112111 (591032), страница 6
Текст из файла (страница 6)
Здійснювати цей процес необхідно так, щоб викликати у дітей позитивне відношення, яскраві емоційні прояви; все це підвищує інтерес дітей до природи і викликає бажання відображати її явища в своїй творчості, передаючи форму і кольори її об'єктів і явищ. Змальовує природу, діти знов переживають естетичні почуття до неї, що сприяє підвищенню ефективності виховно-освітньої роботи з дітьми, робить життя дітей цікавіше і змістовніше, емоційно багатше, викликає у них бажання зберегти красу природи.
Неодноразові досліди дослідників школярчої творчості (Н. А.
Ветлугиной, Т. З. Комарової) показують, що краса будь-якого природного явища викликає захоплений відгук в душі школярти і пропозицію змалювати те або інше явище зустрічається дітьми з радістю. Ось настала золота осінь. В повітрі крутяться і плавно опускається на землю різноколірне листя. Діти із задоволенням збирають листя, розглядують їх, прагнуть звернути на них увагу дорослих. В цьому випадку потрібно підтримати інтерес дітей, пограти в зібране ними листя (“Знайди такий же - формою, за кольором ”), запропонувати із зібраних листочків скласти зображення. Хай діти пофантазують, яке зображення можна скласти з листя. При цьому не обов'язково наклеювати картинки, їх можна просто розкласти, подивитеся разом зі всіма дітьми, хто що придумав. Такі ігри-вправи подобаються дітям і їх можна проводити неодноразово, розвиваючи уяву хлопців.
Дітям старшого віку після розгляду листя і ігор з ними можна запропонувати намалювати красиве осіннє листя з натури. Листя діти можуть вибрати з тих, що вони збирали на прогулянці. Потрібно попередити дітей про трудність малювання і допомогти школярті розгледіти конструкцію пластини листа. Звернути увагу на розташування прожилків, як би організуючих малюнок пластини.
Старші дошкільники з великим задоволенням приймають пропозицію вихователя передати об'єкти природи в малюнках. Особливий же інтерес у них викликає пропозицію вихователя змалювати жваві істоти: метеликів, різних жучків, птиць, риб, звірів, як диких, так і домашніх. Тварини привертають увагу дітей своїми звичками, рухливістю, місцем існування, зв'язком з людиною. З багатьма тваринами діти знайомляться, слухаючи казки, розповіді, ілюстровані художниками: Е. Чарушиним, Ст Біанки. Так, Е. Чарушин змальовує тварин в зворушливо реалістичній манері, передаючи м'якість пухнастого ворсу дитинчат і щільний, жорсткіший ворс дорослих тварин.
В основі образів тварин, змальовуваних Ю. Васнецовим, сказочно- декоративна реалістичність. Казкову декоративність васнецовским образам додають деяка умовність, очеловеченность тваринних (як правило, вертикальне положення тіла, зайнятість людськими справами: підмітають пів, пиляють дрова і т. п.) і орнаментовані деталі костюмів: у кота – прикрашені чобітки, у курки – фартух і ін.
Щоб забезпечити успішне зображення дітьми тварин, доставити їм радість тому, що їм удалося намалювати, необхідно організувати сприйняття дітьми тварин. Діти можуть бачити тварин і спостерігати за ними при відвідинах зоопарку, в цирку, на вулиці. Але жвавий об'єкт знаходиться в русі, що захоплює школярти і не завжди дозволяє винести з такого спостереження точне уявлення про форму часток тварини, їх величину, місце розташування. Тому для уточнення образу можна використовувати іграшкових тварин, їх зображення на фотографіях, ілюстраціях, картинах.
Тогда діти можуть не лише уважно розгледіти те, що потім належить змальовувати, але і обвести рукою кожну частку. Це допоможе намалювати тварину. Навчиться змальовувати тварину для дітей дуже поважно, тому що це допоможе їм створювати ілюстрації до казок, які діти люблять і, змальовує які, вони переживають почуття радості, задоволення.
