147676 (594398), страница 5
Текст из файла (страница 5)
Названі ознаки можуть бути виявлені при візуальному огляді фотокартки і всього документа при розсіяному і косопадающем висвітленні.
Ознаками заміни аркушів у документі є:
— розходження по кольорі линовки захисної сітки;
— розбіжність штрихів записів, линовки, малюнка захисної сітки й інших зображень на границі склеювання;
— зайві проколи від дротових дужок, що застосовуються для зшивання аркушів документа;
— откопировавшийся на сусідніх сторінках документа текст, що знаходився на вилученій сторінці;
— розходження в розмірах уставленого листа з аркушами документа.
Домальовування окремих штрихів
У ряді випадків зміни в тексті виробляються без знищення первісних букв чи цифр, шляхом домальовування штрихів до первісного знака, супроводжуваної, звичайно, наведенням первісних чи всіх штрихів знака, а іноді і суміжних, що не піддавалися змінам знаків. Використовуючи штрихи первісних цифрових знаків, до них домальовують інші штрихи для того, щоб додати їм вид необхідної цифри. Так, цифру «I», домалювавши до її основного штриха вертикальний і горизонтальний штрихи, змінюють на «4», чи, домалювавши у верхній і середній частині горизонтальні елементи, на цифру «7»; домалювавши до одиниці овал у верхній її частині і горизонтальний елемент у нижнього закінчення змінюють одиницю на «2»; «ПРО» змінюють на «б», «9», «8», «2» домалювавши відповідні штрихи до верхньої чи нижньої її частини.
Змінені в такий спосіб цифри характеризуються неправильним співвідношенням розмірів і незвичайним відносним розташуванням елементів; так, якщо «ПРО» змінюється на «б» чи «8», те нижній овал цих цифр виявляється непомірно великим, а верхні частини розташовуються значно вище рядки; якщо вона ж змінюється на «9» чи «2», те при занадто великому овалі, нижня її частина розташовується нижче рядка. При цьому в змінених цифрах можна спостерігати штучне з'єднання елементів (наприклад, виконані окремими рухами овали в цифрі «8», переробленої з «ПРО»).
Для розпізнавання дійсності зроблених записів у зазначених документах необхідно також звертати увагу на орган, установу, що його видала, і використовувати наявні довідники:
— серій і номерів водійських посвідчень, виділених МВС, УВС;
— утрачених технічних паспортів;
— про серії і номери бланків технічних паспортів на автомототранспортные засобу, спрямовані в МВС, УВС;
— утраченої довідки-рахівниці на автомототранспортні засоби;
В обов'язковому порядку використовувати для перевірки всіх документів лупи 4—7 крат, УЛД-41, КК-1.
Ознаки виконання документу за допомогою офсетного друку :
-
рівномірне поверхне накладення фарбної речовини в штрихах навеликим шаром;
-
відсутність натиску на папері;
-
однакова товщина шару фарби в штрихах;
-
наявність марашок на пробільних елементах у вигляді штрихів, крапок
-
нерівні чіткі контури штрихів;
-
розриви штрихів.
В зв’язку з технічним прогресом та появою нових технічних засобів документи на право водіння , володіння і користування автотранспортом можуть підроблюватися за допомогою лазерного прінтера який має слідуючі ознаки:
-
відсутність натиску на папері;
-
формування зображення з дуже дрібних крапок 4 кольорів (жовтого, синього, пурпурного, чорного);
-
барвна речовина лежить на поверхні дуже щільним шаром і виглядає як глянцева ;
-
по краям штрихів може бути помічене спікання барвного порошку;
-
висока роздрібна здатність – 1200х1200 dpi;
-
на пробільних ділянках відсутні марашки;
-
барвна речовина не розчиняеться у воді та спирті;
-
стійкі дефекти в одноіменних знаках.
Ознаки виконання документу за допомогою термосублімаційних (термодифузійних) прінтерів :
-
Зображення знаків складаеться із горизонтальних елементів;
-
Відсутність натиску на папері;
-
Барвна речовина лежить на поверхні рівномірно і достатньо щільним шаром;
-
Специфічні розриви всіх знаків у вигляді білої смуги;
-
Зображення мае глянцевий вигляд ;
-
Може бути присутня хвилястість знаків у зв’язку зі зношеністю електродіодів;
-
Дефекти в знаках.
