164293 (582471), страница 2
Текст из файла (страница 2)
- поточне спостереження за інвестиційною активністю, у першу чергу у тих сегментах ринку, де планувалося здійснення інвестиційної діяльності;
- аналіз поточної кон'юнктури інвестиційного ринку та виявлення тенденцій її розвитку;
- прогнозування кон'юнктури інвестиційного ринку для вибору основних напрямків стратегії інвестування та формування інвестиційного портфелю.
-
Тенденції розвитку інвестиційного ринку
На сучасному етапі в науковій літературі приділяється значна увага питанням визначення пріоритетних напрямків інвестування, формування інвестиційної привабливості, оцінки ефективності реалізації інвестиційних проектів тощо. Однак нестабільність внутрішніх інвестицій, що пов'язана в першу чергу з фінансовими обмеженнями бюджету, призводить до того, що великі надії покладаються на надходження зовнішніх інвестицій. Особливу актуалізацію ці питання для України набувають в умовах євроінтеграції.
Важливою умовою успішної ринкової трансформації економіки України є реалізація її інвестиційного потенціалу, який складається з ресурсного, інфраструктурного, фіскального, регуляторного та економічного факторів.
З цією метою необхідно виявити складові інвестиційної привабливості, основні тенденції інвестиційного ринку України та основні пріоритети на майбутнє.
Економіка України має значну ресурсну привабливість. Особливо варто відзначити земельні, лісові та водні ресурси, багаті надра та ґрунти. Більше 60% сільськогосподарських угідь - це високоякісні родючі чорноземи. В більшості регіонів України достатня кількість опадів, сонячної енергії, сприятлива температура, що дозволяє вести господарську діяльність з обмеженими затратами у будь-якій галузі економіки.
Людські ресурси є найбільшою конкурентною перевагою економіки України. Країна має один з найбільш сприятливих серед держав світу показників щільності населення. У 1999 р. Україна входила до десятки найбільш освічених націй світу і до двадцятки країн за рівнем наукової підготовки кадрів.
Можна сказати, що сучасні тенденції на Українському ринку повинні відповідати тенденціям світовому ринку інвестицій, що ґрунтуються на таких положеннях:
-
заохочення окремих, важливих для економіки країни видів діяльності, включаючи експорт конкурентоспроможної продукції та імпорт нових технологій;
-
галузеві пріоритети: залучення ПІІ (1) у високотехнологічні галузі (інформаційні технології, аерокосмічна й атомна промисловість); (2) галузі, що мають характер "вузьких місць" в економіці; і (3) галузі, що обумовлюють розвиток експорту;
-
пріоритети стосовно компаній: нині країни ще не відмовляються від стимулювання інвестицій великих компаній (хоча в більш віддаленій перспективі це буде зроблено), проте водночас звертають увагу на залучення інвестицій дрібних і середніх іноземних компаній, що значно більшою мірою потребують удосконалення загальної законодавчої бази стимулювання ПІІ і надання гарантій стабільності умов інвестиційної діяльності на державному рівні;
-
пріоритети регіонального розвитку: замість практики штучного створення сприятливих умов інвестиційної діяльності шляхом надання їм статусу вільних економічних зон розвинені країни використовують нову стратегію, спрямовану на використання ресурсного потенціалу своїх регіонів з урахуванням розвитку інфраструктури та адміністративних інститутів, необхідних для цільового залучення перспективних інвесторів;
-
державні пріоритети: активізація процесу залучення ПІІ в економіку країни поєднується з диверсифікацією країн-походження інвестицій як за рахунок економічно розвинених країн, так і країн з динамічно розвиненими ринками.
Отже, інвестиційний ринок - це ринок об'єктів інвестування у всіх його формах, тобто це сукупність окремих ринків (об'єктів реального і фінансового інвестування), у складі якого виділяють ринок прямих капітальних вкладень, ринок об'єктів приватизації, ринок нерухомості, ринок інших об'єктів реального інвестування, фондовий ринок та грошовий ринок. На інвестиційному ринку працює велика кількість різних посередників, які створюють його інфраструктуру. Саме взаємодіями цих посередників і характеризується стан інвестиційного ринку.
Важливою умовою успішної ринкової трансформації економіки України є реалізація її інвестиційного потенціалу, який складається з ресурсного, інфраструктурного, фіскального, регуляторного та економічного факторів. Сучасні тенденції розвитку інвестиційного ринку України повинні відповідати світовому механізму роботи ринку інвестицій.
2.3 Оцінка і прогнозування макроекономічних показників розвитку інвестиційного ринку
Вивчення макроекономічних показників розвитку інвестиційного ринку є первинним і найскладнішим етапом його вивчення.
Першим його етапом є формування переліку первинних досліджуваних показників. Воно відбувається в процесі побудови системи моніторингу інвестиційного ринку.
Система моніторингу може будуватися за наступними розділами:
- показники, що визначають макроекономічні показники розвитку інвестиційного ринку в цілому;
- показники розвитку ринку капітальних вкладень;
- показники розвитку ринку об'єктів приватизації;
- показники розвитку ринку нерухомості;
- показники розвитку фондового ринку;
- показники розвитку грошового ринку.
Кожен з розділів моніторингу включає ряд первинних показників, які дозволяють в залежності від цілей аналізу розробляти цілу систему вторинних аналітичних показників. Інформаційною базою здійснення моніторингу є статистичні дані, матеріали спостереження за окремими сегментами ринку. За найважливішими показниками моніторинг відбувається щомісячно.
