Популярные услуги

Главная » Лекции » Социология » Социология управления » Теоретические основы социологии управления

Теоретические основы социологии управления

2021-03-09СтудИзба

Заліковий модуль 1.   Теоретико-методологічні основи соціології управління

Зм. модуль 1. Соціологія управління як окреме наукове знання загальної соціології

(2 години)

План

1. Об’єкт, предмет соціології управління.

2. Задачі соціології управління.

3. Функції соціології управління.

4. Нові тенденції у сучасній соціології управління.

Рекомендуемые материалы

СОДЕРЖАНИЕ

1. Об’єкт, предмет та задачі соціології управління.

За визначенням Г.П.Зінченко, соціологія – це емпірична і теоретична наука про закономірності соціального життя сучасного суспільства як цілісної системи, що виявляється у взаємодії, свідомості, поведінці людей і їх спільностей.

Об’єкт соціологіїсуспільство, тобто особи, які об’єднані у суспільстві;

різноманітні процеси, що відбуваються у суспільстві: співробітництва, взаємодопомоги, суперництва осіб, які об’єднані у сімейні, професійні та ін. групи.

Предмет соціології – дослідження взаємодії особистості та соціальних груп у їх структурних взаємозалежностях у певних умовах їх існування і у процесах їх зміни та розвитку суспільства.

Тобто, предметом дослідження, яким займається соціологія є на стільки індивіди, скільки соціальні структури, що утворюються та функціонують у процесі їх взаємодії (сім’я, учбові заклади, фірми, спортивні клуби, підприємства, компанії однолітків). 

Таким чином, соціолог може досліджувати суспільство лише у тому випадку, якщо вивчає структурні зв’язки між елементами суспільства, тобто отримуючи знання про соціальну структуру суспільства.

Треба пам’ятати про різні соціальні статуси та ролі, які можуть відповідати одній особі (батько, керівник, підлеглий, покупець, член спортклубу і т.і.).

Управління – це процес безперервного та цілеспрямованого впливу на об’єкт з метою досягнення необхідних результатів. Управління включає три аспекти: - а) інституційний - «хто» «ким» управляє; б) функціональний - «як» здійснюється управління і «як» воно впливає на керованих; в) інституційний - «чим» здійснюється управління.

Об’єктом теорії управління є управлінські процеси, що відбуваються у територіальних, професійних ті інших групах осіб, які забезпечують процес виробництва та відтворення людини, тобто управлінські відносини.

Предмет теорії управління включає: – механізм управління різними системами соціально-економічного організму; – Механізм самоорганізації та саморегулювання систем різного рівня (індивіда, колективу, міста, району, області, країни); – прийомі, техніка та методика процесу управління; – структурні елементи та системи управління; – загальні закономірності виникнення, функціонування і розвитку управлінських явищ.

У процесі дослідження суспільства ставало ясно, що теорія управління і вся сукупність управлінських дисциплін не можуть відповісти на багато питань, пов'язаних з особливостями його функціонування. У свою чергу, загальна соціологія мало торкалася практично значущих задач управління. Тому і стала формуватися соціологія управління як результат взаємодії теорії управління, загальної соціології, ряду інших наук і дисциплін.

Загальним знаменником двох наукових дисциплін – соціології та управління – виступає інтерес до особистості як до

об’єкту вивчення         чи     об’єкту управління

Об'єкт соціології управління - це люди, що входять у різні форми суспільного виробництва і діяльності, метою яких є виконання певних функцій.

Предметом соціології управління є закономірності, форми і методи цілеспрямованого управління соціальними процесами і групами для досягнення певної мети, вивчення управління через призму соціальних інтересів і взаємодії різних соціальних груп.

Соціологію управління цікавлять соціальні аспекти економічного і науково-технічного розвитку, соціальної політики, вироблення і реалізації управлінських рішень, вивчення процесу самоврядування, взаємостосунків керівника і підлеглих.

Соціологія управління - спеціальна соціологічна теорія, що вивчає процеси управління в різних типах спільнот, організацій, інститутів і суспільства в цілому, здійснюваних для збереження і забезпечення стійкості розвитку відповідної системи, впорядкування і вдосконалення її структури, досягнення її мети.

