50084 (597471), страница 11
Текст из файла (страница 11)
На допомогу тут знов приходять розширені можливості пошуку, використовуючи які, можна відшукувати потрібну інформацію прямо в заголовках сторінок.
Простій приклад - потрібно знайти, припустимо, книгу Паоло Коельо "Алхімік". Спершу складаємо образ потрібної сторінки - швидше за все, в її заголовку можуть знаходитися і прізвище автора, і назва твору. Далі потрібно з'ясувати, як включити розширені можливості пошуку по заголовку в пошуковій системі. Наприклад, в Яндекс для пошуку по заголовках потрібно використовувати конструкцію $title(), таким чином, запит може виглядати як: $title(коельо "алхімік"). Результат перевершує всі очікування - перші 7 посилань, які вивів Яндекс в результатах пошуку, містять потрібні дані.
Шукати так само можна не лише книги, а все, що завгодно. Ще один реальний приклад – потрібно знайти, скажімо, результат фіналу футбольного матчу кубка Іспанії між Реалом і Депортіво. Для того, щоб переконатися в правильності вищевикладених принципів, цього разу використаємо іншу пошукову систему, популярну Google. Для пошуку по заголовках в неї використовується інша конструкція - allintitle. Створюємо образ потрібної сторінки - вірогідно, в заголовку новини повинна бути присутньою фраза "кубок іспанії" і назви команд, що беруть участь, наприклад, мадридський реал в кубку іспанії. В даному випадку запит може виглядати приблизно так: allintitle: реал "кубок испанії". Якщо задати щось подібне до allintitle: реал депортіво "кубок іспанії" і пошукова система показала, що сторінок, які б задовольняли цьому запиту, немає, оператор allintitle можна не застосовувати і пошукати у всьому тексті: реал депортіво "кубок іспанії". Результат в обох випадках вражає - знайдена одна і та ж потрібна сторінка.
Але не лише заголовки корисні при пошуку потрібної інформації. Велику допомогу надає і текст посилань. Будь-який сайт містить певні посилання, які ведуть на його сторінки або сторінки інших сайтів. Кожне таке посилання має власний опис, по значенню сумірне, а часто і більш інформативне, ніж заголовок самої сторінки, на яку вона веде. Адже і в текстах посилань теж можна шукати, та ще як!
Отже, що ж надає текст в посиланнях? Наприклад, потрібно знайти в Інтернеті певний файл, наприклад, викачати останню версію універсального музичного програвача winamp. Створимо образ сторінки. Оскільки програма ця відома, то, ймовірно, існує багато сайтів, на яких є посилання на сторінку, де можна викачати останню версію winamp. Якщо спробувати пошукати в тексті цих посилань, швидше за все одною з перших в результатах пошуку з'явиться потрібна нам сторінка, оскільки решта всіх посилань веде саме до неї. Для пошуку в описах посилань в Google використовується оператор allinanchor, отже, запит можна сформулювати приблизно так: allinanchor: winamp download. Для того, щоб упевнитися у вірності приведеного, можна замість winamp поставити іншу програму - якщо в Мережі на неї є хоч одне посилання, система виведе її першою.
ПОРЯДОК РОБОТИ
-
Відкрити пошукові сайти і ознайомитися з їх структурою, налаштуваннями та довідковою системою.
-
Провести пошук за ключовими словами та фразами.
-
Застосувати для пошуку оператори мови пошуку.
-
Ознайомитись з результатами пошуку.
-
Порівняти можливості пошукових систем.
ЗМІСТ ЗВІТУ
-
Назва та мета виконання лабораторної роботи.
-
Організація пошукового сервісу.
-
Основні пошукові сайти Інтернет.
-
Аналіз результатів пошуку.
-
Висновки.
ЗАСОБИ СТВОРЕННЯ WEB-СТОРІНОК
Web-сторінки є базовими документами World Wide Web і створються у HTML (HyperText Markup Language).
Сторінки можуть бути як частиною Web-сайту, так і самостійними документами.
HTML-сторінка містить HTML-теги, що надають інформацію про структуру сторінки, її вигляд та вміст. Web-браузери використовують цю інформацію для визначення способу відображення сторінки.
РІВНІ СТВОРЕННЯ WEB-СТОРІНОК
До створення Web-сторінок існує три загальних підходи:
-
Високий рівень - створення документу звичайними засобами з наступною його конвертацією в HTML,
-
Середній рівень - створення Web-сторінки в спеціалізованому HTML-редакторі,
-
Низький рівень - створення Web-сторінки безпосередньо в HTML-кодах.