Таким чином, робота по ознайомленню дітей з явищами і об'єктами природи збагачує школярчу творчість новим змістом, заглиблює етично-естетичні відчуття.
Як навчити дітей бачити все це пишність, розворушити відчуття, розбудити уяву, асоціації, допомогти проникнутися сенсом і гармонією живописного пейзажу - ось складне завдання дорослого.
Психологи і педагоги стверджують, що для повноцінного сприйняття художнього твору дітям необхідний запас спостережень, досвіду положительно- активного відношення до того, що оточує. Око, виховане на спостереженні різноманіття форм, на вивченні барвистих поєднань в природі, буде сприйнятливіше до краси мистецтва. Процес розуміння художнього образу є “накладенні” наявних знань, вражень на сприймане. Чим більше досвід спостереження, тим глибше сприйняття витворів мистецтва.
Естетично оцінюючи явища природи, людина вкладає в цю оцінку свій зміст, свій людський сенс, асоціації, тобто пов'язує сприйняття зовнішніх якостей природи зі своїми переживаннями.
Тому педагогічну роботу по ознайомленню дітей дошкільного віку з живописним пейзажем слід починати з організації первинного плотського пізнання, споглядання дітьми естетичних властивостей природи, насолода ними, переживання їх краси. ( в даному випадку мова йде про спостереженні, яке, як вже мовилося необхідно застосовувати на найпершому етапі ознайомлення дітей з природою). Тільки після такої підготовки можна навчитися бачити ці прояви в художніх картинах. Готувати око школярти до того, щоб він правильно бачив, уважно і цілеспрямовано осягав таємниці краси і витонченості форм, колірних співзвучь, простору, - це непросте і многотрудне завдання. Дивитися і бачити - не одне і теж. Виховати око естетично - означає зробити його сприйнятливим до краси кольору і форм, здатним помічати витончене в предметах і явищах, насолоджуватися такими відкриттями, утримувати їх в пам'яті, проникатися захопленням і радістю перед “музикою” і співучою гармонією природи. Це поважно, оскільки через це закладається фундамент естетичного сприйняття, світобачення, мирочувствования, а значить, естетичного і художнього розвитку дітей. Дивне поселяється в душі школярти і живе як радісне переживання, схвильоване здивування, любов до свого краю, своєї Батьківщини.[35, с.159]
Дітям молодшого шкільного віку (6-7 років) можна запропонувати пейзажі не лише з яскраво вираженими рисами сезону, але і що змальовують природу в перехідних сезонних станах (наприклад, зачало осінь, золота осінь, пізня осінь), а також пейзажі, які діти не спостерігали, але знання, про які можуть почерпнути з інших джерел, - літератури, кіно і так далі (наприклад, морський, гірський, лісовий пейзажі). Треба познайомити дітей з пейзажами, що змальовують різні періоди доби, різні стани погоди. Ускладнюється і орієнтування дітей у виразних засобах живописи- колориті, композиції, малюнку.
“Щоб підвести школярти до збагнення краси живописного пейзажу, треба вкласти в цю роботу своє серце, зуміти передати своє бачення, свої відчуття, підібрати слова, які б чіпали школярти, знайшли схвильований відгук в його душі. І тоді любов до краси, потяг до неї назавжди поселяться в серці школярти, серце стане добріше, а очі - гострозоро”. (Н. Курочкина).
Висновки
Проблема естетичного виховання досить повно розроблена у вітчизняній і зарубіжній літературі. Це дозволило нам провести ретельний аналіз літератури з цієї проблеми і зробити певні висновки
Естетичне виховання дійсно займає важливе місце у всій системі учбово-виховного процесу, оскільки за ним стоїть не лише розвиток естетичних якостей людини, але і всієї особистості вцілому: її сутнісних сил, духовних потреб, етичних ідеалів, особистих і суспільних уявлень, світогляду.