 на начало лекции

2. Задачі соціології управління

1. Вивчення реальних фактів, в яких виявляються особливості взаємодії тих людей, які управляють різними соціальними спільностями і організаціями, і тих, ким управляють;

2. Виділити з величезного скупчення реальних фактів управлінської діяльності найважливіші, типові. І на цій основі знайти тенденції розвитку процесів управління, їх зміни залежно від соціально-економічних, політичних, соціокультурних умов життєдіяльності людей, розвитку їх груп і спільностей, суспільства в цілому.

3. Пояснити, чому в системі і структурі управлінської діяльності з'являються нові елементи чи нові взаємозв’язки, через які обставини виникають нові практичні способи їх реалізації в управлінських процесах.

4. Побудова найвірогідніших напрямів і сценаріїв розвитку  управлінської діяльності в майбутньому, тобто прогноз її удосконалення.

5. Сформулювати науково обгрунтовані рекомендації стосовно вдосконалення системи управління, тобто стати реально діючим засобом підвищення ефективності управлінської діяльності.

 на начало лекции

3. Функції соціології управління.

Виділення основних задач соціології управління дозволяє визначити її основні функції, які безпосередньо пов'язані з її задачами і витікають з них. 

1. Пізнавальна. Її мета: вивчити основні особливості управління як специфічної сфери трудової діяльності, визначити її роль і значущість у розвитку суспільства і його підсистем, організацій, груп і т.п.

2. Оціночна. Її єство полягає в тому, щоб оцінити, якою мірою відповідає (або, навпаки, не відповідає) існуюча у даному суспільстві, організації система управління основним тенденціям цього суспільства, соціальним очікуванням, потребам і інтересам більшості населення, чи є ця система управління демократичною, авторитарною або тоталітарною, розвиває або сковує ініціативу окремих індивідів, їх груп і спільностей.

3. Прогностична. Направлена на виявлення найвірогідніших і бажаних змін в управлінській діяльності в межах найближчого або віддаленішого майбутнього, тобто на визначення можливих траєкторій розвитку  управління, на його прогнозування.

4. Освітня (навчальна). Єство її полягає в тому, щоб поширювати знання про управління, тобто про основні його задачі, функції, механізми реалізації.

5. Озброювати управлінські кадри новими прийомами, технологіями управління, перетворюючись тим самим на практично діючий засіб вдосконалення системи управління.

 на начало лекции

4. Шляхи вирішення крупних соціально-економічних проблем

Досвід рішення крупних соціально-економічних проблем спирається на два основні підходи, на дві традиції, що йдуть ще від Тейлора і Мейо у класичному менеджменті.

Перший підхід - це програмно-цільовий, «механістичний». Другий підхід, «органічний» , розрахований на облік культурних особливостей об'єкту управління. В своєму макроваріанті він відомий як «концепція модернізації».

Програмно-цільовий підхід припускає постановку задачі, пошук рішень, оцінку альтернатив, вибір оптимального шляху, формування програми і забезпечення її інфраструктури (керівних органів і інститутів, системи збору і аналізу інформації, зворотних зв'язків і контролю). Цей підхід побудований на підкоренні тих підсистем об'єкту управління, які вибиваються із загального руху до мети.

„+” Перевагою програмно-цільового підходу є добре розроблені науково-технічні засоби, включаючи економіко-математичні методи, моделювання, штучний інтелект і т.п. Формовані програми володіють такими властивостями, як концентрація зусиль і засобів, контрольованість і конкретність, що дуже вигідно і з соціальної точки зору.

„–” Проте, іманентно властива цьому підходу ілюзія, що «влада всесильна», обмежує можливості програмного підходу, особливо в умовах перехідних періодів, в ситуації зміни стратегій і т.п.

Органічний підхід своїм походженням зобов'язаний усвідомленню того факту, що є «межі управління», тобто межі силової дії на поведінку підсистем об'єкту, яким управляють. У рамках цього підходу передбачається, що зміна небажаної, «неправильної» поведінки элементів керованої системи або об'єкту управління в цілому повинна відбуватися «м'яко», не за допомогою зовнішнього примусу, а через внутрішні позиви.

„+” Сильною стороною органічного підходу є опора на механізми самоврядування, авторегулювання. Акцент переміщується на здібність об'єкту управління до власного розвитку, а управління розуміється як вплив на цей процес розвитку в бажаному відношенні (швидкість, напрям, радикальність і т.п.).