Перший підхід не вимагає жодних знань мови HTML. Документ створюється в довільному текстовому редакторі у форматі, в якому він буде відображатись у Web-браузері. Після створення документ конвертується у HTML-код. Наприклад, Microsoft Word дозволяє зберегти відкритий документ у форматі HTML. Але цей підхід має суттєві недоліки: по-перше, код, що отримано в результаті конвертації є досить громіздким і незручним для подальшого редагування, а по-друге, можливості Web-сторінки, що отримана таким шляхом, досить обмежені, оскільки від початку створюється не HTML-документ, а, наприклад, Word-документ.
Другий підхід є найзручнішим з точки зору співвідношення часу, що витрачається на створення Web-сторінки, та можливостей цієї сторінки, отриманих за допомогою спеціалізованого HTML-редактора. Такі HTML-редактори, як правило, дозволяють створювати Web-сторінки подібно, як створюються документи у текстових процесорах, із форматуванням тексту, графіки, таблиць та інших елементів сторінки за принципом WYSIWYG (What You See Is What You Get - "що бачиш, те і отримаєш"), при цьому сам документ зберігається відразу у HTML-коді. Крім того, такі HTML-редактори дозволяють безпосередньо редагувати HTML-код. Ефективність отриманого коду при цьому підході залежить від ефективності та можливостей вибраного редактора.
Третій підхід вимагає глибокого знання мови HTML. Редагування Web-сторінок відбувається у форматі, дещо незручному для сприйняття початківцем. Однак при такому підході можна створити дуже ефективний HTML-код, що забезпечить максимальну інформативність сторінки при її мінімальному об'ємі. Крім того, в такому випадку Web-дизайнеру доступні всі можливості мови HTML, які можуть не бути реалізовані у спеціалізованих HTML-редакторах.
ОГЛЯД РЕДАКТОРІВ ДЛЯ ВЕРСТКИ ВЕБ-СТОРІНОК
Існує багато інструментів для верстання веб-сторінок, варто випробувати різні редактори, і лише тоді вже вирішувати, з яким краще працювати.
Редактори для верстання веб-сторінок є двох типів: візуальні і текстові.
Візуальні редактори не вимагають знань html, css та інших технологій для розмітки сторінок. У візуальному редакторі різні елементи сайту розташовуються, неначе на листі паперу, а редактор пише код самостійно. Саме тому візуальні редактори ще називають WYSIWYG-редакторами.
Проте, жоден візуальний редактор не є досконалим і всі вони так чи інакше є обмеженими за своїми можливостями, тому від професійних кодерів потрібне уміння писати код руками, саме тому професійним кодерам потрібні текстові редактори. У цих редакторах пишуть код своїми руками. У текстових редакторах, як правило, бувають різні функції що полегшують кодеру написання коду, такі, як підсвічування коду (так легше бачити, де в коді вставлені стилі, або скрипти, а де просто текст), різні гарячі кнопки і клавіші, які вставляють вже готові конструкції (фрагменти коду, спецсимволи) в код, і т.п.
Якого ж типу обрати редактор? Якщо за мету ставиться вивчення html, css або інших технологій для розмітки сторінок, якщо потрібно навчитися створювати якісні сторінки і бути професійним кодером, то безумовно потрібний текстовий редактор. Якщо ж таких завдань не ставиться, то звісно кращим вибором буде візуальний редактор, бо він економить час і сили. А краще всього мати у себе на комп'ютері і візуальний, і текстовий редактори для різних потреб.
ВІЗУАЛЬНІ РЕДАКТОРИ
MACROMEDIA DREAMWEAVER MX
Професійний інструмент для створення web-сайтів і додатків. Мабуть, це сама краща програма з візуальних редакторів на даний момент, принаймні вона є у пошані у багатьох користувачів.
Розробники стверджують, що Macromedia Dreamweaver MX призначена для проектування, розробки і адміністрування професійних web-сайтів і додатків. Окрім того Dreamweaver легко інтегрується з іншими програмами від Macromedia, наприклад, такими, як Flash. Dreamweaver є значно більшим, ніж просто візуальний редактор, це достатньо могутній і складний інструмент, а всякий складний інструмент вимагає, щоб на його освоєння було витрачено якийсь час, перш, ніж користувач зможе працювати в нім.
