до 12%;
вивізне мито на соняшникову олію до 0%,
що на прикладі торгівельних відносин з Францією показує ефективність вступу України в СОТ.
Список використаної літератури
1. Митний Кодекс України від 11 липня 2002 року N 92-IV // Із змінами і доповненнями, внесеними Законами України станом від 16 листопада 2006 року N 359-V
2. Господарський кодекс України від 16 січня 2003 року N 436-IV (діє з 01.01.2004)
3. ЗАКОН УКРАЇНИ " Про ратифікацію Протоколу про вступ України до Світової організації торгівлі" від 10 квітня 2008 року N 250-VI
4. Закон України “Про Митний тариф України" N 2371-III від 5 квітня 2001 року // Із змінами і доповненнями, внесеними Законами України станом від 31 травня 2007 року N 1109-V
5. Закон України “ Про зовнішньоекономічну діяльність” від 16 квітня 1991року N 959-XII /Із змінами і доповненнями, внесеними Законами України станом від 10 квітня 2008 року N 253-VI
6. Закон України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" від 1 червня 2000 року N 1775-III // Із змінами і доповненнями, внесеними Законами України станом від 27 квітня 2007 року N 994-V
7. Закон України “Про безпечність та якість харчових продуктів" від 23 грудня 1997 року N 771/97-ВР // Із змінами і доповненнями, внесеними Законами України станом від 31 травня 2007 року N 1104-V
8. Закон України “Про оподаткування прибутку підприємств" від 28 грудня 1994 року N 334/94-ВР // Із змінами і доповненнями, внесеними Законами України станом від 27 квітня 2007 року N 997-V
9. Закон України “Про податок на додану вартість” від 3 квітня 1997 року N 168/97-ВР // Із змінами і доповненнями, внесеними Законами України станом від від 22 грудня 2006 року N 535-V
10. Закон України “Про Єдиний митний тариф" від 5 лютого 1992 року N 2097-XII // Із змінами і доповненнями, внесеними Законами України станом від 17 січня 2006 року N 3351-IV
11. Міжнародна Торгівельна палата - “ІНКОТЕРМС - Офіційні правила тлумачення торговельних термінів” (редакція 2000 року) - Видання МТП N 560, Введені в дію з 01.01.2000 р. // "Урядовий кур'єр", N 63, 3 квітня 2000 р., "Урядовий кур'єр", N 68, 10 квітня 2002 р.
12. Про затвердження Положення про вантажну митну декларацію // Кабінет Міністрів України, Постанова від 9 червня 1997 р. N 574 (Із змінами і доповненнями, внесеними постановами Кабінету Міністрів України станом від 26 травня 2004 року N 675)
13. Перелік документів, необхідних для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України // Постанова Кабінету Міністрів України від 01 лютого 2006 р. № 80















