130090 (578319), страница 2
Текст из файла (страница 2)
Сучасна генетика і медицина ведуть інтенсивний пошук засобів лікування генетичних хвороб, ослаблення їх впливу на розвиток людини. У ряді напрямків вже є певні успіхи: хвилює представників різних напрямів науки і проблема спадкових задатків і здібностей, тобто таких індивідуально-психологічних особливостей особистості, які є однією з найважливіших умов успішного виконання певних видів діяльності.
Природні особливості (задатки) є потенційним умовою формування здібностей. Вони зумовлені індивідуальними структурно-функціональними відмінностями головного мозку і речедвігательних органів, органів чуття, і їх слід розглядати лише як анатомо-морфологічні передумови здібностей.
Показник розвиненості людини проявляється через інтегровану розвиненість його здібностей. Виділяють загальні і спеціальні здібності. Загальні здібності визначають успіхи людини в різних видах діяльності. Це розумові здібності, тонкість і точність ручних рухів, розвинена пам'ять, досконала мова і ряд інших. Спеціальні здібності розкривають індивідуальність особистості і визначають успіхи людини в специфічних видах діяльності, для здійснення яких необхідні особливого роду задатки і їхній розвиток. До них можна віднести математичні, музичні, лінгвістичні, літературні, художньо-творчі, технічні, спортивні, організаційні, економічні та ін Загальні і спеціальні здібності можуть гармонізувати між собою, взаємно доповнювати, компенсувати, посилювати і збагачувати один одного (детальніше про здібності -- у Р. С. Немова).
Значна частина здібностей природно обумовлена; середовищем виховання. Існують здібності в значній мірі соціально обумовлені. З них назвемо, наприклад, предметно-пізнавальні або здатності до спілкування, взаємодії з людьми, предметно-дієві.
Але прояв спадкового в голові знаходиться в прямій залежності від зовнішнього середовища, умов життя та виховання. У науці є чимало фактів про життя малолітніх дітей зі звірами (так званих «дітей Мауглі») вовками, ведмедями, мавпами і вигодуваних їх молоком '. Повернення до людей, вони були позбавлені майже всіх людських якостей: рівень інтелекту і мислення у багатьох з них знаходяться нижче рівня тварин, ходили вони рачки, мова була відсутня, відтворювали її тільки звуки, які «вимовляли» тварини; для таких дітей характерна нерозвиненість почуттів , короткий термін життя внаслідок нерозвиненості психічних процесів.
Це вказує, що вирішальним, основним у розвитку людських властивостей і якостей є спілкування з людьми, що забезпечує засвоєння людського досвіду. Друга сигнальна система, успадкування загальнолюдських задатків розвивається в сприятливих умовах і у відповідній системі виховання. Соціологи вважають, що у людей з високим рівнем інтелекту збільшується тривалість життя.
Біологічно здорова людина має колосальні можливості розвитку, але практично реалізує їх не більше ніж на 10-15%. Для правильного виховання важлива глибока діагностика виявлення природних обдарувань з метою створення необхідних умов їх розвитку. Розвиток людини розглядається переважно як розвиток його здібностей. З одного боку, розвиток відбувається за рахунок резервних сил генотипу (задатки здібностей можуть проявлятися дуже рано, з 2-3-річного віку, або навпаки - на схилі років), з іншого - умов зовнішнього середовища та їх взаємного впливу. Недосконалість структури харчування і важкі умови життя (діти сироти, неповні сім'ї, важкі сім'ї, залучення дітей до важкої роботи) затримують ріст і розвиток. Спадкові можливості зростаючої людини великі, але реалізувати їх у якості особистості він зможе тільки в процесі своєї соціального життя в суспільстві, в діяльності.
3. Використана література
1. Основы психодиагностики / Под ред.А.Г. Шмелёва, Ростов-на-Дону, 1996год/
2. Общая психодиагностика / Под ред.А.А. Бодалева, В.В. Столина, изд-во Московского Университета, 1987 г.
3. Диагностика психического развития / Шварцара И., Прага, 1978 г.
4 Лаак Я. Психодиагностика проблемы содержания и методов, - М.: Издательство «Институт практической психологии» , Воронеж : НПО «МОДЭК», 1996.