112780 (576903), страница 2
Текст из файла (страница 2)
Наведемо кілька прикладів тестів, у яких допущені помилки. Приклад тесту з абсурдною відповіддю (яка взагалі не має змісту або не має ніякого відношення до тематики запитання): Як називають рівень засвоєння, що характеризується тим, що учень може повторити інформацію, виконати дії, засвоєні при навчанні?
Відповіді: Ознайомлення; відтворення +; уміння; транскрипція. Підкреслене слово взагалі немає ніякого відношення до дидактики.
Приклад тесту з явно неправильною відповіддю: Як називають ступінь абстракції, яка характеризується констатуючим викладом явища?
Відповіді: Описова +; якісна; кількісна; аудіовізуальна. Остання відповідь - явно неправильна; вона стосується не ступіней абстракції, а технічних засобів інформації.
Приклад тесту з очевидно неправильною відповіддю: Як називають дії, при яких учень виконує програму, розроблену в ході орієнтовних дій?
Відповіді: Орієнтовні дії; виконавські дії +; контрольні дії.
Із самого формулювання видно, що перша відповідь не може бути правильною.
Приклад тесту з очевидно правильною відповіддю: Як називають різновид рівня засвоєння, при досягненні якого учень може буквально відтворити інформацію?
Відповіді: Пізнання; розрізнення; співставлення; буквальне відтворення +.
Правильність останнього із наведених відповідей очевидно виходить із тексту запитання.
9. Навчальна функція тесту з одиничним вибором вдало виконується в тому випадку, якщо в списку відповідей всі, за винятком однієї, правильні, а в запитанні міститься вказівка про необхідність знайти неправильну відповідь.
10. Успішно реалізується навчальна функція і при постановці завдання яке вимагає (потребує) негативної відповіді.
11. Ще більш вдало реалізується навчальна функція при варіанті завдання, у якому немає неправильних відповідей - всі вони відповідають завданню, але одна з них є вагомішою.
Наприклад: Запитання: Із перелічених переваг способів тестового контролю вкажіть властиву тільки цим способам. Відповіді: Ефективність використання аудиторного часу; малі витрати часу на перевірку; об'єктивність +; активізація всіх учнів.
Рекомендована література
-
Аванесов B.C. Тесты в социологическом исследовании. - М., 1982.
-
Берштейн М.С. К методике составления и проверки тестов // Вопросы психологии.- 1968. -№1.
-
Беспалько В.П., Татур Ю.Г. Системно-методическое обеспечение учебно-воспитательного процесса подготовки специалистов. - М.:Высшая школа, 1989.
-
Гуревич К.М. Тесты в психологии и педагогике //Новые исследования в педагогических науках. - М., 1969.
-
Ерецкий М.И. Совершенствование обучения в техникуме: Учеб.-метод. пособие. -М.:Высшая школа, 1987.
-
Ерецкий М.И., Пороцкий. Э.С. Проверка знаний, умений и навыков. -М.: Высшая школа, 1978.
-
Методы педагогических исследований / Под ред. А.И. Пискунова, Г.В. Воробьёва. - М.: Педагогика, 1979.
-
Оконь В. Введение в общую дидактику. - М.: Высшая школа, 1990.