Всі ці якості в людині розвиваються під впливом різних чинників. Виховне значення має і природа, і праця, і дійсність, що оточує нас: побут, сім'я, міжособові стосунки, - все, що може бути прекрасним. Як основний носій прекрасного, мистецтво також є засобом естетичного виховання.
Особливе занчння тут надається ресурсам природи, вираженої в пейзажному живописі. Навчання дітей пейзажу відбувається на на досить широкому пейзажному насліддю яке залишили і продовжують залишати нам українські і зарубіжні митці .
Дія естетичних явищ життя і мистецтва на дитину може минати як цілеспрямовано, так і спонтанно. У цьому процесі величезну роль грає школа. У учбовому плані закріплені такі предмети як образотворче мистецтво, музика, література, основою яких є мистецтво. Це не випадково. Аналізуючи літературу, ми зробили вивід, що мистецтво є основним засобом естетичного виховання.
Дослідження показало, що і пізнавальний інтерес до мистецтва у молодших школярів досить великий, а наявність інтересу - це перше з умов успішного виховання. Крім того, матеріал по мистецтву володіє великим емоційним потенціалом. Саме сила емоційної дії є шляхом проникнення в школярчу свідомість, і засобом формування естетичних якостей молодшого школяра
На наш погляд, реалізовуючи повноцінне естетичне виховання школярів в молодшому шкільному віці засобами пейзажу вчитель забезпечує в майбутньому становлення такої особи, яка поєднуватиме в собі духовне багатство, дійсні естетичні якості, етичну чистоту і високий інтелектуальний потенціал.
Список використаної літератури
-
Акварель Государственная Третьяковская галерея / Авт.-сост. Е.Б. Логинова - Л.: Аврора. 1974. - 160 с.
-
Аксенов Ю.Г. Левидова М.М. Цвет и линия. - М.: Сов. художник, 1986. - 326 с
-
Алексеев С.С. О колорите. - М.: Изобраз. искусство, 1974. - 176 с.
-
Антонович Є.А., Захарук-Чугай Р.В., Станкевич М.С. Декоративно-прикладне мистецтво. - Л., 1992. - 271 с.
-
Беда Г.В. Основы изобразительной грамоты. - М.. Просвещение, 1981. - 240 с
-
Беда Г.В. Живопись. - М.: Просвещение, 1986. - 190 с.
-
Величко Ю.В. Український живопис. - К.: Мистецтво, 1989. - 191 с.
-
Вільчинський В.М. Образотворче мистецтво. 1 - 2 класи. - К.: Рад. шк., 1991. - 128 с.
-
Волков Н.Н. Цвет в живописи. - М.: Искусство, 1984. - 320 с.
-
Гинзбург И.В. П.П. Чистяков и его педагогическая система. - М.; Л.: Искусство, 1940. - 235 с.
-
Глинская И.П. Изобразительное искусство. - К.: Рад. шк., 1978. -111 с.
-
Глушаткая В.П., Маркова В.Ф., Смирнова Л.Ф. Рисование с методикой преподавания. - М.: Просвещение, 1971. - 127 с.
-
Горбенко А.А. Акварельная живопись для архитекторов. - К.: Будівельник, 1991. - 70 с.
-
Дейнека А.А. Учитесь рисовать. - М.: Изд-во Акад. художеств СССР, 1961.-224 с.
-
Задорожний В.І., Боровиков О.Я. Уроки образотворчого мистецтва. 1 - 3 класи. - К.: Рад. шк., 1972. - 151 с.
-
Игнатьев Е.И. Психология изобразительной деятельности детей: Автореф. дис. ... канд. пед. наук. - Л., 1961. - 64 с.
-
Кальнинг А.К. Акварельная живопись. - М.: Искусство, 1968. - 76 с.
-
Кардовский Д.Н. Пособие по рисованию. - М.; Л.> Стройиздат, 1938. - 126 с.
-
Кибрик Е.А. Объективные законы в изобразительном искусстве // Вопр. философии. - 1966. - № 10. - С. 18-27.