-
Офіційна сторінка та опис програми Dreamweaver
-
Завантажити Dreamweaver (48,2 Мб)
-
Підручник Dreamweaver 4
-
Підручник DreamWeaver MX
-
Підручник Macromedia Flash & Dreamweaver
ADOBE GOLIVE І LIVEMOTION
Можливо, Adobe GoLive сподобається тим, хто любить програми від Adobe, і багато з ними працюває: знайоме середовище, в якому легко розібратися. Всі програми від Adobe є сумісними між собою і доповнюють один одного. GoLive є лише візуальним редактором для верстання веб-сторінок і підтримує технологій Html, Dhtml, CSS, XML та декілька готових Javascript’ів. Вбудований редактор коду (текстовий) в цій програмі є добрим. GoLive це є оптимальне поєднання візуального і текстового редактора (два в одному).
Варто використовувати з GoLive таку програму, як Adobe LiveMotion (в попередніх версіях вона називалося Image Styler). Хоча, LiveMotion є графічним редактором, в якому можна створювати нескладну, але якісну графіку для своїх веб-сайтів, він також вміє верстати веб-сторінки, на основі того, що намальовано. LiveMotion сам розподіляє готовий макет на багато картинок, які потім можна використати при верстанні сайту в GoLive.
-
Офіційна сторінка та опис програми Golive
-
Завантажити Golive (106 Мб)
-
Огляд-підручник GoLive
-
Підручник: інтеграція шаблонів Golive
-
Офіційна сторінка та опис програми LiveMotion
-
Завантажити LiveMotion (65,5 Мб)
-
Завантажити Image Styler (попередня версія LiveMotion) (15 Мб)
-
Навчання роботі з Image Styler
MICROSOFT FRONTPAGE
Програма FrontPage дозволяє створювати веб-сторінки у форматах Html, Css, Dhtml, Javascript. Надає широкі можливості по управлінню зображеннями і flash-роликами. FrontPage сумісний з технологіями ASP, XML, VBScript, XSL. В останній версії FrontPage створює більш чистий код (раніше FrontPage вставляв в код багато непотрібних коментарів та іншої зайвої інформації).
-
Офіційна сторінка та опис програми FrontPage
-
FrontPage 98 - Підручник
-
Основи роботи з FrontPage 2000
HOTDOG
Програма має простій і зрозумілий користувачеві інтерфейс. Hotdog є дружнім до користувача, сумісним з Flash, SQL, PHP, ASP, може працювати з GIF-зображеннями (оптимізація, анімація), містить Html-компресор, може створювати файли довідки (CHM).
-
Офіційна сторінка та опис програми Hotdog
-
Завантажити Hotdog (11,3 Мб)
ТЕКСТОВІ РЕДАКТОРИ
HOMESITE
Цей редактор, мабуть, найпопулярніший і могутніший серед текстових редакторів. В ньому легко працювати не лише з Html-кодом. Користувачеві надається широка допомога: перелік різних атрибутів до всіх тегів, перевірка коду (правильність перевіряється за вимогами W3C.org), підтримка XHTML, CSS-редактор, тощо.
-
Офіційна сторінка та опис програми Homesite
-
Завантажити Homesite (11,3 Мб)
-
Все про html-редактор Homesite 4.5
HTML PAD
HTMLPad підтримує JavaScript, VBScript, SSI, ASP і Perl, вміє створювати макроси (на подобі Word’a і Excel'а), містить довідкові матеріали по CSS і Html, і багато іншого.
-
Офіційна сторінка та опис програми HTML Pad
-
Завантажити HTML Pad (3 Мб)
-
Як працювати з HtmlPad
NOTEPAD
Notepad він же Блокнот. У цій програмі немає жодних функцій, які полегшують роботу: ні підсвічування коду, ні вставляння готових конструкцій коду, нічого, проте ця програма є в Стандартних на комп'ютері у кожного користувача. З неї можна почати свої перші кроки в написанні коду, а потім вже змінити на більш досконалий редактор.
ПОРЯДОК РОБОТИ
-
Запустити програму DreamWeaver (Start -> Programs -> Macromedia -> Macromedia Dreamweaver MX.
-
Відкрити підручник з DreamWeaver.
-
Вивчити методику створення Web-сайту за допомогою MacroMedia DreamWeaver.
-
Створити фрагмент у візуальному режимі, перейти у текстовий режим і проаналізувати створене.
-
Зробити виправлення у текстовому режимі, перейти у візуальний режим і проаналізувати результат
-
Дослідити можливості у створенні таблиць
-
Додати до створеної сторінки стилі
ЗМІСТ ЗВІТУ
-
Назва та мета виконання лабораторної роботи.
-
Порівняльний аналіз популярних редакторів.
-
Характеристика та основні можливості по створенню Web-сторінок за допомогою DreamWeaver.
-
Додати скрін створеного фрагменту та його код.
-
Висновки.