„–” До недоліку можна віднести певну тривалість в часі, тобто досягнення результату відбувається більш тривалий термін.

Останнім часом відбувається ускладнення управлінських знань. Більш глибоко стали вивчатися організації як соціальні системи, активно взаємодіючі з своїм середовищем. Більше уваги приділяється організаційній культурі. Багато говориться про необхідність подолати дихотомію розділення суб'єкта і об'єкта, яке властиве управлінню, що розуміється технічно.

На думку А.Сейтова, соціальна система, в якій відбувається процес управління, поділяється не просторово (структурно) на суб'єкт і об'єкт (хтось кимось управляє), а на тимчасові, процесні етапы аналізу і синтезу, постановки питань і їх вирішення, збору інформації і її обробки і т.п. Найважливішим з них є етап формування уявлень, настанов, нових понять, - і все це не зовні, а всередині процесу управління (зміна правил гри під час самої гри).

Істотний вплив на теорію управління надали роботи з теорії хаосу і теорії складності.

Теорія хаосу - аналіз випадковостей в крупних впорядкованих системах. З неї витікає, що в більшості організацій звичайні, повсякденні події носять випадковий характер і, тому, непередбачувані.

По суті теорія хаосу закликає до зміни ще однієї парадигми: від віри в можливості прогнозу майбутніх подій і контролю над ними з боку менеджменту до твердження про необхідність підвищення гнучкості організацій, розвитку їх здібностей до адаптації без втрати зв'язків з покупцями і зовнішнім середовищем.

ОТЖЕ,  маємо такий висновок: що в сучасних швидкоплинних умовах  необхідна переорієнтація менеджменту від ретельного планування і жорсткого контролю на командну роботу і управління загальними процесами, а не рутинними справами.

Так, наприклад, теорія хаосу продемонстрована у книзі П.Сенге „П’ята дисципліна: мистецтво та практика пізнання організації”. Якщо для Тейлора головні проблеми - неефективність і безглузді витрати, то для Сенге - хаос, складність і їх слідство - втрата мети (безцільність). Критикуючи тейлоровську систему розподілу праці на складові частини, Сенге відзначає, що з самого початку нас вчать розбивати проблему на частини, світ - на фрагменти. Тому втрачається почуття зв'язку по відношенню до більшого, до цілого.

П'ята дисципліна, що винесене Сенге в заголовок книги – це і є «осмислення систем», здатність зрозуміти основні взаємозв'язки, що впливають з часом на поведінку складних систем. Саме вони повинні давати менеджерам можливість «бачити цілісність».

Мистецтво розуміння системи полягає в здатності доходити до причин, що лежать в основі змін. Тільки тоді вони будуть в змозі дійсно здійснити якісь зміни. Відповідно до теорії хаосу невеликі зміни можуть робити значний вплив на системи. Так, вирішальною концепцією в теорії систем є система «важелів », тобто ідея про те, що невеликі, добре продумані дії іноді можуть викликати значні довгождані поліпшення.

Осмислення і використовування систем дозволить менеджерам створити «самонавчальну організацію»,  «організацію, що пізнає» (познающую организацию). Така організація має характеристики, аналогічні складним адаптивним системам, які вчені знаходять в природі. Це система, в якій при будь-якому числі процесів ухвалення рішень на місцевому (локальному) рівні зберігається порядок у всій системі. Вона постійно адаптується до змін.

Нові парадигми вимагають від управлінців розвитку організаційних здібностей до навчання.

Багато компаній рухаються у напрямі перетворення в організації, що навчаються. Єдиної моделі такої організації не існує . Передбачається, що кожний з працівників може взяти участь в ідентифікації і дозволі проблем, що дозволяє організації постійно експериментувати, удосконалюватися, використовувати можливості, що знов відкриваються. В організації, що навчається, основний упор робиться на команди і системи, а не на ієрархію.

Менеджери, займаючі вищі пости в організації, що навчається, повинні бути лідерами, і їх бачення майбутнього мають розділяти всі співробітники. Такі менеджери розробляють основоположні ідеї: місію, мету і базові культурні цінності, що формують поведінку і відношення працівників до праці.

Отже, традиційна модель, коли менеджери контролюють робітників, неефективна в світі швидко змінних технологій і демографічних характеристик, глобальної конкуренції.

 на начало лекции

СОДЕРЖАНИЕ


Рекомендуем посмотреть лекцию "10.7 Примеры решения задач моделирования на GPSS".