Ознаки виконання документу за допомогою матричного (голчастого) прінтера :
-
Наявність натиску на папері;
-
наявність мозаїчного друку , тобто зображення формуеться з точок ;
-
індивідуальне розташування відбитків растр- елементів;
-
стійкий прояв дефектів в одноіменних знаках;
-
індивідуальна конфігурація відбитку кожної голки;
Ознаки виконання документу за допомогою струметевого прінтера :
-
Зображення формуеться з крапель;
-
Відсутній натиск на папері ;
-
Відсутній рельеф;
-
У штрихах можуть спостерігатися незабарвлені ділянки у вигляді світлої крапки – місця куди не потрапила необхідна крапля чорнила;
-
Барвна речовина в штрихах знаків є водорозчинною або спирторозчинною;
Ознаки виконання документу за допомогою апарату типу “Ксерокс”:
-
Рельєфне нанесення барвника;
-
Відсутність натиску на папері;
-
Оплавленість барвника;
-
Глінеці на поверхні зображення ;
-
Марашки на пробільних ділянках;
-
Масштаб зображення близький до 1х1;
-
Сліди від фактури приймаючого коврика;
-
Сліди від границь оригіналу;
-
Здвоєні стрічки по коліях через несправність механізму приводу циліндру;
-
Дефекти у вигляді темних крапок , смужок шо виникають через дефекти селенового шару барабану фоторецептора;
-
Підпали у вигляді різної ширини смужок зі зворотньої сторони копії(несправність механізму термічного закріплення зображення).
5. Методи і технічні засоби дослідження документів на право водіння, володіння і користування автотранспортом
При дослідженні документів виявлення і вивчення особливостей і ознак проводиться шляхом спостереження, тобто зорового сприйняття. Але при звичайних умовах спостереження і неозброєним оком, природно, неможливо розрізнити дрібні і найдрібніші деталі, наприклад штрихи, знайти незначні розходження, у кольорі штрихів і т.п. Тим часом у ряді випадків подібні ознаки свідчать про підробки чи інші важливі особливості документа. Для їхнього виявлення необхідно використовувати належні науково-технічні засоби і прийоми, розроблені криміналістикою.
У наявній криміналістичній літературі зведення про науково-технічні засоби і прийоми дослідження документів звичайно викладаються при розгляді питань про ті чи інші види підробок документів: дослідження у косопадающем світлі при розгляді ознак підчищення, дослідження в ультрафіолетових променях при розгляді травлення, тайнопису і т.п.
Однак, оскільки за допомогою того самого прийому можна знайти різні ознаки й особливості, представляється більш доцільним побудувати виклад по іншій системі, а саме по характері науково-технічних засобів і прийомів, почавши з більш простих і умовно розділивши їх на наступні групи:
-
дослідження у косопадающем і минаючому світлі;
-
дослідження зі збільшенням;
-
дослідження у променях визначеної зони спектра;
-
виміри і порівняння при дослідженні.
Сказане не означає, що ці науково-технічні засоби і прийоми використовуються в ході огляду тільки в зазначеній послідовності. У залежності від характеру й особливостей документів, що оглядаються, науково-технічні засоби і прийоми можуть використовуватися в різній послідовності й у різних комбінаціях один з одним, При цьому потрібно мати на увазі, що в процесі криміналістичної експертизи документів використовується ще цілий ряд науково-технічних засобів і методів, що дають великі можливості виявлення і дослідження ознак і особливостей. Тому в належних випадках слідчому потрібно направляти документи на криміналістичну експертизу, навіть якщо при огляді не будуть отримані відповідні позитивні результати.
Дослідження документів у косопадающем і проникаючому світлі.
Як показує сама назва, косопадающий світло — це світло, що падає на освітлювану поверхню збоку, під гострим кутом. Цей прийом називається також дослідженням при бічному чи тіньовому висвітленні.
Ефект косопадающего світла може виходити при поміщенні документа, що досліджується, під відповідним кутом до будь-якого джерела світла, наприклад до вікна. Але краще користатися не розсіяним, а направленим висвітленням, яке можна одержати за допомогою спеціального освітлювача (ОИ-7, ОИ-9 і ін.), а при його відсутності за допомогою настільної лампи чи рефлектором фотозбільшувача типу В-2.