-
Кибрик Е.А. К вопросу о композиции // Вопр. изобразительного искусства. - М.: Сов. художник, 1954. - С. 31-45.
-
Кириченко М.А. Образотворче мистецтво. З клас. - К.: Освіта, 1996. - 128 с.
-
Кириченко М.А. Учіться малювати. - К.: Рад. шк., 1987. - 58 с.
-
Кириченко М.А. Альбом з образотворчого мистецтва для 1 - 3 класів. -К.: Рад. шк., 1990 - 80 с.24. Коменсъкий Я.Л. Вибрані иод. твори: Велика дидактика: В 2 т. -К.: Рад. шк.. 1940 - Т 1. - 248 с.
-
Кумш B.C. Основы обучения изобразительному искусству в школе. - М.: Просвещение, 1977. - 207 с.
-
Кузин B.C. Психология. - М.: Высш. шк., 1982. - 208 с.
-
Лабуневкая Г. В., Рожкова Е.Е., Назарсвская Г. А. Уроки рисования в начальных классах. - М.: Изд-во АПН РСФСР, 1961. - 166 с.
-
Лепикаш В.А. Живопись акварелью. - М.: Изд-во Акад. художеств СССР, 1961. - 114 с.
-
Лунячек Й. Основы изображения с натуры. - К.: Изд-во АН УССР, 1961. - 127 с.
-
Масленникова 3.J. Работа красками в школе. - Л.: Учпедгиз, 1959. - 80 с.
-
Мастера советского искусства о пейзаже. - М.: Искусство, 1963. - 81 с.
-
О композиции: Сб. статей. - М.: Изд-во Акад. художеств СССР, 1955. - 179 с.
-
Павлов В.П. Сучасна українська акварель. - К.: Мистецтво, 1978. - 39 с.
-
Пилипенко Д.Г. Малювання з методикою викладання: 36. навч. завдань та контрольних робіт. - К.: НДПІ, 1971. - 35 с.
-
Проців В.I., Кириченко М.А., Щербакова К. В. Образотворче мистецтво. 1-3 класи. - К.: Рад. шк., 1982. - 158 с.
-
Проців В.I., Кириченко М.А. Уроки образотворчого мистецтва в 1-3 класах. - К.: Рад. шк., 1984. - 188 с.
-
Пучков А.С., Трисилев А.В. Методика работы над натюрмортом. - М.: Просвещение, 1982. - 158 с.
-
Ратнічин В.М. Перспектива. - 2-ге вид. - К.: Вища шк. Головне вид-во, 1977. - 135 с.
-
Ревякин П.П. Техника акварельной живописи. - М.: Госстройиздат, 1959. - 221 с.
-
Ростовцев Н.Н. Методика преподавания изобразительного искусства в школе. - М.: Агар, 1998. - 251 с.
-
' 41. Ростовцев Н.Н. Учебный рисунок. - М.: Просвещение, 1976. - 287 с.
-
Ростовцев Н.Н. История методов обучения: В 2 т. - М.: Просвещение, 1982. - Т. 2. - 240 с.
-
Солом'яний М.Ф. Вчіться малювати. 6 кл. - К.: Рад. шк., 1982. - 64 с.
-
Чистяков П.П. Письма. Записные книжки. Воспоминания. -М.: Искусство, 1953. - 590 с.
-
Школа изобразительного искусства: В 10 т. - 2-е изд., испр. и доп. - М.: Искусство, 1964. - Т. 1. - 179 с.
-
Шорохов Е.В. Методика преподавания композиции на уроках изобразительного искусства в школе. - М.: Просвещение, 1977. - 112 с.
-
Шорохов Е.В. Композиция. - М.: Просвещение, 1986. - 228 с.
-
Яковлев О.С. Рассказы авиаконструктора. - М.: Детгиз, 1958. -225 с.
-
Сухомлинський В.О. Вибрані твори: У 5 т. - К.: Рад. шк., 1973. -Т 3. - 64 с
Додаток 1
Розробка уроку з малювання
1 КЛАС