Питання для модульного контролю (Зм. модуль 1).

1. Що вивчає наука соціологія управління (об’єкт, предмет)

2. Задачі соціології управління

3. Функції соціології управління

4. Охарактеризуйте програмно-цільовий підхід Тейлора.

5. В чому сутність органічного підходу Мейо.

Свежие статьи
Популярно сейчас
Почему делать на заказ в разы дороже, чем купить готовую учебную работу на СтудИзбе? Наши учебные работы продаются каждый год, тогда как большинство заказов выполняются с нуля. Найдите подходящий учебный материал на СтудИзбе!
Ответы на популярные вопросы
Да! Наши авторы собирают и выкладывают те работы, которые сдаются в Вашем учебном заведении ежегодно и уже проверены преподавателями.
Да! У нас любой человек может выложить любую учебную работу и зарабатывать на её продажах! Но каждый учебный материал публикуется только после тщательной проверки администрацией.
Вернём деньги! А если быть более точными, то автору даётся немного времени на исправление, а если не исправит или выйдет время, то вернём деньги в полном объёме!
Да! На равне с готовыми студенческими работами у нас продаются услуги. Цены на услуги видны сразу, то есть Вам нужно только указать параметры и сразу можно оплачивать.
Отзывы студентов
Ставлю 10/10
Все нравится, очень удобный сайт, помогает в учебе. Кроме этого, можно заработать самому, выставляя готовые учебные материалы на продажу здесь. Рейтинги и отзывы на преподавателей очень помогают сориентироваться в начале нового семестра. Спасибо за такую функцию. Ставлю максимальную оценку.
Лучшая платформа для успешной сдачи сессии
Познакомился со СтудИзбой благодаря своему другу, очень нравится интерфейс, количество доступных файлов, цена, в общем, все прекрасно. Даже сам продаю какие-то свои работы.
Студизба ван лав ❤
Очень офигенный сайт для студентов. Много полезных учебных материалов. Пользуюсь студизбой с октября 2021 года. Серьёзных нареканий нет. Хотелось бы, что бы ввели подписочную модель и сделали материалы дешевле 300 рублей в рамках подписки бесплатными.
Отличный сайт
Лично меня всё устраивает - и покупка, и продажа; и цены, и возможность предпросмотра куска файла, и обилие бесплатных файлов (в подборках по авторам, читай, ВУЗам и факультетам). Есть определённые баги, но всё решаемо, да и администраторы реагируют в течение суток.
Маленький отзыв о большом помощнике!
Студизба спасает в те моменты, когда сроки горят, а работ накопилось достаточно. Довольно удобный сайт с простой навигацией и огромным количеством материалов.
Студ. Изба как крупнейший сборник работ для студентов
Тут дофига бывает всего полезного. Печально, что бывают предметы по которым даже одного бесплатного решения нет, но это скорее вопрос к студентам. В остальном всё здорово.
Спасательный островок
Если уже не успеваешь разобраться или застрял на каком-то задание поможет тебе быстро и недорого решить твою проблему.
Всё и так отлично
Всё очень удобно. Особенно круто, что есть система бонусов и можно выводить остатки денег. Очень много качественных бесплатных файлов.
Отзыв о системе "Студизба"
Отличная платформа для распространения работ, востребованных студентами. Хорошо налаженная и качественная работа сайта, огромная база заданий и аудитория.
Отличный помощник
Отличный сайт с кучей полезных файлов, позволяющий найти много методичек / учебников / отзывов о вузах и преподователях.
Отлично помогает студентам в любой момент для решения трудных и незамедлительных задач
Хотелось бы больше конкретной информации о преподавателях. А так в принципе хороший сайт, всегда им пользуюсь и ни разу не было желания прекратить. Хороший сайт для помощи студентам, удобный и приятный интерфейс. Из недостатков можно выделить только отсутствия небольшого количества файлов.
Спасибо за шикарный сайт
Великолепный сайт на котором студент за не большие деньги может найти помощь с дз, проектами курсовыми, лабораторными, а также узнать отзывы на преподавателей и бесплатно скачать пособия.
Популярные преподаватели
Добавляйте материалы
и зарабатывайте!
Продажи идут автоматически
5167
Авторов
на СтудИзбе
437
Средний доход
с одного платного файла
Обучение Подробнее