176276 (583092), страница 2
Текст из файла (страница 2)
Серед анонсованих проектів до 2012 року основний об'єм доводиться на висококласні готелі (см. Таблицю 3). Обмежена кількість анонсованих готельних проектів категорії 3* пояснюється низьким рівнем рентабельності в умовах української економіки, порівняно з висококласними проектами.
«Ми відзначаємо збільшення інтересу до готельного сектора і чекаємо нових операцій між операторами в готельному секторі», – заявив радник «Baker & McKenzie» М. Сокиран.
Склади
«Knight Frank» заявляє, що на 2010 роки заплановано введення в експлуатацію близько 240 тис. кв. м професійних складських площ. Таким чином, на початок 2011 року об'єм пропозиції складів класу «А» і «В» може скласти 1068 тис. кв. м.
В той же час аналітики «Colliers International» припускають, що об'єм нової пропозиції для відкритого ринку складе від 80 тис. кв. м до 130 тис. кв. м. Очікуваний об'єм нових складських приміщень для власного користування складе не більше 10 тис. кв. м.
На думку гравців ринку, найймовірніше, що протягом першого півріччя 2010 року орендні ставки для складських приміщень збережуться на рівні IV кварталу 2009 року в діапазоні не меншого $5–7 за кв. м в місяць.
Протягом 2010 року очікується незначне збільшення частки вакантних складських площ ще як мінімум на 10–15 % за рахунок планованого виходу на ринок складських площ і звільнення частини площ у зв'язку з можливим відходом з ринку деяких компаній-орендарів
За даними порталу realt. ua, за лютий 2010 року середня ціна оренди офісної нерухомості виросла на 4. 15 %, торговою – на 3. 6 %, а складською – впала на 6.40 %.
Вартість оренди комерційної нерухомості склала (у $ за кв. м):
По всіх районах Києва:
- Офісна: 16.79 (+4. 15 %)
- Торгова: 30.26 (+3. 6 %)
- Складська: 4.53 (-6. 40 %)
Зокрема:
Центр: офісна – 19. 98, торгова – 44. 62 (у $ за кв. м)
Правий берег (без Центру): офісна – 13. 52, торгова – 23. 96, складська – 4. 51 (у $ за кв. м)
Лівий берег: офісна – 11. 52, торгова – 21. 27, складська – 4. 49 UA.
При розрахунку не враховувалися:
- в торговій – місце на ринку, кіоск – 2 %
- в складській – майданчики – 1 %
Отже, до комерційної нерухомості належить частина об’єктів нежитлового фонду: будинки і приміщення, які використовуються для здійснення виробничої діяльності, торгівлі, офіси, підприємства сервісу, громадського харчування тощо.
На думку фахівців, найбільш перспективну динаміку розвитку мають ті сегменти ринку комерційної нерухомості, на яких традиційно присутній масовий попит – невеликі офіси, малоформатні магазини, кафе, склади. Інвестування в комерційну нерухомість, у тому числі купівля нерухомості в кредит, стає більш популярною, ніж оренда бізнес-приміщень. Інвестування в нерухомість протягом десятиліть розглядається як одне з найбільш безпечних та найбільш прибуткових, а в довгостроковій перспективі це чудова можливість збереження та накопичення власного капіталу. Головна особливість інвестицій в нерухомість це – гармонія надійності та доходності. Експерти прогнозують, що ринок комерційної нерухомості в довгостроковому плані буде продовжувати зростати та активно розвиватись, зважаючи на те, що показники забезпеченості комерційною нерухомістю значно поступаються показникам східноєвропейських країн. Крім того, досить високими є терміни окупності інвестицій у комерційну нерухомість. Якщо у Європі середній термін окупності інвестицій у комерційну нерухомість складає 10–20 років, то в Україні – 5–10 років.