СТВОРЕННЯ ВЕБ САЙТУ
Створення сайту завжди починається з ідеї. Але до її реалізації існують усталені етапи для того, щоб створити працездатний якісний сайт.
-
Ідея
-
Розробка структури сайту
-
Розробка оформлення сайту
-
Кодинг, програмування
-
Тестування і доопрацювання
-
Просування, реклама
-
Подальша підтримка і оновлення
Перші п'ять етапів відносяться безпосередньо до створення сайту, останні потрібні для подальшого існування сайту.
ІДЕЯ
Перш, ніж приступити до роботи над сайтом, потрібно чітко уявляти, що в результаті має бути, а також перспективи розвитку сайту.
Отже, потрібно вирішити:
-
Навіщо створювати сайт (чи потрібно це взагалі)
-
Про що буде сайт (тематика)
-
Що це буде (домашня сторінка, портал, або щось ще)
-
Відмінність від сайтів з такою ж тематикою (якщо це не домашня сторінка)
-
Яка буде аудиторія сайту (стать, вік, інтереси і т.д.)
-
Якого роду сервіси будуть присутні на сайті (форум, каталог, пошта і т.д.)
-
Плани на найближче майбутнє
-
Плани подальшого розвитку (перспективи)
та багато інших подібних питань які слід вирішити перш, ніж братися за реалізацію. Продумування: що, як навіщо і чому - найважливіший етап в створенні сайту. Головним тут є хороша ідея, а інше додається під час роботи.
Тільки після того, як в думці, а краще і на папері, оформиться чіткий образ того, яким повинен бути сайт, можна приступати до інших етапів. Певні етапи розробки сайту можуть проводитися паралельно (особливо, якщо працює над створенням сайту не одна людина, а команда в декілька чоловік).
РОЗРОБКА СТРУКТУРИ
Щоб створити сайт потрібний план. Чітко розписаний, що, де буде розташовано. План цей малюється на папері, і називається це розробка структури сайту.
Структуру сайту можна умовно розділити на зовнішню і внутрішню.
ВНУТРІШНЯ СТРУКТУРА САЙТУ
Залежить від того, яка інформація буде розміщена, які є матеріали. Слід вирішити, які будуть на сайті розділи, підрозділи, тобто скласти дерево сайту.
Розглянемо розробку внутрішньої структури на прикладі домашньої сторінки. Яку інформацію можна на ній розмістити? Розповідь про себе (на головній сторінці), свої фотографії, контактну інформацію - це як мінімум. Отже, внутрішня структура домашньої сторіночки буде такою:
| - Головна сторінка (розповідь про себе) |
- Фотографії | |
- Контактна інформацію (e-mail) |
Можна створити складнішу внутрішню структуру. Нехай в розробника є багато фотографій, тому має сенс розгалузити розділ Фотографії на декілька підрозділів. Також якщо важливо отримувати відгуки від відвідувачів, тому передбачається наявність гостьової книги. Крім того, якщо розробник є людиною творчою, тому на сайті може додатися розділ Моя Творчість.
- Головна сторінка (розповідь про себе) | ||||||
- Фотографії |
| |||||
- Моя Творчість |
| |||||
- Гостьова книга | ||||||
- Контактна інформацію (e-mail) |
Коли перед очима такий план внутрішньої структури, можна сміливо продовжувати роботу над сайтом, не боячись чогось забути або упустити.
ЗОВНІШНЯ СТРУКТУРА
Це розташування основних важливих елементів на кожній сторінці. Треба вирішити, де і як буде розташовано меню, можливо, пошук, основний зміст, певні анонси про нові розділи сайту, оновлення, лічильник та банери, якщо вони передбачені на сайті. Для прикладу візьмемо типову зовнішню структуру сайту:
Шапка сайту | ||
Логотип | Банер | Пошук |
Меню | Основний текст | Новини |
Додаткова інформація | ||
Банер | ||
Інформація про розробника | Контактні адреси та телефони | Лічильникі |
При розробці зовнішньої і внутрішньої структури орієнтуються на те, щоб в майбутньому відвідувачеві було легко орієнтуватися на сайті, щоб легко знаходилася важлива і потрібна інформація. Тому, перш ніж братися за розробку структури сайту, потрібно вивчити ресурси з подібною тематикою і подивитися, як вирішено це завдання там.
ОФОРМЛЕННЯ САЙТУ
Оформлення або дизайн – це зовнішній вигляд сайту. Перше враження від сайту є дуже важливим, бо від нього залежить чи залишиться відвідувач, чи знайомитиметься з інформацією, яку йому пропонують, або закриє вікно з цим сайтом і назавжди забуде про його існування.