У косопадаючому світлі можна знайти сліди підчищення у виді так званого разволокнения поверхні паперу на визначеній, обмеженій ділянці документа : виступаючі частки волокон папера дають різкі тіні на ділянці підчищення, а в цілому, якщо дивитися з деякої відстані, місце підчищення виглядає небагато матовим але порівнянню з іншою поверхнею документа.
Іноді злочинці, прагнучи усунути разволокнение поверхні папера, що неминуче виникає при підчищенні, пригладжують поверхню папера на ділянці підчищення краєм нігтя, металевою паличкою з закругленим краєм і т.п. У цих випадках при огляді в косопадающем світлі можуть бути розличимі на визначеній ділянці документа дрібні, неправильно розташовані смуги.
При огляді в косопадаючому світлі можна знайти розходження між олівцевими штрихами, а також відрізнити штрихи олівця від штрихів, виконаних через копіювальний папір. Штрихи різних по сорті і твердості олівців можуть блищати по - різному, а барвник копіювального папера взагалі не дає блиску. Можливо, також знайти розходження в блиску чорнильних штрихів. Такого роду розходження можуть свідчити про дописки, а також переробки букв чи цифр.
Для виявлення різниці в блиску штрихів необхідно спостерігати документ із боку, протилежному місцю перебування освітлювача, приблизно під тим же кутом, під яким направляється світло.
При огляді в косопадаючому світлі можна знайти так називані рельєфні сліди перекопіювання чи підпису якого-небудь напису, зробленої шляхом тиску. При такому способі підробки злочинець бере який-небудь старий документ із наявної на ньому справжнім підписом, накладає його на документ, що підробляється, так, щоб підпис довівся проти потрібної ділянки, і потім з натиском обводить справжній підпис гостро відточеним і твердим олівцем, тупим кінцем швейної голки і т.п. У результаті на документі, що підробляється, утворяться втиснені сліди у виді тонких борозенок, що повторюють будівлю справжнього підпису, що потім обводяться олівцем чи чорнилом. При огляді в розсіяному світлі ці сліди перекопировки звичайно не видні.
При огляді в косопадаючому світлі зворотного боку документа можна знайти розходження в ступені виразності рельєфу штрихів. Це може свідчити про дописку, що вироблялася іншим по твердості пишучим чи приладом з іншим натиском, чим ті, що застосовувалися при виконанні основного тексту, про те, що дописка зроблена тоді, коли документ лежав на інший по твердості чи рельєфу підкладці.
У ряді випадків при огляді документів у косопадающем світлі можна прочитати вицвілі («згаслі») тексти, а також тайнопис. Це буває можливо завдяки тому, що папір у місцях перебування безбарвних штрихів трохи інакше відбиває косопадаюче світло, чим папір на інших ділянках, завдяки тому, що в косопадающем світлі виявляються рельєфні сліди пишучого приладу.
Проводячи дослідження у косопадаючому світлі, варто мати на увазі, що світло не повинне бути занадто яскравим. Якщо огляд вироблявся за допомогою збільшувача В-2 , то для регулювання яскравості світла, якщо немає реостата чи автотрансформатора, можна використовувати діафрагму об'єктива чи помістити в кадрове вікно збільшувача папір відповідної щільності.
Дослідження у проникаючому світлі (на просвіт)
Сама назва показує, що документ оглядається, будучи поміщеним між оком і джерелом світла, так, що світло проходить через документ. Якщо документ має неоднакові по товщині і щільності ділянки, то в минаючому світлі будуть видні світлі плями того чи іншого розміру і конфігурації.
Огляд у проникаючому світлі можна працювати, користаючись будь-яким джерелом світла, але кращі результати виходять при використанні джерела спрямованого світла, наприклад настільної лампи з рефлектором. Якщо лампа виявиться занадто яркою, то під документ, що оглядається, варто підкласти лист чистого білого папера потрібної щільності. Крім того, щоб не стомлювати очі, бажано зробити так називану маску: у листі чи картону щільного чорного папера вирізувати круглий отвір діаметром 5—10 див і, підкладаючи цю маску під документ, що оглядається, оглядати, послідовно потрібні ділянки його.
У проникаючому світлі можна знайти сліди підчищення у виді світлих плям на визначених ділянках документа, що утворилися в результаті истончения паперу при підчищенні. Світлі аналогічні плями можуть бути виявлені, якщо документ піддавався травленню. Вони виникають у результаті руйнування проклейки паперу при використанні деяких травлячих речовин.