Другий етап вивчення показників розвитку інвестиційного ринку є аналіз поточної ситуації. Він базується на системі аналітичних показників, що характеризують цей ринок в цілому та окремі ринки, що входять у його склад. На базі первинних показників, включених до моніторингу інвестиційного ринку, будуються показники динаміки, індекси, коефіцієнти співвідношення, коефіцієнти еластичності.
Світова практика відпрацювала ряд показників, які характеризують стан економіки і відповідно інвестиційної привабливості окремих країн. Серед них виділяють так звані економічні індекси, які складаються, як правило, лише для окремих країн. Вони характеризують визначені сторони економіки, як от: рівень конкурентоздатності, економічної свободи та корупції.
Вони використовуються більшою мірою безпосередніми інвесторами при реалізації їх стратегії інвестування за кордоном.
Третім етапом макроекономічного дослідження ринку є дослідження очікуваних змін факторів та умов, що впливають на розвиток інвестиційного ринку. Особливу роль у прогнозних дослідженнях відіграє розгляд наступних умов та факторів:
- передбачувана динаміка валового національного продукту, національного доходу та обсягу виробництва промислової продукції;
- зміна частки національного доходу, що витрачається на накопичення;
- розвиток приватизаційних процесів;
- зміна податкового регулювання інвестиційної та іншої підприємницької діяльності;
- зміна облікової ставки Національного банку та умов одержання довго - і короткотермінових кредитів;
- розвиток фондового ринку.
Макроекономічне дослідження розвитку інвестиційного ринку є базою подальшої оцінки та прогнозування інвестиційної привабливості регіонів та галузей народного господарства.
Процес вивчення інвестиційного ринку в цілому складається з ряду послідовних етапів. Така послідовність вивчення інвестиційного ринку дозволяє одержати надійну інформацію для розробки стратегії інвестиційної діяльності та формування інвестиційного портфелю.
Діапазон досліджень інвестиційного ринку на основі методів фундаментального аналізу найбільш широкий. Основними напрямами такого дослідження є:
-
аналіз і прогнозування кон'юнктури інвестиційного ринку в цілому у зв'язку із загальноекономічним розвитком країни;
-
аналіз і прогнозування кон'юнктури окремих видів і сегментів інвестиційного ринку;
-
аналіз та оцінка перспектив інвестиційної привабливості окремих галузей економіки;
-
аналіз і оцінка перспектив інвестиційної привабливості окремих регіонів країни;
-
аналіз і прогнозування інвестиційної позиції підприємств;
-
порівняльний аналіз інвестиційних якостей окремих реальних проектів фінансових інструментів та відповідне прогнозування динаміки рівня цін на них.
Фундаментальний аналіз заснований на дослідженні окремих факторів, що впливають на динаміку показників, що вивчаються, і визначенні можливої зміни цих факторів у майбутньому періоді.
Отже, ступінь активності інвестиційного ринку, співвідношення окремих його елементів здійснюється шляхом вивчення ринкової кон'юнктури. При її аналізі важливо виявити загальну динаміку та зв'язок із фазами розвитку економіки країни в цілому.
3 Аналіз ефективності інвестиційного проекту
Інвестицій 10 тис. грн. Грошовий потік 5 тис. грн, 3 тис. грн., 2 тис. грн., 4 тис. грн. Ставка прибутковості 12 %. Середньорічний індекс інфляції 11 %. Розрахувати чистий приведений дохід, індекс рентабельності,внутрішню норму прибутку, дисконтова ний строк окупності, ставку відсотка при розрахунку інфляції та чистий приведений дохід в умовах інфляції.
Розв’язок
-
Чистий приведений дохід при і1 = 12%.
4,46 тис. грн. + 2,39 тис. грн. + 1,42 тис. грн. + 2,55 тис. грн. – 10 тис. грн. = 10,82 тис. грн. – 10 тис. грн. = 0,82 тис. грн.
Висновок: чистий приведений дохід більше 0, це означає, що проект прибутковий і його варто приймати до реалізації.
-
Чистий приведений дохід при і2 = 18%.
4,24 тис. грн. + 2,16 тис. грн. + 1,22 тис. грн. + 2,06 тис. грн. – 10 тис. грн. = 9,68 тис. грн. – 10 тис. грн. = - 0,32 тис. грн.
-
Внутрішня норма прибутку.
Висновок: = 16,32%, він більший ставки дисконту, тобто
= 12%, це означає, що проект прибутковий.
-
Індекс рентабельності
=
= 1,082
Висновок: Індекс рентабельності більше 1, це означає, що проект рентабельний і в результаті реалізації його принесе прибуток.
-
Дисконтований строк окупності.
= 2, 86 (роки).
10 тис. грн – (5 тис. грн. + 3 тис. грн. + 2 тис. грн.) = 10 тис. грн – 10 тис. грн. = 0.
Висновок: Проект окупиться за 3 роки.
-
Ставка відсотку в умовах інфляції.
Ri – ставка дисконту з урахуванням інфляції;
R – ставка дисконту без урахування інфляції;
= (1,12)
(1,11) – 1 = 1,243 – 1 = 0,243 = 24,3 %.
-
Чистий приведений дохід при Ri = 24,3%.
4,02 тис. грн. + 1,94 тис. грн. + 0,84 тис. грн. + 0,70 тис. грн. – 10 тис. грн. = 7,50 тис. грн. – 10 тис. грн. = - 2,50 тис. грн.
Висновок: Так, як чистий приведений дохід в умовах інфляції = - 2,50 тис. грн.., це означає, що при вкладанні інвестицій при інфляції, проект не принесе дохід.
Висновок
Таким чином інвестиційний ринок – це сукупність економічних відносин, які складаються між продавцем та покупцем інвестиційних товарів та послуг, а також об’єктів інвестицій в усіх його формах.